- trestik (e-mailem) --- 17. 1. 2009
RE: Zimování oddělků v nízkých nástavcích Langstroth 44,8 x 15,9 (33400) (33493) (33496) (33500) (33501) (33505) (33511) (33517) (33520)
Včelstvo bylo natěsnáno ve čtyřech uličkách v pravém předním části nástavku z pohledu od česna. Uličky tvořily dokonale prostavěné rámky. Po vymetení (nevěřil jsem, jak se může takové množství včel natěsnat do tak malého prostoru) zůstalo v uličkách dozadu cca 50% zavíčkovaných zásob. Zásoby zavíčkované, v přetažených buňkách. Očko zavřené, podmet 2 cm, česno 7 cm pokryté ledem, ale dostatečně průchozí, stěny nástavku 2,5 cm (borovice), strop fólie a polystyren 5 cm, dno 1,5 cm (smrk), celý nástavek postaven na polystyrenu 5 cm. Proč včelstvo nepokračovalo směrem dozadu po zásobách a zahynulo? Vysvětluji si to právě vlhkostí (nástavek zaledovaný) a vychází mi z toho, že v 1NN nelze takový oddělek samostatně zimovat. Buď jej spojit, nebo zimovat nad silným včelstvem. O této možnosti jsem samozřejmě věděl, nemám s tím však zatím žádné zkušenosti a obával jsem se, že pokud postavím oddělek na jiné včelstvo na stejném stanovišti, že se budou včely při prvních jarních proletech zalétávat a hynout. Proto jsem riskoval samostatné zimování. Ponaučil jsem se. Všem děkuji za rady. Josef Třeštík
> > Už jste viděl někdy náčrty a obrázky včelstev a jejich rozložení zásob a > polohy před zazimováním? Jestli ano, tak by jste měl být schopen posoudit, > co bylo špatně. Já na Vaše uhynulé včelstvo nevidím a takto nadálku mohu > jen typnout, že jste došel kvůli sobě. (viz. první druhá věta) > ....... > trestik:>Přesně to bylo 0,93 Kg. Pravda, byly po vymetení navlhlé. > Zahynuly > podle mne > právě z důvodu vlhkosti. Ve snaze docílit co největší síly byly dlouho > krmeny a dlouho plodovaly. To mimo jiné také považuji za chybu. V jednom > NN > 2/3 Langstroth zazimované včelstvo nevytvoří 1 kg zimních > > včel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33522
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |