77625

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)M. Václavek (213.29.160.5) --- 8. 5. 2007
Re: co dělat s rojem ? (22558)

______________________________________________________________
flaktos (84.16.120.34) --- 8. 5. 2007
co dělat s rojem ?

Kdyz se me vcelky vyroji,coz se da predpokladat s mym ulem Univerzal 39x24 a nemam k dispozici dalsi ul kam bych roj mohl umistit tak co s nim mam udelat? vratit zpet do puvodniho ulu? nevim poradte prosim.
______________________________________________________________
Zdravím přátele včel,
pokud dojde k vyrojení včelstva a mi nechceme roj usadit jako nové včelstvo ( což je racionální ) můžeme roj vrátit zpět.
Musíme však v roji nalézt matku, jinak by roj mohl opět vyletět.
K hledání matek v roji ( pozor...může jich tam být více...poroje ) je vhodné si zkonstruovat provizorní prosévačku včel.
Originální prosévačka včel je v podstatě dvoukomorový roják rozdělený mateří mřížkou.
Já osobně ji nemám. Dá se dobře nahradit, stačí mít jedno drátěné dno, nástavky, efekt bude stejný.
Postup:
Na uzavřené ( nejlépe drátěné dno...větrání )nasadíme prázdný nástavek ( 2 nízké nástavky ).Z vyrojeného včelstva odděláme plodiště. Roj sklepeme do rojáku.
Včely z rojáku rychle vyklepeme do prázdného nástavku ( prázdných nástavků ), nahoru déme mateří mřížku a plodiště vyrojeného včelstva ( dobrý je dát nahoru ještě nástavek s dílem bez včel...manipulační nástavek )
Během cca 20 - 40 minut skoro všechny dělnice přelezou skrz mateří mřížku do nástavků k plodu.
Matka ( matky ) spolu s trubci a pár dělnicemi zůstanou v prázdném nástavku ( v prázdných nástavcích )a snadno se pak matka nalezne.
Potom zbývá ji chytnout ( pozor...matka bude rozrušená, může i ulítnout ), matku vložíme do klícky uzavřenou medocukrovým těstem.
Varianta A/ Pokud včelaříte ve více-nástavkových úlech, pak doporučuji bud vyřezat 4 rámky se zavíčkovaným plodem, nahradit je mezistěnami nebo soušemi pod plod ( 1 nástavek plodiště odspodu do prostředku ) anebo provést rozvolnění plodiště o celý nástavek, jež se vloží dospodu a přeloží se do něho rámky s trubčinou ( lákadlo na matku ). matka se v klícce přidá do plodiště a provede se přeléták. Vytočte med a otrhejte rojové matečníky.
Při této variantě jsou nejmenší ztráty na výnosu.
Varianta b / Pokud včelaříte v klasických úlech, pak doporučuji vyřezat cca 1/2 plodu ( především vyřezáváme zavíčkovaný plod ). Místo vyřezaného plodu vložíme souše nebo mezistěny. Matku přidáme do plodiště v klícce. Vytočte med a otrhejte rojové matečníky.

Pokud by matka nebyla přidána v klícce, hrozí opětovný výlet roje.
Přeléták:
Účelem přelétaku je zbavit včelstvo anatomických trubčic ( = rojových včel ). Přeléták musíme doplnit rozvolněním plodiště a vytočením medu, pokud má být účinek přelétáku trvalí.,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ze včelstva odebereme plodiště a dáme ho stranou. Do medníku převěsíme rámek s rojovými matečníky a položíme ho na dno. Plodiště umístíme bud na mezidno nad medník nebo mimo medník na normální dno a provedeme jeho rozvolnění ( bud vyřezáme 4 rámky s zavíčkovaným plodem či odebereme je na oddělek anebo rozvolníme plodiště o celý nástavek ). Do plodiště dáme souš s vodou ( ztratí všechny létavky ) a otrháme v něj rojové matečníky.
Létavky z plodiště přelétnou na původní místo, kam byly zalétané ( medník ) a v plodišti zmizí rojová nálada. Matka se rozklade a zaklade rozvolněnou část plodiště, vytvoří se nové létavky ... anatomické trubčice zaniknou.
V medníku chybí matka, medníkové včelstvo pomalu slábne ( staré včely ) a ztratí rojovou náladu ... anatomické trubčice zaniknou.
Během týdne rojová nálada odezní a části včelstva můžeme spojit a vytočit med ( zbylé rojové matečníky otrhat ).
Tato metoda, pokud se provádí správně, je jedna z nejúčinější a s minimální ztrátou na výnosu a síle včelstva.
Platí obecně: ,, Je lepší rojové náladě předcházet, než-li ji přímo čelit!!!,,.
Přeji žádné roje !

Zdraví...........M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22568


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: utracení včelstev
Předchozí:Josef Šefčík - Re: Alergie na včelí bodnutí


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu