- Radim Polášek (e-mailem) --- 29. 6. 2006
Re: Matečníky (17313) (17318) (17321) (17322)
Jen by se mělo nepodlehnout opojení ze snadného chovu matek a vyměnit najednou všechny matky na stanovišti. Aby v úlech vedle sebe byly matky sestry s podobnou vůní včelstva. Potom při krmení a na podzim se to může vymstít.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Karel" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, June 29, 2006 10:21 PM Subject: Re: Matečníky
> Než uvedu zdroj, tak to zkoriguji. > Pokud se tak podívám na "chovatelskou praxi" většiny. A taky mojí před lety > - prostě jsem neslyšel, že by někdo okolo mě přelarvovával, a tak jsem se > to musel učit pracně metodou pokus omyl. > Většina včelařů chová matky z rojových matečníků. Tím si tuto vlastnost > upevňujeme. > Pokud někdo matky chová, je stejně odkázán na volné páření a sběr semene od > průměru. Tam záleží na kvalitě okolních včelařů. > V mém případě došlo i k dalším zlepšení, protože sousední ZO začala před > lety masívně dovážet otevřené matečníky z Dolu, několik včelařů z naší ZO > se přidalo. Pokud uvážim, že trubci prý létají na shromaždiště až 10km, tak > 5km poloměr je asi ten, na kterém statisticky významně záleží. > Takže u mě došlo k zlepšení té poloviny genů po matce a ta druhá polovina > od sousedních trubců doznala taky zlepšení. > Že došlo k celkovému zlepšení chovu si potvrzuji z častých poznámek, že > letos jsou včely obzvláště silné, že včelař nepamatuje, atd. Tyto "stesky" > slýchávám v posledních letech dost často z různých stran, přitom počasí atd > je v podstatě stejné. > Tím jsem chtěl říci, že matka je jen polovina úspěchu. > Aby mě pak někdo nekamenoval, že utratil peníze za matku a výsledek > nikde.:-) > Já jsem koupil Vigorku ze Zubří ze dvou důvodů. Ten první bylo zvápenatění > plodu, které zde dost řádilo, a tady se čistící pud rozhodně osvědčil. > Druhý důvod byl, že je selektovaná v nástavkových úlech. > > Jinak si myslím, že je i mnoho dalších dobrých chovatelů. > Tam je ale asi vždy dobré vědět, jak tam probíhá selekce, kontrola, počet > včelstev a zavčelení okolí. Počet včelstev pod kontrolou chovatele a počet > včelstev v doletu atd. > > Osobně mi to nedá, abych tady každého vyzval ať chová matky. Přelarvování > nemusí dělat každý. Mám zkušenosti, že plemenivo i přelarvované matečníky > jdou převážet. U matečníků hodinu, plemenivo se včelami v rojáku asi > neomezeně. Ale pokud alespoň trochu vidíme. dá se to zvládnout. > Kolega co před třemi lety teprve usadil první roj, letos udělal serii 10 > misek a 8 matečníků se mu ujalo. Prostě se nebát a začít. A pak se vyplatí > nakupovat a testovat matky společně. Jen tak se dá asi dosáhnout úspěchu. > Já své včelaření dělím na dobu před přelarvováním a po. Na dobu kamenou a > železnou:-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17323
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |