77002

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 7. 11. 2007
Re: parafin (25633)

Začnu otázkou na pana Turčániho. Viděl jste někdy nástavek který byl naparafinovaný? Pokud ne, tak se prosím zdržte komentářů. Děkuji.
Já používám naparafínované úly tři roky a mám jen dobré zkušenosti.
Pokud je na to člověk zařízený a vlastní trochu víc včelstev, tak je to bezkonkurenčně nejlevnější impregnace. Nejenom kuli spotřebě (50-80 g na nástavek – 1kg cca 33 Kč), ale hlavně díky rychlosti (2 nástavky za 3 – 4 min., 200 nástavků za dopoledne – zkuste si to štětkou nebo válečkem ve třech vrstvách).
Parafín se vpijí do dřeva a zůstává na povrchu povlak, který se chová obdobně jako svíčka. Takže se nemá šanci vsáknout již jakákoliv voda do dřeva. Rozhodně houby nemají šanci vrůst do struktury dřeva. A ty které v něm byly, byly bezpečně zničeny 180 st. C při namáčení. Dovolím si tvrdit, že v 50 kg-mové lázni parafinu se 3 kg těžký nástavek prohřeje na 170 st. A to je snad dost ne všechny houby.
Co se týká v tomto ohledu P.l.l., tak byly provedeny seriózní pokusy VÚVč. Výsledky rozhodně nejsou tajné, ale sem je psát nebudu.
Další výhoda je ta, že dřevo takto napuštěné již nepracuje – nekroutí se.
Dřevo nevlhne a tím pádem se nesnižují jeho tepelně izolační vlastnost – především v předjaří.
Včely s tím nemají problém, stejně si to po svém potáhnou propolisem.
Možná nevýhoda, nebo spíše z nouze ctnost. Parafín se časem odpařuje, takže je máčení potřeba obnovovat. Ale co jiného vás donutí nástavky pravidelně dezinfikovat. Nevěřím tomu, že by někdo nové úly po čtyřech letech opaloval letlampou.

Kontakt např: http://www.inerad.wz.cz/ - v ceníku je cena za parafinování, nebo se mě můžete doptat na další podrobnosti – fotky postup, zmiňované výsledky, i levnější výrobce na tomas.jasa/=/email.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25643


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Sršní táta - Re: Někteří si pletou příjmy se ziskem!
Předchozí:Karel - Re: D1


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu