78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 11. 12. 2006
Re: Re: Re: Re:Prolet vcelstev- zimovani 2006 2007, (19538) (19541) (19543) (19545) (19547) (19549) (19575) (19580) (19581) (19582) (19585)

Od: Radek Krusina :

> Je pravda, že neznám technické podrobnosti, jak se přesně připravují vzorky
> na zjištění přítomnosti původce moru (možná by to bylo zajímavé vysvětlit,
> pokud to někdo ví).
> Na přednášce Ing. Titěry se o tom nemluvilo, nebo si to už nepamatuji.
> Ale jak se dá vyšetřit vzorek na přítomnost roztoče, a potom na mor.
> Myslím, že se to nedělá jen nějak mechanicky, a vzorek už potom není
> použitelný.
......

Hlavní je metodika provádění v opatření proti moru plodu daná a podporovaná státním resortem a tím je ve včelařství Min. Zemědělství. Výhercem byl letos VÚ Dol. A má takovou metodiku u nás nastarost. Podle vypracované metodiky potom pracují i akreditované laboratoře, které provádí analýzu vzorků od včelaře. Většinou se akreditují přímo i u VÚ Včel.

Metodika je zjednodušeně kus popsaného papíru podle níž se provádí její účel. (trochu mimo mísu: sám mám několik svých osobních metodik při chovu včelstev, které se mi osvědčují a mám je pro zachování návratnosti vložených peněz - soubor metodik jako celek nazývám technologií chovu včelstev- slovem moc v odborných kruzích včelařských neoblíbeným)

K metodice, která se týká moru.
U tvorby metodiky se všeobecně má zato, že čím je jako zakázka dražší, tím je v podstatě jako výsledně levnější při provádění. (tak mi to bylo odborně vysvětleno) Vím, že takový cár popsaného, ale cenného papíru stál stát momentálně nějakou tu kačku a ptám se. Jestli je možné odběr vzorků měli provádět jen jednou za rok celoplošně s vyšetřením na dvě nemoci, jestli se může vztahovat vyšetření na mor nejen na "problémové" okresy, ale i namátkově na jiné místa, ptám se jak je metodika v praxi co nejméně otravnou pro skoro 50 000 včelařů u nás. Pokud by se totiž stalo, že by se nadále rozrůstal POČET pozitivních stanovišť s výsledkem 10 na 4 nebo 10 na 5, hrozí podle mě kolaps ve vzorcích s měli a to s výsledkem:

ŠPATNĚ PROPRACOVANÁ METODIKA.

Ale samozřejmě díky za jakoukoli metodiku když bude alespoň částečně prospěšná pro zdolávání nemocí. Ale v jednoduchosti je krása a podle mě provést dva rozbory (mor varroa) z jednoho vzorku podle mě lze. Ale chce to změnit metodiku stávající a otom pochybuji!

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19589


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Gustimilián Pazderka - Re: Doklad o dotaci.
Předchozí: Zbyšek Vorel - Re: Medovec


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu