78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 9. 2. 2010
Re: bez mezistěn (40808) (40809) (40810) (40811) (40824) (40825)

Podle mého názoru nekvalitní mezistěny vznikají spíše z českého porušeného vosku. Jako že Franta , co na autoklávu ten vosk sterilizuje, naláduje autokláv voskem, zapne aparaturu a pak si odejde na svačinu a na kafe, zatímco v autoklávu teplota kvůli něčemu stoupá nad předepsanou hodnotu.... Nebo že český včelař vyvaří plásty v pozinkovaném prádelním hrnci a to plásty napůl požrané zavíječem a podobné zbytky, ono se ta tmavá barva toho vosku kvůli zavíječi popere s světlejší barvou zinkových mýdel v tom vosku a ten vosk pak prodá na výrobu mezistěn. Když ten vosk na prodej patřična nakouskuje, oni mu ho nakoupí. A kvalitní vosk ze světlejších nepožraných plástů třeba vyvařených ve smaltu si nechá pro "strýčka Příhodu" , na svíčky atd.
Ostatně si myslím, že není větší problém odpadní příliš tmavý porušený vosk vybělit třeba hlinkou nebo aktivním uhlím, lidi to bez laboratorní analýzy nepoznají, ale včely potom ano.
Možná to je cesta do pekel, co se týká moru, ale já bych byl spíše pro ty místní malé výrobny mezistěn z vlastního vosku včelaře. A to bez sterilizace na mor, jen s takovým zařízením, které by se dalo snadno čistit a s nějakým provozním řádem,který by vyloučil včelaře s ohniskem moru a z ochranných pásem moru, s evidencí všech, kdo by tam dělali mezistěny a s právní odpovědností, kdyby někdo vědomě přinesl vosk zamořený sporami moru. Vyvařený vosk i mezistěny se dají bez problémů skladovat roky, takže včelař s několika včelstvy může dát klidně dohromady během let 10 - 20 kilo vosku ne jednorázovou výrobu mezistěn, větší včelař 50 - 100 kilo vosku....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Tomáš Heřman - Re: Re V? n?kdo pro? v?ely up?ednostnuj? tmav?...
Předchozí:Josef.Mensik - Re: bez mezist?n


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu