76775

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)BEDŘICH mladší (212.80.64.162) --- 2. 11. 2007
Re: Pyl (25544)

Včera u nás bylo slunečno a teplota kolem 12 stupňů. Včelky nosily celé odpoledne žlutý pyl z nedaleké pastviny, kde se objevily již před týdnem kvetoucí pampeličky. U staršího přítele, kam jsme jeli po 15 hodině komisionálně fumigovat deset včelstev, nosily včelky žlutý pyl jako o závod. Zdojem pylu bylo asi 800m vzdálené pole s kvetoucí řepkou. Protože nešlo v tuto dobu ještě fumigovat, tak jsme prohlédli dvě včelstva na dvou nástavcích 39x24.
Ve včelstvech, které obsedaly po zakrmení koncem srpna zcela dva nástavky a v podmetu byly podvěšené pod 7-8 uličkami asi 4 centimetry, jsme zjistili hrozný stav. Ve vrchním nástavku bylo osm plných rámku se zásobama a pár včel. Ve spodním nástavku bylo asi šest kg zásob, dva žlutě svítící rámky s čerstvě přineseným pylem a téměř jeden a půl plodu ve všech fázích včetně vajíček. Jenže o tento plod se staralo v prvním včelstvu jen zhruba 2,5 tisíce včelek a ve druhém včelstvu asi 5 tisíc včelek. Tato včelstva mají mladé srpnové matky a bojují jako o život a svůj boj asi již prohrály. Při léčení kyselinou mravenčí začátkem srpna a v září (to jsem udělal taky, protože Gabonem naše organizace léčila dva předchozí roky) přítel údajně pod síty napočítal jen několik desítek VD. Po první fumigaci prý napočítal průměrně 300 roztočů na včelstvo. Výsledek druhé fumigace Vám prý napíše pokud Vás to někoho bude zajímat. Ostatní včelstva jsme zkontrolovali jen pohledem do podmetu a prohlídkou síta a folie na dně. Na sítech v rozích bylo vyjimečně pár včelek, bez známek poškození nohou nebo křídel. Na foliích, které přítel očistil před týdnem jsme nacházeli jednotlivé rousky pylu a asi od 10 do třiceti roztočů. Včelstva se chovala skoro stejně jako ta, co jsme prohlédli. Co dál?
Dnes má být taky hezké počasí a do práce jdu až v neděli. Jen co to bude možné, udělám kontrolu u svých včelstev, spočítám brouky po druhé fumigaci a výsledky zveřejním. Myslím si, že mlčení "jehňátek" není dobré !! Svaz a časopis včelařství mlčí jako ryby. Na stránkách svazu se nic neobjevilo, (mimo malinkou kopii z novin) a tak se pokusím zjistit situaci v okolí u starších včelařů a přátel. Zatím to u nás s nákazou VD bylo vždy velice dobré. Přátelé zkontrolujte si své včelky i když létají jako o poslední závod.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25546


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Sršní táta - Re: Trvanlivost medu.
Předchozí:Kopal Jaroslav - Trvanlivost medu.


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu