78124

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.29.160.5) --- 17. 11. 2007
Re: Mateří mřížka (25797)

Ono to není tak jednoznačné, jak se zprvu zdá.
I já jsem v počátcích svých snah o racionální včelaření mateří mřížku zavrhl, jako nepřirozený člen ve včelstvu, který na něj působí nepříznivě.
U nízkonástavkových úlů mateří mřížka není nutná, avšak šetří čas při vytáčení medu.
Ono je rozdíl jak silná včelstva chováte a v jakých snůškových podmínkách a kolik času hodláte jim věnovat.
Po čase jsem pochopil význam rčení: ,, čím do včel méně chodíte tím je to lepší. ,, A proto jsem také odešel od vysokonástavkových úlů, vůbec od vysokého rámku, který se pro včelaření s velmi-silnými včelstvy nehodí, a přešel jsem na nízkonástavkové Optimaly. Líbí se mi na nich, že pracuji převážně s celými nástavky, což šetří mnoho času.
A podobné je to i s tou mateří mřížkou. Jak jsem řekl, je rozdíl v síle včelstva.
Nedovedu si představit jak bych za 5 minut odebrat med ze 3 nástavků bez použití mateří mřížky u každého včelstva. Mateří mřížka zaručuje, že v medníku není matka, což mi umožňuje použití výkluzů..pak celý odběr medu ( který se sice protáhne na dva dny ) ale nezabere více jak 5 minut na včelstvo.
Jde mi o produktivitu práce, což velmi důležitý ukazatel racionality včelaření,... kolik času musím strávit na práci se včelstvem ( v minutách ) a jaký medný výnos včelstvo poskytuje ( v kilogramech ). Za velmi racionálního včelaře lze považovat toho, kdo má koeficient produktivnosti 1 a lepší ( to znamená, že za jednu minutu přímé práci se včelstvem vyrobí 1 kg a více medu ) čehož jsem ještě nikdy nedosáhl ale příští rok se o to pokusím.

Podle mého názoru není mateří mřížka při správném používání na závadu, spíše naopak ( v rámu, s česnem, rozvolnění plodiště... Je vhodné při vracení medníkových nástavků, přemístit nad mřížku horní plodový nástavek, ze kterého vyfoukáme vyfukovačem včely do do plodiště, abychom nepřesunuli s plodištním nástavkem do medníku i matku. Odebraný plodištní nástavek nahradíme jedním vytočeným nástavkem, který umístíme mezi střední a spodní plodový nástavek... tím nutíme matku ke kladení a účinně tak zabráníme rojové náladě, pokud to spojíme s odběrem 1-2 rámků zavíčkovaného plodu, který můžeme ale nemusíme použít na tvorbu oddělku. Kromě toho nalákáme včely do medníku, které se zde uplatní jako zpracovatelky nektaru a uloží zde med. )

S pozdravem...M Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Stanislav Pácl - Evidence ZO
Předchozí:M. Václavek - Racionalizace ve včelaření 2


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu