- Josef Kala (e-mailem) --- 21. 4. 2009
RE: orientace včel (35272) (35278) (35282) (35283) (35287)
Úvaha i otázka G.P. nemá obecně použitelnou jednoduchou odpověď: Není možné jednoduše popsat ( a aplikovatelně vysvětlit ), jaké vlivy blízkého okolí ( prostředí včelstva v úlu a pracujícího včelaře pohybujícího se v rozhodné vzdálenosti ) rozhodnou o tom, zda účinek lokálně zvýšené vlhkosti ( rosením na včely, rámky a úl ) bude mít antistatické, nebo naopak vodivé účinky. Např. podstatné je do jaké míry jde o "rosení" homogenní a tedy elektricky vodivou mlhou, nebo jednotlivými ikdyž "mikroskopickými" a suchým vzduchem izolovanými částicemi vody.
Jak vodivý je svod rozdílu elektrických potenciálů na společný potenciál? Laicky řečeno, jaký je rozdíl elektrického napětí na subjektu včelaře a na subjektu včelstva? Je vodivost shluku včel (a kontaktu mezi nimi), jejich kontaktu s (vodivými?) rámky, úlem (kterého se možná včelař v nedefinovaných okamžicích dotýká), stojanem, zemí, vodivostí podrážek včelařovy obuvi a okamžitou vlhkostí okolního vzduch dostatečná na svedení rozdílu potenciálů? Mají včely receptory, kterými by rozdíl potenciálů vnímaly? Jaký je práh citlivosti na takové vnější podněty? Vždyť i dýcháním včelstva v závislosti na vzrušení a dýcháním včelaře jsou tyto hodnoty zásadně proměnlivé. Myslím, že uvedením shora uvedeného nástinu aspektů dostatečně sděluji, že nemá praktický smysl zabývat se teorií, která by jednoznačně doložila výhodnost, nebo zcestnost metody mírnit včely rosením. Teoreticky by byla možná cesta: dosažením ionizovaného prostředí. Pak by přes složitost jevů v ionizovaném, tedy absolutně vodivém prostředí byla ve vztahu včelař-včely snáze definovatelná rozhodnutí o vhodnosti, či nevhodnosti. Ale to je ve včelařské praxi nepoužitelné a nedosažitelné a pro včelstva nepochybně fatální ( zničující) cesta.
Znám velmi zkušené včelaře ( např. pan Havrlík z Ohrazenice ), který na svém stanovišti rosení občas úspěšně používá. Mně se však osvědčuje kouř a zůstávám mu věrný.
Prakticky a stovkami let ověřeným faktem zůstává, že včely na kouř téměř vždy a téměř ve všech známých situacích reagují pro včelaře příznivě. Můžeme se dohadovat a zkoumat proč, má-li to nějaký praktický a použitelný význam. S obsahem uhlíku v kouři dýmáku je to velmi pravděpodobně obdobně složité. J.Kala
(G.P.):Jaká je teorie a jaká je praxe s rosením, když se mluví o snižování statické energie? Není to jen nějaká domněnka? Domnívám se, že právě zvyšováním vlhkosti se předá včelám mnohem více statické energie než sušším kouřem. Pokud je něco antistatického, tak uhlík v kouři. Ve vodě vodivé soli. Druhým předpokladem ale je, že okolní vzduch bude tuto statickou energii příjímat do země a princip funguje tak, že já sám a hlavně včely budou relativně dobře uzemněny.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35290
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |