- Radim Polášek (e-mailem) --- 8. 7. 2006
Re: Zatím bylo bez predmetu- navrhuji stari (17412) (17413) (17415) (17417) (17421) (17428)
Vojtěch Bernatek napsal: > snažím změnit včelaření od základu.Vzor si beru z přírody, která má všechno > dokonale vyřešeno. Umí se taky bránit.Např. o matkách nultý ročník , > přírodní výběr, jsme tu už probírali.I když výsledky jsou dobré, je otázkou > jaký bude výsledek odolání moru.. Když se něco tvoří nového , tak se > používají nesprávné způsoby, protože ty „ správné“ vytvořili jiní.
V přírodě by hlavně došlo k rozsáhlému negativnímu výběru, který si chovatelé nemohou dovolit. V době před kolonizací člověkem počet včelstev na území ČR mohl klidně dosahovat počtu dnešních chovaných včelstev, to je tuším asi 600 tisíc nebo je i převyšovat. Vedle dostatku dutých stromů to bylo dáno hlavně snůškou, včelstvo a aspoň tolik rojů, aby se doplnily ztráty úhynem a škůdci musely od května do září nashromáždit aspoň těch15 kilo zásob. V případě rozšíření takové pohromy jako moru plodu si příroda mohla na pár let dovolit snížení počtu včelstev na procento nebo až promile původních hodnot, kdy by přežily ty nejvíce odolná včelstva. V krajním případě z těch několik stovek tisíc jen pár včelstev. Došlo by pak ke stavu, že včelstvo by od května do července nejméně třikrát doneslo tolik zásob, aby se z něho mohlo vyrojit několik rojů a případně i květnové roje by se v červenci znova rojily. A většina z těch rojů by nashromáždila tolik zásob, že by přežila zimu. Takže zatímco dříve z jednoho včelstva přežil za rok tak jeden, dva roje, teď by jich bylo několik desítek. Během krátké doby, pár let nebo pár desítek let by došlo k navrácení na původní počet včelstev, ale byla by to už včelstva mnohem více odolná moru. Rozdíl je ještě v tom, že v té době mohla být po staletém výběru co 20 - 50 kilometrů nějaká jiná linie včel, tudíž na území ČR by se mohly nacházet stovky až tisíce nějak odlišných linií, ze kterých by příroda mohla tím negativním výběrem vybírat. Dneska je na stejném území několik linií rozchovávaných chovateli matek, ostatní linie zmizely nebo jejich genetické stopy brzy zmizí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Vojtěch" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, July 07, 2006 11:57 PM Subject: Re: Zatím bylo bez predmetu- navrhuji stari
> Souhlasím , že se moru nepoloží stéblo přes cestu mudrováním .Každý musíme > hledat řešení ve svých zkušenostech.Snad se to někomu podaří.Proto se > snažím změnit včelaření od základu.Vzor si beru z přírody, která má všechno > dokonale vyřešeno. Umí se taky bránit.Např. o matkách nultý ročník , > přírodní výběr, jsme tu už probírali.I když výsledky jsou dobré, je otázkou > jaký bude výsledek odolání moru.. Když se něco tvoří nového , tak se > používají nesprávné způsoby, protože ty „ správné“ vytvořili jiní. > Když vidím dovozy medu, nezbývá mi než začít počítat. Dělám si výpočet > úspěšnosti – pracnosti včelaření. Odstranění všech zbytečných prací a > zásahů do včel. Bez techniky„heverů“ to určitě nepůjde ani mladým.Proto > jim rovněž a 5 vnukům předávám zkušenosti , jak využívat techniku při > včelaření. Můžu poslat obrázky jak děláme se 40 žáky medobrání.Zrovna > přišly matky z Nasavrk a vidět je, bude zážitek pro děti na celý život. > Poslal jsem do Včelaře článek o Včelařském svěráku, zatím nevyšel, na škodu > včelařů, nevědí oč se jedná, tak nemusím ani zajišťovat výrobu. Článek o > výpočtu pracnosti včelaření pošlu až po vydání předchozího. > B. V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17431
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |