78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (83.208.54.27) --- 16. 12. 2009
Re: Dotazy zvídavého začátečníka. (39392) (39398)

Záleží hodně, jaké stanoviště je k dispozici. Jestli tam je půda kdesi pod kopcem vlhká až mokrá, podmáčená mokrá jílovitá, rašelinitá, vápenitá nebo na kopci suchá prosychající, písčitá, štěrkovitá.... Jestli je stanoviště ve stínu nebo na slunci... Jestli je stanoviště kdesi na jižním svahu na jižní Moravě třeba pro akát nebo kdesi na severu v chladu a vlhku v horách pro třeba javor klen..... Pokud se rostlina na stanoviště zvolí správně, zasadí se, možná první druhý rok se jí dělá místo a potom už roste sama a přináší užitek. Je to hodně o dlouhodobém pozorování a porovnávání té krajiny.
Potom záleží taky na kvalitě krajiny.
Jestli to je nějaká původní chráněná krajina, neměly by tam přijít cizí druhy nebo šlechtěná okrasná obdoba původních druhů. Hlavně takové, které by se mohly pokřížit s původními. Pak nezbývá nic jiného než v době, kdy jsou kvetoucí rostliny potřeba, to je hlavně předjaří, procházet okolí a hledat, co kde kvete, na co jdou včely a co tedy ke stanovišti přesadit, přeroubovat nebo jaká vysít semena.
Jestli to je nějaká už cizími rostlinami nebo různými šlechtěnými a kříženými rostlinami promořená krajina, kdesi u města nebo starší vesnice, tam už se toho zas tak moc nezkazí. Tam nevidím problém s vysazováním různých šlechtěných a medonosných rostlin nebo, pokud už v okolí jsou, dokonce invazivních medonosných rostlin, jako jsou netýkavka žláznatá a zlatobýl. Jen křídlatku zásadně nedoporučuji, ta je o třídu invazivnější než ty ostatní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: Převoz včelstev o vánocích.
Předchozí:Gustimilián Pazderka - Clanky na odlehceni a pobaveni laické verejnosti


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu