76768

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (194.138.39.52) --- 13. 2. 2007
Re: dadant (20738) (20758)

Pravda:Používám ve VN 42x36 a mám vždy plod také v jednom NN 42x17, někdy i ve dvou
.....
Mám dotaz pak vypadá ta plodová plocha v tom vysokém nástavku. Jestli matka využívá plochu plástů do kraje a na kolika plástech má plod.
Letos budu porovnávat kombi systém Brenner a Langstroth, u obou výška 30cm. Právě u toho malého Brennera mě překvaili včely tím, že tam matce maximálně uvolňují místo. Je tam jen pyl a asi tak centimetr zásob při horní loučce. A jinak jí to nezanášejí sladinou, ta byla v NN pod nebo nad. Matka samozřejmě vyběhne si zaplodovat i nad v době maxima. Považoval jsem pro včely za výhodnější, když budou mít kousek k zásobám, ale někde se mluví o 15cm a to by těch 30cm splňovalo.
Zatímco když jsem dal nad sebe dva 30cm N, tak mi to přišlo, že ty včely to matce zanášejí sladinou. Matka mívá ovál na rozhraní rámků a vypadá to na klasický pohyb tělesa dolů pod tlakem sladiny. A ta bývá všude. I pod Samozřejmě nad těmi dvěma VN byly NN. A můj dojem (ovšemže však záleží na včelím dojmu) byl, že tam matka nemá tolik volných buněk pro kladení jako jen v jednom vysokém nástavku.
Samozřejmě asi taky záleží na snůšce a hodně na genetice včel. Některé preferují výškové roztažení a proplodují celý komín jen na čtyřech plástech. Pro včely celkem rozumné, pro nástavkáře už ne.
Možná je to jen specifický postřeh, protože odchovávám od ins. matky chovaných v kombinovaném systému na výšce 36cm. U jiných včel to může být jinak.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Petr Veverka - Kampaň na podporu prodeje medu
Předchozí:Karel - Re: Kbelíky na med


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu