78114

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Aleš (193.85.238.34) --- 18. 8. 2009
Re: krmeni (37400) (37403)

Již jsem to zde kdysi psal. Za 9 let včelaření jsem vyzkoušel kde co. Nejprve flašky (3,5 litru - 6x krmit) - okurkáče(to šlo tak do 10 včelstev, pak ještědská krmítky (cca 7,5 litru - 3x krmit)- lepší, ale již druhou sezonu mi začali v rozích praskat (asi zkřehly v zimě) a když jsem je před krmením řádně neprohlédl a neopravil tavnou pistolí, tak mi vše vyteklo česnem a taky byl problém, když netěsnilo víko, tak tam byla hromada utopených zlodějek - to šlo tak do 20 včelstev.
Poslední sezony zimuji vždy přes 30 včelstev a přešel jsem na přepravky (tuším na hračky) z IKEA. Plastová přepravka za 27 Kč ideální do tachovského nástavku. Vejde se do ní cca 12 - 13 litru (2x krmit). Hrst zmačkaného obilí (tráva se neosvědčila a sláma ještě není)krmit začínám cca 15. července. Roztok dělám v 200 litrovám sudě, vodu z bojleru a cukru co se rozpustí (vychází to tak někde mezi 3:2 až 2:1). Zimuji na 3 tachovských nástavkách (plodiště mám trvale 3 nástavky)a 4 nástavek je s krmítkem (na jaře pak jen jeden zásah, kdy spodní nástavek hodím nahoru jako medník (matka ani plod tam nebývá) a pod mřížku dám nástavek mezistěn). Jsem víkendový včelař a takhle mám za 14 dní nakrmeno a mohu do zbylých nástavku naskládat souše (zavíječ je nestihne za 14 dní zničit), které v květnu použiju na tvorbu oddělků a jako druhý medník.
Snem je mít krmítko na 25 litru a mít jednorázově nakrmeno (objem 1 tachovského nástavku je cca 30 litrů).
Základní pravidla včelaření jsou dvě:
- včely stále zaměstnávat (to je jako s lidma) jinak mají roupy - t.j. ročně, alespoň nástavek mezistěn (raději více) a dostatek prostoru (minimum je 5 nástavků tachováků - ty silnější 6 - tak do polovičky června, pak už je klid a nástavky se použijí na rozšíření včasných oddělků na 2 nástavky,
- a krmit alespoň 20 kg cukru !! Když zbyde - hodí se do oddělků. Já zkrmuji do 30 včelstev 600 - 650 kg a na jaře ještě vytahám cca 100 kg - což stačí na vytvoření 20 oddělků, které již nemusím krmit, takže na vytvoření 1 odděleku mám spotřebu času cca 1/2 hodiny/rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37412


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:pepa.kala - Re: Re: norsk? zimov?n?
Předchozí:Josef.Mensik - Re: Spjov?n? v?elstev v podlet?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu