78506

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Jiří (195.178.79.81) --- 1. 3. 2006
Mor na Prostějovsku


Vážení, mor včelího plodu se "motá" po celém kraji. Kde se jednou objeví, tak tam zanechá své odolné spóry, a jen těžko se ho pak zbavujeme. Důvody propuknutí???

1. Minimální včelařská zdatnost (Miliony bedýnek, rojáčků, plemenáčků oplodňáčků starých několik desetiletí, žádná profilaktická dezinfekce, zkrátka včely jako bokovka, mnohdy zastaralé a myslé představy o včelách a technologii včelaření),
2. Tmavé dílo (To ale koreluje právě s tou minimální včelařskou výbavou (hlavně tu v hlavě)),
3. Sběr rojů neznámého původu (Včelař si myslí, jak dobře "nakupil", ale opak je pravdou. Takový roj včelař ovšem chytit musí, ale do např. papírové krabice a včelstva utratit a pak zakopat. Zní to možná divně, ale jinak to nejde. V žádném případě si je nesmí usadit do úlu!!!!)

Tyto tři body jsu hlavním iniciátorem zažehnutí nákazy. Mor se může ale objevit i u včelařů, kteří chovají silná včelatva, protože pokud je "morový tlak" z okolí dost silný, tak si to jednoduše včely přinesou. Nebudeme si zastírat, že silnější včelstva vyloupí slabší - možná napadené.

Výzkumníci nám pomohli tím, že v době klidu případné onemocnění nakultivují v laboratoři, ze vzorku zimní měli. Ale jak se k tomuto výsledku postaví veterinární správa a hlavně my - včelaři zavysí jen na nás. U výsledku vyšetření se uvádí i tzv. intenzita -- počet hvězdiček. U silných intenzit bych doporučil častější kontrolu prohližitele včelstev a u slabých asi velkou pozornost na hygienu včelího díla. I když možná oddalujem nevyhnutelné. Někteří včelaři radí, aby se kontroly u podezřelých včelstvech provedli co nejdříve např. od poloviny března, zkrátka jak to počasí dovolí. Má to tu výhodu, že to včely nemohou ještě moc rozšiřovat. A pak samozdřejmně v nějakách delších časových obdobích prohlídky na mor opakovat. Pokud se objeví podezřelé buňky, hnedka informovat vč. důvěrníka nebo veterinární správu.
Dále bychom měli omezit rojení na nejmenší možnou mír, protože roj v pudu sebezáchovi je schopen urazit ohromné vzdálenosti.

Samozdřejmně se největší důraz klade na včel. funkcionáře, ti by vzniklou situaci neměli podcenit a tlačit na orgány veterinární péče, s nutností provedení prohlídek včelstev.

Ohledně okresu Prostějov: Pokud kr. vet. správa nevydá nové vyhlášení ochránného pásma, platí ty stávající. Výrobna mezistěn by mohla být zdrojem nákazy, ale hlavním zdrojem jsou předevší laksně přistupující včelaři. Podle mapky vypracované OV ČSV Prostějov je až malé výjimky celý okres v pásmu. Tato mapka byla rozeslána na včechny ZO v okrese, většinou jednatelům. Metodika je jasná 5km kružnice od ohniska, ale je pravdou, že roj pocházející z ohniska může letět kamkoliv. A proto tyto pásma nejsou až tak směrodatná. Směrodatný je pouze tlak z okolí, a ten je na našem okrese velmi vysoký.


Jen poznámka bokem. Před 2 lety upořádal OV ČSV Prostějov přednáškovou akci - 3 přední přednášející odborníci. Lidé skoro neměli kde sedět. Letos se koná další "akademie" - 4 přednášející, ale včelaři nemají zájem, vymlouvají se, že 200 Kč je pro ně hodně peněz. Těch 200 je za oběd, pití, sál, přednášející ...... .

Včelaři zkrátka nechtějí do svého vzdělání vrazit ani korunu !!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15093


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Bureš J. - Vrba - jíva
Předchozí:Radek Krušina - Re: Mor






Klikněte sem pro nápovědu