78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 6. 2006
Re: Matečníky (17313) (17318) (17321) (17322) (17323) (17325) (17327) (17340)
Stejná vůně není nikdy, ale podobná ano. Nektar je cítit taky, ale rozdílná vůně z různých včelstev jde i po krmení cukrem. Jinak nedávat vedle sebe matky sestry oplozené navíc ve stejnou dobu bylo jedno z pravidel, kterými jsem se řídil v době, kdy jsem provozoval úlové baterie v kočovném včelíně. Tam pokud se v létě během horké noci utvořila na česnech brada včel, prakticky se včely z jednoho úlu dotýkaly včel z druhého úlu. Pravděpodobně docházelo kromě zalétávání přes česna i k "odsávání" včel z úlu s málo atraktivní matkou do úlu s více atraktivní. Rozdílné vůně toto mohly omezit. U nástavkových úlů , které jsou všechny v podstatě umístěny samostatně, je toto nebezpečí mnohem menší, ale určitě je taky.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Karel" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, June 30, 2006 11:04 AM Subject: Re: Matečníky
> No, stačí přijít večer potmě při slabé nevoňavé snůšce k úlům a čuchat, > jaká > vůně jde z česna ze včelstev. > .... > Fetovat chodím pravidelně. ale domnívám se, že to co cítím je odpařovaný > nektar, v každém včelstvu má jiné složení. Necítím v tom feromon matky. > Nemám na to nos :-) > > Nebo jsem nepochopil předchozí poznámku. Já ji pochopil tak, že včely mají > stejnou vůni a nebrání se slídilkám. Dle mě je to velmi málo pravděpodobné. > Ta vůně matky a včelstva bude asi různá i u sester, třeba i inseminovaných > stejným spermatem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17345
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu