78389
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 13. 5. 2008
Metoda nadbytku trubců - odezva z Pekařova
Na stránkách Pokusného včelínu Pekařov ( www.pvpekarov.cz ) lze si přečíst zajímavý posudek o Metodě nadbytku trubců.
_____________________________________________________________
S autory studie o "genetické teorii rojení" Dr. Linhartem a prof. Bičíkem jsem byl několikrát v osobním i písemném kontaktu. Snažil jsem se jejich studii publikovanou ve Včelařství nejen důkladně přečíst, ale i pochopit. Ve studii jsem však našel celou řadu nepřesností a svoje výhrady k ní jsem opíral o dostupnou literaturu. Bohužel, vzájemná diskuse nevedla nikam a autoři na moje konkrétní připomínky odpovídali povrchně nebo nijak.
Předem musím zdůraznit, že moje výhrady nebyly namířeny proti chovu trubců. Včelstva s velkým množstvím trubčího plodu a trubců se zřejmě opravdu méně rojí. Podle mého názoru je však efekt stejný, jako když včelstvu odebereme zavíčkovaný plod nebo včely- tedy odčerpávání energie a vytváření prostoru pro další činnost.
(...)
______________________________________________________________
Více na:
http://www.pvpekarov.cz/_sgg/m3m1_1.htm
Zastávám podobný názor. Jak jsem již dříve psal, dokazování účinnosti MNT přes genetiku je nešťastná cesta. Dokonce se začíná ukazovat jako neschůdná.
Pravidelný odběr zavíčkovaných plodových plástů ( v intervalu 3 týdnů od rozkvětu třešní do konce června v množství zhruba 10 000 buněk plodu ) by mohl mít stejný, spíše jistější účinek, než vložení 2-3násobného počtu stavebních rámků a očekávání, že včely všechny vystavějí a zakladou trubčinou.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29474
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 13. 5. 2008
Re: Metodika včelaření p. V. Bernátka (29434) (29435) (29448) (29466) (29467)
Pro Vaši informaci mám i pozitivní zprávy z oboru včelařství. Je to právě v Hřivínově Újezdě , kde vznikl nový systém včelaření, který zatím nikde na světě neexistuje. Je to využití nových technologií a techniky při včelaření, které více respektují původní život včel v dutém stromě. Hlavní výhodou tohoto systému včelaření je, že umožňuje včelařit pro svoji jednoduchost, jak starším včelařům, tak i dětem a taky respektuje nové a náročnější požadavky na včelaření vzhledem ke zmiňované nákaze včel v médiích.
B.V.
_______________________________________________________________
Mohl byste nám prosím popsat tento ,, nový systém včelaření ,,? Vychvalování něčeho, co ostatní neznají, je zbytečné zaplňování konference.
Z některých Vašich příspěvků tady na konferenci mám pocit, že jste tak trochu ,,mimo realitu,,. Stále dokola píšete o jakýchsi skleněných úlech s užasnými vlastnostmi, či o podivných metodikách ošetřování včeltev v dvouprostorových úlech za nulového rojení a podobných věcech, které nám nikdy důkladněji nepopíšete a nevysvětlíte.
Prosím Vás, udělejte si čas a seznamte nás s Vaší metodikou včelaření bez tajemností, abychom ji mohli zhodnotit. Rádi bych se to dozvěděli. Na Vašem webu se o metodice skoro nezmiňujete. Stále dokola vyzdvihujete výhody daného systému, který však dostatečně nepopíšete.
Prosím piště. Předem děkuji.
S pozdravem...M. Václavek
Úspěch včelaření tkví v metodice, úl medu nepotí, pouze případně omezuje včelstvo v rozvoji a zabraňujeme mu dosažení biologicky daného plného maxima a maximální produktivity.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29473
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448) (29466) (29467) (29470)
Varoáza přece pochází z Indie
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Lubomír Hanuš <lubomir.hanus/=/atlas.cz> > Předmět: Re: úhyny pokračují > Datum: 13.5.2008 19:26:09 > ---------------------------------------- > Co si pod tím můžeme představit, přibližte to prosím > > Luboš > > > MF DNES > > Včely decimuje roztoč z Indie, na vině je teplá zima > > 10. května 2008 14:27 > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29472
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Forejtek (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: Rojeni (29447)
Dnes dva roje. Oba se vrátily zpět do svých úlů. Jeden byl s matkou se střiženým křídlem, vylétly, matka zřejmě spadla hned pod leták, zalezla zpátky, a včely za ní. Druhé se rojily z úlu, kde jsem včera shledal obrovské matečníky, byly zavíčkované, takže už bylo na jakýkoli zásah pozdě. Odebral jsem nicméně pro oddělek plást s několika napdrůměrnými matečníky a nechal to osudu. Dnes vylétly a vrátily se zpět. Tu schoval jsem žebřík rád zpátky do stodoly. :)
pf
----- Original Message ----- From: "MichalHc23" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, May 12, 2008 3:55 PM Subject: Rojeni
> Taky bych mel dotaz k rojeni. Je mozne ze mam zdravou matku (letuschopnou) > a vceli se mi vyroji a zase se sami vrati?? Zajimave, ze v ule byla matka > a > jeden poradny matecnik. Kdyz je v ule jen jeden matecnik, je mozne se > domnivat, ze jde o tichou vymenu?? Matku sem odebral a nechal jen > matecnik, > aby nedoslo k rojeni. Vcelarim 4tym rokem, ale takhle velky matecnik sem > jeste nevidel. Delsi nez dve vcely vedle sebe na dylku. Mam to i nafocene > :-) >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29469
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: ?hyny pokra?uj? (29434) (29435) (29448) (29466) (29467)
chtělo by to podrobněji rozepsat v čem ta nová metoda spočívá
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Vojt?ch <vojtech.bernatek/=/seznam.cz> > Předmět: Re: ?hyny pokra?uj? > Datum: 13.5.2008 14:15:07 > ---------------------------------------- > > MF DNES > Včely decimuje roztoč z Indie, na vině je teplá zima > 10. května 2008 14:27 > Děsivých 672 ohnisek smrtící varroázy včel zjistila v 239 obcích Zlínského > kraje Státní veterinární správa. V pondělí proto vydala mimořádné nařízení > ke zdolání této nebezpečné nákazy. K jejímu rozšíření přispěla už druhá > mírná zima v pořadí. > > Pro Vaši informaci mám i pozitivní zprávy z oboru včelařství. Je to právě v > Hřivínově Újezdě , kde vznikl nový systém včelaření, který zatím nikde na > světě neexistuje. Je to využití nových technologií a techniky při > včelaření, které více respektují původní život včel v dutém stromě. Hlavní > výhodou tohoto systému včelaření je, že umožňuje včelařit pro svoji > jednoduchost, jak starším včelařům, tak i dětem a taky respektuje nové a > náročnější požadavky na včelaření vzhledem ke zmiňované nákaze včel v > médiích. > B.V. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29468
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vojtěch (85.13.78.2) --- 13. 5. 2008
Re: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448) (29466)
MF DNES
Včely decimuje roztoč z Indie, na vině je teplá zima
10. května 2008 14:27
Děsivých 672 ohnisek smrtící varroázy včel zjistila v 239 obcích Zlínského kraje Státní veterinární správa. V pondělí proto vydala mimořádné nařízení ke zdolání této nebezpečné nákazy. K jejímu rozšíření přispěla už druhá mírná zima v pořadí.
Pro Vaši informaci mám i pozitivní zprávy z oboru včelařství. Je to právě v Hřivínově Újezdě , kde vznikl nový systém včelaření, který zatím nikde na světě neexistuje. Je to využití nových technologií a techniky při včelaření, které více respektují původní život včel v dutém stromě. Hlavní výhodou tohoto systému včelaření je, že umožňuje včelařit pro svoji jednoduchost, jak starším včelařům, tak i dětem a taky respektuje nové a náročnější požadavky na včelaření vzhledem ke zmiňované nákaze včel v médiích.
B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29467
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polášek (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448)
Na zavíječe, pokud v úlech a včelínech v posledních týdnech nebyly včely, bylo až doteď hlavně díky noční teplotě moc zima. Teprve nyní se zavíječi šíří a tak ke konci května budou ponechané rámky hromadně napadeny larvami a zničeny. Pokud se mají zachovat plásty, je třeba je nyní uložit. V nastavku na 10 nechat jen 6 a prohlížet je. Plásty s pylem nějak využít, ty se přes léto uchovat nedají, zavíječi se v pylu rozmnoží i když je plást v nastavku jediný.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Radek Hubač" <drh/=/seznam.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, May 12, 2008 4:19 PM Subject: úhyny pokračují
Vážení přátelé, chci se zeptat, jestli někdo máte podobný problém. Včely únoru krásné, postupně hynuly matky a hroutila se včelstva, nezbylo mi z 18 prakticky nic. Další postřeh do souší z techto včelstev nejde zavíječ a za třetí po spojený s jiným to jde do kytek taky... Samozřejmě varoáza to není, byl i plod natírán. Dr. HUbač
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29466
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ivan (88.100.170.119) --- 13. 5. 2008
Re: Uhyny pokracuji (29434) (29435) (29448) (29449) (29461)
> Ivane nosema vypadá přesně naopak...
Tak to jsem s rozumem v koncích. Při CCD většinou zbyde matka s chomáčkem včel. Nelze vyloučit, že Nosema + viry způsobí divné příznaky.
Nebo kontaminované plásty. Asi bych zkusil některá včelstva přesypat na mezistěny, nebo radši ani ty ne. Na divoko a do čistého dřeva.
Ivan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29465
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 13. 5. 2008
Re: uhyny pokracuji (29450) (29463)
R.Hubač:>Jsem prohlížitel včelstev, na mor byly včely vyšetřeny s neg. výsledkem, nosema a Varoáza to taky není....Viry se prakticky nedají diagnostikovat....<
.........
A nafotit se to dá? (plod, pohled po otevření úlu, plásty po uhynulých včelách-sedlisko včel, atp) Děkuji.
gupa/=/seznam.cz pozn./=/ je zavináč
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29464
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Hubač (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: uhyny pokracuji (29450)
Jsem prohlížitel včelstev, na mor byly včely vyšetřeny s neg. výsledkem, nosema a Varoáza to taky není....Viry se prakticky nedají diagnostikovat....
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: MichalHc23 <e-mail/=/nezadan> > Předmět: uhyny pokracuji > Datum: 12.5.2008 16:59:32 > ---------------------------------------- > Radek Hubac: > A veterinar u tebe byl, nebo nejaky odbornik? Popripadne rozbor z mely na > mor si zkousel udelat? Spad roztocu nebo nosema? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29463
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- J.Šefčík (90.176.2.8) --- 13. 5. 2008
Re: kyselina maravencia - KDY ??? (29446) (29454) (29460)
Dle doporučení výzkumníků by se měly desky formidolu vkládat mezi nástavky a nikolik na dno. Když je položíte na dno, včely dokážou úsměrnit výpary kyseliny a ta se nedostane do celého úlu. Kdy to vkládat,asi nejlépe po vytočení a nebo nějakou dobu před vytáčením. Vložit tyto desky těsně před vytáčením by asi nebylo moc vhodné. Včely na výpary reagují podrážděně.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29462
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Hubač (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: ?hyny pokra?uj? (29434) (29435) (29448) (29449)
Ivane nosema vypadá přesně naopak, napřed se ztrácí včely, až zbyde jen chomáček včel s matkou. Mně se napřed většinou ztratila matka a pak včely neměli ani snahu narazit matečníky... S nosemou je to podle oka podobné jako jiné roky, bylo celkem teplo, proletů dost, mikroskopicky jsem se ještě nedíval, ale viz výše. Radek > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Ivan <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: ?hyny pokra?uj? > Datum: 12.5.2008 16:42:20 > ---------------------------------------- > Těmto příznakům Američaní říkají CCD. Je to zřejmě způsobeno souhrou více > faktorů. > Jak jste na tom s Nosemou? > > Ivan > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29461
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 13. 5. 2008
Re: kyselina maravencia - KDY ??? (29446) (29454)
Na aktívu vedoucích chovů v > Nasavrkách v únoru letošního roku doporučoval p. ing. Veselý opakováně tj. > 2x po 14 dnech v době vrcholného rozvoje roztoče VD. Lze předpokládat, že > to bude ve druhé polovíně června a počátkem července.
Kdyz jsme u toho tak kdy aplikovat bylo receno, ale ted je na rade otazka jak??
Bavime se o formidolu a o vcelstvu, ktere ma plodiste min ve 2 nastavkach. Kde myslite, ze je to nejvhodnejsi? Vlozit primo mezi plodove nastavky, nebo nad plod? Ja bych a daval jsem mezi, ale necham se presvedcit i jinak. Predpokladam, ze medniky jsou nasazeny a ze se nezuzuje. Do podmetu, kde je to samozrejme nejjednodussi to neni ucinne... :-(
Jeste k tomu kdy aplikovat - jak s vytacenim? Za kolik dni od aplikace zhruba dojde k "vycichnuti" medu?. Rika se, ze kyseliny ve formidolu je malo a nemelo by to medu vadit a vlastne i termin aplikace v cervnu kyselost v podstate vylucuje - ale pro jistotu ?
Diky za odpovedi
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29460
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 12. 5. 2008
Re: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448) (29449) (29457)
Kala:
Možná také přehodnotit něco, co bych nazval časovou úživností stanoviště.
(Mé čistě lesní stanoviště zřejmě neposkytuje v předjaří dostatek dostupného
čerstvého pylu, aby včelstva mohla doplnit zvýšenou spotřebu zásob bílkovin
přes mírnou zimu. Při klasickém průběhu zimy bylo vše OK, následný výnos
květového i spadkového medu vždy vynikající). Stanoviště asi měnit nebudu,
jen se více začnu zajímat o možnost osázení raně kvetoucími vrbami a pod.
Josef Kala
-----------
Tady u řeky je to s vrbami, jívami a lískami perfektní.
Ale i když bylo brzy jaro, tak skutečně dobrých letových dní bylo pomálu. Navíc tady mám malou dobu slunečního ozáření.
Dřív, když tady do konce března ležel sníh to bylo dobré. Suchá a tuhá zima je O.K. A pak ani tak nezáleželo na osvitu, protože v květnu už na tom tolik nezáleží. Sluneční svit má intenzitu.
Časná jara mě asi donutí umisťovat včely na osvícené a chráněné stráně.
Spíš bude problém zajistit dobrou (pylovou) pastvu v červenci a srpnu.
Už jsem testoval jednoho agronoma, na jeho názor na zelené hnojení - ani nebyl proti, jen to dotáhnout do konce.
Jinak tady doma, kde jsem měl úly určené k likvidaci nebyla tak intenzívní obměna díla. I tomu přikládám důležitost.Navíc loni mi tady ani moc nestavěli.
To směřuji k Petrovi - štěstí začátečníka, má asi všechno nové. A taky asi přikrmoval, jestli dělal oddělky atd. Tak ať mu to vydrží. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29458
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Kala (e-mailem) --- 12. 5. 2008
RE: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448) (29449)
Mně uhynulo ještě před týdnem jedno včelstvo. Přes veškerou snahu o desinfekci, zúžení, přeléčení vysokými dávkami kyseliny mravenčí atd. A to předesílám, že jsem se poctivě staral o zvládnutí prvních projevů akutní nosemózy již od konce února ( kdy jsem o mnou pozorované situaci psal zde v konferenci).
Žádost o vyšetření obsahovala i mé podezření na CCD, protože prudký nástup, akutní průběh a neúčinnost mně známých léčebných postupů při N.A. se mi jevily vzhledem k známým projevům Nosemy Apis netypické.
Právě došlé výsledky z VÚVč však neprokázaly u mých včelstev výskyt Nosema ceranae. Nemusí to však znamenat, že v ČR není.
Některé podrobnosti o N.A. doporučuji nastudovat na http://ovcsvpardubice.blog.cz/0711/neviditelny-a-zakerny-skudce-vcel-nosema A souvisejících článcích.
Ještě k tomu dodávám: Z 16 ti včelstev na stanovišti poblíž Plzně uhynulo 14. Včelstvo č.5 uprostřed všeho přežilo v relativně dobré kondici, včelstvo č. 8 se konečně chytlo až minulý týden nepochybně současně s rozkvětem řepky a tedy přínosem pylu. Závěrem: Pro mne je jedním z podstatných poučení z letošního ataku chorob a chorobných projevů včelstev: využít toho na selekci genetické výbavy odolných včelstev, nebo lépe: nakoupit matky, jejichž chovatelé preferují hygienické chování před silou sběracího pudu. Možná také přehodnotit něco, co bych nazval časovou úživností stanoviště. (Mé čistě lesní stanoviště zřejmě neposkytuje v předjaří dostatek dostupného čerstvého pylu, aby včelstva mohla doplnit zvýšenou spotřebu zásob bílkovin přes mírnou zimu. Při klasickém průběhu zimy bylo vše OK, následný výnos květového i spadkového medu vždy vynikající). Stanoviště asi měnit nebudu, jen se více začnu zajímat o možnost osázení raně kvetoucími vrbami a pod. Josef Kala
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Ivan Sent: Monday, May 12, 2008 4:42 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: úhyny pokračují
Těmto příznakům Američaní říkají CCD. Je to zřejmě způsobeno souhrou více faktorů. Jak jste na tom s Nosemou?
Ivan
__________ Informace od NOD32 3060 (20080428) __________
Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32. http://www.nod32.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29457
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr (81.19.35.235) --- 12. 5. 2008
Zajímavost.
Jsem malovčelař s několika včelstvy..Je velmi podivné a zajímavé,že na rozdíl od okolních včelařů neaplikuji kys.mrav.,neprovádím jarní nátěry a také už třetím rokem jsem upustil od zimního aerosolového ošetření a na rozdíl od nich mě nikdy ani jedno včelstvo neuhynulo
a ba ani nijak razantně nezesláblo.Okolní úhyny převyšují 50-70 procent i více. Mám je všechny
ve velmi dobré kondici a síle.Jarní snůšku výborně využívají.Nejvyšší nástavky takřka zaplněné.Jak je to možné,dá se to nějak vysvětlit?Omlouvám se,že se nemůžu z důvodů výše uvedených podepsat a aby jste tenhle můj příspěvek nebrali jako samochválu,ale možnost k diskuzi.
P.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29456
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- MichalHc23 (77.236.209.145) --- 12. 5. 2008
kyselina + uhyny
J.Šefčík:
jasny, diky za info, ale ja se na tu kyselinu neptal :-)
KaJi:
Taky sem z jara zanamenal, ze vcely byli takovy nastvanejsi. Myslel sem ze bych mel vymenit matku, ale ted jsou zas hodny. Ale to asi bylo tim, ze nebyla jeste poradna snuska, ne? Mozna to je tak nejak normalni. Podle me zas budou takovy nastvanejsi az se zacne zkracovat den.. To uz mam vypozorovany z jinych let.Budou se bat o zimni zasoby :-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29455
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- J.Šefčík (90.176.2.8) --- 12. 5. 2008
Re: kyselina maravencia - KDY ??? (29446)
Michale na podzim v současné situaci VD je pozdě a na jaro je předčasné.To se řešilo nátěrem plodů přípravkem M1. Na aktívu vedoucích chovů v Nasavrkách v únoru letošního roku doporučoval p. ing. Veselý opakováně tj. 2x po 14 dnech v době vrcholného rozvoje roztoče VD. Lze předpokládat, že to bude ve druhé polovíně června a počátkem července. K doporučení p. ing. Veselého by neměl mít nikdo žádné výhrady jak už je zvykem na těchto stránkách VN.Když se to opakováně vloží, výsledky jsou srovnatelné s Gabony. Rezidua kyseliny mravenčí nepřekročí povolenou hranici v medu. Gabon /ani Gabon 92/v tu dobu veterináří nepovoli, fumigace varidolem v červenci, případně počátkem srpna nemá smysl.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29454
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (194.138.39.60) --- 12. 5. 2008
Re: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448) (29452)
Ještě takový postřech. Jak jste hodnotili agresivitu u včel. Letos na jaře jsem měl včely poměrně agresívní, hlavně před úly.
Teď se to uklidnilo, normálně v nich dělám dál bez rukavic s kuřákem. Na jaře jsme z toho měl obavy, útočily jednotlivě už deset metrů od úlu. 5m před ním to připomínalo dobře organizovanou obranu:-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29453
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (194.138.39.60) --- 12. 5. 2008
Re: úhyny pokračují (29434) (29435) (29448)
Včely únoru krásné, postupně hynuly matky a hroutila se včelstva
---------
Taky.
Jen (hlavně) doma na vlhkém stanovišti - na podzim melecitoza, na jaře nosema. Včely mi hynuly i v zimě z nedostatku zásob, přitom podle mě měly mít relativně dost. Viz můj text na Optimal.konferenci.
Jen rozdíl, že já tady doma měl silné včely naposledy na podzim.
Před cca 3 týdny jsem připojoval dvě slabší včelstva bez matek ke třetímu. Tam včera ještě matka plodovala. Síla nic moc, ale na lesní snůšku by se dalo s nimi počítat.
Já docházím k závěru těžko, protože na dalších úhynech se podepsaly zřejmě i lesní mravenci. Hlavně tam kde jsem měl polystyrénové nástavky. Taky jsem včelám moc času a péče nemohl dopřát, musím sedět hodně u počítače:-) nějak se živit musím.
Doma to je mrazová kotlina u řeky, poslední dva roky to tady včelám nesvědčí vlhké počasí i v zimě. Ta část co byla dole hynula za příznaků nosemy, ta část nahoře ji neměla. Ale tam řádily asi ti mravenci.
Na dalším větším stanovišti, které je dál a na kopci jsem přišel hlavně o oddělky, ale ty bohužel moc péče nedostaly - takže těžko soudit. Za podobných příznaků mi tam uhynula jen asi tři včelstva, zato ta ostatní jsou super.
Mezi nimi mám ještě stanoviště, kde jsem zazimoval jedno včelstvo a dva oddělky a tam je to O.K. Taky u řeky, ale otevřené slunci.
Čtvrté stanoviště které je mimo okres a nemá s tím nic společného (záloha z důvodu moru) naprosto bez problému.
Takže včelaře /snad/ jako jedimou příčinu můžeme vyloučit:-)
Plásty jsem právě dovařil a zavíječe jsem v nich neviděl - ale podle mě je možná ještě brzy. Ale včera jsem z přeživších vyřazoval pokálené nástavky a voští, takže to budu dál sledovat. Fakt je, že o zásoby co jsem vyndal včely zájem nejevily ani nejví. Ale je snůška.
Mně osobně to připomíná spíše situaci před pěti lety - jak byly úhyny na "melecitozní snůšku".
VD na podzim jsme nemohl počítat (odevzdávaly se vtorky na MVP, tak jsme je nemohl do prvního aerosolu čistit - tak to prý bylo nařízeno:-) ) ale odhaduji, že okolo 500 - 1000 VD. Víc než je zvykem, ale podle knih snad v limitu.
Možná je takových úhynů víc.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29452
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 12. 5. 2008
Re:úhyny pokračují (29434) (29435) (29448)
Pozoruji u svých včelstev velmi málo zakladené trubčiny Stavební rámek je postavený ale nezakladený nebo ho postavily z dělničiny , pár včelstev jako by se nerozvíjelo Mám nepříjemný dojem , že CCD nás nemine . I v okolí slyším slova o slabých včelstvech
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz> > Předmět: úhyny pokračují > Datum: 12.5.2008 16:19:26 > ---------------------------------------- > Vážení přátelé, chci se zeptat, jestli někdo máte podobný problém. Včely únoru > krásné, postupně hynuly matky a hroutila se včelstva, nezbylo mi z 18 prakticky > nic. Další postřeh do souší z techto včelstev nejde zavíječ a za třetí po > spojený s jiným to jde do kytek taky... > Samozřejmě varoáza to není, byl i plod natírán. > Dr. HUbač > > ------------ Původní zpráva ------------ > > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> > > Předmět: Re:existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik > > Datum: 11.5.2008 17:41:59 > > ---------------------------------------- > > Tak pro tebe je dětský internet ALÍK . TAM MŮŽEŠ DISKUTOVAT > > > > > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > > Od: karlik <www.karlicek/=/seznam.cz> > > > Předmět: existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik > > > Datum: 11.5.2008 16:52:47 > > > ---------------------------------------- > > > Chtel bych se zeptat jestli vcela existuje, mamka mi rika ze ne a kamaradi > > > se mi smeji karliku debilku je ti uz 7 let a ani nevis ze vcela existuje > > > velmi me to trapi prosim ozvete se mi na mejl ja jestemam jednu otazku > > > jestli teda vcela existuje cim se ziviv co dela je pravda ze ji med d > > > cmelaku a co je cmelak a vosa mamka rika ze neni tatka rika ze existuji > tak > > > kdo ma pravdu maminka nebo tatulda > > > > > > > > > > > > > > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29451
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radek Hubač (e-mailem) --- 12. 5. 2008
úhyny pokračují (29434) (29435)
Vážení přátelé, chci se zeptat, jestli někdo máte podobný problém. Včely únoru krásné, postupně hynuly matky a hroutila se včelstva, nezbylo mi z 18 prakticky nic. Další postřeh do souší z techto včelstev nejde zavíječ a za třetí po spojený s jiným to jde do kytek taky... Samozřejmě varoáza to není, byl i plod natírán. Dr. HUbač > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> > Předmět: Re:existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik > Datum: 11.5.2008 17:41:59 > ---------------------------------------- > Tak pro tebe je dětský internet ALÍK . TAM MŮŽEŠ DISKUTOVAT > > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > Od: karlik <www.karlicek/=/seznam.cz> > > Předmět: existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik > > Datum: 11.5.2008 16:52:47 > > ---------------------------------------- > > Chtel bych se zeptat jestli vcela existuje, mamka mi rika ze ne a kamaradi > > se mi smeji karliku debilku je ti uz 7 let a ani nevis ze vcela existuje > > velmi me to trapi prosim ozvete se mi na mejl ja jestemam jednu otazku > > jestli teda vcela existuje cim se ziviv co dela je pravda ze ji med d > > cmelaku a co je cmelak a vosa mamka rika ze neni tatka rika ze existuji tak > > kdo ma pravdu maminka nebo tatulda > > > > > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29448
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- MichalHc23 (77.236.209.145) --- 12. 5. 2008
Rojeni
Taky bych mel dotaz k rojeni. Je mozne ze mam zdravou matku (letuschopnou) a vceli se mi vyroji a zase se sami vrati?? Zajimave, ze v ule byla matka a jeden poradny matecnik. Kdyz je v ule jen jeden matecnik, je mozne se domnivat, ze jde o tichou vymenu?? Matku sem odebral a nechal jen matecnik, aby nedoslo k rojeni. Vcelarim 4tym rokem, ale takhle velky matecnik sem jeste nevidel. Delsi nez dve vcely vedle sebe na dylku. Mam to i nafocene :-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29447
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 12. 5. 2008
Re: Rojeni (29433)
S vylétnutím prvoroje je to asi složitější a někde mezi bude pravda. Záleží to určitě i na počasí. Podle mé zkušenosti je to někde mezi obdobím líhnutí (resp. těsně před) a vylíhnutím první rojhové matky. Stalo se mi kolikrát, že se mi matky líhli do ruky a ještě se nerojilo a kolikrát se vyrojilo a byly ještě zavíčkované matečníky. Určitě hraje roli i síla včelstva, momentální snůška, případně nemoc apod.
----- PŮVODNÍ ZPRÁVA ----- Od: e-mail/=/nezadan Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Předmět: Rojeni Datum: 11.5.2008 - 16:43:48
> > Děkuji za odpovědi na užitkovost sakur. Chtěl bych > se ještě zeptat, kdy > vylétá prvoroj. Někdo tvrdí ze po zavíčkování > prvních matečníků, jiní tvrdí > zas že až po vylíhnutí první matky. > Děkuje za odpověď J. Tulkan.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29444
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 12. 5. 2008
Re: Tavení souší pomocí vyvíječe páry (29425)
Souše musí být kolmo. Můžou ležet na dně, ale budou částečně od vosku, pokud nebude nádoba dost šikmo. Lepší je mít na dně nízký rošt.
Výtok se dělá hned u dna. Košilky se drží spíše na rámcích. Něco spadne při vyjímání, ale do vosku to nejde. Stejně se musí vosk ještě jednou povařit na vyčištění. Není tak ucelený. Výtěžnost se zdá lepší než u lisu.
Tonda
Po letošním poměrně vysokém úhynu včelstev bych chtěl plásty co po nich mi zbyly vytavit pomocí vyvíječe páry.
Vyvíječ páry mám,plastový sud o objemu asi 120 litrů také
ale zajímají mne 2 detaily :
1. musí být souše na sebe naskládané na ležato cik cak ale jak vysoko ode dna? Podložit ?
2. jak vysoko ode dna udělat výtok vosku společně s kondenzovanou vodou aby nevytékaly současně i zbylé košilky
a starý pyl z plástů ? Prosím ty,co mají tuto zkušenost aby mi poradili,děkuji Vám za každou radu...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29443
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Votrubec (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re: existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik (29434)
Najdi si to na internetu Karlíčku, a hned budeš vědet kdo má pravdu.
stačí napsat do prohlížeče do řádky:
http://www.google.com
heslo "včela čechy"
a uvidíš, to si počteš
Přítel dětí a jejich odnože
----- Original Message ----- From: "karlik" <www.karlicek/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, May 11, 2008 4:52 PM Subject: existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik
> Chtel bych se zeptat jestli vcela existuje, mamka mi rika ze ne a kamaradi > se mi smeji karliku debilku je ti uz 7 let a ani nevis ze vcela existuje > velmi me to trapi prosim ozvete se mi na mejl ja jestemam jednu otazku > jestli teda vcela existuje cim se ziviv co dela je pravda ze ji med d > cmelaku a co je cmelak a vosa mamka rika ze neni tatka rika ze existuji > tak > kdo ma pravdu maminka nebo tatulda
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29442
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 11. 5. 2008
Re: Tavení souší pomocí vyvíječe páry (29425)
... bych chtěl plásty co po nich mi zbyly vytavit pomocí vyvíječe páry.
-----
Protože po dvou víkendech budu nyní napjatě asi dva dny čekat až vosk vystydne a zjistím, kolik ta práce hodila.
Hlavní účel to splnilo, plásty jsou bez voští a drátky zůstaly (a dokonce skoro čisté) :-). Vosk má dnes cenu medu, takže výtěžnost mě zajímá spíše akademicky.
Protože jsem ještě před pár lety voští z NN vyřezal a dával zpracovat, tak s voskem mám málo zkušeností a dost dlouho jsem to teoreticky řešil. Po loňské akci vyvařování voští ve vaně a pak prohánění směsy ždímačkou jsem se rozhodl jít jinými slepými uličkami.
To vyvařování celkem šlo, ale musel jsme u toho stát a rámky byly špinavé od té břečky. Ždímačka sice ždímala, ale je malá a pro chladné období by potřebovala zdroj tepla.
Teď jsem se inspiroval Radimem - odšťavňovací hrnec a taky J.Jindrou.
Vyvíječ páry je podle mě dobrý tam, kde potřebuji nějaký přístroj prohřát - chybí mi u té ždímačky.
Ale jinak je podle mě dobrý leda tak, pokud člověk používá el. energii. Pokud byc měl pod nějakým vyvíječem topit, tak přicházím o teplo spalin. Dají se použít k vytápění vyhřívaného prostoru.
Já jsem z nerezové vany, původně na parafinování udělal parníček na napařování knedlíků :-)
Dolů jsem dal síto, na hranoly asi 10 cm nade dno. Na dno asi tak právě těch 10cm vody a na to dával rámky a přikryl.
Topil jsem PB vařičem Zeus (snad se tak jmenuje)
Když to řádně bublalo, tak jsme měnil náplň po 15-30min.
15 langstrotů.
Zjistil jsem, že je to dobré pro tzv. Hofamanovo rámky. Ty jsme vyndaval pěkně čisté.
Rámky musí být svisle a musí se zajistit oboustraně přístup pro páru. Vodorovně to dávalo nejhorší výsledky. Voští se prohlo a slepilo, bránilo přístupu páry.
Jakmile jsme přešel na rámky s mezerníky, tak radost byla tatam a pokud bych někdy měl likvidovat (doufám že už vždy budu mít Hofmany) asi bych si udělal nějaký hřeben, nebo šel jinou cestou. I když jsem je dával na svislo, tak jsem je musel přerovnávat sklepávat atd.
Asi půjdu dál touto cestou. Vanu jsem měl nízkou (50*60*50cm) a tak se tam nedalo moc machrovat.
Lepší je, když odpadlé košilky leží ještě jednu várku na sítě a rámky jsou na dvou latích nad ním, kam se to rovná. U 24cm jsem tak postupoval a šlo to, u 30cm už vadilo, že rámky dosedají na síto.
Nevím, jestli to udělám na topení dřevem, nebo na PB (jedna 10kg asi na jeden den - cca 400Kč).
Vodu podle mě můžu vařit i v obyčejném sudu, nerez potřebuji na vanu, co bude zachytávat vosk a možná na síto nad ní.
To síto je podstatné, já měl z drátů cca 2mm, oka asi 3-4mm.
Zbytek může být z překližky atd. Taková zahradní udírna.
Takže tohel byly mé slepé uličky.
---
Taky jsem trochu machroval se slunečním tavidlem. Tavil někdo dneska v tavidle? Tady u nás bylo nebe samý mrak a myslím, že málokdy tady máme bezmračno. Tak si chci porovnat, jestli to nešlo jen mě. Dík.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29441
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Forejtek (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re: Snůka. (29417) (29438)
to si zaslouží gratulaci
pf
----- Original Message ----- From: "Mojmír" <MojmirVecerka/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, May 11, 2008 7:45 PM Subject: Re: Snůka.
> 10.5.2008 jsem točil 8 včelstev, zavíčkováno od 1/3 do 1/2 plástů. Vytočil > jsem asi 110 kg takže jsem velmi spokojen. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29440
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re: Tavení souí pomocí vyvíječe páry (29425)
Úplně nejlepší je zeptat se v nejbližších organizacích, jestli ještě není někde k půjčení spolkový vařák vosku. Pokud je k dispozici nějaký pecek neb oaspoˇnějaká plotna, pod kterou se dá na zahradě zatopit, je to pro větší množství rámků nejlepší varianta. Vyvíječ páry , pokud je k němu nějaká hadice, se potom z výhodou napojí na otvor pro nalévaní vody do vařáku a urychluje potom vytavování vosku.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Emča" <emca5/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, May 11, 2008 10:42 AM Subject: Tavení souí pomocí vyvíječe páry
> Po letošním poměrně vysokém úhynu včelstev bych chtěl plásty co po nich mi > zbyly vytavit pomocí vyvíječe páry. > Vyvíječ páry mám,plastový sud o objemu asi 120 litrů také > ale zajímají mne 2 detaily : > 1. musí být souše na sebe naskládané na ležato cik cak ale jak vysoko ode > dna? Podložit ? > 2. jak vysoko ode dna udělat výtok vosku společně s kondenzovanou vodou aby > nevytékaly současně i zbylé košilky > a starý pyl z plástů ? Prosím ty,co mají tuto zkušenost aby mi > poradili,děkuji Vám za každou radu...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29436
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re:existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik (29434)
Tak pro tebe je dětský internet ALÍK . TAM MŮŽEŠ DISKUTOVAT
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: karlik <www.karlicek/=/seznam.cz> > Předmět: existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik > Datum: 11.5.2008 16:52:47 > ---------------------------------------- > Chtel bych se zeptat jestli vcela existuje, mamka mi rika ze ne a kamaradi > se mi smeji karliku debilku je ti uz 7 let a ani nevis ze vcela existuje > velmi me to trapi prosim ozvete se mi na mejl ja jestemam jednu otazku > jestli teda vcela existuje cim se ziviv co dela je pravda ze ji med d > cmelaku a co je cmelak a vosa mamka rika ze neni tatka rika ze existuji tak > kdo ma pravdu maminka nebo tatulda > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29435
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- karlik (89.102.92.59) --- 11. 5. 2008
existuje fakt vcela pta se 7 lety karlik
Chtel bych se zeptat jestli vcela existuje, mamka mi rika ze ne a kamaradi se mi smeji karliku debilku je ti uz 7 let a ani nevis ze vcela existuje velmi me to trapi prosim ozvete se mi na mejl ja jestemam jednu otazku jestli teda vcela existuje cim se ziviv co dela je pravda ze ji med d cmelaku a co je cmelak a vosa mamka rika ze neni tatka rika ze existuji tak kdo ma pravdu maminka nebo tatulda
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29434
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re:Sakury - poskytuj? sn?ku? (29427)
pyl v žádném případě u rostlin plnokvětost vzniká přeměnou prašníků
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Sakury - poskytuj? sn?ku? > Datum: 11.5.2008 12:52:44 > ---------------------------------------- > Poskytují sakury včelám nějaký užitek ( pyl, nektar ). Prohlížel jsem parku > několik těchto stromů v plném květu a žádnou včelu jsem na nich nenašel. > J.Tulkan > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29432
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 11. 5. 2008
Re: Tavení souší pomocí vyvíječe páry (29425) (29430)
-pre systém vatavenia vosku s plástov je najlepšia debna na 10 až 20 plástov (môže to byť aj úľová debnička(...)
______________________________________________________________
Nedochází k poškození nástavku ( pojem ,,úľová debnička,, chápu jako nástavek ) vlivem páry? Určitě se nástavek musí nechat pořádně vysušit, když ho necháte několik minut ,,v páře,, , což je v případě vytavení díla nezbytné. Na druhou stranu pára každopádně nástavek dobře dezinfikuje. Jaké mate v tomto směru zkušenosti? Vloni jsem si pořídil parní vyvíječ.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29431
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 11. 5. 2008
Re: Tavení souší pomocí vyvíječe páry (29425)
Po letošním poměrně vysokém úhynu včelstev bych chtěl plásty co po nich mi zbyly vytavit pomocí vyvíječe páry.
Vyvíječ páry mám,plastový sud o objemu asi 120 litrů. Emča
- pre systém vatavenia vosku s plástov je najlepšia debna na 10 až 20 plástov (môže to byť aj úľová debnička, do ktorej sa dajú postaviť tak ako v úli, rámik popri rámiku. Zdôrazňujem kolmo, lebo tento systém zabezpečí najlepšie prirodzený odtok vosku s pomedzi košieľok. Pomáha k tomu i stavba buniek, sú pod uhlom ku kolmej Ms 6 až 8˚.Pod rámikmi treba podložiť vodorovnú sieť s okami 3 mm, aby zachytili košieľky pri náhonom rozpade taveného plásta. Pod sieť vložte nádobu na zachytávanie vosku. Získaný vosk je najlepšie prečistiť v slnečnom tavidle.
- výkonný vyvíjač pary musí mať zdroj tepla 2x 1 200 W, so samostaným vypínaním, po zohriatí vody na 100˚ som jednu špirálu vždy vypínal. Vyvíjač produkuje paru mimo bedňu a do prioestoru s rámikmi sa privádza hadicou, najlepšie zhora.
- čo ako dlho budete na plásty vháňať paru, v zbytkoch ostáva značná časť vosku, ktorý som separoval v začiatkoch v parákoch s lisom, pozdejšie som si zhotovil odstredivku.
Všetko to je ale náročné na techniku, energiu a čas.
Preto Vám radím, čím skôr vyrežte súše z rámikov a behom do výrobni, kde vám vosk za slušný peniaz vytavia a to bez starostí, so slušným ziskom vosku. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29430
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 11. 5. 2008
Re: Sakury - poskytují snůšku? (29427)
Sakury včelám neposkytujú ani peľ, ani nektár, pretože kvety nemajú nektárie a peľnice. tento mutant je vyšľachtený Japoncami v dávnych dobách a rozmnožuje sa štepením do podpníka čerešne plánky. Dívať sa na kvitnúce stromy sakúr je neopakovateľné. Preto im odpustime, že včelám neodovzdávajú úžitok. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29429
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Forejtek (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re: Sakury - poskytují snůku? (29427)
Nevím, zda sakury poskytují nějaký užitek včelám. Ale domnívám se, že je to druh třešně, a z toho důvodu bych si myslel, že by mohly být sakury pro včely užitečné jak pylem, tak nektarem. Ale chtěl jsem spíš v souvislosti s tím, že jste na nich žádnou včelu neviděl, napsat toto: byl jsem v ZOO v Plzni. Mnoho rozkvetlých akátů, pampelišek a dalších lákadel pro včely. Co ale zaskočilo nejen mne jako včelaře, ale taky mého všímavého 13ti letého syna bylo, nikde žádná včela!
pf
----- Original Message ----- From: <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, May 11, 2008 12:52 PM Subject: Sakury - poskytují snůku?
> Poskytují sakury včelám nějaký užitek ( pyl, nektar ). Prohlížel jsem > parku > několik těchto stromů v plném květu a žádnou včelu jsem na nich nenašel. > J.Tulkan >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29428
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 11. 5. 2008
Re: VD v zimě na plodu skoro není ? (29411) (29416) (29424)
Kolik procent VD bylo podle něj na plodu třeba v prosinci?
Karel
______________________________________________________________
Je třeba s léčením nespěchat. Jsou organizace, které lečení dodělají v listopadu. Jsou organizace, které nemají vyvíječe. Naštěstí u nás máme vyvíječ aerosolu, tedy bez problému provádíme třetí léčení v prosinci, kdy není ve včelstev plod nebo je ho jen minimální množství. Nicméně nedá se tvrdit, že vše probíhá řádně.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29426
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Emča (88.100.95.205) --- 11. 5. 2008
Tavení souší pomocí vyvíječe páry
Po letošním poměrně vysokém úhynu včelstev bych chtěl plásty co po nich mi zbyly vytavit pomocí vyvíječe páry.
Vyvíječ páry mám,plastový sud o objemu asi 120 litrů také
ale zajímají mne 2 detaily :
1. musí být souše na sebe naskládané na ležato cik cak ale jak vysoko ode dna? Podložit ?
2. jak vysoko ode dna udělat výtok vosku společně s kondenzovanou vodou aby nevytékaly současně i zbylé košilky
a starý pyl z plástů ? Prosím ty,co mají tuto zkušenost aby mi poradili,děkuji Vám za každou radu...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29425
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 11. 5. 2008
Re: VD v zimě na plodu skoro není ? (29411) (29416)
Václavek:
Dokonalý příklad jak si jednotlivé výzkumy dokonale protiřečí. Spíše bych se přikláněl k většinovému názoru
----
No než o názory, já se spíše v takovýchto případech zajímám o fakta. Jak se k došlo většinovému názoru? :-) Kolik procent VD bylo podle něj na plodu třeba v prosinci?
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29424
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 11. 5. 2008
Re: včelomorka (29421)
Braula coeca- včelomorka patriaca do rodu múch sa u mňa od čias boja s VD, nevyskytuje. Výskyt brauly v úli sa nejak na kvalite včelstva neprejaví, ale pretože kradnú potravu kŕmenej matky včelami, čím vyrušuje matku a jej najčastejší výskyt vidíme na samotnej matke. Raz dávno som oslobodil matku od 16 ks včelomoriek.
Pri snímaní včelomoriek z matky si pripravíme sklený 2 dcl pohár a jednu cigaretku. Matku vychytíme opatrne vložíme na papier pod pohárom a jemne 2-3x fúkneme pod pohár a necháme niekoľko sekúnd pôsobiť. Parazity začnú odpadávať a keď odpadne posledný matku oslobodíme a vrátime do včelstva. Stalo sa mi, že som matku vystavil dlhšiemu pôsobeniu dymu, tak skolabovala ale dokázala "ožiť".
Ako som v úvode napísal, braula by sa pri chemických ošetreniach včelstva nemala vyskytovať, ale čert nikdy nespí. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29423
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- lokvenc.petr (e-mailem) --- 11. 5. 2008
Re: spracovanie vcieliho vosku,na medzistenky cz (29418)
Například VČELPO, spol. s.r.o., Obora 108, 679 01 Skalice nad Svitavou, tel. 516 469 120, www.vcelpo.cz ... (převzato z inzerátu v časopisu Včelařství).
----- Original Message ----- From: "koncz.medzev" <koncz.arpad/=/gmail..com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, May 10, 2008 5:50 PM Subject: spracovanie vcieliho vosku,na medzistenky cz
Hladam firmu na spracovanie vcieliho vosku,na medzistenky.
__________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 3090 (20080509) __________
Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.
http://www.eset.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29422
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Vojtěch (85.13.78.2) --- 11. 5. 2008
Re: Snůška. (29417)
Jak jste na tom s medem?
Jihových.morava,n.v.200m, již u všech včelstev (6)plné vrchní optimalové nástavky a jen výjmečně v některém plod na jednom nebo dvou rámcích.Včelařím bez mříže.Vypadá to na nadpřůměr.
P.
Taky včelaříme bez mřížek. Kluci už mi donesli ochutnat svůj první vytočený med. Taky jsem začal vytáčet a dávat mezistěny, aby stavěly a měly prostor na práci a ne na rojení. Udělal jsem taky fotku přes sklo, jak postupují z hora dolů ve víčkování medu po jednotlivých dnech. Hlavně mne zajímá a sleduji, jak se to víčkování přibrzdí při zásahu do včel.
B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29420
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polášek (e-mailem) --- 10. 5. 2008
Re: Vcely na terase (29379) (29381) (29382) (29385) (29394) (29396) (29397) (29410)
Proto jsem to taky psal.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, May 10, 2008 8:14 AM Subject: Re: Vcely na terase
Vidíš tady jsi dobře popsal příčinu našich potíží a ač nevědomky nastínil i směr řešení Jen nám v tom brání náš přístup k výnosům a zisku ze včelstva
Pepan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29415
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 10. 5. 2008
Re: Kroucená vrba (5001) (5006) (5007) (29405)
Vrba kromě vrby jívy ve fázi růstu lístků a prvních zelených výhonů pustí kořínky do vody poměrně často. Doporučuji vrbu nechat ve váze, nedávat k ní jiné rostliny, snad maximálně nějaké jiné vrby, dát ji k oknu na jižní straně, aby měla co nejvíc světla a těšit se z zelených lístků. Až se ve vodě objeví chuchvalec kořenů, opatrně zasadit. Je pak třeba vědět aspoň, do jaké výšky dorůstá. Pokud to bude 15metrový strom, v květináči bez využití technik ve stylu bonsaje poroste nejspíš pár měsíců, pak zkolabuje a v zahradě, pokud ji bude třeba kvůli prostoru omezovat na dvoumetrový stromek, bude vyhánět každý rok masivní pruty a bude to nepřirozeně vypadat. Pokud to je třeba metrový keř, může ve velkém květináči, 10 - 30 kilo zeminy růst roky bez nějaké údržby. Taky je nutné trochu vědět, jestli vyžaduje vlhkou půdu nebo jestli může růst i v suchší. Pokud roste jen ve vlhké nebo mokré půdě, v suchší může skomírat, koruna bude prosychat a bude napadána škůdci a houbami. Vrba ale vydrží leccos, může to být taky výrobek ve stylu prut z obyčejné košíkářské vrby umně zkroucený zahradníkem a potom probuzený k životu..... Před několika roky jsem kdesi v jakémsi pořadu viděl vrbový stromek vzniklý zasazením více než metrového tataru (pomlázky) po velikonočním využití ještě zasazený do země. Všech tuším 12 prutů se ujalo a vytvořily postupně sílicí proplétaný kmen. Odbornější informace bude třeba získat na zahradnických fórech, ne na včelařském. Třeba na www.zahrada.cz
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Helena" <frank.v.h/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, May 10, 2008 6:46 AM Subject: Kroucená vrba
> Koupila jsem si na trhu větev kroucené vrby, mám ji ve váze, nevím však > 1/ jak dlouho v té vodě vydrží > 2/ nebo zda by nebylo vhodnější jí dát do květináče do hlíny,chtěla bych jí > mít i v hlíně doma, jak dlouho ale by v bytě v květináči vydržela > 3/ nebo zda bych jí neměla zasadi na zahradě do hlíny. > V každém případě mi prosím napište, co by bylo nejvhodnější. > Děkuji za odpověď. > Helena
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29414
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78389 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 29414 do č. 29474)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu