- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 25. 5. 2008
Re: Potravinářská barva - název. (29695) (29698)
Natírání rezavého medometu doma běžným kutilským způsobem je třeba brát jako nouzové řešení. Obvykle není možné, hlavně klec, protože je hodně členitá, ji očistit od rzi a vrstvy vosku tak dobře, aby se využil plný potenciál potravinářské barvy, to znamená 10 - 20 i více let životnosti. Životnost barvy v opraveném medometu je potom takové 2 - 4 roky. Ty, co chtějí natírat medomet nyní upozorňuji, že barvy sice ztvrdnou za pár hodin, maximálně za den, ale rozpouštědla a různé složky barvy uvolňují ještě týdny až měsíce. To je ona "vůně" čerstvého nátěru, která je u nově koupených nebo vyrobených věcí příjemná, ale v medu je to přesně naopak. Natřený medomet by tedy měl nějaký týden až měsíc větrat, já bych ho dal otevřený na půdu těsně pod plechovou střechu, tam je v létě za slunečného počasí minimálně 50 st C. Možná by bylo lepší v tuto dobu medomet nespravovat, holá místa v medometu zakrýt roztaveným včelím voskem, ten krátkodobě ten med taky ochrání, medomet potom opravit po sezóně v srpnu nebo září. Jinak už to tady bylo dříve mnohokrát diskutováno, kdo nechce vydávat peníze ze celý nový nerezový medomet, mohla by být dobrá investice dát udělat do medometu jen nový nerezový koš. Kovový plášť medometu jakožto rovnou plochu lze i doma zevnitř očistit tak dobře, že ta barva tam skutečně drží minimálně těch 10 - 20 let.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Vojtěch" <vojtech.bernatek/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, May 25, 2008 8:26 AM Subject: Re: Potravinářská barva - název.
> Ve včelařství 1/2008/17 je článek o natíraní medometů a úlů. Je zde i > kontakt na autora článku.Jsem raději pro využití plastů, protože neodebírá > teplo medu tak rychle jako kov.Nemá kouty, a teplou vodou se snadno > vyčistí.Snadná údržba. > B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29700
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |