76351

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Zdeněk (82.100.43.4) --- 2. 11. 2007
Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně. (25516) (25517) (25528) (25529)

Obávám se, že tento paragraf zákona o daních z příjmu chápete tady všichni špatně. Tam se praví, že všechny ostatní příjmy za celý rok pokud nepřesáhnou 20 tisíc jsou osvobozeny od daně a myslí se tím cokoli co není v zákoně vyjmenováno jinde, třeba když vám babička daruje 5 tisíc, vaše výhra v hospodě u mariáše, souhrn všech drobných příjmů během roku atp.

Hned za tím je ovšem další větou upřesněno, že pro příjmy ze včel to tak úplně neplatí a stanovuje se zvláštní režim. Zákon stanoví, že na jedno včelstvo můžete mít maximálně příjem 500 korun aby to bylo osvobozeno od daně, pokud máte na jedno včelstvo větší příjem než 500 kč, tak tento již od daně osvobozen není. Těch maximálních 20 tisíc osvobozených od daně budete mít proto u příjmu ze včel jenom tehdy, když budete chovat 40 včelstev.
Uznejte sami, že těch 500 korun na včelstvo což je 5 sklenic prodaného medu na včelstvo není nic moc, všechno navíc už se daní.

Příklad 1: chovám 5 včelstev a byl z nich příjem za rok celkem 2500 korun, tj. 500 korun na včelstvo. Je to osvobozeno od daně, protože to není více jak 500 korun na včelstvo za rok.

Příklad 2: chovám jen 2 včelstva a příjem byl 1200 korun z obou včelstev za rok, tedy 600 korun na jedno včelstvo. Ouha, tady je už třeba zaplatit daň!

Nezapoměňte si do příjmu na včelstvo započítat i dotaci na zazimování, která je nějakých 150 korun, takže na příjem z medu na jedno včelstvo za rok zbývá už jen 350 korun (500-150), tedy asi jen 3 a půl sklenice. Nic moc, nevím čím vlastně toto dodatečné ustanovení zákona včelařům pomáhá, spíše naopak, bez něj by mohli mít příjem i 20000 za rok na jedno včelstvo bez daně.

A pokud jde o podání daňového přiznání tak v zákoně se na jiném místě praví, že od určité výše příjmů MUSÍTE podat přiznání úřadu i když daň ještě platit nemusíte.
Ignorovat zákon tím, že se v něm nebudu vrtat se proto nemusí vždy vyplatit.

Pokud jde o definici včelstva tak to zákon o daních z příjmu nijak nedefinuje. Platí proto vždy definice stanovená konkrétním úředníkem. Řekl bych takto: pokud přijde úředník na kontrolu a uvidí 50 úlů, zeptá se zda jsou ve všech včely a vy řeknete ano, bude to brát, že máte 50 včelstev, záleží jen na něm. Anebo se bude úředník řídit tím, co jste nahlásili jako počet včelstev třeba pro dotace a nikam se dívat po včelích úlech nebude, to je mnohem pravděpodobnější. Počty včelstev proto nejdou dost dobře oblafnout pokud se nechcete připravit o dotace a chovat včelstva načerno. Vždy se spíš vyplatí daň zaplatit než se kvůli pár tisícům příjmů dostat do potíží třeba i po několika letech, protože ta daň dělá stejně jen minimum. Daně musíme platit všichni.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25558


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:kozlik - Re: Kdo poradí správně, jak zaplatit daně.
Předchozí:Martin - Re: Pyl


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu