78133

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 9. 11. 2007
České včelařství

Co by nejvíce prospělo českému včelařství?
Zrušení dotace D1 ve výši 153Kč „na včelstvo“.

Co by student střední školy nás navštívil ministr zemědělství Lux. A tázal se zda víme kolik procent populace pracovalo v zemědělství po válce, kolik po sametové revoluci bohužel již se nemůže zeptat kolik dnes. Čím dál tím méně zemědělců = méně voličů = menší zájem politiků o zemědělce.
Podívejme se jaké a kolik traktorů jezdilo po našem venkově. Kolik lidí chodilo okopávat zeleninu.
Kolik lidí přestalo chovat doma jedno prase a pár slepic. Kdo vám přispěje na chlívek? Jak je silný český svaz chovatelů a zahrádkářů.
A přesně tak to dopadá v celé Evropě i se včelaři. Např. v Polsku jsou na 20 % stavu včelařů.
Téměř všichni včelaři si stěžují na nízké výkupní ceny, ale kolik z nich si stěžuje na vlastní nízkou produktivitu práce. Jen tak mimochodem, podražilo máslo, které se beze již 100 let za měřítko k medu. Podražíme všichni s maloobchodním balením medu na srovnatelnou úroveň?

Ukažte mi v Česku včelaře který má takovou produktivitu práce, která by ho slušně uživila.
Dovolím si tvrdit, že všichni včelaři v Česku malovčelaří. A někteří dokonce malovčelaří ve velkém. Ukažte mi včelaře, který umí přepočteno na jednoho pracovníka vytočit denně víc než jednu tunu medu. Nebo někoho kdo při vytáčení nemusí ani jednou vzít do ruky jednotlivé rámečky. Pokud o někom víte, rád se přijdu podívat.
Stěžujeme si na nedostatek peněz z dotací. Vždyť to není pravda. 153 Kč nic neřeší. 50% z pořizovací ceny zařízení je krása. Jen se nebát investovat. Že na začátečníky nikdo nedá? Ale proč. Vyučte se řemeslo, buďte mladí, schopní a není problém.
Nedávno jsem našel na stránkách SZIF tabulku s jmenným přehledem lidí kteří dostali přiklepnutu nevratnou dotaci do začátku, jen tak mimochodem sedmi místná cifra. Našel jsem mezi nimi i včelaře. A pak že to nejde.
Jednoduše řečeno i tento obor spěje k profesionalizaci, ať se vám to líbí nebo ne.
Zase příklad. Chodíte pro vajíčka k sousedovi a pro mléko k druhému. Já tedy ne. Tak proč si myslet, že to tak půjde do nekonečna i z medem.
Co se ekologie a opylování týká. To je sice pěkný argument. Ale. Ani profesionální farmy nebudou pouze v jednom okresu. Zemědělcům časem dojde, že řepka se včelami de celkem dohromady. A už i někteří starostové si začínají všímat, že jim v obci chybí včely.
Kdo se bude o choroby poctivěji starat? Ten koho to živí, nebo ten kdo čeká jestli mu náhodou nákazový referent nezajistí, nevnutí a nepřeléčí osobně jeho par včeliček.

Než začnete oponovat, prosím rozmyslete si co píšete. Děkuji.

Ing. Tomáš Jaša
27 let
Člen ZO ČSV
Pokladník a nákazový referent OV ČSV
Přednášející odborník v oboru včelařství
Včelmistr VÚVč Dol
Bohužel pro zatím i malovčelař ve středním měřítku

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25686


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Vojtěch - Re: Pro začínající včelaře
Předchozí:starotny - Abeceda včelaře






Klikněte sem pro nápovědu