78181

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (85.132.169.34) --- 16. 2. 2008
Re: Oplodňáček & oplodňovací nástavek (27386) (27389) (27394) (27399)


Oplodňáčky mají význam u velkochovatelů matek, kteří ročně vychovají mnohem více matek než mají kmenových včelstev. Oplodňáčky jsou velmi nenáročné na spotřebu plniva ( včel ), a tak chovatel nemá potíže se sháněním potřebného množství včel k naplnění třeba více jak pěti oplodňovacích jednotek na každé produkční včelstvo.

Včelaři chovající matky pro sebe oplodňáčky nepotřebují! Ti si bez problému ( zvláště pokud včelaří s nízkými rámky ) můžou dovolit nechávat všechny matky oplodňovat v ,,oplodňovacích nástavcích,,. K tomuto účelu stačí obyčejný nástavek ( nízký ), který se přepážkami ( nejlépe uteplenými ) včelotěsně rozdělí do 2-4 oddělení ( pro 3 rámky ). Nástavek se posadí na nízké drátěné dno, respektive jeho náhradu . K tomuto účelu poslouží i vhodná prodyšná pevná podložka ( např. mateří mřížka, na kterou se položí síť ), podložená latěmi ( kvůli minimalizaci prohýbání a zajištění přístupu vzduchu ). Na toto podložku se pod místa přepážek a ke hranám nástavku přiloží loučky, stejné tloušťky, jako je stěna nástavku. Jednotlivé loučky jsou přerušeny...česínka. Stačí česna +/- 3 x(tloušťka louček, např 1 cm ) cm. Větší česna bych kvůli předcházení příležitostné loupeži nepoužíval. Česínka pro jednotlivá oddělení je vhodné umístit na všechny světové strany, abychom minimalizovali zalétávání matek při snubních proletech. Jako střecha se použije klasické víko ( nejlépe uteplené ). Jednotlivá oddělení musí být každopádně včelotěsně oddělena, nikoliv vzduchotěsně...vzduchotěsné oddělení, jak zde bylo zmíněno, nemá význam! Oplodňovací nástavky by se měli být umístěny ve stínu.

Plnění probíhá následovně:
Do každého oddělení se vloží rámek s medem, rámek s pylem ( může být i částečně s plodem ) a souš naplněnou vodou, která se dává až nakonec. Do každého oddělení ( do mezery ) se sklepnou včely ze tří rámků, alespoň ze 2 rámků s plodem...pro předejití možnosti přenesení matky do oplodňovacího oddělení je vhodné plodové plásty ( bez včel ) převěsit do nástavku nad mateří mřížku. Během půl hodiny jsou obklopeny mladuškami, ale matka na nich zaručeně není. Plodové rámky se po oklepání včel do jednotlivých oddělení vrátí do plodiště, pokud-li s nimi nemáte jiné záměry.

Během plnění oplodňovacího nástavku včelami odletí většina létavek, které nejsou pro vytváření oplozovacích včelstvíček vhodné ( jsou krátkověké, náchylné k nosemě, mají tendence se vrátit do kmenového úlu ). Po naklepání potřebného počtu včel ( cca 2000-3000 včel ) se do mezery vloží souš naplněná vodou. Souš vkládejte pomalu, aby příležitostné včely vytvářející v prostoru mezery chumáče nebyly nepomačkány. Do každého oddělení se vloží matečník ( lépe dva pro případ, kdyby se jeden nevyvedl ) a oddělení se zavřou ( nad každé oddělení je kvůli usnadnění manipulace s celým oplodňovacím nástavkem vhodné položit pruh stropové fólie ).

Oddělení se nechají po dva dny zavřené, aby se osazenstvo stmelilo. Proto je vhodné vložit souš naplněnou vodou, abychom předešli případné žízně včel. Pokud-li jsou oplodňovací nástavky ve stínu, není je třeba během ,,věznění včel,, přechovávat ve sklepě. Přímé oslunění by jen zvyšovalo neklid včel, teplotu v nástavku a tím pádem i spotřebu vody, proto je třeba se ho nejen během ,,věznění včel,, vyvarovat. Utepelní chrání před přehřátím, které by mohlo vést i k vyrojení ( také chrání před chladem ). Včelstvíčka nejsou schopna dobře regulovat svoje klima v úle, proto je třeba se tak o ně postarat, abychom předešli případným škodám následkem přehřátí či podchlazení.

V oplozovacích oddělení nemusí být plod. Když se použije, je potřeba počítat s tím, že včelstvíčko zesílí a bude potřebovat více prostoru, což přináší komplikace. Pokud se neprovede rozšíření přeplněného oddělení, může se vyrojit. Případný otevřený plod komplikuje přijetí matečníku.

Za dva týdny po naplnění by měly už matky klást. Třetí týden můžeme očekávat víčkování prvního plodu. To je doba, kdy je vhodné provést tzv. základní výběr matek.

Při základním výběru hodnotíme matku podle dvou rysů...1/ podle jejího vzhledu, 2/ podle jejího plodu
1/ Rušíme veškeré poškozené matky ( potrhané tykadla, nohy, promáčknutý zadeček,.. )a matky s deformacemi ( zakrnělé nohy, křídlo ) či mutacemi.
Větším matkám ( s větší hrudí, delším zadečkem ), s tlustším tělem dáváme při výběru přednost.
( pozn. Též barva je někdy dobrým hodnotícím znakem. Matky černé jsou zpravidla méně kvalitní, ale nemusí to být vždy pravda )

2/ Rušíme veškeré matky s hrboplodem ( trubcokladné ), smíšeným plodem( hrboplod + normální plod ), nebo bez plodu.
Při výběru podle plodu si všímáme velikosti plodové plochy ( čím více matka nakldla u stejně silných včelstvíček, tím je kvalitnější ), stáří plodu ( pokud se vyskytne jedna z mála matek, která ještě po třech týdnem od vylíhnutí nemá zavíčkovaný plod, tak to svědčí o tom, že se později oplodnila než ostatní matky...pozdně oplozené matky jsou méně kvalitnější ) a také hodnotíme mezerovitost ( pozor! při hodnocení podle mezerovitosti může dojít k častým chybám...včely někdy při slabších snůškách zanáší plásty medem či pylem mezerovitě, takové plásty bývají po zakladení více mezerovitější něž ostatní ), která by neměla být vyšší jak 20%.

Při základním výběru je vhodné minimálně 1/3 horších matek brakovat ( zamáčknout ). Malá výběrová základna si zakládá na neúspěchu ( ne každá matka se vyvede! ). Proto je vhodné vytvořit alespoň o 1/3 více oplozovacích oddělení, než potřebujeme oplozených matek.

Při tomto způsobu oplodňování matek prakticky nepoužíváme jednoúčelové věci. Oplozovací oddělení se dají bez problému použít k druhé sérii. Nebo můžeme jednotlivá oddělení pospojovat, ponechat jednu matku a posílit výsledné včelstvo plodovým plástem. Získáme tím oddělek, vhodný k posílení či k výměně matek produkčních včelstev. V oplodňovacím nástavku můžeme rovněž přechovávat záložní matky. Oplodnění matek na plástech, který si včelstvíčko předem nemuselo postavit, čímž se jednotlivé včely nevysílí a snižuje se riziko onemocnění matky nosemou, je daleko přirozenější a úspěšnost oplodnění vyšší něž v oplodňáčcích. Proto tento systém všem včelařům ,,samozásobitelům,, doporučuji!


S pozdravem...M. Václavek



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:holcicka - jak na to
Předchozí:A.Turčáni - Re: Oplodnáček.


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu