77633

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (194.212.187.5) --- 11. 11. 2005
Re: Ochrana n?stavkov?ch ?l? proti vandal?m a kr?dei (13048) (13056) (13060)

Používám obdélníkovou paletu, ale pro Langstroth. Pro Optimal by to byla čtvercová.
Pro kočování jsem zvažoval různé druhy mechanizace, místo dosavadních "teplejch".
Pro variantu mechanické ruky + V3S či něco jiného, jsem zvažoval něco, co by tě mohlo zajímat.
Klasická paleta, na rozích okovaná a opatřená teleskopickýma nohama, pro dorovnání do vodorovna, ale to hlavní je pro tebe uprostřed tyč nahoru, v mém případě by na hoře bylo oko pro jeřáb. A na té tyči by posouvala střecha. Ta by v mém případě zajišťovala úly před posuvem, v tvém před krádeží. Střecha = to by byl čtvercový rám z úhelníků, v uhlopříčkách by vedly tyče ke středu k trubce o číslo větší než středová. Na té by byla navařená matka a nějaký "rychlošroub" pro snadnou aretaci. Dole pod rámem, nad úlem, by byly pásy pěny, z důvodu pružného spojení.
Pěkný systém odpružení jsme viděl u přítele Zeleného. Ten má pro úly v řadě trubkový rám obalený pěnovou topenářskou izolací + onduline + pro kočování popruhy na boku. V tvém případě + lanka se zámkem.

Ta tyč uprostřed by hrála ještě jednu úlohu - zaháklo by se na ni, při zvednuté střeše, rameno jeřábu. Nebo by se kladka mohla při dostatečné bytelnosti střechy zavěšovat do poloviny úhlopříček.

Nuže , máš o čem přemýšlet, průkopníků slepých uleček je stále nedostatek.

Jen Tě z vlastní zkušenosti upozorním, že pro běžnou praxi jsme začal mít s kmenovými včelstvy obsazenou jen polovinu pozic a oddělky jsem měl z důvodu lenosti nahoře jen při vytváření oddělku a při spojování. Pohodlnější je mít oddělek vedle. Rozdílná výška úlů, ve které jsi viděl problém, je problémem v podstatě nejmenším. Dorovná se to prázdnými nástavky do roviny. To co vidím za hlavní problém, je možnost postavit se ke včelstvu s rameny rovnoběžnými s rámky. Přes všehna tvrzení o práci s celými nástavky je tak práce s jednotlivými rámky pohodlnější a míň namáhavá. M.j. při chovu matek. Výhoda Optimálu je ale čtvercový půdorys. Ing. Čermák třeba při chovu matek horní nástavky natáčí na teplou stavbu, právě z důvodu lepší manipulace, v úlech v řadě.
Na paletě ale natočením získáš možnost natočit na stranu oddělek a matky se mohou lépe orientovat. A bude míň ztrát. Já si ale myslím, že míň ztrát je spíše proto, že úly které toto umožňují mají po straně volno, a tedy stojí volně. To má všeobecně příznivý vliv na orientaci. U Langstrothů, kde nemůžu otáčet nástavky jsem z toho měl strach, ale oproti čtvercovým Brennerům, kde otáčím nevidím rozdílů. Ale všechny mám na paletách na zemi. Je to nejlacinější a přitom nejlepší varianta.
Hodně úspěchů. Karel

P.S. pro zajištění úlů v řadě můžeš požít také KARE mříž. To je taková mříž z drátů do betonu. V předu ji můžeš mít stabilně, vzadu sundavat + pevná střecha na nohách.
Tak si chci zajistit na včelnici skládek nástavků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 13066


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Antonín Bojanovský - dotace 2005
Předchozí:Radim Polášek - Re: velky počet roztočů


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu