77619

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (88.103.157.154) --- 8. 5. 2007
Re: Cena medu v roce 2007 (22557)

Já takovou situaci nechtěl. Ale je a reaguji na ni. EU jsem řekl v referendu NE, výrazně jsem i zde upozorňoval na tuto situaci že k ní může dojít a dále tvrdím, že prodej medu ze dvora je návrat do obchodního středověku.
.......
Tvůj problém je, že jsi hlasoval v ČR a ne v západní Evropě.
Problém ceny nevznikl tím, že se do ČR dováží med. Kdyby jsme nedělali žádný dovoz medu a uzavřeli hranice, logicky by jsme asi i obtížně vyvážely. Pro zemi, která víc jak polovinu produkce medu má navíc by to znamenalo totální kolaps cen a pokles stavu včelstev na polovinu.

Problém s cenama je ten, že naši bývalí zákazníci se prostě rozhodli, že si budou kupovat ten lacinější med. Asi by to udělal každý, i kdyby nebyl v EU. Takže ceny medu z Argentiny tvoří cenu.

Vstup do EU je samozřejmě příčinnou taky. Ohromně se zvedla ekonomika a hlavně export, vyrovnala platební bilance a zpevnila koruna!!!!

Před pěti lety bylo Euro za 31, dnes za 28. A to hlavní je, že Eurozona jede a Euro (i koruna) zpevnila proti dolaru.Ze 34Kč za USdolar na dnešních 21Kč. Tedy o 61%! Pokud se med obchoduje v dolarech, jako že asi ano, tak ti tím pádem může obchodník vyplatit v dolarech skoro stejnou cenu, ale v korunách to bude jen 60% toho co před pěti lety.

Tvou jedinou nadějí je, že se do Strakovky a na MF dostane opravdu velká banda pitomců, co dokáže potopit prosperitu a vyvolat ekonomickou a MĚNOVOU krizi. A až bude dolar za 50 a Euro za 60, tak to se budou suroviny zase dobře exportovat. A ty dva dolary za kilo medu, to zase bude balík. V inflační měně. Doufám, že takovýto blahobyt pro exportéry surovin s nízkou přidanou hodnotou nenastane, i když by se mi to jako včelaři líbilo. Ale jako dalším lidem, kteří jsou závislí na výplatách jsme radši když máme práci a živí nás export a otevřené trhy.

Zajistit si cenu za med zákazem volného obchodu znamená, že si budu muset kupovat draho i další zboží. Fabii za 600 000 atd. Protože ty laciné "šmejdy" co kazí Naší škodovce ceny na trhu taky nebudeme dovážet.

Nezbyde ti, než se vyhrabat z obchodního středověku a dostat se do normálního středověku. V té době se etablovala sdružení výrobců i obchodníků, vznikly cechy, zámořní obchod financovaný sdruženým kapitálem ("akcie" - podíly).
A i tehdy vítězili silnější a podnikavější. A ti co se dokázali dát do kupy víc kapitálu (i lidského) vítězili nad těmi méně schopnými. Například Indii a větší část tehdejší dostupné Afriky a Asie dobyla ne Anglická královna, ale jedna akciovka. Holt středověk, to byla doba. :-)

Nezbyde ti, než dát do kupy všechny ty co si tady stěžují na Špačky a jít třeba za Sojkou. Pták jako pták, jiní to už pochopili a už si sním dělají podnik.

Měj se a vítej mezi těmi, co musí přemýšlet nejdřív jak a co prodat, než začnou vyrábět. Někdo tak musí přemýšlet už přes patnáct let, a ani mu to už nepřijde divné. Ve včelařině skončilo dotované hospodářství až se Včelpem. O to víc to bolí.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22559


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: utracení včelstev
Předchozí:flaktos - co dělat s rojem ?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu