78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)M. Václavek (213.29.160.5) --- 21. 4. 2008
Re: mednik (29065) (29066) (29068) (29069)

V neděli jsem rozšiřoval ( o dva NN spodem a jeden NN nad mřížku vrchem ).
Docela mě překvapila situace v onom slabším včelstvu ( loňském darovaném roji ), v němž přes zimu byla trubcokladná matka, proto jsem ho v příhodném dni v únoru spojil s oddělkem. Pro urychlení rozvoje ( letos potřebuji více plodu na oddělky než obvykle...chci založit nová včeltva ) jsem se 9. března rozhodl toto včelstvo vnitřně uteplit, i když uteplování u takto silných včeltev ( přes 30 000 včel ) normálně nedělám, protože to nepovažuji za produktivní ( zvýšená pracnost v porovnání se zvýšeným výnosem ).

Stav včelstva před rozšířením 20. dubna:
Včelstvo mělo k dispozici 6 nízkých nástavků Optimal. 1.NN - mezistěny, 2.NN - souše, zakladený stavebním rámkem, 3.-5.NN - plod a zásoby, 6.NN - medná komora ( 5 rámků ze spodku se zavíčkovanou trubčinou ). 3.-6.NN vnitřně uteplený ( v nástavku ponecháno 7 středových rámků, z boku vloženy uteplující přepážky ). Očka byla otevřena v 1.-3. nástavku. Plíseň zásluhou drátěného dna žádná. V průběhu předjaří jsem včelstvu stropem podával vodu ( lahví prosakovacím způsobem ).

Zajímavé je, že včelstvo ( zřejmě hlavně zásluhou vnitřního uteplení ) ploduje přes 5 nástavků ( výška plodového tělesa přes 60 cm, délka +/- 30 cm, šířka v 4. a 5. nástavku přes 5-7 rámků ( méně než 25 cm )...tedy v žádném případě se nejedná o kouli ). Bylo vidět, že mezinástavková mezera nečinila plodovému tělesu žádnou významnou přepážku. Očekávám silný růst síly. Matka se blíží vrcholu kladení a spousta plodu je už zavíčkovaná.

Za dva týdny, pokud bude příznivé počasí, hodlám začít s chovem matek. Toto včelstvo mi zajisté poslouží jako zdroj plodu na oddělky. Snad se počasí vyvede, ale předpověď počasí zatím nevěští nic extra.
Přeji hodně úspěchů!


S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29074


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Petr -
Předchozí:Josef Křapka - Re: Jak zabránit rojení-trubčí plásty.


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu