78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 2. 2008
Re: Ošetření aerosolem v lednu (27061) (27093) (27113) (27129) (27142) (27155) (27158)

Antonín Podhájecký:
Takové léčení by chtělo rozvinot. Myslím, že nejlepší by bylo léčit hned po vytočení v červenci a srpnu kyselinou mravenčí napouštěním nějakých slabých desek, které se vejdou nad rámky. Dát dvakrát formidol je asi málo. Dávat ho opakovaně už by se taky prodražilo, jako nakoupení odpařovačů. Nijak nešetřím, ale při 50 včelstvech je to už hodně.
Možná by šlo formidol opakovaně napouštět. Ještě jsem to nestudoval.

______________________________________________________________

Nač to dělat složitě, když to jde jednoduše? Je to dobrý nápad, jasně že jde formidolové desky znova napouštět!

Z časových důvodů a ulehčení napouštění ( kvůli tomu, že není nutné nasazovat regulační obal, kdy se intenzivního kontaktu s kyselinou mravenčí špatně vyhneme ( přílišné vystavení par kyseliny škodí zdraví! ). Navíc desky bez regulačního obalu jsou včelami často vykusovány. Zkroucení desek během odpařování určitě není na závadu, protože se po napuštění kyselinou opět narovnají ) budu vynechávat odstranění regulačních obalu. Pochybuji, že se tím účinnost ošetření tak sníží, až by se to nevyplatilo. Dám o jednu, dvě desky navíc a bude vystaráno.

Ošetření odpařovači nejde použít v produkčním období kvůli přílišnému překyselení medu. Jinak váhám, zda odpařovače v podletí vůbec aplikovat. Je to určitě pro včely daleko náročnější vydržet v oparu kyseliny několik dnů ( asi tři týdny ) v kuse něž pár dní při klasických deskách ( avšak těch je třeba dát několik ( 3-4...např. v týdenním intervalu v podletí ), aby se účinnost ošetření vyrovnala odpařovačům ). Odpařovače jsou časově nenáročné a účinnost mají dostatečnou.

Rozhodně bych na léčení proti varroáze nepoužíval thymol, který, jak ukázaly studie VUVČ v Dole, je pro včely velmi škodlivý ( vede ke vzniku loupežím způsobených narušení ,,vůně,, včelstev zápachem thymolu, který zůstává ve včelstvu ještě dlouho po aplikaci, thymol prokazatelně způsobuje zkracování dlouhověkosti včel ) na rozdíl od kyseliny mravenčí, která je pro včelstvo přirozená a jejíž rezidua v medu nijak nevadí, možná i zlepšují chuť pro ty, kteří mají rádi mírně kyselejší med. Proto lze kyselinu mravenčí jako jediné v ČR dostupné léčivo aplikovat i v produkčním období ( nejlépe v období krátkodobého ustanutí snůšky ( období medobraní )...vodnaté medy během snadněji vážou kyselinu a tím snižují účinnost ).

S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27177


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: Propojení chumáče
Předchozí:karel parkan - počasí


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu