78139

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Karel (193.165.217.66) --- 10. 11. 2005
Re: velky počet roztočů (13044)

Minulé roky jsem si (i okolí) užíval bez roztočů.
Na dvou stanovištích jsem neviděl ani jedoho roztoče (při letmé kotrole podložek), až jsem se děsil, že nefuguje léčivo. Za to na třetím vzdáleném stanovišti, tam jich bylo.


Letos jsem se zapojil do měření rezitence a domíval se, i podle nálezu na diagnostických podložkách, že spočtu tak do deseti roztočů na podložce. Byl to šok, protože jsme nad podložkami i s manželkou (která mně v tom nenechala) počítali roztoče až do večera.
Průměr asi 500 na včelstvo. To byla ale včelstva, která jsem měl jinde u svazenky. (A já dvojitý blbec jsem si přitáhl sem domů 50 včelstev i s roztoči a k moru.)


Prohlížel jsem podložky i u včelstev, která zde zůstala celé léto. Oproti loňsku je tam roztočů víc, ale jen v řádu jednotek a desitek (do 50). A stojí vedle sebe na včelnici. Z toho mi vyplývá, že za srpen, září ani při těsném kontaktu úlů nedošlo k příliš velkému šíření roztočů.
Možná, kdyby měli čas, tak se tam taky rozmnoží.

A tak mám dotaz na ty, co mají obdobný spad po prvním léčení a mají "diagnostická" dna. Kolik měli na nich roztočů? Já jen jednotky za týden. Proto jsem byl značně překvapený. Protože diagn. podložky byly u těch zamořených kočovaných včelstev stejné jako u místních nezamořeých. V srpnu i v září.

P.S.
2. a 3. ošetření jsem zatím nedělal. Běžně je dělám
knotem v listopadu a o vánocích. Těch pár vhodných dnů se vždycky dosud našlo.
Proto jsem tady taky napadl neinformovaost o cenách lahviček léku = méně jak 1 litr benzínu. Dle mně je lepší investovat do léčiva než do benzínu, který projezdí důvěrník , když s tou drahocenou relikvií objíždí včelaře. U nás i deset a víc km. Naplánovat takovou akci je poměrně složité a tak se hraje na jistotu teplých dní v říjnu a v září. Tady je myslím snaha po ošetření v jedné chvíli více kontraproduktivní, než kdyby měl lahvičku každý včelař, nebo skupina poblíž sebe. To by si mohli zariskovat, a když by risk nevyšel, tak je tady kompresor. Letos to na něj podle počasí vidím (i podle zamoření:-).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 13046


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:fskalsky - Snaha o reorganisaci ZUSV na Moravě 1928-1938
Předchozí:Jakub Dolínek - Re: Alternativn zdroj vzduchu pro aerosol


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu