78287

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Radek HUBAČ (e-mailem) --- 16. 7. 2007
RE: Prosba o radu (23787)

Měli by u Vás asi 2x ročně vybírat nebezpečný odpad, nebo odvézt do
sběrného dvora

MUDr. Radek Hubač
drh/=/seznam.cz
mobil: 774 028 601


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Bohuslav xxxx
Sent: Friday, July 13, 2007 12:36 PM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Prosba o radu

Vážení, kdysi jsem desinfikoval souše roztokem formalínu. Potom jsem ho
nalil do kanystru. Jak se to dá ekologicky zlikvidovat? je toho cca
10l. Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Šefčík (90.176.2.8) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803) (23804) (23808) (23815)

Karle, že by byly uplně bez plodu, to rozhodně ne. Toho otevřeného plodu je tam tak málo, že pak je problém vytáhnout jeden vhodný rámek ze kterého by bylo možné nalarvit alespoň jednu serií.Dnes když jsem brál plod na larvení, byl celý rámek ze kterého bylo možné odebírat jednodenní larvičky. Před týdnem jsem to musel pracně hledat na několika rámcích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (82.100.43.4) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801)

V této souvisloti by mne zajímalo jaké jsou průměrné výnosy na včelstvo v různých krajích a oblastech. Tady u mne na jižní m. letos skoro nic, loni 50 kg.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803) (23804) (23808)

Inseminované matky opět začaly klást. Pokud by nebyla žádná snůška, ins. matky /z roku 2005/nepoloží ani jedno vajíčko.
---
Děkuji za odpvědi přátelé.
Ale já se podivuji, že by včely byly v červenci bez vlastního plodu a byly s tím "spokojené". Jednak je mi jasné, že se tam dá plod přidávat, aby spolehlivěji vyzimovaly. Ale udivuje mě, že to vůbec ty včely vydejchají, že jsou v červenci bez plodu. Samozřejmě pokud matka nepoloží ani vajíčko, tak nemají z čeho chovat novou matku. Ale myslím, že kladení matky je dané jednak jejími možnostmi, jednaka včelstvem - asi jak živí matku. Takže pokud by z ní nějaké vajíčko chtěli vyrazit, že by si to "zajistili" a novou mámu vychovali.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 16. 7. 2007
Re: Ztluštělé plásty místo mateří mřížky?! (23810)

Plásty se nechají včelám stavět postupně. Ve stand. rozteči a až to dostaví, tak se to roztáhne. M.J. to používá př.Přeslička, popsáno v MV.
Já jsem po rozšířených plástech pokukoval v začátečnických dobách, kdy jsem měl včely co zkoušely žihadly můj vztah k nim a s nalezením matky jsem měl problém. Když jsem u jednoho včelaře viděl tlusté medníkové plásty, tak jsem se s nadějí ptal, zda do nich matka neklade a zda se nemusí dávat mřížka. Ten mě zklamal a řekl, že když si včely zamanou, že tam půjdou klást, tak to prostě okoušou a matce upraví a kladou tam. Že mu to jen šetří čas.
Já jsem ztluštělé plásty začal používat v NN systému a mohu to potvrdit. Zavedl jsem si je, abych ušetřil čas odvíčkování atd. To že když se včely rozhodnou do nich klást, tak kladou, tak to mohu potvrdit. Ale další jsem nedělal.To jsem včelařil NN systémem. Pak jsem přešel i ke kombinovanému systému (dadant) a tam by to asi význam mělo. Už jenom tím, že 8 nízkých rámků v nástavku je jeden koš medometu a mohl bych vracet ty samé plásty do stejného nástavku a ůlu.

Na udržení matky v plodišti bez mřížky - vyšší výškou plástů v plodišti oproti nízkým medníkovým, nebo jen NN.

Vloni a letos jsem u 24cm nástavků mřížku nedával a spoléhal, že med stlačí plod. Byla to taková nouzovka, vloni jsem musel cestovat a letos pořád chovám ( jako tedˇ, jednoho z kluků na rameni :-).
Vloni mi to vyšlo a přestože jsem se k vytáčení dostal až na konci července, vytočil jsem si 20 kilo průměr.
A letos na to dojedu, protože to asi vytočit nepůjde - beton. :-)
A v příštím roce se vracím ke kombinovanému systému. Na nové délce loučky.
Když už mám vysoké rámky. Jinak na včelaření bez mřížky s minimálním vlivem na včelstvo je asi nejlepší NN Systém. Tam to kopíruje přírodu. Kombinovaný systém už je trochu nepřirozený, plodové těleso je uměle drženo na stejném místě, i když včely mají volnost v rozsahu plod. tělesa.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 16. 7. 2007
adresy

Můžete mě někdo poskytnout internetové www adresy prodejců včelařských potřeb slovenských prodejců,hlavně západoslovenských.Díky za ochotu.čárlí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 16. 7. 2007
Re: danove priznani (2368) (2399)

Včera jsem si udelal jednoduche tavidlo z kusu nerez. plechu, bedynky a kusem skla a dnes jsem se kochal na pekně žluťoučkém voňavém včelím vosku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803) (23804) (23808)

J. Šefčík (90.176.2.8) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803) (23804)

Karle v tom není žádný figl. Teď už není doba na tiché výměny jak to uvádí Anton.

Práve teraz je čas pre včelstvá, aby vymenili tichou výmenou nevhodné matky. Tichých výmien som v mojej bohatej včelárskej praxenezanamenal veľa, možno som na všetky neprišiel. TV je úplne v rukách úľových včiel! TV práve v tomto čase je prirodzenou reakciou na zmenenie stavu, ak včelie spoločenstvo cíti, že matka nezvládne pripravu včelstva do zimy. TV je predsa náhradnou variantov pre ich zachovanie, ak v priebehu roka sa im to nepodarilo, myslím tým, že pre rôzne príčiny nedošlo k obnove včelstva rojením.
Teda nie matka rieši tento stav, ale samotné včely! Včely nikdy, navzdory tým čo to tvrdia, v čase rozmnožovania včelstiev rojením, tento mechnizmus podržania včelstva nerobia, prebieha vždy v čase, keď je po sezóne rozmnožovania.

Ing. Haragsim raz uvádzal raz na stránkach Včelára takýto poznatok. Sledoval včelstvo, ktoré bolo nespokojné so svojou matkou. Včelstvo v polovici júla (7 mesiac) robilo TV, včely pripravili prvú materskú kolísku-kolébku, do ktorej matka (bola bez poškodenia a mala dva roky) položila vyjíčko, o tri dni ďalšie. Autor prvú materskú bunku po zaviečkovaní odobral, ešte aj druhú a ponehal im tú poslednú. Matku im odobral a pridal do iného včelstva, v ktorom po prijatí sa dobre rozplodovala, prežila zimu a pripravila včelstvo do znášky. Tento fakt som zaznamenal aj ja , nezávisle od ing.Haragsima.
Prečo bola pre iné včelstvo vhodná a pre to prvé nie? Iks krát som zistil vo včelstve poškodenú matku, čakal som (podľa literatúry), že včely matku vymenia TV! Nikdy sa tak nestalo! Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Tulkan (213.29.160.5) --- 16. 7. 2007
Ztluštělé plásty místo mateří mřížky?!

Přeji dobrý den,
mateří mřížka je působí jako dělící faktor, skrz který nerady včely ukládají med do medníku a raději ho uloží do plodiště, čímž omezují matku v kladení.
Četl jsem o používání ztluštělých plástů (35-40 mm) v medníku do niž matka neklade.
Máte někdo s tím zkušenosti?????
Plánuji to příští rok vyzkoušet. Obávám se, že mi začnou včely prostavovat divočinou rozšířené mezery (20 mm) mezi plásty.
Je možné vložit mezistěny rovnou se zvětšenou mezerou mezi sebou, aniž by to včely neprostavili, nebo se mohou vložit teprve vystavěné plásty na rozšíření ( vytvořením mezery 20 mm mezi plásty )????
Předem děkuji za všechny odpovědi.
J. T.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 16. 7. 2007
Presun včiel na krátke vzdialenosti

Pred týždňom sme tu debatovali na tému presunu včiel na krátke vzdialenosti.Tieto moje riadky môžu túto problematiku trochu objasniť.

Pamäť včely a presun včelstiev. Drob.z včel.praxe


Aj začiatočník vie, že včela, trúd či matka sa po výlete vždy vráti do úľa, nestratí sa. Pravda len vtedy ak náhodou pri svojom lete nezahynie. Nie každý včelár pozná mechanizmus ako si včela zapamätá miesto kde má svoj príbytok. Veľká skupina blanokrídleho hmyzu kde patrí aj včela, je obdarená veľkými zloženými očami umiestnenými po stranách hlavy .Veľké zložené oči tvoria stovky malých očiek tzv. faciet, ktoré majú veľkú rozlišovaciu schopnosť a práve tie jej slúžia aj na zapamätanie si miesta kde je jej letáč. Na temene hlavy, medzi zloženými očami sa nachádzajú tri jednoduché očká, ktorými stabilizuje svoju polohu proti oblohe, aby jej nohy smerovali vždy dolu. Zložitejšia je jej orientácia v úľovom prostredí (ale len pre ľudí), kde vonkajšie svetlo len slabo preniká cez letáč, pričom v noci celkom nevidí. Preto v priestore úľa okrem očí použije na orientáciu iný mechanizmus, kontaktný a hmatový
Včela pri svojom prvom výlete z úľa, sa musí dokonale zorientovať na svoj príbytok, letáč, jeho výšku, bližšie a vzdialenejšie okolie (kríky stromy, iné úle a pod.),aby sa bezpečne vrátila do svojho letáča. Neorientuje sa však len vo vonkajšom prostredí, ale orientuje sa aj v úľovom prostredí viac-menej v tme, kde si osvojí vnútornú cestu z úľa, ktorou odchádza k letáču a takisto sa vracia na miesto ,ktoré má určené. Používa k tomu hmatovú a kontaktnú pamäť. Po zorientovaní a zapamätaní si svojich ciest, včela pri svojej práci (donáška nektáru, peľu, vody, propolisu a vynášaní nečistôt) dodržuje svoje príletové a úľové cesty a ak vletí zhodou náhod do iného letáča, vráti sa a hľadá ten svoj, lebo cudzí letáč, nezodpovedá jej naučenému programu alebo ak chcete fotografickému záznamu.
Príklad: ak bola včela konkrétne od svojho prvého preletu orientovaná na letáčové očko a toto jej uzatvoríme, nútime ju hľadať nižší letáč, ktorým nikdy nelietala (aj keď vedie do toho istého včelstva),veľmi ťažko mení svoj naučený program výletu z úľa. Ak včela chce opustiť úľové prostredie, jej cesta stále smeruje k zatvorenému očku, čo sa opakuje aj niekoľko dní, kým pochopí, že nový letáč je inde. Keď sa vracia z terénu do úľa, sadá na miesto očka, ktoré má zafixované v pamäti. Keď však vylietala cez nový letáč bola to pre ňu zmena ,znovu urobila polohovú orientáciu, znovu sa orientovala pred novým letáčom, aby do svojej pamäti uložila nové prístupové koridory, čo je pre ňu nesmierne ťažké, lebo pôvodný letáč- očko má v pamäti ako fotografický obraz a ten jej musí najskôr vyblednúť prijímaním nových podnetov.
Návrat na miesto prvého výletu sa vracajú všetky včely, ktoré už raz tadiaľ vyleteli, aj napriek novej orientácii. Včely sadajú na miesto zatvoreného očka, vzrušene pobehujú, vzlietajú aby sa presvedčili či sú na správnom mieste, až začnú pociťovať stratu materskej látky a musia sa k nej dostať, odovzdať peľ či nektár, čo môžu urobiť až keď sa dostanú do svojho úľa. Prvé včely začnú hľadať svoj nový letáč, ktorý si aj keď nevýrazne, predsa uvedomujú a ho aj nachádzajú. MPám vlastné skúsenosti, keď očko bolo na povalovom kŕmidle cca 8O cm nad hlavným letáčom a predsa ho rýchlo našli. V tom memente ako do letáča vchádzajú (zároveň prilietajú ďalšie),prejavuje sa u nich vrodená vlastnosť, začnú využívať združovaciu vôňu (Nassonovova žľaza),čo je výzvou pre hľadajúce včely, aby ich nasledovali. Ďalšie včely sadajú na letáčovú pätku, aby aj ony vztýčili zadoček s vôňovou žľazou a ďalšie včely sa adoptovali na nový letáč. Robia to isté ako rojové včely pri strasení do rojnice. Aby hľadanie úľového letáča bolo čo najkratšie, je dobré pôvodný letáč prekryť novinami, čím prilietajúce včely rýchlejšie strácajú pamäť na pôvodné miesto.
Tento poznatok môže včelár využiť pri presune včiel na menšiu či väčšiu vzdialenosť, bez strát na včelách. Úle s včelami presúvame zásadne večer keď ustane let, aby všetky lietavky po preložení prvýkrát vyleteli už na novom mieste. Včele stačí vyletieť z úľa, aby zistila, že prostredie pred letáčmi je iné, čo ju núti okamžite robiť nový orientačný prelet. Tieto nové údaje si uloží do tzv. fotografickej pamäte, ktoré postupne vymažú tie staré. Včely po zorientovaní sa na novom mieste, odlietajú za svojimi povinnosťami. Po získaní vody či peľu sa vracajú na pôvodné miesto- stanovište úľa a budú hľadať svoj letáč ( priestor bude celý preplnený hľadajúcimi včelami), po márnych pokusoch nájsť svoj pôvodný úľ, postupne sa vracajú na nové miesto kde boli preložené, už podľa novozískaného náhradného programu, ktorý získali a uložili do pamäti pri prvom výlete z úľa na novom stanovišti.
Základnou podmienkou je, aby včelár nespanikáril a na pôvodné miesto v žiadnom prípade! neosadil náhradný úľ a to aj vtedy, keď premiestňoval skupinu viacerých úľov na nové stanovište. Pôvodné miesto musí ostať voľné do času, kým sa lietavky na novom mieste postupne dokonale nezorientujú. To môže trvať tri a viac dní
Ak predsa pár desiatok lietaviek zaletí do iných úľov, nič sa nestane , veď aj to sú naše včely. Ale nič také som nezistil. Posledne som premiestňoval sedem včelstiev na vzdialenosť 10m, ktoré dokonca mali ako dvojvčelstvá letáče nad základným včelstvom. Po troch dňoch bola už viditeľná konsolidácia včelstiev. Následná kontrola včelstiev, ktoré ostali na pôvodnom mieste a včelstiev na novom mieste potvrdila, že je všetko v úplnom poriadku. Pred štyrmi rokmi som premiestnil celú včelnicu (90 včelstiev) vzdušnou čiarou asi 450 m a všetko klaplo na jednotku.
Včely presunuté na nové miesto v žiadnom prípade nezatvárajte na viac dní, lebo pre včelu je to isté ako keď na druhý deň ráno vyletí prvýkrát z úľa. Mám vlastnú skúsenosť, že včely premiestňované v decembri, pri prvom jarnom prelete sa vracali na svoje pôvodné stanovište, samozrejme len tie, ktoré v jeseň boli zalietané na pôvodné stanovište. Nepáchajme na presúvaných včelstvách také násilenstvá ako je búchanie kladivom po úľoch, silné dymenie do letáčov,nasadzovanie bludísk a ani vozenie na fúriku po hrboľatej ceste ako sa to často odporúča včelárskymi laikmi. Premiestňovanie včiel, presun či posun úľov alebo zmena letáčového otvoru je pre mňa len malou epizódou na včelnici, z ktorej si už roky nerobím ťažkú hlavu.
Tieto zásady platia aj vtedy keď pridávame celé zásobné včelstvo pri posilnení či záchrane iného včelstva. Je to obyčajná rutinná práca vyžadujúca dodržať odporúčané zásady, hlavne jednu, pôvodné miesto musí zostať nejaký čas vždy prázdne alebo miesto prekryť novinami a pod.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Šefčík (90.176.2.8) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803) (23804)

Karle v tom není žádný figl. Teď už není doba na tiché výměny jak to uvádí Anton. Tyto matky mám odzkoušené a i kdyby příští rok je budu mít na cca 10 rámcích, budu z těchto matek ještě chovat. Nemohu hodnotit jiné matky z roku 2005, na včelnici je nemám, ale je rozdíl od kladoucích matek z roku 2006 a z letošních. Ty letošní kladou i teď takřka do nedostavěných mezistěn, ale loňské už o to nemají zájem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 16. 7. 2007
Re: Koniec sezóny (23783) (23801) (23803) (23804)

Karel (194.138.39.56) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803)

.....

K těm ins. matkám. Jakto, že si je včely nevymění když málo kladou? Co je v tom za fígl? :-)

Podľa mňa nie je v tom žiaden fígeľ, aj inseminované matky sú ako iné matky, včely ju musia ošetrovať, pripravovať jej bunky na plodovanie a keďže v tom čase ako píše p.Ševčík včely neprinášali do úľa nektár, včely nečistili a neleštili propolisom bunky, inseminované matky prestali plodovať. Teraz keď sa situácia zlepšila , plodujú.
Týmito vetami chcem len zdôrazniť, že matky neplodujú z vlastného chcenia, ale len v súčinnosti s ošetrovateľkami a včely sa chovali racionálne, plod by včelstvo zbytočne v tomto prípade zaťažoval.
Tichá výmena preto ešte vo včelstve nemusí byť, matky sú v poriadku, čo dokazujú plodovaním pri prínose nektáru. Takto to vidím ja, čo ešte neznamená, že mám 100%-nú pravdu. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23802)

Stahuji včelstva. Vařím dílo o stošet. Slídivost někde na nejhorším stupni.

_gp_

S tou slídivostí to je skutečně zlé. Včera jsem utemoval česna u oddělků, neboť to kolem nich lítalo jako ... a teď se zase obávám vysokých teplot, neboť je nemam možnost přenést do stínu.
Včera, ještě v 20:30 jsem zapoměl na 5 minut!! zavřít dveře od chaty kde stojí od soboty ještě nevymytý medomet(cca 200 metrů od včelnice) a už jsme se manželkou přemýšlely kde přespíme a kdo je tam vlastně pánem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 16. 7. 2007
Re: Koniec sezóny (23783) (23801) (23803)


...a nebylo to letos špatné.

Pokud by nebyla žádná snůška, ins. matky /z roku 2005/nepoloží ani jedno vajíčko. J.Š.

Koniec sezóny v zmysle letnej znášky je aj na mojom stanovišti presne v súlade s názvom komentára. Jarná znáška v priemere 8kg (nemal som v dosahu repku), agátová v priemere 30 kg. Odvtedy na úľovej váhe (od 25.5) ubudlo za 46 dní 13,5 kg. Malo z čoho, lebo plodiská boli dobre zásobené medom. Nedostatok sa prejavil asi od 5.7 a to poklesom plodovania matiek. Pri kontrole, v niektorých plodiskách sa prejavil markantný deficit zásob, ešte šťastie, že nejaké zásoba ostali v medníkoch, čo udržiavalo aké-také plodovanie.
Sucho a deficit zásob, bez prínosu nektáru z vonkajšieho prostredia, sa dotkol i prínosu peľu, keď som denne zberal iba tretinu z potencionálneho množstva, prinášaného v tomto čase po iné roky.
To všetko ma prinútilo, som podal cukrový roztok 1:1,5 (voda). Plodovanie sa zlepšilo a prínos peľu takisto. Toto nás zaskočilo, lebo už štvrťstoročie som to nemusel robiť, prínos bol dostatočný pre včely i včelára.
Slenčnica kvitne už 2 týždne, ale prínos som nezaznamenal,veľký lán pekne kvitnúcej slečnice je ďaleko, asi 4 km. Pri slenečnici sú kočovníci, ktorí hovoria, pokiaľ včely peľ prinášajú, nektár len poskromne. Je 15.7, preto nepredpokladám veľký zázrak, letné včely už "odišli" bez úžitku.
Asi si na tento tred budúcich 25 rokov musíme zvyknúť a prispôsobiť sa mu. Čo sa týka podania zimných zásob tam kde nie je prínos z vonku, časť zásob treba podať už teraz a psotupne dopĺňať na potrebnú gramáž. Pokiaľ mi vlani stačilo pre 70 včelstiev podať na doplnenie zásob 400 kg, teraz to môže byť aj trikrát viac. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.56) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801) (23803)

Podkrkonoší - Trutnovsko.
Dokvétá lípa malolistá a včely nosí. Na listech jsem ale medovici neviděl. Když jsem včera prohlížel včely, tak z rámku vytekla sladina řídká jak voda.
Doufám, že se ještě nakrátko rozjede medovice. Bez cementu.
V sobotu jsem vyndal z jednoho včelstva 3 NN a zkusmo vytočil, asi 50% úspěšnost. Ale podstatnější je, že kolem včelína včely neslídí. Dnes ráno v půl šesté už lítaly, takže něco někde dává.

Kdybych měl čas točit a dostával melecitózu včas ven, tak bych to snad viděl jako průměrný rok.

K těm ins. matkám. Jakto, že si je včely nevymění když málo kladou? Co je v tom za fígl? :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Šefčík (90.176.2.8) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801)

Včelnici mám na okrají Doupovských hor a nebylo to letos špatné. Dnes ráno jsem byl larvit serie a zřejmě ještě na něco lítají. Inseminované matky opět začaly klást. Pokud by nebyla žádná snůška, ins. matky /z roku 2005/nepoloží ani jedno vajíčko.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 16. 7. 2007
Re: Konec sezony (23783) (23801)

Také mám výnosy podprůměr podle mé dlouhodobé statistiky z vyzimovaného včelstva. Nevím jak kdo a kde, ale dalo prozatím akorát jaro. Ten průměr doufám dožene slunečnice, ale vypadá dost na určitých místech v květu nějak "řídce". Kultury slunečnic na JM jsou v plném květu, ale jsou některé odstínem z dáli více dozelena a přitom květy jako talíře. Zřejmě nějaké jiné varianty.

Stahuji včelstva. Vařím dílo o stošet. Slídivost někde na nejhorším stupni.

_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 16. 7. 2007
Konec sezony (23783)

Vážení přátelé, nedá mi to abych se zde nevypovídal.
Včelařím na pomezí Libereckého kraje a Českého ráje. Měl jsem představu, že když byla tak mírná zima, že mne čeká výnosný rok. Ale opak byl pravdou. Již nějaký rok se držím kolem 20 včelstev a poslední 2 roky jsem na 2x točil cca 600 - 700 kg (špičky byly loni přes 80 kg).
Letos na přelomu května-června jen cca 10 kg květového na včelstvo a od té doby pořád prázdné medníky. Tento výkend jsem to již nevydržel, pro manželku vybral stěží 40 kg a začal krmit. Skutečně místo medobraní je zachraňuji před smrtí hlady. Polovina měla zcela suché i plodiště a téměř bez plodu (a to jsem přesvědčený, že jsem měl včelstva na jaře nejlépe připravený co včelařím - v půlce května 5 - 6 nástavků plných včel, bohužel v doletu jen kukuřice a obilí).
Tuhá zima a chladnější jaro (jako např loni) je pro včely mnohem výhodnější než to co zažíváme letos ( dnes má být až 40 stupňů - tak mám obavu, aby se mi v horním nástavku nesesunuly plásty s krmivem - už jsem to zažil!!).
Přeji úspěšný rok.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 15. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765) (23770) (23771) (23773) (23796) (23798) (23799)

v podstatě jste řekl to samo jen jste to rozvedl. já jen upozornil na to, že ne každý medovicový med je melicitózní ba naopak i v nektarových medech se občas melicitóza vyskytuje příkladně v jetelovinách a v hluchavkových A dotyčný tak psal , že měl auto pokapané melicitźou Měl tedy napsat medovicí

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: A.Tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com>
> Předmět: Re: Melecitozni med(23751)
> Datum: 15.7.2007 15:14:42
> ----------------------------------------
> Nezaměňuj melicitózní a medovicový med není to to samo
>
> Pepan
>
> Myslím si,že ide o omyl. Medovica je všeobecný názov pre sladkú šťavu,
> ktorú vylučujú vošky (Aphidoidea, červce (Coccoidea) a méry (Psylloidea).
> Uvedený hmyz získava šťavu napichávaním stromov a ihličnanov a niekedy i
> rastlín. Hmyz získava hlavne proteíny (jednoduché bielkoviny) a dusík a
> cukor v rôznych formách vylučujú zo svojho tela ako nepotrebnú látku ku
> stavbe ich tela.
> Sušina medovice sa prevažne skladá z glycidov. Z nich okrem glukózy,
> fruktózy a sacharózy sa zistila maltóza, melecitóza, glukóza-l-fosfát,
> rafinóza, galatkóza a ďalšie.
> Teda melecitózny med je medovicový ako každý iný, len má nežiadúci cukor,
> ktorý kryštalizuje ešte v plástoch. Nejedná sa o iný med, ale o medovicu.
> S týmto medom sa čas od času stretáva každý v čelár, ale veľa radosti z
> neho nemá. Anton
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 15. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765) (23770) (23771) (23773) (23796) (23798)

Nezaměňuj melicitózní a medovicový med není to to samo

Pepan

Myslím si,že ide o omyl. Medovica je všeobecný názov pre sladkú šťavu, ktorú vylučujú vošky (Aphidoidea, červce (Coccoidea) a méry (Psylloidea). Uvedený hmyz získava šťavu napichávaním stromov a ihličnanov a niekedy i rastlín. Hmyz získava hlavne proteíny (jednoduché bielkoviny) a dusík a cukor v rôznych formách vylučujú zo svojho tela ako nepotrebnú látku ku stavbe ich tela.
Sušina medovice sa prevažne skladá z glycidov. Z nich okrem glukózy, fruktózy a sacharózy sa zistila maltóza, melecitóza, glukóza-l-fosfát, rafinóza, galatkóza a ďalšie.
Teda melecitózny med je medovicový ako každý iný, len má nežiadúci cukor, ktorý kryštalizuje ešte v plástoch. Nejedná sa o iný med, ale o medovicu.
S týmto medom sa čas od času stretáva každý v čelár, ale veľa radosti z neho nemá. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23799


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 15. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765) (23770) (23771) (23773) (23796)

Nezaměňuj melicitózní a medovicový med není to to samo

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: P.K. <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Melecitozni med(23751)
> Datum: 14.7.2007 19:50:47
> ----------------------------------------
> pršelo fest aji zima byla,ale sklo na autě sem měl zas totálně zalepené ,po
> pár hodinách slunce.....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek HUBAČ (e-mailem) --- 14. 7. 2007
RE: Medomet (13587) (13588) (13589) (23784)

Kdekoliv, musis rict miru a typ. Ja jsem si od kamarada nechal udelat
radiální polozvratny na 18ramku 39*17 za celkem cca 30tis. Zalezi na
regulaci, ta muze sama stat i 15 tis.

MUDr. Radek Hubač
drh/=/seznam.cz
mobil: 774 028 601


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
George
Sent: Friday, July 13, 2007 9:48 AM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: Medomet

Poradí někdo, kde sehnat zvratný nerezový medomet na 4 rámky s el.
pohonem
a regulací. Ceny kolem 70 000,-Kč, to asi ne!!! Dám mximálně 40 000,-

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (195.39.10.34) --- 14. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765) (23770) (23771) (23773)

pršelo fest aji zima byla,ale sklo na autě sem měl zas totálně zalepené ,po pár hodinách slunce.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 14. 7. 2007
Re:Prosba o radu (23787)

Nevím kde bydlíš ale je to jednoduché buď máte u vás sběrný dvůr nebo obec ze zákona musí organizovat sběr nebespečného a velkooběmového materiálu tak to odevzdej tam

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Bohuslav xxxx <b.acek/=/seznam.cz>
> Předmět: Prosba o radu
> Datum: 13.7.2007 12:35:59
> ----------------------------------------
> Vážení, kdysi jsem desinfikoval souše roztokem formalínu. Potom jsem ho nalil do
> kanystru. Jak se to dá ekologicky zlikvidovat? je toho cca 10l. Děkuji a jsem s
> pozdravem.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23795


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 14. 7. 2007
Re: Reklamn? tabule. (23772) (23774) (23775) (23776) (23779) (23789) (23791) (23793)

Ta nosnost 10 kilo mně připadá moc optimistická .

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23794


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

včelař (195.189.142.116) --- 14. 7. 2007
Re: Reklamn? tabule. (23772) (23774) (23775) (23776) (23779) (23789) (23791)

Přesně tak, já když jsem tu tašku viděl prvně, myslel jsem že je na ní reklama nějaké stavební firmy. Jinak jako propagace super.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23793


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepan II (87.197.103.170) --- 13. 7. 2007
Re: (23783)

http://www.demontservis.cz/reference.htm
Demolice cukrovaru Staré Město

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23792


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlik (194.212.232.6) --- 13. 7. 2007
Re: Reklamn? tabule. (23772) (23774) (23775) (23776) (23779) (23789)

Já si myslím, že to sem patří.Tu upoutávku na tašky jsem viděl.Líbí se mi , že to má takový ekologický podtext - ten papír.Tak teď jsem namazal ten cukr kolem úst a teď co se mi nelíbí.Papír má nepříjemnou vlastnost, že i při mírném zavlhnutí ztratí svoji pevnost.Bojím se , že až zákazník ponese několik kg medu, třeba i malá trhlinka způsobená např. nerovností podkladu způsobí propadnutí sklenic na zem.Také potisk se mi zdá málo výrazný a na dálku asi moc neupoutá.Možná , že to byl ale úmysl.jinak snahu podpořit prodej já osobně vítám a aby ta snaha byla efektivní, musí se někdo obětovat a podobné věci rganizovat dál

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23791


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 13. 7. 2007
Re: Prosba o radu (23787)

Formalín je velice jednoduchá organická sloučenina, která v podstatě nemá
žádná rezidua. Oxiduje se poměrně rychle přes kyselinu mravenčí na vodu a
oxid uhličitý. Jediný problém je v tom, že formalín někde vylitý na zahradě
do půdy zdecimuje organismy, na které se v půde dostane. Zahradníci ho
používají pro desinfekci půdy pro sazenice. Já bych ho tedy schoval na tu
desinfekci půdy pro kytky, pokud ty látky vyloužené z rámků nejsou příliš
hnusné. Jestli byl formalín v plastovém kanystru, může být už dokonce pryč,
protože formalín by měl přes plasty do určité míry pronikat.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Bohuslav xxxx" <b.acek/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, July 13, 2007 12:35 PM
Subject: Prosba o radu


Vážení, kdysi jsem desinfikoval souše roztokem formalínu. Potom jsem ho
nalil do kanystru. Jak se to dá ekologicky zlikvidovat? je toho cca 10l.
Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23790


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

L. Matela (82.202.11.39) --- 13. 7. 2007
Re: Reklamn? tabule. (23772) (23774) (23775) (23776) (23779)

Jednou z možností jak zlepšit prodej medu přímo od včelaře je i vhodná odnosná taška. Namísto různých použitých tzv igelitek a hledání "Do čeho vám to jen dám", je možné zakoupit papírové tašky, které jsme pro podporu prodeje ze dvora nechali vyrobit ve spolupráci s PSNV.
Odkaz na tašky je možné nalézt zde: http://www.matela.wz.cz/index.php?clanek=tasky
Omluvám se všem, kteří toto sdělení považují za reklamu.
Jen když je řeč o tabulích a o sklenicích, tak bych rád předal informaci, že jsou další možnosti zatraktivnit prodej medu. Jedna z nich je i poskytnout zákazníkovi vhodný a kulturní způsob prodeje včetně odnosu sklenice domů či do přepravního prostředku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(195.113.14.2) --- 13. 7. 2007
Re: Prosba o radu (23787)

Dovez ho do sběrného dvora v Tvém okolí (bývá to zdarma). Na kanystr napiš, co v něm je.
V některých obcích jezdí jednou za měsíc pojízdný "sběr nebezpečného odpadu" - rozpis bývá v místním tisku.

Pokud nic takového v Tvém okolí není, najdi někoho v obci/městě, kde to funguje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bohuslav xxxx (e-mailem) --- 13. 7. 2007
Prosba o radu

Vážení, kdysi jsem desinfikoval souše roztokem formalínu. Potom jsem ho nalil do kanystru. Jak se to dá ekologicky zlikvidovat? je toho cca 10l. Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23787


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Dan (84.21.115.142) --- 13. 7. 2007
Re: Medomet (13587) (13588) (13589) (23784)

Na http://www.n-vcelari.cz/
výrobci, Havlíčkova Borová

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23786


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Šefčík (90.176.2.8) --- 13. 7. 2007
Re: apinar (23782)

Ježku každým narkotyzačním prostředkem lze uspat každého navždy. Rovněž tomu je tak u včel. Pokud jej budete používat, smí se jenom do té doby než včely mírně přestanou hučet, ale hned se musí v roják zaklepat a okamžitě odvětrat. Na místo Apinaru lze také použit Ledek 30 a je stejný účinek. Jestli se Apinar prodává v lékarně to nevím, ale spíš ne. V každé včelařské prodejně lze ho koupit a postačí Vám to na několit let jedno balení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23785


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

George (88.102.234.33) --- 13. 7. 2007
Medomet (13587) (13588) (13589)

Poradí někdo, kde sehnat zvratný nerezový medomet na 4 rámky s el. pohonem a regulací. Ceny kolem 70 000,-Kč, to asi ne!!! Dám mximálně 40 000,-

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23784


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stano (91.127.169.121) --- 13. 7. 2007


prosim o informaciu je v Uherskom Hradisti cukrovar?
alebo niekde v okoli, prosim o jeho e-mailovu adresu
aka je cena cukru 50 kg balenie vrece dakujem

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23783


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ježek.obecný (e-mailem) --- 12. 7. 2007
apinar

dobrý večer,

používáte přípravek APINAR k narkotizaci včel? Je to bezpečné, nemohou
se jím včely "předávkovat" ?

Jde koupit APINAR normálně v lékárně? Nebo jen ve včelařských potřebách?*** ježek ***

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23782


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

je?ek.obecný (e-mailem) --- 12. 7. 2007
Re: (23739)


včelstvo při ztrátě matky "narazí" na zakladeném plodu nouzové matečníky
(má-li vhodný plod) a samo si vychová novou matku, pokud je ale opravdu
osiřelé - tj. chybí nejmladší plod a nemá žádný matečník ve kterém si
vychovává náhradní matku je třeba mu pomoci..... (pozor, matka může mít
jen přestávku v kladení)

pokud nemáte vytvořený oddělek s kladoucí matkou, který by ste mohl
spojit s osiřelým včelstvem, případně někde v záloze kladoucí matku
vidím jako nejjednodušší způsob záchrany osiřelého včelstva zakoupením
matky od chovatele - přijde obratem, poštou cca za dva dny, oplodněná,
rozkladená.... zachráníte včelstvo a zlepšíte svůj chov novou
vyšlechtěnou matkou... samozřejmě můžete vytvořit oddělek s plodem a
nechat včely vychovat matku, ale nějakou dobu to trvá, akce se též
nemusí zdařit atd.... včelstvo mezitím slábne..ty dva/tři dny čekání na novou matku můžete věnovat opětovné kontrole
včelstva, je-li opravdu osiřelé a nastudování různých metod přidávání
matek do včelstev aby akce záchrany včelstva byla úspěšná . .. .mnoho úspěchů


*** ježek ***
Jozef Kurčina napsal(a):
> Prosím , poradte mi , zistil som že v jednom uli nemam matku, ako sa da
> zachranit vcelsstvo, pocul som ze uhynie alebo sa vytvori trudokladna
> matka.
>
> Dakujem
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.3) --- 12. 7. 2007
Re: Zas?ovan? dno (23698) (23707) (23726) (23730)

Radek Hubač (e-mailem) --- 9. 7. 2007
Re: Zas?ovan? dno (23698) (23707) (23726)
nechápu, proč bych se měl starat o zasíťované dno více než o plné. Mám je jen 7 let, ale pan Volejník je používá u 240 včelstev 30 let...Myslíte si, že má čas na nějaké hraní?
Radek

Jak zjistí včas, že má nemocné včelstvo, aby udělal nápravu a nemoc se nešířila?
Zatím kleštíka včelího nemáme, ale od takových včelařů je začnou nosit. My to zjistíme při kontrole podložek, kterou kluci na webu provádějí.Každý může tvrdit, že dodržuje nařízená opatření,a je v pohodě.Účinnost není trvalá. Budou vyvinuty další chemické látky, aby se zase úly nemusely pálit, protože není čas na hraní?
B.V.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 12. 7. 2007
Re: Reklamn? tabule. (23772) (23774) (23775) (23776)

Nad čím přemýělít ve včelařství je v každém čísle inzerát kde to nabízí stačí zavolat
pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Richard imko <vcelar.rs/=/tiscali.cz>
> Předmět: Re: Reklamn? tabule.
> Datum: 12.7.2007 17:31:45
> ----------------------------------------
> Z osobní zkušenosti mohu doporučit jiný postup. Udělal jsem si nákres,
> zašel do reklamky. Něco podobného je v každém mětě. Dělají nápisy na
> obchody, auta, kalendáře, vizitky atd.. Asi za 400,- Kč mám tabuly 40 x 30
> cm. Vkusná, drží již druhým rokem a je zcela jedinečná. Tisk na papíře za
> oknem vybledne.
> Také mi udělali vlastní kalendáříky s fotkou včelnice. Cena byla asi 1.5,-
> za kus. Takže podaruji každého zákazníka. Mám ještě velký kalendář (A4) Tam
> je také foto včelnice, medometu, sklenice medu. A jestli má někdo na
> včelnici nepořádek nebo zrezavělí medomet tak si tam může dát jiný obrázek.
>
> Ať to bzučí
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (194.212.232.6) --- 12. 7. 2007
Re: ještě jednou ke sklenicím (23772) (23774) (23775) (23776) (23777)

Takže to jsme tam byli dnes nejméně 3.Před chvílí jsem dorazil ze včelnice do práce.Nejdříve nás při příjezdu zvážili.Pak jsme jeli odevzdat paletku,-pozor musí mít čitelné označení EUR a označení drah(ČD,DB atd), jinak ji nevezmou, a pak jsme dostali papíry, odlovili mistra, ještěrkář nám přivezl paletu sklenic, položil ji na vozík za naši 120ku, co nejvíce k autu, zajistili hranolky, kolem vozíku jsem měl vysoké postranice, 6 vrstev jsme nandali do krabic od banánů s proložkami papírem,á40ks, zajistili pásy,plachtou, 9 krabic bylo za paletou, zbytek v autě.Po nás tam přijel další včelař rovnou pro 2 palety.Byli jsme upozorněni, že na kruhovém objezdu v Dubí již několik včelařů s vysokou paletou zvrhlo vlek.I když jsem jel po dálnici tak jsem i s obědem urazil celkem 300 km za 6 hodin.A ještě k placení.Platí se samozřejmě předem a na návod pí Teplé doporučuji také zaplatit do KB, protože já platil maxkartou od poštovní spořitelny a platba podaná 4.7. v 11 hodin a měla tam být 9.7.tam ještě 10. odpoledne nebyla.Za celou cestu jsme nic nerozbili i když na 2 místech jsem měl hoňku s bržděním.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 12. 7. 2007
ještě jednou ke sklenicím (23772) (23774) (23775) (23776)

Asi jsem před několika týdny rozpoutal diskuzy ohledně převozu sklenic. Dnes jsem byl pro sklenice v Dubí a dovězl jsem celou paletu bezpečně sám. Ve Favoritu jsem vyhodil zadní sedačky. Mám slušný vozík s nosností 600 kg, ale za Favoritem smím poze 400 kg.
Na paletě je celkem 13 pater sklenic.Celá paleta má váhu 483kg.Z této palety jsem složil celkem 6 pater do Favorita, ale ne do krabic,ale stejným způsobem jak jsou na paletě. Překládal jsem kartony, které se nechají sehnat ve sklárně. Odhadem že ve Favoritu mohlo být kolem 230 kg, což je OK s povoleným užítečným zatížením.Zbytek jsem nechal na vozíku na paletě, kterou jsem zajistil protí klouzaní po stranách prknem a hřebíky. Vezl jsem to 120 km a průměrnou rychlosti 70 až 80 km/h. Žádnou sklenici jsem nerozbil cestou. Sklenice jsou na pohled vyníkající.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Richard Šimko (195.22.38.201) --- 12. 7. 2007
Re: Reklamní tabule. (23772) (23774) (23775)

Z osobní zkušenosti mohu doporučit jiný postup. Udělal jsem si nákres, zašel do reklamky. Něco podobného je v každém mětě. Dělají nápisy na obchody, auta, kalendáře, vizitky atd.. Asi za 400,- Kč mám tabuly 40 x 30 cm. Vkusná, drží již druhým rokem a je zcela jedinečná. Tisk na papíře za oknem vybledne.
Také mi udělali vlastní kalendáříky s fotkou včelnice. Cena byla asi 1.5,- za kus. Takže podaruji každého zákazníka. Mám ještě velký kalendář (A4) Tam je také foto včelnice, medometu, sklenice medu. A jestli má někdo na včelnici nepořádek nebo zrezavělí medomet tak si tam může dát jiný obrázek.

Ať to bzučí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 12. 7. 2007
Re: Reklamní tabule. (23772) (23774)

Ta cedulka byla udělaná obyčejnou "časopisovou" tiskařskou barvou. Tyhle
tekuté barvy nebo klasické barvy z inkoustových tiskáren jsou citlivé na UV
záření, takže venku rychle blednou. Pokud by taková vytištěná cedule měla
venku vydržet, musela by se vytisknout speciálními pigmentovanými barvami
určenými na venkovní bilboardy. Do některých lepších inkoustových tiskáren
se takové inkousty vyrábějí. Lepší výdrž na UV světle mají taky tisky z
laserových tiskáren a kopírek, protože tam se používá prášková pigmentovaná
barva normálně, ale blednou taky.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "Karel" <karel.jirus/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, July 12, 2007 2:34 PM
Subject: Re: Reklamní tabule.


> Nevíte kde stáhnout pěknou tabuli "Med přímo od včelaře." ?Vytisknu si to
> sám. Milan
> ......
> Když vytiskneš, tak i udělej. Zatím se nenašel dobrovolník, co by to
udělal
> pro ostatní. Bude to záslužné. Ale většinou to lidi dělají pro peníze, aby
> ceduli prodali a ne aby je jiní kopírovali. :-)
> I když ta od PSNV tak ta byla i tak záslužná, protože to nebyl žádný plast
> ale celkem bytelný plech.
> A mám dojem, že když je občas někde vidím, že tam barva drží.
> A vzpoměl jsem si, jak jsme dopadli s cedulkou ze včelařství "POZOR VČELY"
> co jsme si nechali zalaminovat.
> Barva tam vydržela velmi krátce. Ale prý to nebylo určeno jako cedule, i
> když to bylo na kartonu v příloze Včelařství.
> Zato ty na plastu ty drží.
> Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23775


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 12. 7. 2007
Re: Reklamní tabule. (23772)

Nevíte kde stáhnout pěknou tabuli "Med přímo od včelaře." ?Vytisknu si to sám. Milan
.......
Když vytiskneš, tak i udělej. Zatím se nenašel dobrovolník, co by to udělal pro ostatní. Bude to záslužné. Ale většinou to lidi dělají pro peníze, aby ceduli prodali a ne aby je jiní kopírovali. :-)
I když ta od PSNV tak ta byla i tak záslužná, protože to nebyl žádný plast ale celkem bytelný plech.
A mám dojem, že když je občas někde vidím, že tam barva drží.
A vzpoměl jsem si, jak jsme dopadli s cedulkou ze včelařství "POZOR VČELY" co jsme si nechali zalaminovat.
Barva tam vydržela velmi krátce. Ale prý to nebylo určeno jako cedule, i když to bylo na kartonu v příloze Včelařství.
Zato ty na plastu ty drží.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 12. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765) (23770) (23771)

To ze ted uz tyden prsi a je celkem chladno je pro medovici spatne nebo dobre? Myslel jsem si ze chladno neni dobre ...
TH
----
No já dřív taky:-)
Ale, před pěti lety vypukly deště a pršelo až do zimy.
V srpnu jsem kontroloval krmení a zjistil, že včely nekrmené mají snad více zásob jak krmené. Po týdnu jsem nekrmené šel vytáčet a ... beton. I když ještě ve válečcích lítal ven. Tenkrát včely nosily až do října a pokusy je krmit neměly efekt, protože roztok nebraly.

Pak jsem někde četl něčí názor, že melecitóza vzniká za vlhkého počasí, prý mají stromy hodně asimilátů (i když jen tuším co to znamená) a z toho pak mají hojnost mšice atd a roupama nevědí co dělat a vyrábějí melecitozu. A pokud jsem si tehdy vzpomenul zpět, tak to sedělo. S cementovým medem v červenci jsem se tady setkával i dřív. Ale ne v tak kalamitní formě. A že před pěti lety pršelo vím přesně, předělávali jsme střechu. A letos máme objendané pokrývače
na druhou půlku střechy. :-) Proto taky můj "optimismus" ohledně počasí.

Já jsem té hypotéze, že melecitoze sedí vlhké počasí nenašel důvod nevěřit. A hypotézy se nepotvrzují, jen vylučují. Jak jsem se učil v matematické statistice :-)
Takže až bude melecitoza za sucha, tak tuto hypotézu škrtnu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan (85.135.97.142) --- 12. 7. 2007
Reklamní tabule.

Nevíte kde stáhnout pěknou tabuli "Med přímo od včelaře." ?Vytisknu si to sám. Milan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 12. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765) (23770)

Tady (TU) opět intenzívně leje a
> tak nás to bude oblažovat as ještě nějaký čas. Pokud to bude pokračovat do
> srpna a dál, tak pak nebude na škodu mít volné rámky pro zásoby.
>

To ze ted uz tyden prsi a je celkem chladno je pro medovici spatne nebo dobre? Myslel jsem si ze chladno neni dobre ...
dik
T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23771


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 12. 7. 2007
Re: Melecitozni med(23751) (23765)

Přátelé plásty s melicitózním medem jsem namočil. Namočené jsem je v nástavku položil na dno a na něj původní pořadí nástavků. Česna zúžená. Dno zasíťované.
Stav po týdnu - pod sítama spousta bílých krupiček a plásty nyní čisté bez známek melicitózy. Tak to je stav po týdnu. Plásty budu uskladňovat bez melicitózního medu. Ješťe dodám že v plástech mi zústávali dvě třetiny nevytočeného melicitózního medu.
Vlasta
.......
A kam jde ten kouř? to byl jeden vtip:-)
Takže kam jde ta melecitóza?
Je třeba vzít v úvahu, že se to dostane do zásob.
Neříkám, že je to špatně, je jen třeba s tím počítat.
V tuto roční dobu to asi problém nebude. Tady (TU) opět intenzívně leje a tak nás to bude oblažovat as ještě nějaký čas. Pokud to bude pokračovat do srpna a dál, tak pak nebude na škodu mít volné rámky pro zásoby.

A nebo je nechat v některých včelách naplnit cukrem. To by bylo asi ještě lepší.
Jó mít tak čas.:-))
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23770


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (82.100.43.4) --- 12. 7. 2007
Re: včely (23755)

hmm, kde a jak?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jiří kejkrt (85.70.152.191) --- 12. 7. 2007
Re: Jak daleko l?taj? (23630) (23634) (23635) (23636)

Díky za informace, Vám i ostatním.
Nezachytil jsem původně, že i když vyplním mailovou adresu do formuláře, tak se u příspěvku nezobrazí. To jsem si ověřil až teď.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23768


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jiří kejkrt (85.70.152.191) --- 12. 7. 2007
Re: Jak daleko létají (23630) (23631)

nějak mám za to, že jsem ho uvedl. Tak tedy pokus č. 2.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jiří kejkrt (85.70.152.191) --- 12. 7. 2007
Re: Jak daleko létají (23630) (23631)

nějak mám za to, že jsem ho uvedl. Tak tedy pokus č. 2.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vlasta (193.165.73.36) --- 12. 7. 2007
(23751)

Přátelé plásty s melicitózním medem jsem namočil. Namočené jsem je v nástavku položil na dno a na něj původní pořadí nástavků. Česna zúžená. Dno zasíťované.
Stav po týdnu - pod sítama spousta bílých krupiček a plásty nyní čisté bez známek melicitózy. Tak to je stav po týdnu. Plásty budu uskladňovat bez melicitózního medu. Ješťe dodám že v plástech mi zústávali dvě třetiny nevytočeného melicitózního medu.
Vlasta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23765


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jaroslav (85.207.103.130) --- 11. 7. 2007
Re: (23751) (23753) (23757) (23762)

Vážený příteli Pepo děkuji za vyčerpávající odpověď. Já jsem zatím praktikoval jen to jarní přidání a zatím s úspěchem,ale chtěl jsem vědět,zda má někdo ještě jiné možnosti.Díky Jaroslav

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 11. 7. 2007
Re:slune?n? tavidlo (2368) (2373) (23759)

vemeš jakoukoli bednu, vložíš kus neželezného plechu aby měl po čem stékat vosk do nějaké nádoby a položíš sklo. Po vhodném natočení ke slunci vložíš rámeček , zakryješ a počkáš na výsledek

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Honza <vavr.a/=/seznam.cz>
> Předmět: slune?n? tavidlo
> Datum: 11.7.2007 15:26:44
> ----------------------------------------
> Prosil bych o radu.Jak bych si mohl doma vyrobit jednoduché sluneční
> tavidlo na vosk.Děkuju za pomoc
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 11. 7. 2007
Re: (23751) (23753) (23757)


1. Tedˇje dost brzo dají se vložit do plodiště, začne období s
nízkou snuškou a včely to zužitkují na výchovu zimního plodu
2. Také se to dá použít na jaře k výchově nového plodu Rámečky s
tímto medem se na jaře vloží spolu smezistěnami do spodního
nástavku na jaře jim to vadit nebude a je pro ně dobře
stravitelný
3. lze je namočit a vytočit. Ze zíkané sladiny vyrobit medovinu
4. lze je rozvařit vosk prodat a z roztoku zase vyrobit medovinu
5. Někde jsem četl , že lze tento roztok doplnit cukrem a použít
k zimnímu krmení. autor to odůvodňoval tím , že se sníží procento
melicitózy a včely ji snadněji rozloží na jednoducé obdobně jako
sacharózu

Já sám jsem ho při psladní melicitózní snůšce ponechal v ůlu ale
včelám jsem přerovnal plodiště tak aby tyto zůztali mimo hlavní
sedisko , a tak na ně došlo až na jaře. Zbytek jsem dokrmil cukrem
bylo to bez problému


Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: jaroslav <jaroslavjarolimek/=/centrum.cz>
> Předmět: Re:
> Datum: 11.7.2007 15:21:23
> ----------------------------------------
> Díky za odpověď,ale také by mne zajímalo co se s takovými rámečky
plnýmy
> tohoto medu dá dělat.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomas (213.195.203.209) --- 11. 7. 2007
jak mam druhim zistit heslo (19803) (19804) (19822) (19826) (19835) (19836) (19850) (19856) (19858) (19860) (19866)

poradis mi jak mam druhim zistit heslo prosim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23761


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 11. 7. 2007
Re: sluneční tavidlo (2368) (2373) (23759)

http://www.vcelar.com/download.php

----- Original Message -----
From: "Honza" <vavr.a/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, July 11, 2007 3:26 PM
Subject: sluneční tavidlo


> Prosil bych o radu.Jak bych si mohl doma vyrobit jednoduché sluneční
> tavidlo na vosk.Děkuju za pomoc
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23760


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (82.100.47.40) --- 11. 7. 2007
sluneční tavidlo (2368) (2373)

Prosil bych o radu.Jak bych si mohl doma vyrobit jednoduché sluneční tavidlo na vosk.Děkuju za pomoc

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jana Fortikova (84.244.125.205) --- 11. 7. 2007
Re: Přenechám včelstvo (23642)

Michale včelstvo je ve Varnsdorfu a okolí, je o něj dobře pečováno, včelař,kterého včely jsou jich má okolo 30 a to nejen zde, ovšem vidím na něm, že už ho to začíná převálcovávat při jeho pečlivosti. Neměla jsem v provozu PC proto odpovídám tak pozdě.V případě zájmu přenechám č.tel. já jsem pouze zprostředkovatel pomocník. JanaF dík za odpověď

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78287 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 23758 do č. 23818)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu