78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (195.113.14.2) --- 11. 12. 2007
Re: včelaření bez mateří mřížky (26148)
Ano, jde to.
Zavři si očka v mednících (lépe i v horním plodištním nástavku, či dvou) - nebude tam tolik pylu a i matka tam bude chtít méně klást.
Nad nejhořejším plodištěm je dobré nechávat jeden NN se zásobami - jednak mají včely dostatek zásob pro plodování a druhak to funguje podobně jako mřížka (matka přes to moc nechodí).
Ale pozor - včely většinou nečtou včelařské příručky a chovají nezávisle na našich přáních... :-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26153
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (79.127.160.5) --- 11. 12. 2007
Re: Dřevotříska (26136)
> Bylo by možné použít dřevotřísku k výrobě úlu? sice uz je aspon 20 let stará, ale mám obavu aby se z ní něco neuvolňovalo
Já mám několik úlů z OSB desek a fungují v pohodě, včelám je to jedno. OSB je nejlevnější stavební materiál. Pozor ale na přímý vliv povětrnosti na dřevovláknité desky. Raději dobrý nátěr. Lépe úly mít někde pod střechou.
Také nadměrná vnitřní vlhkost třeba při plodování nebo krmení deskám moc neprospívá. Okraje určitě uzavřít nějakou barvou nebo lakem.
Pokud se něco uvolňuje, tím líp, protož to odchází zasíťovaným dnem. Množství formaldehydu klesá s lety.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26143
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Krušina (195.39.121.166) --- 10. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny - pro Honzu (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26098) (26099)
Pepa napsal:
>Takže závěrem : Když už odmítáš plnit nařízení veterinářů, tak to alespoň nikde nepiš !!!
...................
Nevím, jak je to u Vás, ale naše nařízení veterinářů by Honza Jindra neporušil.
Výtah z nařízení veterinární správy Jihomoravského kraje:
"V období od 10. října do 31. prosince běžného roku provedou chovatelé včel trojí opakované ošetření všech včelstev přípravkem VARIDOL (FUM, AER). Ošetření se provede nejlépe komisionálně a to fumigací nebo aerosolem. Ve včelstvech nemá být při druhém a třetím ošetření zavíčkovaný včelí plod. Doporučené intervaly mezi ošetřeními jsou 14 – 21 dní.
3) Podle místních podmínek a po konzultaci s příslušným inspektorátem KVS je možno upravit konkrétní termíny druhého a třetího ošetření. Na území, kde byl použit GABON PA 92 nebo GABON PF 90, se první ošetření VARIDOLEM může vynechat.
4) Poslední ošetření v prosinci, kdy jsou včelstva bez plodu, se doporučuje provést aerosolem. Při použití acetonu lze aerosol aplikovat do teploty minus 5 °C. Toto ošetření je významné k zabránění tvorby rezistence.
5) V odůvodněných případech, po konzultaci s KVS, může být VARIDOL při fumigaci nahrazen přípravkem MP-10 FUM a při ošetření aerosolem přípravkem M-1 AER. Při použití přípravku MP-10 FUM, který může u jednotlivých včelstev způsobit větší rozrušení, doporučujeme zkrátit dobu uzávěry česna na 5 až 10 minut. V místech zvýšené intenzity varoázy, kdy po třetím (event. již druhém) ošetření je patrný vysoký spad roztočů, může KVS povolit další ošetření, kterým se obvykle nahradí ošetření jarní.
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26134
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109) (26111) (26115) (26116) (26130)
Ale Pepane, snažíš se jít proti zdi jestli si myslíš, že bych jednal podle toho co mne napadne. Raději se zeptej někoho z organizovaných, kteří umí vyčerpat dotace na obnovu včelstev na ultimum tak, že to je až podezřele vyčerpáno k nule.
A vůbec se nevyznám, jen si občas přečtu co se nabízí a divím se tomu a sám se sebe ptám, proč například v jednom bodě 197-čky je naprosto vyčerpáno a v druhém je nedostatek žadatelů. Nebo se vrací peníze za 1D zpět, když nějaký žadatel zažádal.
Hold pěknej obrázek co nebo kdo vlastně organizaci "dobře" funguje.
Jo nezapomeňte tady opět někdo na mou adresu prohlásit, jakej jsem špatnej a jak ČSV ubližuji. Rád poslouchám melancholické výkřiky o někom místo o něčem.
Bohužel ostatní poněkud mlčí a přehlíží tento možný element při čerpání dotací, takže jakási tichá shoda v názorech až na Tebe existuje. Díky Ti za reakci.
..............
Pepan:>Nejak moc dobre se vyznas. Asi mas prakticke skusenosti. Mne by to ani nenapadlo!<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26131
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 9. 12. 2007
Re: prostor pro zimování (26124)
Zimováním ve větším úlovém prostoru včelstvům silnějších než 5 000 včel v podmínkách ČR nijak neuškodíte.
V zimně je třeba dbát především na dostatečný odvod vodních par.
Při zimování ve vysoko-prostorových úlech ( 3 nízké nástavky a více ) je vhodné nechat horní očko otevřené ( zasíťované ). Otevřené horní očko kombinované s drátěným dnem vytváří v úlu tzv. komínový efekt, který má nejen dle mého názoru blahodárný vliv na zimovaní především silných a velmi-silný včelstev.
Včelstvo se dá obrazně přirovnat k potravině. Pokud ho chcete do jara zachovat ,, čerstvé ,, , nejlépe uděláte, když ho přes zimu necháte ,, zmražené ,,.
Včelstvo podchlazené komínovým efektem minimálně v zimě ploduje, čímž se šetří zásobami a vitalitou zimních včel, jež se plně využije v prvních snůškách v předjaří a na jaře. Takováto včelstva mají lepší rozvoj něž včelstva, která přes zimu plodovala vinou uteplení úlu. Jsou sice o nějaký ten měsíc pozadu, ale přesto to bez problému doženou. Mají nižší rojivost. Neplesniví jim přes zimu plásty.
Pro urychlení rozvoje je dobré začátkem předjaří ( rozkvět lísky ) uzavřít horní očka a zúžit drátěné dno. Tím docílíme zrušení komínového efektu. V horním nástavku se bude srážet voda, jež je v předjaří včelstvem využívána pro plod. Pokud má včelstvo mednou komoru ( nástavek plný medu ), je dobré ji umístit pod plodiště, aby bylo plodové těleso v kontaktu s vodou u stropu.
Zimováním ve větším prostoru docílíte zpravidla silnějších včelstev, která dají více medu ( samozřejmě pokud se nedostanou do rojové nálady ).
Zimování ve větším prostoru je u úlů bez drátěného dna a oček problematické, avšak řešitelné.
Česno je nejlepší nechat přes zimu nezúžené. V období slídění v červenci až v září je vhodné česno zúžit kvůli možné loupeži spojené s nebezpečím přenosu včelích nákaz. V měsíci říjen nebo listopad ho pak bez problémů můžete plně rozšířit a opatřit pletivem nebo mateří mřížkou kvůli ochraně před vniknutím drobných hlodavců do úlu.
V případě absence oček je nejlepší mít strop prodyšný. Na strop je vhodné položit propolisovou síť, na kterou dáte pár-centimetrovou vrstvu prodyšného materiálu ( koberec, filc,... ).
Zajímavé články pojednávající na toto téma lze najít na slovenských stránkách www.vcely.sk
Pro zájemce o toto téma uvádím odkaz na jeden z těchto článků ( Horný letáč, Milan Bencúr ):
http://vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=282
( dole jsou zajímavé postřehy od pan Turčániho )
Zajímavá je i jedna diskuze na fóru:
http://vcely.sk/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=487
Prostě uteplení úlu v zimě více škodí něž prospívá!
S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26129
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (79.127.160.5) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109) (26111) (26115) (26117)
> Když jsem četl vloni o úhynech v Německu, tak jsem v tomto směru zavětřil. Ale momentálně mám docela dobrou práci a MVP za plotem. Ale prodej včelstev, včel, nebo jejich opylovací činnosti je zřejmě podstatným příjmem vč.farem ve světě. Proč o tom nepřemýšlet.
Tak tak, přemýšlet, prodávat a vytvářet cenu včelstev na trhu. Jeden nepříjemný efekt: včelstev všude kolem hodně, stačí jen vzít co moje není a prodat (s úly do kotle). Obrana?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26127
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 9. 12. 2007
Re: (26124)
Ahoj Honzo,
neboj se experimentovat i když to co děláš je poměrně ověřená cesta.
Folii tam klidně vyměň za průhlednou, když včely zrovna nebudou rozlezlé po celém úle, tak se nic nestane - to znamená že to bude lepší dělat za chladu než za tepla.
Dej tam buď tu zahradnickou, nebo si kup takovou tvrdou co je "průhledná jako sklo", budeš přes ní lépe koukat na včely :-) Ta se dá koupit ve včelařských prodejnách, nebo pokud zabloudíš k Národnímu divadlu, tak na opačném břehu na pravé straně je Řempo a tam jí mívali v metráži na kila. Trochu ušetříš. :-))
A pokud chceš včely v zimě pozorovat, a sledovat, tak neváhej a hoď jim do prostřed chomáče do uličky ten teploměr jak tady někdo radil.
A pokud jsi fanda do techniky a nedělá ti problém, dnes jsou i levné mikrofony, které můžeš někam strčit a včely poslouchat, nebo si je na nějakou mp3 nahrát :-))
Myslím, že to co o zimování včel zjistíš bude pro tebe velmi zajímavé.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26125
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza (82.208.3.74) --- 9. 12. 2007
Ahoj Jiří a díky za radu.
Zasíťované mám dna u dvou úlů (ty jsem koupil nové a udělal oddělky), tři ne (ty jsem koupil už tak). Mám tendenci chodit se tam dívat, ale krotím se, abych je moc nerušil.
Přídavná česínka a očka mám jen na nástavcích, které přidávám při snůšce (třetí).
Nevím, jestli mohu teď, když je teplo folii odstranit a vyměnit za průhlednou, ta moje je neprůhledná a to je na nic.
Díky za radu a ať Ti všechny včelky přezimují...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26124
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiří (213.168.167.124) --- 9. 12. 2007
Re: zimování - velikost prostoru (26122)
Ahoj Honzo, jsem na tom stejně,jako ty, začal jsem se včelkami letos, mám nástavkové úly, 39 x 24, ale zimuji pouze v jednom nástavku. Nepíšeš, zda máš zasíťované dno a přídavné česínka na nástavcích. Taktéž mám včelky zakryty průhlednou fólií. Od kolegů včelařů a z dostupné literatury vím, že včelky v zimě nevyhřívají prostor v úlu jako pokojíček, ale pouze udržují teplotu v zimním chumáči, proto není až tak důležité uteplení úlu, spíš je důležitý odvod vlhkosti. Domnívám se, že zimování ve dvou nástavcích není zásadní chyba, včelky to přežijí, ale jak jsem se do včel dnes díval (přes folii) chumáč je asi na třech - čtyřech uličkách.Pokud máš dva nástavky, včelky jsou ve spodním a ty asi nebudeš mít moc přehled o tom, v jakém je stavu zimní chumáč (ono to asi teď v zimě není příliš třeba, ale přehled je přehled). Asi záleží i na tom, jaké mají včelky zásoby a kde jsou umístěny. To, že máš strůpkovou fólii nevadí, ale důležitý je přístup vzduchu a jeho proudění (odvod vlhokosti - zasíťované dno a přídavné česínka v nástavcích). Určitě příští rok po zesílení včelstev budu zimovat ve dvou nástavcích, ne v jednom. Určitě zkušenější kolegové ti dají k dispozici svoje zkušenosti a rady, ze kterých se poučím i já, Měj se.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26123
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza (82.208.3.74) --- 9. 12. 2007
zimování - velikost prostoru
Dobrý den, rád bych požádal o radu (včelařím první rok) ohledně velikosti prostoru k zimování.
Používám nástavkové úly 39x24-11r. a zazimoval jsem ve dvou nástavcích. V naší ZO mi řekli, že dopadnu špatně, že všichni to zkoušeli a pak brečeli. Takže ostatní zimují jen v jednom nástavku (plodišti).
Nad druhý nástavek jsem dal folii a to mi opět řekli, že tím budu mít uvnitř moc vlhkosti a do jara mi vše zplesnivý.
Kamarád mi ale tento jím vyzkoušený způsob (má 50 včelstev) doporučil a jeho výsledky jsou perfektní.
Podotýkám, že včelařím na Praze - východ.
Děkuji za radu. Vím, že teď je pozdě a nic měnit již nebudu ani nemohu, ale zase je teď čas se něco dozvědět...
Ahoj
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26122
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiří (213.168.167.124) --- 9. 12. 2007
Re: Náhradní knoty do odpařovače nassenheider (26028) (26103) (26114)
Mirku, bližší informace k odpařovači na kyselinu mravenčí lze najít na www stránkách Včelařské noviny. Do vyhledavače v horním pravém rohu dáš hledat "odpařovače na kyselinu mravenčí"., po otevření okna asi třetí nebo čtvrtý článek shora je od Mgr. Vlastimila Protivínského, kde je přesně popsán jak sám odpařovač, tak jeho použití. Na www stránkách prodejny Burian, Brno, Koliště 25 je pouze tel. 545574965, ale mám i mobil 777574965. Pevná linka je do prodejny v Brně. Ceník na stránkách skutečně není, ale 1 ks odpařovače stojí 129,- Kč + dva knoty, lze si tam koupit i plničku - cca 80,-Kč, dá se sehnat i jinde a asi levněji a kyselinu mravenčí - asi 80,- Kč 1 l nebo 1 kg. Na tomto telefonu lze vše objednat na dobírku, jsou velice ochotní, za chvilku to máš doma, balné neplatíš, pouze poštovné. Kdyby byl nějaký problém, dej vědět.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26118
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109) (26111) (26115)
A ještě jedna poznámka. Nebo úhel pohledu.
Prodat med je problém a člověk narazí na nějaký odbytový strop. Pokud pracuje s cenou a snaží se jí udržet nahoře, tak při této ceně narazí na určitý množstevní limit.
http://www.rokytnikvcely.cz/?page=produkty&lang=cs
zde je to třeba 90,-/kg
http://www.apis-kolomy.cz/med.php?ID_Podmenu=1
zde je to prumer cca 80
(a jak jsem koukal, prodává i vyzimovaná včelstva- a tady tu cenu nechápu ani já :-) )
Takže když z části včelstev udělám oddělky na úkor výnosu, kolik jich můžu z jednoho včelstva udělat do 30.6. ?
O jaký výnos v tom případě přijdu?
V případě př.Kolomého věřím, že to má spočítané. A když přidám pocit, že produkuji něco o co je zájem na úkor nečeho, na co fronta není.
Když jsem četl vloni o úhynech v Německu, tak jsem v tomto směru zavětřil. Ale momentálně mám docela dobrou práci a MVP za plotem. Ale prodej včelstev, včel, nebo jejich opylovací činnosti je zřejmě podstatným příjmem vč.farem ve světě. Proč o tom nepřemýšlet.
Med bude v krámech možná za chvíli i bez včel, ale na opylování budou včely asi stále potřebné:-)
A kolik včelstev je v Austrálii nebo na Novém Zélandě ve srovnání s ČR?
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26117
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G. Pazderka (80.78.146.248) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109) (26111) (26115)
Karel:>Dokud se neví kolik je to, je zbytečné počítat a já jsem líný si to zjišťovat, Ví to někdo?
<
...
Mohu jen předvídat a v případě čachrů předpokládat. ...
Vystaví sse jeden doklad, (jestli vůbec) že někdo zaplatil za oddělky nějakou sumu, že to zkrátka kupující neukradl.
Vystaví se druhý doklad kvůli nárokům na dotace, oproti popisu kupujícího, který potvrzuje odběr x matek. Kolik je matek skutečných a kolik papírových?
:-)))
Dobrý kšeft, když se dva dohodnou a třetí sáhne a podá dotace.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26116
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109) (26111)
Ale za 800,-? Minimálně to je 100%-ní prodělek! Nebo špatně skládám cenu za oddělek?
------
Ono je to asi jinak. jak jsem si v tom textu všiml, je tam něco o tom, že to je po započtení dotace.
Kolik to je ta dotace. Asi je tam dotace na matku? a možná nějaké další. Dokud se neví kolik je to, je zbytečné počítat a já jsem líný si to zjišťovat, Ví to někdo?
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26115
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Míra P. (213.192.0.246) --- 9. 12. 2007
Re: Náhradní knoty do odpařovače nassenheider (26028) (26103)
Zdravím Jirko.Prosím tě díval jsem se na adresu pana Buriana a našel jsem tam jenom hrubý popis produktů bez ceníku,zobrazení a možností objednání přes net.Je tam jenom telefonní číslo.Neměl by jsi nějakej lepší kontakt na toho člověka?Zajímají mě ty odpařovače a rád bych si nějakej koupil.Prosím tímto i ostatní účastníky konference o nějaký tip kde lze odpařovače objednat.Děkuji všem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26114
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stonjek (213.151.87.64) --- 9. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26105)
Zřejmě tady došlo k situaci, kdy rychlost psaní překonala rychlost myšlení! O Honzovi je známo, že je aktivní kočovník, což znamená, že využije li veškerou snůšku tak končí někdy v zač. možná polovině září a má ještě včelstva pěkně rozplodovaná. Za této situace by v zač. října fumigoval jen naprostý ....!!!!Naopak včelař na pevném stanovišti,kde končí snůška někdy v pol července a kéž by tomu tak vždy bylo, hned nakrmí a vloží souč Gabon, tak ke konci září žádný plod nemá a v uvedený termín má fumigace význam. To mám několikaletými pokusy ověřeno a už jsem o tom psal. Takže u léčení se musí hlavně myslet a myšlení napasovat přesně na svoje podmínky a kritizovat druhé až jsem si jist, že u mě je vše na 100%. Nezbývá než dodat, že převážná většina včelařů, kterým uhynula včelstva se vet. vyhláškou řídila do puntíku. Zdraví r. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26113
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G. Pazderka (80.78.146.248) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109)
Eman:>Stejně pak na podzim většinou oddělky spojuji a na jaře se to nijak moc neprojeví - rozhodují jiné faktory. <
.....
Nejde o sílu, ale o medný výnos. A mít podzim (podzimní výnos) vyšší kvůli oddělkům je velmi podstatná cifra. Alespoň u mne, protože jestli na straně jedné bych si prodal podzimní sílu, která mi dá med a ještě dobře zazimuji na dobrém medu a na straně druhé bych musel dokrmovat a krmit a vrazit finance zpětně z oddělků do zazimovávání??
Nemluvím o mrtvolkách, kde je také jasná propojka na kvalitu zimujících dělnic při krmení cukrem. Nemluvím o zvýšeném "podhoubí" pro roztoče VD ve formě zvýšeného plodování.
Zkrátka ten, kdo prodává oddělky prodává velkou část svého výrobního prostředku. Proto to nedělám a doufám dělat ani nebudu.
To samozřejmě platí jen proty, kteří si pravou hodnotu oddělku uvědomí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26112
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G. Pazderka (80.78.146.248) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107) (26109)
Eman:>Zkus nabídnout své oddělky, propočítej si to ...<
......
No právě. Já počítat doufám umím a vím, že 1+1 jsou dvě, tj. dvounásobná síla pro snůšku. A 1+0 je jen stále jedna a v případě včelstev s připočtením možných sezonních ztrát dokonce méně.
A jestli někdo prodává 5 rámků za 800,- Kč je to dost málo nato, aby to bylo skutečně dostatečné ocenění.
Nechápu právě na jedné straně v ČSV propagaci ceny za více než 100,-/kg medu. (to má cena 65,- včetně zabalení, bez obalu 55,- a jak jsem prý špatnej pro kolegy, že jsem levnej, ale balič mi dá mnohem méně, jestli vůbec)
A na straně druhé chtít prodávat oddělky na 5 rámcích, kde je eventuální cena mnohem víc, než 800,-.
Jak to? Protože průměrná cena je 100,- za rámek (a je jedno jestli v něm je pyl, med nebo plod) dále ušlý zisk za med v této hodnotě získaných ještě během sezony kdyby mi nosily a zisk za dobře vyzimované včelstvo, které můžu pro zimování v již létě po rojovce plodem posilovat.
(tedy 2x 500,- není 800,-)
Asi tedy je to tedy od cechařů jako charita, protože prodávat věc v reálné hodnotě 1000,- za 1500,- se mi zdá akorát. Jsou tam ještě vícenáklady event. za cizí pl. materiál a hlavně za ztracený čas při jednání, karton atd. ... .
Ale za 800,-? Minimálně to je 100%-ní prodělek! Nebo špatně skládám cenu za oddělek?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26111
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (77.236.212.66) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107)
Já je asi chápu. Ale nechci tě poučovat, vidím to jen ze své perspektivy. Nabídka Kolomého je včetně paketů (obalů), rámečků, a to je taky kšeft. Sám už mám od několika přátel včelařů předběžnou poptávku na oddělky a ačkoli jsem to nikdy nedělal, budu-li moci, pomůžu a určitě mě to nesníží zisk z medu, naopak. Stejně pak na podzim většinou oddělky spojuji a na jaře se to nijak moc neprojeví - rozhodují jiné faktory.
Jestliže jsou závazné objednávky, tak je to příležitost k obchodu, tak jako to dělají australští včelaři dodávkami oddělků pro USA. (S obviněním ze zavlečení viru IAPV jako viníka CCD z Austrálie do USA se už vycouvalo).
Zkus nabídnout své oddělky, propočítej si to a možná na tom vyděláš - asi bude příští rok dobrá neopakovatelná příležitost. Kromě toho se více rozšíří geny odolnosti proti varroa a to je žádoucí.
---------------------------------------
G. Pazderka:
Nechápu cechaře, kteří místo produkce medu rádi rozprodávají svůj výrobní prostředek. Může mi ty nabídky oddělků někdo jako obchodní strategii vysvětlit?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26110
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (77.236.212.66) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107)
Já je asi chápu. Ale nechci tě poučovat, vidím to jen ze své perspektivy. Nabídka Kolomého je včetně paketů (obalů), rámečků, a to je taky kšeft. Sám už mám od několika přátel včelařů předběžnou poptávku na oddělky a ačkoli jsem to nikdy nedělal, budu-li moci, pomůžu a určitě mě to nesníží zisk z medu, naopak. Stejně pak na podzim většinou oddělky spojuji a na jaře se to nijak moc neprojeví - rozhodují jiné faktory.
Jestliže jsou závazné objednávky, tak je to příležitost k obchodu, tak jako to dělají australští včelaři dodávkami oddělků pro USA. (S obviněním ze zavlečení viru IAPV jako viníka CCD z Austrálie do USA se už vycouvalo).
Zkus nabídnout své oddělky, propočítej si to a možná na tom vyděláš - asi bude příští rok dobrá neopakovatelná příležitost. Kromě toho se více rozšíří geny odolnosti proti varroa a to je žádoucí.
---------------------------------------
G. Pazderka:
Nechápu cechaře, kteří místo produkce medu rádi rozprodávají svůj výrobní prostředek. Může mi ty nabídky oddělků někdo jako obchodní strategii vysvětlit?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26109
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 9. 12. 2007
Re: Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych (26107)
Ceny medu v Hypernově:
nejlevnější medy v přepočtu na kilo byly ve facete 720ml, 900g
Med lesní (směs medovic.a květ, včetně tropických ) 119Kč
Květový 89Kč
--------
Ve VN se diskutovalo když Ing.Dvorskému někdo ukradkl včely nad jeho oceněním škody - myslím 6000,-/včelstvo za komplet i podstavcem. Podle mě velmi nízký odhad a většině se to zdálo moc.
Pro mě ztracené/prodané včelstvo má hodnotu dvouletého výnosu, než takové vytvořím a náklady na jeho vytvoření, v případě oddělku jsou to náklady na jeho vytvoření a jeho výnos v příštím roce.
No a když bych od cen v hypernově odečetl 20 až třicet procent na distribuční náklady a pronásobil bych to, tak mám ve včelách docela slušný balík.
Když to přepočtu na nějakou ZO, tak když se bavíme o léčení a tak, tak rozhodujeme o mnohamilionových majetcích. :-))
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26108
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G. Pazderka (80.78.146.248) --- 9. 12. 2007
Cena medu, cena vcelstev - oddelku, vyzimovanych
Cena medu v Tescu dnes,
Golden - 900 g - 69,-Kč
K ceně včelstev... já sám ze zásady běžně neprodávám,ale pod 1500,- za pětirámkový oddělek a 2500,- produkční vyzimované včelstvo bych nešel.
Nechápu cechaře, kteří místo produkce medu rádi rozprodávají svůj výrobní prostředek. Může mi ty nabídky oddělků někdo jako obchodní strategii vysvětlit?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26107
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pepík (81.0.194.126) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny (26050) (26090)
Dnes dopoledne byla přednáška RNDr.Švamberka v Hostomicích pod Brdy.Bylo to výborné.Došla řada i na situaci s varroazou v okolí a v celé ČR.Nikdo z nás neměl úplné zprávy,ale dal se tam dohromady obrázek.Je to dost nevecelé když to slyšíte. Mimochodem v této situaci byl schválen nový chovatelský řád a v něm navýšeny počty včelstev pro jednotlivé chovy.Docela úsměvné nebo se mýlím?Dokonce bych řekl,že se za tímto postupem dá lecos vysledovat.Kdo v této situaci bude dodávat oddělky včelařům co přišli o všechny včelstva.P.Kolomý a p.Adamcová asi ano a koordinovat dodávky bude jednatel cechu? V tuto chvíly se mi někam vytratila farma p.Provazníkové s více než 500 včelstvy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26106
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (88.103.157.154) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095)
- druhá fumigace ?! ta už snád měla být nepozdějí ve druhé polovině října, tj. 14 dnů od první. Kdy budeš dělat aerosol ?
----------
Dnes po ránu jsme jezdili aerosolovat. U mých včel jsme dokončili první aerosol. Žádné fumigace jsem dosud nedělal! U sousedů jsme s důvěrníkem léčili potřetí (jednou, dvakrát snad fumigovali). Jednak proto, že veterina jak opisuje (i s chybama) vyhlášky napsala k odběru měli na MVP že jí máme odebrat po posledním ošetření aerosolem a odevzdat do 15.12. Tak aby měli dušičky klid, a jednak si myslím, že po minulých mrazech by současné oteplení mohlo vyvolat začátek plodování.
Kolem poledního byl na většině stanovišť co jsme navštívili prolet. To znamená, že teď se dá normálně fumigovat. Stejně tak je pravděpodobné, že to půjde okolo vánoc.
Vyvíječ jsem si koupil abych nebyl zaskočen náhlým příchodem zimy, a teď ho používám protože je to rychlejší.
Ale normálně bych dělal teď druhou fumigaci, třetí okolo vánoc.
Zatím mi to vycházelo pefektně a domnívám se, že v zimě je třeba v metodice mít napaměti dvě hlavní věci:
- zničit VD do posledního a to je možné jen bez plodu (proto jsem fumigoval na státní svátky 28.října, 17.listopadu a Vánoce)
- fumigace funguje jen když včely nejsou v chomáči. Venkovní teplota je orientační údaj pro blbečky. Rozhodující je pohled do úlu. Například v poledne vykoukne slunce, včely se proletí a večer je k nule. Ideální čas na to vyrazit, když se člověk vrátí z práce. Včely jsou ještě rozlezlé a kouř je rozežene dokonale.
Dozvídal jsem se, že to dělám blbě, ale výsledky hovoří. A to si myslím, že za dost VD v měli u mě může spad VD z louček u mých NN.
Nedávno jsem slyšel projev, který mě zařadil mezi lajdáky, kteří ani v polovině listopadu nemají odléčeno. Jsem na to hrdý.
A k celoročnímu boji s VD si dovolím poznamenat, že v každém rozhodují informace. O tom jak to vypadá ve vašem úle, i ve vašem okolí. Protože jestli někde okolo vás v podletí padne včelín s patnácti a více včelstvy, tak vaše jediná nadějí je záložní stanoviště se slušnějším okolím. :-))
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26105
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza Jindra (89.203.134.130) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny - pro Honzu (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26098) (26099) (26101) (26102)
Eman mi mluví z duše. Opakuji, že veškeré "léčení" v zimních měsících je na draka, když máte včely zesláblé, poškozené a zavirované. Pepík tady psal, že včelstvo je nyní v chomáči a nemá cenu fumigovat. Opak je pravdou. Včera jsem kontroloval teploty a již pohledem skrz fólii bylo patrné, že včely jsou rozestoupené. Stejně tak kritizované léčení jinými postupy než podle metodiky je mimo mísu. Používám fumigaci zespodu do vysokého podmetu těsně za přední stěnou = pod hroznem včel. Pohledem přes folii je krásně vidět jak dým proniká vzhůru hroznem a včely jej vířením křídel rozšiřují do celého úlu. Ani prd neuniká kolem zalepené fólie, kterou bych musel odtrhnou při "správné" fumigaci zezhora. Metodika vznikala před 20-ti lety a nejen veterináři nám ji stále přepisují jako dogma. Možná právě zaslepené trvání na metodice nám přináší současnou varroa-rezistenci na metodiku. Na závěr - výsledky hovoří a ne přání otce myšlenky.
Mým cílem není dlouhodobě používat chemické zbraně hromadného ničení na chudáka kleškíka včelího. V létě je budu potřebovat na testování varroa senzitivity svých matek tak si jich pár musím ve včelách nechat.
Pro Gustu: dnes jsem zkontroloval spad ze včerejší fumigace a výsledek = 0 až 4 ks + 1 včelstvo cca 50 ks.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26104
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiří (213.168.167.124) --- 8. 12. 2007
Re: Náhradní knoty do odpařovače nassenheider (26028)
Radku,
v našem okrese je tiskárna a kartonážka, kde se vyrábí různé papírové kancelářské potřeby. Tak mě napadlo, že by tady mohli mít různé zbytky kartonů, které by se daly použít místo knotů do odpařovačů na kyselinu mravenčí. Příští týden se tam zkusím zeptat. Neptal jsi se u Buriana v Brně, zda prodává náhradní knoty ? Ozvu se, jak jsem dopadl.
Jiří
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26103
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (77.236.212.66) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny - pro Honzu (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26098) (26099) (26101)
Já bych použil M-1AER, neopakovat. Teď můžete fumigovat jak chcete, není to nic platný, karty na jaro byly rozdány v červenci. Pokud nyní někdo něco vynechá, zachránit se to dá nátěrem plodu anebo další aplikací KM v květnu.
------------------
>A podle spadu bych se rozhodoval zda mezi 20 a 25 prosincem použít aerosol a jestli se opakovat s účinnou látkou, nebo použít třeba M 1 aer.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26102
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny - pro Honzu (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26098) (26099)
První fumigace by se měla dělat počátkem října. Druhá za 14 dnů /tj. doba kdy vylezl ještě nějaký plod a teplota by měla být vícve než + 10 st.
A tady je ta chyba. 14 dní je moc. (přečtěte si metodiku) Pokud v tu dobu včelstvo ploduje a roztoči pracují na zachování svého druhu. Tak se najde docela dost roztočů které první fumigace nezasáhne a do čtrnácti dnů jsou už zase pod víčky a mají na chvíli vyhráno.
Pokud Honza používal Gabony nebo zavčasu vhodně použil KM, tak je nyní i podle mě vhodná doba na druhou fumigaci. A podle spadu bych se rozhodoval zda mezi 20 a 25 prosincem použít aerosol a jestli se opakovat s účinnou látkou, nebo použít třeba M 1 aer.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26101
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Eman (77.236.212.66) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny - pro Honzu (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26098) (26099)
Příteli Pepo. Myslím, že by žádnému z nás neškodilo si přečíst o varroáze trochu víc, než platné veterinární vyhlášky. Pak by se došlo k závěru, že Honza má svatou pravdu. Ono to s těmi roztoči není tak prosté, jak by se mohlo zdát z toho textu, co neustále veterináři bezduše opisují z roku na rok. Někde asi museli soudruzi letos udělat chybu, ....ale kde?
Nejde jen o to si dělat vlastní výzkum, i když proč ne, není to zas taková věda. Sledovat situaci s úrovní roztočů ve včelstvech by měl od dubna do srpna dělat každý a opravdu zapojit do boje větší kus mozku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26100
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pepa (90.176.2.8) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny - pro Honzu (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095) (26098)
Příteli Honzo. Letošní rok je zcelá jiný než předešlé roky v situaci VD. Pokud si sledoval situaci po celý rok tak víš, že již v březnu VÚ upozorňoval na velké nebezpečí a doporučoval natírat plod MP 1 a tam kde bylo méně než tři roztoče. Pokud si sledoval přírozený spád v červenci, tak víš, že nějaký roztoč tam byl také. Vrchol rozvoje VD už byl v červenci a po jiné léte je to v srpnu.
Je přesně určen způsob ošetření VD. Bylo to již na těchto stránkách popsáno. První fumigace by se měla dělat počátkem října. Druhá za 14 dnů /tj. doba kdy vylezl ještě nějaký plod a teplota by měla být vícve než + 10 st. C. Tedy včely nemají být v chumáčí. Třetí ošetření je doporučeno aerosolem a to počátkem prosince a do teploty - 5 st.C. Po aerosolu se má cca za 30 dnů odebírat zimní měl./Druhá polovina ledna/. I když tam popisuješ jaká byla teplota, ale ty včely při té tvé druhé fumigaci už alespoň částečně byly v chumáčí. Nechci polemizovat o účinnosti tvé druhé fumigace.
Je to jenom tvá věc jakým způsobem ošetřuješ včely /i když tak celkem ne/, ale dělat vlastní výzkum se nevyplácí. Obávám se toho, že na takový výzkum žádný z nás nemá. Když tento vlastní výzkum nedopadně dobře, tak na vině není včelař, "ale prostředky které včelař používal".
Takže závěrem : Když už odmítáš plnit nařízení veterinářů, tak to alespoň nikde nepiš !!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26099
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Honza Jindra (89.203.134.130) --- 8. 12. 2007
Re: Hromadné úhyny (26050) (26051) (26067) (26075) (26076) (26079) (26086) (26091) (26094) (26095)
Kdosi napsal:
- druhá fumigace ?! ta už snád měla být nepozdějí ve druhé polovině října, tj. 14 dnů od první. Kdy budeš dělat aerosol ?
Kdosi je asi závodník, který musí zvítězit i v rychlosti léčení. Používejte mozek! Léčit je třeba podle aktuálních podmínek a ne podle toho jak je to napsáno (nebo nenapsáno) v "metodice". Nikde není psáno, že musí být hotovo v říjnu, je to jinak, má se dokončit do konce roku. Roztoč je už 20 let šlechtěn na to aby přežil náš způsob boje. Ten kdo léčí jen v říjnu vybírá z jeho populace jen ty, kteří se rozmnožují do poslední chvíle na posledním plodu. Sestřelí pouze roztoče na včelách. Zjevně nepochopil, že je potřeba zasáhnout co nejefektivnějším způsobem v době, kdy není ve včelstvu plod. Pravidelné předvánoční oteplení způsobuje rozvolnění chomáče a nástup zimní periody plodování. To je okamžik vhodný k zásahu. Kdyby měl teploměr umístěný v alespoň jednom včelstvu uvěřil by. (V OBI mají v oddělení pro automobilisty digitální teploměr za 90Kč s baterií AAA). Stačí spustit do uličky mezi včely čidlo a vlastní teploměr mít položený na fólii nebo až na uteplivce pod střechou.
Vlastní ošetřování v zimě je ale potřeba stále považovat jen za diagnostiku při které sledováním spadu na očištěnou podložku vidíme jak na tom jsme. Na veškeré záchranné akce je již dávno pozdě. Pouze připravujeme roztoče na startovní čáru příštího roku. Připravujeme = vybíráme z nich ty nejkvalitnější, nejodolnější = superjedince. Už si musíme uvědomit, že s nimi musíbe bojovat celý rok a nenechávat to období kdy se včelstva ztrácí před očima jako důsledek viróz a bakteriálních onemocnění. Jak tady Gusta hezky napsal, je nám mnohým pořeba projít si "údolím stínů".
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26098
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G. Pazderka (80.78.146.248) --- 8. 12. 2007
Re: Jiří- postup na jaře (26088) (26089)
Jiříkovi bych popřál hodně výdrže. Přesně před 10-ti lety jsem byl v jeho kůži.
Jestli bude hodně oddán včelařství, dojde na "šifrování", kterým k Němu promlouvají jeho včelstva.
Jestli projde při získávání praxe při chovu svých včelstev "údolím stínu".
Jestli bude zkrátka mít zdraví a štěstí.
Může se po nějaké době kochat činností, která je pěkným nejen koníčkem, ale i koněm.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26093
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78369 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 26093 do č. 26153)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu