78083

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.29.160.5) --- 31. 3. 2008
Re: Formidol z jara - kdy? (28484) (28506) (28516) (28574)

Jelikož mi letos nebyl nařízen nátěr plodu, tak jsem se ho nedělal ( děkuji Bože :-))...nátěr plodu je ta nejhorší činnost, která u velmi silných včelstev může být ). Pro jistotu ( zimní spad jsem měl něco mezi 1 a 2 roztoči na včelstvo ) jsem se rozhodl provést jarní léčení aplikací kyseliny mravenčí ( Formidol ). První dávku jsem dával včera v neděli 30.3, u nás bylo krásné počasí s teplotou v poledne 15°C ve stínu. Druhou dávku plánuji ( pokud vyjde počasí, což doufám protože za dva týdny budu rozšiřovat, pak by už léčení bylo dost komplikované ) na příští víkend.

Při aplikaci je potřeba, aby teplota v úlu(!) byla vyšší než 10°C. Při nižších teplotách včely vytváří semknutý chumáč, který zabraňuje pronikání kyseliny v potřebné koncentraci do oblasti plodu, což vede ke znatelnému snížení účinnosti léčení. Kromě toho se také kyselina při snížených teplotách pomaleji odpařuje a tím pádem dochází i tak ke snížení koncentrace par kyseliny v prostředí úlu.

Kyselinu mravenčí aplikujte výhradně shora! U nástavkových úlů ( zvláště, pokud mají úly vysoké dno, případně dno i drátěné ) není aplikace podmetem výhodná, protože se tím okrádáte o velké množství kyseliny, která bez užitku projde česnem ( dnem ) ven. Páry kyseliny mravenčí jsou těžší něž vzduch! Neočekávejte, že se kyselina v potřebné koncentraci dostane od dna do druhého a výše položených nástavků.

Dávkování a aplikace kyseliny mravenčí je poměrně problematická záležitost. Aplikovat kyselinu lze dvěma způsoby: dlouhodobými odpařovači nebo jednorázovými odparními deskami. Odpařovači jsou vhodnější spíše až v teplotně stabilnějších období ( léto, podletí ). V předjaří se teplota může nečekaně změnit, tedy by došlo ke snížení účinnost ( část kyseliny by zbytečně procházela kolem chumáče včel ven z úlu ). Odparní desky v podstatě slouží k jednorázové aplikaci kyseliny, takže díky krátké délce účinné fáze je možné léčení naplánovat na příhodné dny a tím předejít neefektnímu léčení v chladném období, jež v předjaří poměrně dost hrozí. Nevýhodou odparních desek je nižší účinnost ( pod 70% ), tedy i nutnost léčení alespoň jednou zopakovat.

Letos končím s používání Formidolů a přecházím na odpařovače ( chci letos vyzkoušet Mitegone, ještě s nimi nemám zkušenosti ) a vlastní vyrobené odparní desky ( něco podobného jako je na stránkách: http://www.n-vcelari.sk/view.php?cisloclanku=2007080101 ).

V neděli jsem vložil do včelstev ( 6 nástavků Optimalu ) Formidolovou desku bez regulačního obalu. Včely byly poměrně klidné, skoro je to vůbec nevzrušilo. Jen asi 3 hodiny hlasitěji šuměly. Udělal jsem to proto, abych po dobu pár hodin dosáhl potřebnou koncentraci kyseliny mravenčí, kterou bych s jednou deskou v regulačním obalu v tak prostorných úlech nedosáhl.

Co se týče aplikace kyseliny mravenčí formou odparních desek, je třeba na každý nízký nástavek jeden otvor ( průměr 2 cm ) v regulačním obalu aby se dosáhlo potřebné koncentrace. Kyselina se aplikuje horem ( nejlépe nad první plodový nástavek, ale není to podmínkou ). Horní očka musejí být zavřená, aby se omezili zbytečné ztráty kyseliny. Drátěné dno může být ponecháno otevřené. U úlů bez drátěných dnech by vlivem nedostatečné výměny vzduchu mohlo dojít ( zvláště za velmi teplých dní, kdy se urychlí odpar ) ke zvýšení koncentrace par kyseliny nad nebezpečnou hranici, při niž dojde k úmrtí velké části plodu, proto drátěná dna při aplikaci kyseliny jakýmikoli způsobem nezavírám.


S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 28581


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:vorja - Re: Formidol z jara - kdy?
Předchozí:Josef.Mensik - Re: VD, co st?m ?28484)


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu