78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (88.103.157.154) --- 6. 1. 2008
Re: Varroa - konec včelaření lajdáků. (26498)

Moluka:
Lajdáci už včelstva nemaj, nebo maji pár slabochů sedících na jednom až dvou rámcích, kteří do jara nepřežijí, ostatní střední a vekovčelaři maji podle toho jak se věnovali letnímu výskytu roztoče, tj. zada kontrolovaly spady roztočů v červnu a v červeni i v srpnu na zasíťovaných podložkách a zda včas reagovali na výskyt roztoče a zda včas nasadili léčbu.
----------
Těžko soudit, naštěstí mě to nepotkalo a to jsem Gabon vesměs nenasazoval (fasovali jsme ho pozdě a málo - podle podzimních stavů), kyselinu mravenčí taky ne (zřejmě se myslí v tomto případě formidol). Ale domnívám se, že toto je poněkud neúplný pohled na věc. Určitě jsou mezi včelaři s velkmými úhyny ti, co léčili a dodržovali metodiky. A těch bych se chtěl zastat.

V případě že by se úhynům dalo opravdu 100% předejít včasným nasazením Gabonu a dalším dodržováním vyhlášek (Naše HK veterina například ukládá vedení ZO sledovat spad na svém území atd. což asi málokdo dělá :-) ) jak pak postupovat proti funcionářům, kteří jej nazajistili včas, či jinak neplnili úkoly uložené SVS? To by nakonec po nich mohli postižení včelaři požadovat odškodnění :-). Myslím, že by jsme se zatím měli vyvarovat absolutních soudů, protože dosavadní teorie podle mě nic na 100% nevysvětlují.

S argumenatací o normálnosti 10% zimní ztráty absolutně nesouhlasím. Za standardní situace o malých počtech kmenových včelstev se dá každý úhyn považovat za včelařovo selhání, nebo by se měla vyšetřit příčina úhynu.
Mě z více jak 60 včelstev odešla 2 (z toho zbytek jednoho jsem stihl spojit - v obou případech moje vina - zásoby - plánoval jsem, že lehká včelstva na podzim spojím s těžkými a nestihl jsme to).

Pokud by něčeho měl být konec, tak ale rozhodně lajdáctví a nefunkčnosti. V tom souhlasím. A něco nám tady nějak nefunguje. Že?
A jak se pak postavit ke snaze ČSV odškodňovat úhyny? :-) (Alespoň jsou takové náznaky. ) Jako k podpoře lajdáctví? :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Bzzuk - Re: Pro pana Václavka
Předchozí:Eman - Re: Racionalizace z jedne i druhe strany


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu