78371

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Aleš (193.85.238.34) --- 4. 5. 2007
Re: Chov matek (22502)

Já jsem 3 roky zkoušel všechny možné metody chovu, až jsem se ustálil na chovu ve směsném oddělku (odborník možná namítne, že to není ideální) dle návodu ve Včelařských novinách - myslím velmi vhodná pro začátečníky.
Při rozšiřování o medník - začátek května - rozkvět řepky (zimuji na 3 nástavkách 39x24 - 2 nástavky matečné včelstvo a 3 nástavek oddělek přidaný koncem října) v jedné operaci provedu základní prohlídku, a do medníku (je to spodní prázdný nástavek - nahradím nástavkem mezistěn) nad mřížku přeložím 1-3 ometané plásty s plodem a 1-3 plásty se zbylými zimními zásobami (umyslně proto krmím tak, aby včelstvo mělo cca 22 - 24 kg cukru) - vzhledem ke horšímu zraku matku najdu pouze v malém oddělku.
Druhý den vytvořím dvounástavkové směsné oddělky - dolní nástavek plásty s plodem a horní plásty smedem - medníky v mateřáku doplním soušemi z loňska - oddělky nechám stát za úly a večer je převezu na kolečku bokem stanoviště cca 30 metrů.
4. a 8. den je prohlídnu a vyřežu nouzové matečníky - získám tak mateří kašičku pro larvení a vložím laťku s cca 10 miskami na ovonění.
Z 20 včelstev tak vytvořím cca 5 směsných oddělků.
9 den nalarvím - plemenivo buď od nejlepšího včelstva, nebo letos mám domluvený plást s larvičkama od inseminované matky.
Po 9 dnech mám z cca 5x10 misek aspoň 30 matečníků a do nástavků - vždy 2 nad sebou s mezidnem otočeným o 180 stupňů udělám cca 30 oddělků - souš, 1-2 bývalých plodových plástů, 1-2 plásty s medem a mezistěmu - vždy celkem cca 5 plástů (jen na místě kde stál původní směsný oddělek doplním celý nástavak mezistěnami - sem se slétne nejvíce včel a pravidelně mi za 14 dní vše prostavěl divočinou) a připíchnu matečník - když jich vyjde více tak vybírán ty největší, nebo do oddělku pro jistotu píchnu dva.
A pak už jen čekám jak to dopadne.
Při prvním medobraní ještě každý oddělek posílím jedním plodovým plástem z matečných včelstev (to ještě nevím zda matka klade - vajíčka nevidím). Kolem 10. června (platí u nás v Českém ráji) již je plod zavíčkován a tak nástavek doplním soušemi a mezistěnami a bezmatečné oddělky zruším (včely jen na místě oklepu, oni se k sousedům vžebrají).
Z celé této akce mám pak cca 20 - 25 oddělku - 5-7 jich nechám přes zimu do rezervy a zbytek v říjnu připojím k matečným včelstvům podle výkonu v medu (od nejslabšího - dostane nejsilnější oddělek).
A to je vše - loni jsem si psal spotřebu času - 28 minut na jeden oddělek je pro mne vyhovující.
Mně tento způsob vyhovuje neboť:
- v mateřáku se hrabu jen jednou (pak už jen přidávám nebo ubírám nástavky při medobraní a zazimování) a pak se vše odehrává mimo
- nedochází k loupežím (s tím jsem míval problémy)
- zásadně rozděluji jen daný směsný oddělek a nemíchám je mezi sebou - včely v oplozovacím oddělku mají vlastní zásoby i vlastní matečník - ještě se mi nestalo, aby ho vykousaly.
Letos tak jedu 4 rokem a výnosy mi tak z roku na rok stouply o cca 40 % (před tím jsem se byl v prsa, když jsem měl průměr 30 kg a loni jsem měl 56 kg - 4 včelstva přes 80 kg. - Ta půlhodina za těch 20 - 25 kg medu stojí - jen se nebát začít - jinde na včelaření tak nevyděláte.
Letos zkouším 2 uly jako dvoumatečné (tedy původně byly 4, ale po měsíci ve dvou již dole nebyly matky) - a to jen proto, že si chci dokázat, že to jde i přes 100 kg - ale je to hrůza - již mají 6 nástavků 2pl+2pl+2med a zítra jdu nasazovat další - a lezu tam po štaflích a čekám kdy mi ten mrakodrap schoukne vítr, nebo až je to přestane bavit a odletí do lesa.
P.S.: příroda je u nás proti minulým letům o cca 2-3 týdny vepředu, ale zdá se mi z pohledu rojení, že včelstva tak ne.
Zatím žádný matečník.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Vikálek Jan - chov matek
Předchozí:Antonín Podhájecký - Re: Chov matek


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu