- Baudis Jan (e-mailem) --- 6. 2. 2006
Re[2]: Mrazy a tenkostenne uly (14413) (14421)
> Dle O. Brennera - zákonitost česna. Plod i včely potřebuje kyslík, > tak pokud úl není větrán (a výše uvedené uteplené nejsou), tak si > zakládají zimní chomáč u česna. V úlech s očky už to není kritické, > úl je provětráván komínovým efektem.
Zní to zajímavě. Jenže podle stop měli, tak oba typy včelstev začaly u česnové stěny. Proč tam včelstva uteplená zůstávají, resp. pohybují se jen pomalu dozadu, kdežto včelstva neuteplená tam také začala, ale urazila již značnou vzdálenost směrem do zadních partií úlu.
Pokud správně chápu cestu včelího chumáče po plástech v zimě v průběhu zimování, tak jsou to tyto tři fáze:
a) začínají někde spíše dole (v prvním nástavku, či mezi prvním a druhým nástavkem) u česnové stěny. (Začátek zimy)
b) V průběhu zimování jde včelí chomáč nejprve nahoru a drží se u česnové stěny.
c) Když už nemá kam jít nahoru, ale narazí na strop, tak jde pod stropem směrem dozadu. (Platí pro studenou stavbu.)
Mám zato, že včelstva v uteplených úlech jsou (ke konci ledna) stále někde ve fázi "b" nebo na přechodu mezi "b" a "c". Kdežto včelstva v neuteplená jsou už dlouho ve fázi "c".
--------------
Další zajímavostí, o níž jsem se zapomněl zmínit, je množství měli. Z neuteplených úlů mám díky dlouhým páskům měli nekolikanásobně více sběru než z uteplených, ve kterých jsou pásky jen krátké a zároveň i řidší (je tam jen jemně nasypáno).
> Očko v přední stěně ale způsobuje jen cirkulaci, nikoli proud > vzduchu , který by proudil okolo chomáče a ochlazoval jej. Odpor > způsobený členitým povrchem prázdných plástů a možnost najít cestu s > nižším odporem podél stěn i nepoměr průřezu nástavku a očka - to vše > je dle mně argumetace, která spíše popírá vznik průvanu, který by > způsoboval vyšší spotřebu zásob i v případě, že by bylo zasíťované > dno a proud studeného vzduchu by teoreticky mohl okolo chomáče > proudit.
To zní zajímavě. Znamenalo by to ve svém důsledku, že na vině větší spotřeby u neuteplených úlů není průvan, ale prostě nižší teplota v úle.
> Já již nechávám většinou všechna očka otevřená, jen zajištěná proti > myším.
Já taky. Letos mi jedním očkem vlezla dovnitř myš, což se mi dlouhá léta nestalo. Tak jsem ji tam nechal a byl zvědav zda přežije ošetření aerosolem. Bohužel, zdá se, že přežila. Není třeba vysvětlovat, co to znamená.
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14427
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |