76775

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Radek Krušina (195.39.121.166) --- 2. 11. 2007
Re: Pyl (25544) (25546)

BEDŘICH mladší napsal:

>Ve včelstvech, které obsedaly po zakrmení koncem srpna zcela dva nástavky a v podmetu byly podvěšené pod 7-8 uličkami asi 4 centimetry, jsme zjistili hrozný stav.
>Ve vrchním nástavku bylo osm plných rámku se zásobama a pár včel. Ve spodním nástavku bylo asi šest kg zásob, dva žlutě svítící rámky s čerstvě přineseným pylem a téměř jeden a půl plodu ve všech fázích včetně vajíček.
>Jenže o tento plod se staralo v prvním včelstvu jen zhruba 2,5 tisíce včelek a ve druhém včelstvu asi 5 tisíc včelek. Tato včelstva mají mladé srpnové matky a bojují jako o život a svůj boj asi již prohrály.
...................

Mám podobnou zkušenost z jednoho stanoviště. Z devíti včelstev momentálně živoří tři. Z ostatních se včely vytratily. Psal jsem tu o tom nedávno. Zajímavé je, že na druhénm stanovišti 11 včelstev (v jiném okrese) mám včely zatím v nejlepší kondici, jak pamatuji. Jsou beze ztrát. A léčil jsem mimo jarní nátěr plodu stejně.

Myslím, že pokud v oslabených včelstvech jsou zbývající včely dlouhověké, včely nosí pyl, mají chuť k životu a obsedají alespoň 3 uličky, nemusí nutně uhynout. Zazimoval bych je podobně jako záložní matky (stáhnout na jeden nástavek, neobsednuté rámky oddělit přepážkou, před jarním plodováním dobře uteplit) a přečetl bych si články přítele Turčányho, který o tom dost psal. Myslím, že tu psal i o té zkušenosti, že pokud varroázou oslabené včely dožily jara, byly velmi vitální a oslabení v dalším roce vyrovnaly.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25553


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:BERUŠKY - Berušky hledají pomoc
Předchozí:Sršní táta - Re: BEDŘICH mladší


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu