78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Radek Krušina (194.213.39.94) --- 18. 5. 2009
Re: mor plodu, snuska vcel (35636) (35643) (35662) (35663) (35685) (35688) (35690) (35693) (35696)

G. Pazderka napsal:
>Vše je o konkrétních šířených myšlenkách. Pokud by mělo jít o lidi včelaře, zajímá mne kolik včelař obnovuje díla aby měl relativně v díle čisto, jak obnovuje úly, protože originál brněnský Budečák nebo Moravský univerzál by měl například být již nějaký ten rok v popel, protože i úly stárnou a s tím se kumulují zdravotní problémy.....
.....................

Je to samozřejmě nekonečná debata o hygieně.

Osobně si kladu tuto otázku:
Na co vsadím - včelařil bych raději ve svých starých budečácích zděděných po dědovi, nebo v neznámých dřevěných nástavcích, třeba hygenicky ošetřených parafínem.

A odpovím si, že raději ve svých starých budečácích (samozřejmě také i ve svých novějších nástavcích), i když už mají něco za sebou, ne všude jsou těsné, ale vím, že v nich nikdy nebyl mor a poslední vyšetřená na původce bylo negativní.
Nosemózou mě v nich včely netrpí.
Na varroázu mě v nich včely nehynou víc než v nástavcích.
Rozdíl ve výnosu oproti nástavkům nepociťuji (zřejmě proto, že to zatím v nástavcích tak neumím :))

S morem je to těžké.
Ty třeba včelaříš v oblasti, kde se to pořád točí kolem ohnisek. Proto se tě preventivní opatření víc dotýkají. Není asi jedno množství spor, které se ti objeví ve vzorku, a ovlivní to, jestli propukne nebo nepropukne klinika.
Ale tam kde je 0, je to trochu jiné. U divokých včel je to taky trochu jiné. Tam se dílo obmění, až včely v dutině nejsou. A naši předkové v budečácích mor nijak moc neroztahali po republice. Jen abychom dokázali předat potomkům území nezasažené morem hůř, než jsme po nich převzali.

Pokud se týká prevence moru "v dnešní době kompjutrů", kdy Dol vymyslel metodiku odhalení původce z měli, co by bylo jednoduššího, než každoroční celoplošné vyšetření vzorku na varroázu a současně i na mor.
Chtělo by to tuším, jestli se nepletu, něco kolem 20 milionů při současném ceníku.
Podle mě by to byly smysluponě využité peníze, které by odhalili i to, co dosud nikdo netuší o rozšíření moru, a veterině by to pomohlo dohledat a zřejmě postupně zlikvidovat každé nové ohnisko.
Kdyby se část dotací (jedno kterých) přesunula na toto vyšetření, prospělo by to jistě prevenci víc, než všechno ostatní.
Ale zkus to navrhnout na schůzi. :)))
Nebo třeba i jinde. :)))

Radek Krušina





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Chmelíček - Václavkovina
Předchozí:Michal24Hc -


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu