78226

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)(e-mailem) --- 15. 8. 2009
Agresivní včelstvo

Neberte to jako mentorování,ale jako příspěvek do této diskuze,nabytý z praxe.Každý můžeme mít jiný názor,což je v naší společnosti normální , jedni hot ,druzí čehy. Takže někdo se může poučit,druhý zásadně odmítá,ke své škodě...

kozlík (90.177.14.87) --- 14. 8. 2009
Re: Agresivní včelstvo (37333)
Jenom bych dodal , že pokud včelstvu klesnou zásoby na minimum , jsou včely také náchylnější k tomu, aby po otevření včelstva se holky hned vyřítily ven. Kouř samozřejmě nezabírá , protože včelky nemají zásoby , na které by se vrhly a zachraňovaly.

Není to tak,včelstvo kterému došly zásoby je většinou apatické,není agresivní ,jen třepe křidélkama a naopak vítá,že si jej někdo všiml,jsou jako beránci.Kdo má s tímto zkušenosti,ozvěte se.
------------------------------------------------------------------------------
Radim Polášek (e-mailem) --- 14. 8. 2009
Re: Agresivní včelstvo
Zkrátka jak se včelař chová ke včelám, tak se včelky chovají k němu.
R. Polášek

Ano,je tomu tak,Radimovi gratuluji ke krátkému a výstižnému projevu. Akorát bych podotknul,že včely se dají díky nešetrným a častým zásahům včelaře zkazit,že jsou nevrlejší, ale mírné které jsou již ze své podstaty - nikoliv.
------------------------------------------------------------------------------------

jezek.obecny (e-mailem) --- 15. 8. 2009
Re: Agresivní včelstvo (37322)
Vysíření včelstva se mi zdá jako úplně to nejhorší řešení, to už je radši zrušte jako se ruší bezmatečné včelstvo, tj, úl zrušit a včely z plástů omést před česny ostatních včelstev.

Ano,Ježek má pravdu,pokud včelař má 3 – 5 včely,tak to tak dělá,protože je mu líto těch včel.Ale že to mnohdy takhle dělá i s trubčicemi na které přišel dost pozdě,může se dožít i toho,že mu zamordují i matky v sousedních úlech.Ale na to musí každý přijít sám svojí praxí.
------------------------------------------------------------------------------

B.Tichý (80.188.56.170) --- 14. 8. 2009
Re: Agresivní včelstvo (37336) (37337)
Jedná se o agresivní včelstvo, ne nějakým způsobem vydrážděné. Z chovatelského zájmu je jediné řešení - likvidace matky, někdy dokonce i celého včelstva / není třeba vysířit/.Novou matku i matečníky těžko přijímají, značně obtěžují okolí, bývají předmětem občanských sporů.Obtížná práce s nimi i s výměnou matky se navyplatí. Ztracený čas je mi milejší a mohu ho věnovat potřebnějším věcem. Výchova nového včelstva je účelnější a jednodušší.Ponecháním agresivního včelstva se kazí i oplodňování nových matek, tedy zhošuje se celková úroveň
včelstev v okolí. Šlechtěním včelstev k mírnosti by mělo být základní povinností naprosto všech včelařů a nemám na mysli jen agresivitu, ale i mírnou bodavost či jiné obtěžování.

Doporučuji , abyste si pečlivě přečetli tento příspěvek přítele Tichého a neuděláte chybu a uděláte pro sebe jenom dobře...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37353


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:kozlík - Re: Agresivní včelstvo
Předchozí:KaJi - Re: norské zimování


Klikněte sem pro nápovědu