78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Baudis Jan (e-mailem) --- 6. 2. 2006
Re[2]: Mrazy a tenkostenne uly (14413) (14414) (14415) (14417) (14420)
> jen prostý fakt, že tam kde je větší zima, se musí víc topit, aby se > dosáhlo určité teploty. A tím pádem i víc přikládat.
To platí hlavně v předjaří a na jaře, kdy včelstvo ploduje a aktivně vyhřívá úlový prostor.
Nicméně i v první polovině zimy, kdy včelstvo neploduje a nevyhřívá prostor úlu, chová se včelí chumáč jako teplé těleso, které pasivně přihřívá (abychom se vyhnuli slovu "vyhřívá") vnitřní prostor úlu. V utepleném úlu se tedy včelí chumáč nalézá v prostoru s poněkud vyšší teplotou než v neutepleném úlu.
Podle provedených měření si včelí chumáč dokáže v takovém případě mírně ovlivňovat teplotu v úle tak, aby to vyhovovalo potřebám zimovaní. V silných mrazech více včelstvo spotřebovává, tím pádem chumáč i více topí (tedy nepřímo ovlivňuje teplotu v úle), a když je úl opatřen izolací (a není v něm průvan), tak toto vyprodukované teplo neunikne tak snadno, ale zmírní mráz v úle, následkem čehož včely měně spotřebují, chumáč méně topí. Zdá se, že tato autoregulace má snahu dostat teplotu v úle někam kolem nuly. Ale zdá se též, že jen dobře uteplený úl dovolí včelstvu tuto samovolnou regulaci provádět důsledně - odměnou včelaři je pak velice nízká spotřeba zásob v zimě i v předjaří.
Nu, kdyby nic jiného, tak izolace mírní v zimě výkyvy mezi dnem a nocí a přispívá ke klidnějšímu průběhu zimování bez rychlých výkyvů teploty.
Objevovaly se námitky, že úlová izolace způsobuje "přehřátí" vnitřního prostoru úlu v zimě, tím rozvolňování chumáče, neklidné zimování a následně zvýšení spotřeby. V praxi se to však nepotvrzuje.
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14425
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu