78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Pavel Holub (88.103.248.6) --- 2. 1. 2009
Re: zacatecnici (486) (33170)

Asi tu nadzvednu řadu profesionálů, ale pro vás, jste-li úplný začátečník, bude asi problém také najít matku a myslím že nejlépe bude asi toto. Až rozkvetou pampelišky, rozdělte včelstvo na polovinu a vložte do samostatného úlu. V obou polovinách musí být zakladená vajíčka, zavíčkovaný plod a zhruba stejně zásob. Prázdná místa v nástavcích vyplňte jednou mezistěnou nebo rámkem s páskem mezistěny a polystyrénovou výplní do zbytku nástavku.
Po dvou až třech dnech proveďte prohlídku. Ve včelstvu, kde jsou matečníky, není matka. Toto včelstvo zase rozdělte na dvě stejné poloviny tak, aby v každém včelstvu byly matečníky. Včelstvo, kde matečníky naraženy nebyly má starou matku, toto včelstvo rychle doplňte mezistěnami.
Dvě malá včelstva (oddělky) dejte vedle sebe do pozice úlu s matkou a česno zacloňte sítkem na průchod jedné včely (1 cm) a prázdný prostor doplňte 1 mezistěnou a dále polystyrénem. Úl s matkou přesuňte na jiné místo.
Nechte oddělky 3 až 4 týdny v klidu, pak se podívejte, zda jsou v oddělcích vajíčka a plod. Pokud se neobjeví po 5 týdnech, v oddělku matka není (nepovedlo se, matka se ztratila, nevylíhla, ...) spojte jej se včelstvem, ve kterém matka je přes novinový papír. Pravděpodobnost oplodnění matky je 50 až 80%. Bylo by to štěstí, kdyby se to povedlo v obou oddělcích.
Takto včelaří celý život řada včelařů, kteří možná v životě matku neviděli a ani ji nehledali.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33173


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:František Hazdra - Myši
Předchozí:vsusicky - Re: lov vha


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu