78226

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Jaroslav Vodička (83.208.95.203) --- 29. 10. 2009
Dotace


Už za tím udělám tečku. Nemá cenu to dál rozebírat.
Kdo bude chtít další technické informace a zdarma odborné rady, ví kde mne najde. Tvrdím od začátku, že záleží na obou zařízeních, medomet i odvíčkování že musí na sebe navazovat. Uznávám, že na špatném místě, malovčelařům je takové téma zřejmě cizí.

Nevím jestli dělám teleshoping, ale vždy jsem nesnášel, když obchodník umí jen napsat cenu bez parametrů ( a hlavně bez souvislostí ) a nerozumí tomu ( odpovědnost nepřevezme ) - pak si s tím dělej doma co chceš, zblbnout nízkou cenou a prodat…Proto se snažím být jiný, možná to někomu může vadit. Vysvětlování veřejně je natolik náročné, že až nemožné, zvláště u abstraktních věcí, na které si nemůžeme sáhnout, protože si to neumíme představit. Zkuste mne brát více jako člověka, který se snaží pomoci a vidí věci, na které ostatním nezbývá čas. Ne jen jako člověka, který má z vás příjem. V tom je právě ten problém. Cena je neslušná i kdyby to stálo méně. Vždy budeme přemýšlet o kolik nás chce ten Vodička ( nebo někdo jiný ) připravit, je to jednodušší.

Takže už vás nebudu dál dráždit a jen poslední příspěvek:

Je tady hromádka dotací. Omezený čas. Pro výrobce dobře, pro včelaře dobře. Je 21 století, doba je jiná, ne jako před rokem 89, kdy fungoval Pat a Mat. Co z dotací nevyčerpáme teď a nedáme to do v uvozovkách včelařského oběhu, později pravděpodobně nebude ( ale kdo ví, třeba jsou dotace samozřejmost ? ) .

Dejme tomu že mám 30 včelstev a jsem přesvědčen že se mi nevyplatí investovat. Tak to neudělám. Budu dál pracovat jak jsem zvyklý, rozšiřovat svoje včelaření nebudu, spíše mne čeká v budoucnu snížení stavu včelstev. Budu nadávat na to, jak je cena medu nízká a jak se mi to nevyplatí a jak je všechno drahé. A budu mít pravdu.

Ještě je tady druhá varianta- našetřím a koupím si později nakonec to, co jsem měl už dávno udělat právě v čase dotací. Ale už za plnou cenu od výrobce nebo ještě bych mohl od souseda, - ovšem jestli on to bude chtít prodat.. . Můžu také doufat, že výrobci dostanou rozum a nabídnou mi to zadarmo. Nebo si to raději zbastlím sám a ukážu jim, že výrobce vlastně vůbec nepotřebuji.

Můj soused je ale jiného názoru- má také 30 včelstev. Nežije před rokem 89 a chápe, že jednodušší je chleba koupit než chodit na pole. A tak si koupí HoneyBeetle s vědomím, že jej využít na 100% nemusí, vždyť i on má názor, že má málo včelstev na takové investice.
Koupil to však z jednoho prostého důvodu: Ví, že odvíčkování mu odpadlo. Možná zkusí vařit medovinu a tu prodá dráže než med…Doufá, že do budoucna mu to může pomoci zvýšit stav včelstev a třeba později koupit rychlý medomet, když na něj dnes nemá, tento člověk myslí na budoucnost…. Dobře si uvědomuje, že i kdyby zařízení u něho bylo opravdu nevyužité, může to kdykoliv po pěti letech prodat , třeba za poloviční cenu. Koupil za 100 , může prodat za 50 . On zaplatil přece jen 50 ( dotace ) . Chápe to, že může zařízení zdarma z tohoto pohledu používat po celou tuto dobu, že mu ponese úsporu finanční i časovou. Chápe, že zařízení je univerzální proto prochází celý včelařským spektrem.


A v tom je smysl dotací. Dává včelařům možnost se pokusit udržet stávající stav včelstev nebo jej dokonce ještě rozšířit. A kdo už jednou investoval, většinou se snaží pokračovat, kdo neinvestoval, asi už dožívá. Ale dotace jsou o tom, aby včelařství nedožívalo, ale rozvíjelo se.

Jaroslav Vodička

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38339


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:trestik - RE: odvíčkování
Předchozí:Pepek - Re: Medobraní -odvcelení


Klikněte sem pro nápovědu