77994

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)M. Václavek (213.29.160.5) --- 23. 2. 2007
Re: recenze testy srovnání (20940) (20942) (20944) (20952) (20954) (20962) (20964) (20967) (20971) (20978) (20982) (20983)

zdravím přátele včel,
po přečtení oslavné série článků propagujících feromonové lapače rojů jsem chvíli váhal, zda si nemám jeden pro jistotu pořídit.
Po konfrontaci kladů a záporů jsem došel k závěru, že pro mě jakožo včelaře malovčelaře, s intenzivně vedenými včelstvy a chovatele matek, který se snaží udržovat včelstva bez výskytu rojové nálady, jsou tyto lapače k ničemu.
Raději zastřihávám matkám křídlo,abych zabránil ulétnutí prvoroje. Stará matka někam spadne před česna,pokud ji nenajdu, tak sice zemře, mě to však nevadí, nebot se snažím udržovat na každé včelstvo záložní matku, mám tedy matek dostatek ( více než je potřeba )...ztráta jedné pro mě nic neznamená, naopak to považuji jako součást výběru plemenného včelstva.
Po nezdařeném výletu prvoroje mám zhruba 8 dní na provedení příslušného protirojového zásahu v mateřáku, nebo mi hrozí poroje.
Včelstva v rojové náladě zpravidla nemají velkou letovou aktivitu a to včelaře upozorní, že je s ním něco v nepořádku.Létavky jsou zpravidla vyvěšeny v podmetu, přínos medu se výrazně zpomalil s porovnáním s ostatními včelstvy. Ve včelstvu jsou rojové matečníky. Existuje více znaků rojové nálady.
Když zastřiháváme matkám křídlo, máme zhruba 16 dní a více ( vývoj plodu matky + případné nevhodné dny k vylétnutí roje )na to, abychom provedli účinný protirojovýzásah ( mě se osvědčil přeléták ). Všímavý víkendový malovčelař s trochou zkušeností s největší pravděpodobností takové včelstvo během 16 dnů nepřehlédne.
Rojaření je už na dnešní dobu velmi zastaralá, překonaná, nerentabilní a nebezpečná ( nebezpečí přenosu nákaz ) metoda rozmnožování včelstev. Na chovu matek není nic složitého ( chce si to dobře promyslet, nabýt základní poznatky a zadaří se ). Tvorba oddělků je nejlepší metoda rozmnožování včelstev.Výmluvy typu....já na to nevidím,nemám cit...jsou znakem lenosti! Existuje mnoho pomůcek jež zpřístupnují chov matek mimo jiné také včelařům seniorům ( NICOT,značkovací poklopka, přesévačka včelstva na hledání matky,...). Tyto investice se mnohonásobně vrátí ( zvláště když rozchováváme kvalitní línie včel a jsme v řidce zavčelené oblasti ).

zdarvím.........M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20991


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: polystyrenové úly
Předchozí:FRANTIŠEK ČIHÁK - Re: Ă?eøícĂ­ nĂĄdoba - dva ventily + uhelonovĂŠ sĂ­to


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu