78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 2. 2010
Re: Mor (41475) (41506)

"Na území naší ZO se nachází mnoho tzv.mrtvých stanovišť.Jedná se o stanoviště opuštěná z nejrůznějších příčin-úmrtí majitele atd.
Rád bych se pokusil zorganizovat akci na spálení těchto potenciálních zdrojů nákazy.Nemáte někdo zkušenosti s podobným zásahem? Dá se počítat s podporou SVS v případě nějakého konfliktu? "
Nebuďte s prominutím právní diletant. Stanoviště se mohou jevit jako opuštěná, ale na 99,9 % opuštěná nejsou, mají jmenovitého majitele nebo v případě úmrtí a zatím nevypořádání dědictví správce. Jejich svévolné ničení je potom trestný čin nebo přestupek, podle způsobené škody a dalších věcí.
Právní postup, jak tomu rozumím já, je takový, že se nahlédnutím do katastru nemovitostí zjistí majitel pozemku a kontakt na něho a ten už musí vědět, jestli ty úly na jeho pozemku jsou jeho nebo ten pozemek někomu na včelaření pronajal. Legální a korektní řešení je potom nabídnout odkoupení takových ulů či včelstev nebo finanční či osobní podporu při likvidaci. V případě dřevěných materiálů s největší pravděpodobností tyto nebudou pajcovány toxickými prostředky pro ochranu dřeva, tudíž z likvidace bude vítané palivo na zimu, 1 - 2 nátěry barvy zvenku na dřevě jsou z hlediska vzniku toxických látek při spalování v kotli absolutně zanedbatelné.
Pak taky existují určité veterinární předpisy. A ty říkají, že neprovozované včelařské zařízení musí být zabezpečeno proti volnému přístupu včel z okolních včelstev. Pokud bude známý majitel, není tedy problém rozumným způsobem na něho zatlačit, aby ty úly, plásty a další zabezpečil, případně si vypomoct veterinou.... Jak to bude zabezpečeno, je pro okolní včelaře potom úplně jedno, jestli to byl kdysi včelín nebo něco jiného.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41518


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:J.Chramosta - Re: Mor
Předchozí:Josef.Mensik - Re: Mor


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu