78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 3. 2010
Re: Mikroklima v ?le ing. Pavel Holub MV 1/2010 (41701) (41709) (41713)
Já jem měl letos na sítě na dně stále podložku a přes zimu všechna česna a očka uzavřená. Česno ve dnu a spodních nástavcích proto, protože je mám uzavřeno přes podzim kvůli nebezpečí loupení a očko nahoře proto, protože ptáci si asi zvykli pozdě na podzim nalétávat na česno v nejhořejším nástavku a krmit se tam včelami. Za mrazu se nějací ptáci, asi sýkorky skutečně pokoušeli dostat přes papírovou ucpávku, trochu ji rozklovali, ale skrz se nedostali. Na strůpku jsem přes zimu ponechal krmítko zakryté igelitem, větrání bylo přes netěsnosti v horním nástavku, který je nového zkoušeného typu a jehož zatím neúmyslnou vlastností jsou větší netěsnosti zezadu nástavku. V úle, co jsem se díval přes strůpek, je zatím sucho a včelky spokojeně vegetovaly v krmítku. Momentálně mám otevřeno očko v jednom z prostředních nástavků, až skončí toto ochlazení, budu otvírat nejhořejší nástavek a odstraňovat igelity ze strůpku.
Jinak nějaká včestva letos zimuji taky v zadovácích, tam je větrání zepředu dole otevřeným česnem a zezadu netěsnostmi kolem zadních okýnek, takže tradičně taky v úplném suchu i bez síta.
jestli včelstvo sedí v předjaří dole, nad hlavou zásoby a nad nimi se sráží voda, která kape dolů, tak z úlu se v první řadě vlhkost vzniklá z plodování odstraňuje velice nedostatečně a je třeba udělat něco, co odstraňování vlhkosti z úlu zvýší.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41718
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 5. 3. 2010
Re: dotace na vybaven? (41715)
Nejlépe to zjistíš přímo u poskytovatele dotace
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Pavlik <e-mail/=/nezadan> > Předmět: dotace na vybaven? > Datum: 05.3.2010 07:30:28 > ---------------------------------------- > Dobrý den, je možné pro včelařské vybavení pořízené v zahra ničí žádat o > dotace? Jak se přepočítávají faktury, které nejsou uvedeny v Kč? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41717
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 5. 3. 2010
Re: Mikroklima v ?le ing. Pavel Holub MV 1/2010 (41701) (41709) (41713)
Technologie nástakového včelaření nám říká , že první zásah do včelstev na začátku kvetení jívy je přehození nástavků tak aby všechna včelstva seděla pod strůpkem.
Pepan > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Tomáš Heřman <Herman.T/=/seznam.cz> > Předmět: Re: Mikroklima v ?le ing. Pavel Holub MV 1/2010 > Datum: 05.3.2010 07:23:16 > ---------------------------------------- > Jak se divat na problem, ktery obcas nastane: vcelstvo sedi dole a nad hlavou o > nastavek zasob vis na folii se srazi hodne vody a ta ''prsi'' do vcelstva? > > Diky > T.H. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41716
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.233) --- 4. 3. 2010
Re: Přeložení včel. (41708)
>Kdy je nejvodnější doba k přeložení včelek do nového úlu? předem děkuji za odpověď.<
-----------------------------------------------------------
To je možné v podstatě kdykoli. Avšak, není-li to ausgerechnet nutné, počkal bych na dobu raně kvetoucích ovocných stromů - někdy po polovině dubna. Zatím bych je zbytečně nerušil.
JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41712
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.233) --- 4. 3. 2010
Re: Mikroklima v úle ing. Pavel Holub MV 1/2010 (41701) (41705) (41707)
>Proto se vás tímto ptám na zkušenosti a důvody proč otevřená očka a dno.? Kolik krmíte?<
------------------------------------------------------------
Vezmu to od konce. Dokrmuji včelstva, v podmínkách našeho kraje, na konci srpna do asi 15-tého září na přibližně 22 - 25 kg zimních zásob. Kolik mám dát cukru to zjišťuji, nyní již po dva roky, vážením každého včelstva - dříve byla nutná prohlídka. To v době slídění není to pravé ořechové. Některé včelstvo potřebuje 6 kg a některé třeba 15 kg cukru. Dno po celou zimu ponechám uzavřené podložkou. Důvodem je zachycení spadlé měli a také to, že si myslím, že průvan včelám nesvědčí. Ponechávám však otevřená nástavková očka 3 spodní ze čtyřech a zcela otevřené česno. Tudíž, přívod vzduchu je pouze z jedné strany úlu - z přední starny. Důvodem je thermoregulace ve včelstvu. Jestliže si některé včelstvo "myslí", že by vzduchu bylo moc, částečně očka zatmelí. Pokud nejsou včelstva vystavena přímým častým náporům větru, nevadí to. Máte vidět jak vypadají očka v nástavcích kde sedí zimní hrozen při teplotě - 15 st C. Je zcela uzavřen jehličkami ledu ze včelami vydechovaných par. Jakmile se teplota zvedne očka se otevřou - led roztaje. Očka mám otevřená celoročně. Ona manipulace s očky v průběhu zimy, když včely již vytvořily zimní sezení a mají nastaveny podmínky zdárného přezimování včely jen zblbne. Odborně lépe to vysvětlil př. P. Holub.
Dobré a bezestrátové vyzimování. JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41711
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jaroslav P (83.208.196.187) --- 4. 3. 2010
Re: Řepky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665)
Nebude její konec. Povině se dává do nafty v 5% se na ní jezdí a bude hodně dlouho jezdit. Protože řepka je strategická surovina a pěstovat se bude více a více. Pro potravinářský průmysl je to zanedbatelné procento. A tak se nebojím, že nebude snůška z řepky. Horší to bude až se pole zamoří chorobam a řepka neporoste. Toho se zatím nedočkáme. To chytne až generace po nás.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41710
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Holub (88.103.248.6) --- 4. 3. 2010
Re: Mikroklima v úle ing. Pavel Holub MV 1/2010 (41701)
Se včelstvem je to tak jako s vašemi plícemi včetně hrtanu mandlemi a nosem dohromady. Jak píší nyní v knize fenomenální včely - včelstvo = superorganizmus.
Vy, když se nadechnete, vzduch se postupně cestou do plic ohřeje a získá relativní vlhkost odparem vody ze sliznic, zpětně teplo a vlhkost odevzdává. Teplota a vlhkost uvnitř plic je úplně stejná, jako v tom plodišti, kde je otevřený plod. To je schopen chomáč spolu s plásty také docílit, jen má odlišný mechanismus proudění vzduchu. I když jsou včely v suboptimálních podmínkách, dokáží nepřízni vzdorovat, v krajním případě přestanou plodovat a sleví na teplotě 10 st.C.
Otevřené zasítované dno včelstvo neohrozí, ale ani mu nepomůže, pomůže jen včelaři, že mu neplesniví uskladněné souše, které by tam to včelstvo přirozeně nemělo. Stále je to ale lepší situace, než některé pokusy o provětrávání zdola přes trůpek. Včelstvo především hospodaří s vodou (teplo dodá spolehlivě med, pokud je) a nadměrné větrání tu vodu odvádí pryč.
To je asi tak, jako když vám vezmou mandle, poškodíte si sliznice a navíc bydlíte v paneláku s interním mikroklima 26 st.C a RH15%v zimě. Bude se vám hodně špatně spát, asi jako těm včelám.
Přeji hezký večer.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41709
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Re: Mikroklima v úle ing. Pavel Holub MV 1/2010 (41701) (41705)
Myslím že jste to již asi před měsícem psal.
nyní Ing. P Holub píše o zavřených očkách a dnu v Moderním Včelaři 1/2010.
Já mám vítr a i kdybych ho neměl tak bych stejně zavíral.
Můj jediný chabý argument může být že dutina ve stromě dno také má. Krmím asi 22 kg a spotřebu mam podle průběhu zimy ale myslím že velkou. Plesnivé plásty nemám, někdy zplesníví pyl.
Proto se vás tímto ptám na zkušenosti a důvody proč otevřená očka a dno.?
Kolik krmíte?
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41707
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiří Přeslička (88.83.164.125) --- 4. 3. 2010
Re: Dadant (41683)
Vážený příteli,
nevím přesně, kde jsem popisoval jak obsluhuji svá včelstva, ale ve zkratce:
První zkušenosti s rámkovou mírou 448 (Langstroth) jsem udělal na rámku vysokém 285mm. Nástavek standardně na deset rámků. Pro velkou váhu nástavku, ale i jednotlivých rámků jsem přešel na standard 232mm. Ale i tento nástavek je jako medník velice těžký ( i přes to, že používám sílu úlové stěny ¾“ – 19mm.) Po čase testování jsem zvolil pro plodiště dva nástavky rámků 232mm a jako medník nástavky s rámky 137mm v počtu podle potřeby. S touto konfigurací jsem nadmíru spokojen. Z mé strany vidím výhodu děleného plodiště sestaveného z dvou nástavků v rychlé kontrole rojové nálady bez nutnosti manipulovat s rámky. Vrchní nástavek se pouze nakloní a případné matečníky signalizující rojovou náladu jsou vidět. Medníky s rámky 137mm, jsou-li plné, jsou asi horní hranice pro rutinní obsluhu většího počtu včelstev. Meníky s vyšším rámkem jsou již příliš těžké. Určitý kompromis je rámek 159mm, který je možné použít i jako plodištní v nízkonástavkovém systému. Navíc je v současné době dodává firma VEMAT-CZ, s.r.o. za bezkonkurenční cenu včetně doplňků.
Zásah v předjaří spočívá ve vložení dvou stavebních rámků do druhého nástavku. Je pro ně místo po dvourámkovém krmítku, které bylo po zakrmení před fumigací vyjmuto. Stavební rámky vkládám na pozici 2 a 9. Vodu do úlů nedávám. Při nástupu snůšky nasazuji medníky s panenskými plásty. Mateří mřížku nepoužívám. Respektive používám jen k izolaci trubců pro inseminaci.
S pozdravem
Jirka Přeslička
PS: V případě, že se Vám začínají ozývat záda, je na zvážení používání nástavků na třináct rámků 39x30cm.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41706
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.233) --- 4. 3. 2010
Re: Mikroklima v úle ing. Pavel Holub MV 1/2010 (41701)
>Nenechávám dna otevřená.<
------------------------------------------------------------
Zasíťovaná úlová dna před léčením uzavírám podložkami a tyto vyjímám tak koncem dubna, když se zvednou teploty. Jinak nechávám u všech včelstev 3 otevřená očka. Zimuji ve čtyřech nástavcích.
JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41705
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Streit Pavel (78.136.170.136) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41671) (41699) (41700)
Zdravím p. Burgel, Já to nechám na svých výsledcích,
Jak jsem napsal níže, pokud budu mít výsledky dobré a i přesto se ZO rozhodne plošně dělat předjarní ošetření, či to nařídí KVS pro náš okres, budu to respektovat. Vystoupil jsem totiž z ZO a přešel jinam, kvůli lepšímu vedení. I tak s tou, kde mám včelstva musím po zdravotní stránce spolupracovat. To je samozřejmé. Zdraví P.S
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41703
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (193.179.175.210) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676) (41681) (41692) (41697) (41698)
Nemůže být příčina nepřítomnosti včel a jiného hmyzu v lánech řepky někde jinde? Třeba v tom, že je řepka šlechtěna na partenogenzi, nebo jak se to vůbec jmenuje, aby byly zaručené výnosy v případě nepřízně počasí, a také při napadení hmyzími škůdci, aby se mohla použít silná chemie. To by mohli vysvětlit ti co na tom pracují - pokud to ovšem neni utajovaný projekt.
jipajo
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41702
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Mikroklima v úle ing. Pavel Holub MV 1/2010
Včely znají genialně, hydro,termo a aero mechaniku. Pochopil jsem to asi před 30tilety kdy byl zavlečen Varoa roztoč a asi druhý rok po zavlečení se provádělo podzimní až zimní ošetření včelstev rosením plástů vodou s léčivem.
Při teplotě asi 5°C se včelstvu sejmulo víko, jeden plást po druhém se vyjmul z úlu a oboustraně se rozprašovačem porosil vodou s léčivem, asi 10x z jedné a deset krát zdruhé strany na každý plást. včely nespadly a když tak zpět do ůlu trvalo to tak ¨2-3 minuty. Včelstvo se zavřelo. Ozvalo se velmi silné hučení z úlu, trvalo asi necelých 5 minut včelstvo ztichlo a jako by se nic nestalo. Včely za těch 5 minut dokázaly vestříkanou vodu odhaduji 1 dcl ze svých těl vypařit, odstranit.
Dekuji za váš článek .
Mám moc otázek ale začnu otázkou na tomto foru již diskutovanou a to je otevřené síto ve dně.
Mám zasítovaná dna nově třetím rokem a jsem s nimi spokojen hlavně z duvodů lehké diagnostiky varroa.
Docela bych se přimlouval aby zasítovaná dna byla v ČR povinna.
Protože mám včely 40 let na severní strání hodně zde fouká, několikrát mi vítr shodil úly Kyril z jihu mi schodil 4 úly, leželo tam 12 nastavků na hromade,2 dny, pršelo včely na povrchu chomáče byly černé jak měly přilepená mokrá křídla na tělo.
Největší problém byl jaký nástavek přijde k jakému. ( jedna matka byla inseminovaná)Poskládal jsem to zpět, trefil jsem se přišel jsem asi o 100 včel. Na jaře byl normální vývoj.
Nenechávám dna otevřená.
Myslím si že vítr je i v zavětří a přesto na techto stránkách jsem se dozvěděl že (neumím říci kolik)včelařů je necháva otevřené i v zimě.
Požádal bych o vyjádření
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41701
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41671) (41699)
J.B.: 3.3.2010
Dostali jsme jsme ale doporučení od Výzkumného ústavu a od Přažského veterináře.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DOPORUČUJÍ ABYCHOM UDĚLALI PLOŠNÉ OŠETŘENÍ NÁTĚR+ FUMIGACE BEZ OHLEDU NA VÝSLEDEK VYŠETŘENÍ ZIMNÍ MĚLI.
J.B. :4.3.2010 volal jsem veterináře jestli-by mi to nevysvětlil.
Řekl mi že to doporučení je asi z výzkumáku a městského výboru svazu. Že oni veterináři ještě naše výsledky nemají (tak jako my.)
Že náter+f. se bude dělat= je nažízen u stanovišť 3roztoce a plošně u organizací jež mají 25% takových to stanovišť.
V Praze jsou zatím z 10ti ZO takovéto 3 ZO.
(řekl bych že takto je to vybrané plošné ošetření)
Po několika příspěvcích v tomto foru kdy bylo kritizováno množství chemie vkládané do včel mi teprve došlo
!!!JAK OSOBNĚ ZODPOVĚDNÁ JE MOŽNOST VOLBY PŘI TAKOVÉMTO DOPORUČENÍ.!!!!
(p. KaJi výzkumák + svaz + veterina se na základě výsledků zimní měli rozhodli že vydají jen doporučení k ošetření a že se v případech nižšího počtu roztočů se může rozhodnout každy včelař sám né že ty výsledky nikdo nečte)
Dalším problémem je vlastní hodnověrnost tohoto způsobu sběru měli.
Já jsem loni neměl skoro žádnou měl protože ji včely vynesly,a letos jsem neměl skoro žádnou měl protože asi zůstala na horních loučkách těch dvou nástavků kam napadala zimuji na 3 NN.
Sbíral jsem měl před 15.2.
Před proletem 1.3. a nyní jí bylo a je v úlech mnoho.
Většina včelařů však tento problém nemá protože zimuje na 1 nastavku 39x24.
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41700
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41671)
Včera 3.3.2010 jsme na výročni schůzi ZO neměli ještě výsledky vyšetření měli.
Dostali jsme jsme ale doporučení od Výzkumného ústavu a od Přažského veterináře.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DOPORUČUJÍ ABYCHOM UDĚLALI PLOŠNÉ OŠETŘENÍ NÁTĚR+ FUMIGACE BEZ OHLEDU NA VÝSLEDEK VYŠETŘENÍ ZIMNÍ MĚLI.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
----------------------------------------------------------
A ty vzorky na rozbory se dělají kvůli dotacím, nebo z tradice, jestliže se má léčit bez ohledu na ně.
I když bych měl být rád, že jsem jednou s ofic.autoritama ve shodě. Poloviční. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41699
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676) (41681) (41692) (41697)
Ta teplota tam taky byla vidět. Běhen první poloviny květu včelky ráno létaly málo a nejvíc létaly přes poledne. Ke konci květu včelky létaly nejvíc dopoledne, kolem poledne zvolnily a rozjely to zase až později odpoledne. Optimální teplota je tak od 15 st C do takových 20 - 25, víc ne. Zvláště když bylo víc sucho a větrno.
Mnohem zřetelněji je to ale vidět u kvetoucí hořčice v červnu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41698
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676) (41681) (41692)
"Žádná rostlina neroní nektar nepřetržitě Jde o poměrně krátké období a to ještě ne každý den záleží na více činitelích ,(teplota ,vlhkost) Určitě jste si všimli, že během dne včely včely létají postupem času do různých směrů je to podle toho jak právě rostliny uvolňují pyl nebo roní nektar. Dokonce se to pozoruje i zdrojů medovice."
Je to tak.
Nižší výnosy z řepky, jestli to nebude prostě tím, že nové odrůdy jsou více zimovzdornější, takže kvetou o takových až 14 dní dříve a potom při nižší teplotě květy produkují méně nektaru. Protože co já si pamatuji, řepky před takovými 30 lety začínaly kvést někdy před začátkem května a skončily tak třetí týden v květnu. A v první polovině květu, kdy byly často nízké teploty, sice odkvetla většina květů, ale včelky moc nepřinesly, pravé těžiště řepkové snůšky bylo až po polovině květu tak druhý týden v květnu, kdy obvykle najednou během pár dnů byly úly plné....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41697
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelN (193.179.220.250) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676) (41681) (41684) (41690)
"Diskutujte o tom co zajímá včelaře! Není to nějaký podělaný olej, ale skutečnost absence nektarodárnosti a pylodárnosti.
jipajo "
--------------------
Asi vás to překvapí, ale řepka se pěstuje především pro svůj "podělaný olej". Jakákoli jiná ...dárnost vyjma olejodárnosti nezajímá šlechtitele ani pěstitele. Snad jedině s výjimkou vzájemné korelace zmíněných ...dárností.
Z toho plyne, že včelař bude moci využít pyl a nektar řepky pouze v případě, když pěstitel najde odbyt u výrobců "podělaného oleje" a ti zase u jeho spotřebitelů.
Řekl bych tedy, že to velmi zajímá včelaře, jejichž prvoz závisí na využití snůšky z řepky, která se za pár let v jejich oblasti už nemusí pěstovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41696
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (212.77.163.102) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676) (41681) (41684) (41690)
Diskutujte o tom co zajímá včelaře! Není to nějaký podělaný olej, ale skutečnost absence nektarodárnosti a pylodárnosti.
jipajo
----------------
Já zapoměl, perdon.
A nějak jsem i zapoměl, co že to vlastěn včelaře zajímá? A je dovoleno o tom diskutovat?
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41693
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676) (41681)
Žádná rostlina neroní nektar nepřetržitě Jde o poměrně krátké období a to ještě ne každý den záleží na více činitelích ,(teplota ,vlhkost) Určitě jste si všimli, že během dne včely včely létají postupem času do různých směrů je to podle toho jak právě rostliny uvolňují pyl nebo roní nektar. Dokonce se to pozoruje i zdrojů medovice.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: FRANTIŠEK ČIHÁK <fr.cihak/=/seznam.cz> > Předmět: Re: ?epky konec? > Datum: 04.3.2010 10:21:40 > ---------------------------------------- > > Máte někdo informaci, kterou jsem loni slyšel na jednom setkání včelařů, že se > pěstuje řepka HYBRYDNí, která vůbec nemeduje. Sám jsem to pozoroval. V lánu > řepky nebyla ani včelka 14 denní pozorování. > > > Od začátku 80 let se pěstuje trochu jiná řepka Nové odrůdy neobsahují v oleji > > kyselinu erudikovou (nevím přesný název) a proto se z nejhoršího oleje stal > ten > > lepší. pro nás včelaře to má však jeden špatný výsledek, Včely ji nemají tak > v > > oblibě a také roní nektar kratší dobu než původní odrůdy. > > Údajně však také z neopylených květů je kvalitnější olej (partenogeneze). > > > > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41692
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Zajicek (213.155.229.110) --- 4. 3. 2010
Re: Kurz prohlizitelu vcelstev Nasavrky (41579) (41615) (41620) (41679)
Zdravim,
jak jsem zde psal, tak nejen ze nekteri horlivy veterinari palili vcelstva bez klinickeho projevu onemocneni, ale palili i vcelstva, kde nakonec bylo mikrobilogickym rozborem zjisteno, ze spory nejsou pri rozboru zjisteny.
O to mi slo a v tom je obrovsky posun k dobremu. Ted si vezmi, ze budes chtit kocovat, musis si udelat rozbor, prijde Ti vysledek pozitivni, nekdo z veteriny se vezme ten papir do ruky a rekne spalit. Ty si v mezicase nechas udelat ten rozbor znovu a v jine laboratori a nez Ti prijde vysledek, tak mas vcely v plamenech. Nasledne Ti prijde vysledek z laboratore jako negativni. Toto se pote zmene nemuze stat.
Na druhou stranu, pokud nekde byly zjisteny vcely s klinickym projevem, tak je trestuhodne, ze nebyly zlikvidovany.
PZ
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41691
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Krátký (90.180.212.169) --- 4. 3. 2010
Co je to za šťastnou lokalitu :-)
Je to rozmezí mezi Kladenským a Litoměřickým okresem,oblast Slánska-ovocné sady,lány řepky,hořčice,sem tam porosty akátu,desítky ha vojtěšky.Loňský rok byl nejspíš vyjímka,jsme tu ve srážkovém stínu a bývají tu přísušky,no,vloni trochu pršelo.Kočuji,ale podobné výsledky byly i na stabilních stanovištích,jen slunečnice nedala opět nic(jako už několikátý rok).Medovice tu
nebývá,prakticky tu nejsou lesy(sem tam něco).
M Hric
Zdravím,kolego.Po tom článku se vám podívám zítra,teď už musím do práce(bylo to někde rok 2004 nebo 2005),také popíšu některé detaily.
Pavel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41688
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Streit Pavel (78.136.162.179) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? - JMK (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41670) (41673) (41677) (41678)
Dobrý den P.Burgel, Nyní jsem hovořil s krajským veterinářem B.Pantůčkem z KVS-JMK
Sdělil mi to takto. SVS vydala doporučení. KVS si to upraviliy samy do vyhlášek. U nás v JMK je to upraveno závaznou vyhláškou z května 2009. Pokud má včelař na stanovišti průměrně 3 roztoče na včelstvo, musí dělat předjarní ošetření. Pokud má spad z měli nižší, předjarní ošetření dělat nemusí. Dále.
V případě, že jsou v kraji, okrese nějaké lokální úhyny a KVS to nařídí, nátěr plodu se provádět musí
Dále, pokud si ZO většinově odsouhlasí předjarní ošetření všech včelstev v ZO, musí být provedeno v ZO. Tak mi to bylo sděleno.
Zdraví P.S
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41687
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 3. 2010
Re: jeste jednou ... jiva (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426) (41429) (41437) (41438) (41440) (41445) (41452) (41453) (41456) (41493) (41495) (41614) (41621) (41680)
"Těch podniků navštěvuju ročně několik (učím na zahradnické škole), ale už jsem to zmínil
nechci do přírody roznášet okrasné kultivary z Francie apod. I když je samozřejmě znám
a některé mám. "
Já bych byl taky pro neroznášet cizí kultivary. Sice leckde už je po desetiletí až staletí území "zamořeno" cizorodými vrbami používanými kdysi třeba pro zpevnění říčních a potočních nebo rybničních svahů atd. Včelařské vrby mám na zahradě a kdysi jsem nějaké i dával do volné krajiny, o jedné vím, že tam pořád roste, ale dnes si taky dávám pozor.
Ale na druhé straně třeba klon S021 se díky odolnosti a rychlému růstu krásně hodí i do suchších podmínek na produkci biomasy. Pokud by bylo někde kvůli tomu výhodnější nasázet tento klon než současné vrby či topoly vyšlechtěné na produkci biomasy, neváhal bych....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41685
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Hric M (217.197.155.190) --- 4. 3. 2010
Dadant
Píšete že pan Přeslička měl v modernim včelaři článek. Mám časopis od r. 04 a nikde jsem to nenašel. Prosím v kterém čísle? Přes zimu jsem si udělal Dadant 39x30 13 rámků medník 39x17 13rámků studená stavba. Na jaře do něho přeložím včely a uvidíme. Doposud včelařím na míře 39x28 a 39x30, studená stavba. Začali se mě ale ozívat záda, proto uvažuji o dadantu. Dáváte po proletu včelám do úlu vodu? Nebo jak v dadantech postupujete? Děkuji.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41683
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676)
Řepkový olej se původně používal jen na technické účely, protože obsahoval škodlivou kyselinu erukovou. Odrůdy bez kyseliny erukové se začaly pěstovat v 50 a 60 letech jako takzvané řepky nulky. V 70-80 letech se prosadil plán využívat zbytky semen po získání oleje jako bílkovinné krmivo, tomu vadil dříve obsah hořčin v semenech. Dále vyšlechtěné odrůdy bez těchto hořčin se začaly nazývat odrůdy dvounulky. Od té doby se odrůdy řepky několikrát obměnily, nové odrůdy jednak mají být vhodnější pro používání agrochemikálií, jednak byly vyvinuty různé odrůdy pro pěstování na různých stanovištích, od kvalitní černozemě v nížinách po chudé podhorské půdy. Zhruba tolik toho jsem o řepce časem z různých zdrojů pochytil.
Pokud někdo zaznamená v atraktivitě řepky pro včely nějaký výrazný rozdíl proti normálu, asi by bylo dnes docela k věci zajímat se, jaká konkrétní odrůda řepky na tom poli vůbec je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41682
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674) (41676)
Máte někdo informaci, kterou jsem loni slyšel na jednom setkání včelařů, že se pěstuje řepka HYBRYDNí, která vůbec nemeduje. Sám jsem to pozoroval. V lánu řepky nebyla ani včelka 14 denní pozorování.
> Od začátku 80 let se pěstuje trochu jiná řepka Nové odrůdy neobsahují v oleji > kyselinu erudikovou (nevím přesný název) a proto se z nejhoršího oleje stal ten > lepší. pro nás včelaře to má však jeden špatný výsledek, Včely ji nemají tak v > oblibě a také roní nektar kratší dobu než původní odrůdy. > Údajně však také z neopylených květů je kvalitnější olej (partenogeneze). >
>
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41681
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- nezmar (e-mailem) --- 4. 3. 2010
Re: jeste jednou ... jiva (41389) (41397) (41401) (41402) (41403) (41412) (41416) (41426) (41429) (41437) (41438) (41440) (41445) (41452) (41453) (41456) (41493) (41495) (41614) (41621)
Těch podniků navštěvuju ročně několik (učím na zahradnické škole), ale už jsem to zmínil nechci do přírody roznášet okrasné kultivary z Francie apod. I když je samozřejmě znám a některé mám. Spolužák je producent okrasných vrb a je to zajímavé i hezké. Většinou to ale nejsou jívy, ale podobné druhy a jejich včelařské kvality jsou také sporné. Hledám v našich podmínkách přirozeně vyselektované jedince.
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> > Předmět: Re: jeste jednou ... jiva > Datum: 02.3.2010 12:07:11 > ---------------------------------------- > Já bych se vůbec nenamáhal s hledáním , ale navštívil bych zahradnické podniky > tam se prodávají stromky i keře jívy v mnoha druzích a odrůdách které jsou > zaměřené právě na samičí rostliny kvůli vzhledu rostlin. > > Pepan > > > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > Od: nezmar <nezmart/=/email.cz> > > Předmět: Re: jeste jednou ... jiva > > Datum: 02.3.2010 08:12:49 > > ---------------------------------------- > > Jsem od Mělníka > > > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > > Od: Tomáš Heřman <Herman.T/=/seznam.cz> > > > Předmět: Re: jeste jednou ... jiva > > > Datum: 26.2.2010 11:33:03 > > > ---------------------------------------- > > > > Pěšky mám prošlápnutý okruh tak cca 10km a autem podle příležitosti - > jsem > > > > celkem turista. Ale opravdu pěkné kousky jsou málo. A když už takový > najdu > > - > > > na > > > > druhém konci republiky - tak je to v nevhodnou dobu apod. > > > > > > No a odkud jste? Ja skoro prazak o par peknych kouscich vim.. > > > T.H. > > > > > > > > > > > > > > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41680
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- nezmar (e-mailem) --- 4. 3. 2010
Re: Kurz prohlizitelu vcelstev Nasavrky (41579) (41615) (41620)
No a to já nevnímám jako posun. Dřív se pálila vlastně taky jen klinika. Dnes kdy jsou citlivější metody a někdo je příliš horlivý, tak se stane i takový průšvih jaký se stal na jihu čech. Ale minimální infekční množství má každá choroba i AIDS nedostane člověk, který má v krvi 10 virů HIV, ale až určité množství ... a to je známé desítky let. Je to o lidech a o jejich znalostech a zkušenostech a ... schopnosti naslouchat. I když každý ten posun asi vnímáme jinak, tak v pohledu na věc se shodujeme.
Hezký den
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Pavel Zajicek <pavel.zaj/=/seznam.cz> > Předmět: Re: Kurz prohlizitelu vcelstev Nasavrky > Datum: 02.3.2010 11:01:07 > ---------------------------------------- > Priteli Nezmare, > > posunem jsem mel na mysli, ze i veterinari, kteri prednaseli, vyjadrili > jistou litost nad tim, ze na jihu Cech vypalili jejich kolegove chovateli > matek vsechna tri stanoviste. Posun je v tom, ze kdyz dnes nenajdou > kliniku, tak zadny ohen. A je to uz pevne zakotveno v zakone. Takze > neexistuje, ze si krajske veteriny budou delat, co budou chtit. > > PZ > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41679
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41670) (41673) (41677)
Spíš než ošetření v ZO mně trápí to doporučení ke plošnému ošetření.!!!!!!!!!! VU+ veterina.
Podle mého názoru se jako organizace chováme při koordinace ošetření dobře a máme tak i dobré výsledky ohledně zamoření roztoči.
Nemeli jsme 2007 žádné ztráty protože jsme měli cela Praha gabon (více méně preventivně)
Dostali další kraje toto doporučení?????????????
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41678
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41670) (41673)
P. Holub přihlásil je jen jeden jež má podezření a udělá ošetření před dodáním výsledků měli.
Ostatní čekají na výsledky meli
ač je jasné že je to neprůkazné.
Z 25ti členů organizace (175 včelstev )jsou jen 2 včelaři jež zimují na vice než 1 nástavku (vše je 39x24 1 nástavek)
Dotaz P. Holub, jste to vy co píšete v M.Včelaři o Mikroklima v úle ? Měl bych nějaké otázky, mohu na tomto fóru?
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41677
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 4. 3. 2010
Re: ?epky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665) (41674)
Od začátku 80 let se pěstuje trochu jiná řepka Nové odrůdy neobsahují v oleji kyselinu erudikovou (nevím přesný název) a proto se z nejhoršího oleje stal ten lepší. pro nás včelaře to má však jeden špatný výsledek, Včely ji nemají tak v oblibě a také roní nektar kratší dobu než původní odrůdy. Údajně však také z neopylených květů je kvalitnější olej (partenogeneze).
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: ?epky konec? > Datum: 04.3.2010 09:13:17 > ---------------------------------------- > Se řepkou to ještě může být zajímavé. Díky určitému malému množství > nenasycených mastných kyselin v řepce má nafta s příměsí řepkového oleje > nízkou životnost. Co jsem zachytil, tak doporučení je koupenou naftu > vypotřebovat do tří měsíců. > Kdo odstavuje auto třeba přes zimu, měl by správně jednou za nějakou > takovou dobu vypotřebovat starou naftu z nádrže a dolít nově nakoupenou na > benzince. Jinak nenasycené mastné kyseliny v palivovém potrubí a > vstřikovacím čerpadle zpolymerují v rosolovitou hmotu... Uvidí se, jak moc > se to s časem projeví, jestli nakonec kvůli tady tomu nebude třeba > vypěstovat odrůdy řepky speciálně určené na produkci oleje na bionaftu a do > té doby produkci řepkového oleje na bionaftu omezit. > U nás se jinak více zaváděla řepka v 70 letech. Co si pamatuji, neosvědčila > se tehdy na podhorských územích žitopohankového typu od nás směrem k horám, > osvědčila se dobře na polích pšeničnobramborového typu od nás naopak směrem > do nížiny. Ale dneska se stejně tak jako v těch nížinách úspěšně pěstuje i > v podhůří,kde se tehdy neosvědčila... > Co se týká kvality řepkového oleje, v poslední době jsem zachytil hlasy, > které tvrdí, že řepkový olej je svými zdravými účinky z levných olejů > nejlepší a je hned po olivovém. Jak dalece to je skutečně pravda a kolik je > v tom marketingu, nevím. Fakt je, že nejlevnější olej bývá sójový. Teprve > pak řepkový a za ním hned slunečnicový. Může za tím být i to, že méně > povedené šarže vylisovaného řepkového oleje, které dříve stejně skončily > jako potravina, jdou dnes do bionafty a pro lidi jdou jen ty lepší řepkové > oleje..... Taková ona známá slabá pachuť stolního oleje, běžná třeba kdysi > u stolních olejů za socialismu, z dnešních stolních olejů úplně vymizela, > většinou jsou dost lahodné a s typickou chutí podle původu, snad trošku > kromě těch úplně nejlevnějších snad získaných loužením rozpouštědly z > předlisovaných zbytků.... > Řepka obecně jako brukvovitá ale asi bude mít velký potenciál k dalšímu > šlechtění. Zúčastnil jsem se třeba jednoho sezení, kde člověku cpou > předražené hrnce a kuchyňské roboty atd a součástí presentace byla i > nabídka a ochutnávka jakéhosi čistě řepkového oleje ze Švédska. Jak moc to > byla pravda a jestli to nebyl olej dochucený nějakými výtažky, nevím, jasně > žlutý zlatý olej chutnající velmi dobře po másle říznutém jakoby olivovým > olejem, na saláty za studena chuťově perfektní. Ovšem jeho cena si s > kvalitním olivovým olejem nijak nezadala.... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41676
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 4. 3. 2010
Re: Vyet?en? zimn? m?li 2010+n?t?r !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41670) (41673)
,Je to dost sporné. Když se nad tím zamyslíte tak každé léčení přežijí někteří jedinci 4ím dříve začnete z nátěrem Tím delší bude doba pro ošetření po snůšce, což znamená více roztočů v podletí Účelem by tedy mělo být pro roztoče to výhodné období co nejvíce zkrátit
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Pavel Holub <ptp/=/post.cz> > Předmět: Re: Vyet?en? zimn? m?li 2010+n?t?r !? > Datum: 04.3.2010 08:56:13 > ---------------------------------------- > """1/počkáme na výsledky vyšetření. Stanoviště nad 3 roztoče budou > ošetřena."" > Pokud s něčím takovým počítáte, tak to udělejte hned. Už termín 15.3. je > tahající za vlasy. Od tohoto termínu do zahájení snůšky je někde už jen > měsíc. Ošetření by mělo být bez nástavků "skladovaných" pod plodištěm a > připravených pro medník. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41675
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 3. 2010
Re: Řepky konec? (41659) (41660) (41661) (41663) (41665)
Se řepkou to ještě může být zajímavé. Díky určitému malému množství nenasycených mastných kyselin v řepce má nafta s příměsí řepkového oleje nízkou životnost. Co jsem zachytil, tak doporučení je koupenou naftu vypotřebovat do tří měsíců.
Kdo odstavuje auto třeba přes zimu, měl by správně jednou za nějakou takovou dobu vypotřebovat starou naftu z nádrže a dolít nově nakoupenou na benzince. Jinak nenasycené mastné kyseliny v palivovém potrubí a vstřikovacím čerpadle zpolymerují v rosolovitou hmotu... Uvidí se, jak moc se to s časem projeví, jestli nakonec kvůli tady tomu nebude třeba vypěstovat odrůdy řepky speciálně určené na produkci oleje na bionaftu a do té doby produkci řepkového oleje na bionaftu omezit.
U nás se jinak více zaváděla řepka v 70 letech. Co si pamatuji, neosvědčila se tehdy na podhorských územích žitopohankového typu od nás směrem k horám, osvědčila se dobře na polích pšeničnobramborového typu od nás naopak směrem do nížiny. Ale dneska se stejně tak jako v těch nížinách úspěšně pěstuje i v podhůří,kde se tehdy neosvědčila...
Co se týká kvality řepkového oleje, v poslední době jsem zachytil hlasy, které tvrdí, že řepkový olej je svými zdravými účinky z levných olejů nejlepší a je hned po olivovém. Jak dalece to je skutečně pravda a kolik je v tom marketingu, nevím. Fakt je, že nejlevnější olej bývá sójový. Teprve pak řepkový a za ním hned slunečnicový. Může za tím být i to, že méně povedené šarže vylisovaného řepkového oleje, které dříve stejně skončily jako potravina, jdou dnes do bionafty a pro lidi jdou jen ty lepší řepkové oleje..... Taková ona známá slabá pachuť stolního oleje, běžná třeba kdysi u stolních olejů za socialismu, z dnešních stolních olejů úplně vymizela, většinou jsou dost lahodné a s typickou chutí podle původu, snad trošku kromě těch úplně nejlevnějších snad získaných loužením rozpouštědly z předlisovaných zbytků....
Řepka obecně jako brukvovitá ale asi bude mít velký potenciál k dalšímu šlechtění. Zúčastnil jsem se třeba jednoho sezení, kde člověku cpou předražené hrnce a kuchyňské roboty atd a součástí presentace byla i nabídka a ochutnávka jakéhosi čistě řepkového oleje ze Švédska. Jak moc to byla pravda a jestli to nebyl olej dochucený nějakými výtažky, nevím, jasně žlutý zlatý olej chutnající velmi dobře po másle říznutém jakoby olivovým olejem, na saláty za studena chuťově perfektní. Ovšem jeho cena si s kvalitním olivovým olejem nijak nezadala....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41674
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pavel Holub (88.103.248.6) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669) (41670)
"""1/počkáme na výsledky vyšetření. Stanoviště nad 3 roztoče budou ošetřena.""
Pokud s něčím takovým počítáte, tak to udělejte hned. Už termín 15.3. je tahající za vlasy. Od tohoto termínu do zahájení snůšky je někde už jen měsíc. Ošetření by mělo být bez nástavků "skladovaných" pod plodištěm a připravených pro medník.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41673
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669)
Včera 3.3.2010 jsme na výročni schůzi ZO neměli ještě výsledky vyšetření měli.
Dostali jsme jsme ale doporučení od Výzkumného ústavu a od Přažského veterináře.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DOPORUČUJÍ ABYCHOM UDĚLALI PLOŠNÉ OŠETŘENÍ NÁTĚR+ FUMIGACE BEZ OHLEDU NA VÝSLEDEK VYŠETŘENÍ ZIMNÍ MĚLI.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozebírali jsme doporučení na schůzi:
Protože se jedná jen o doporučení ZO nebude nic nařizovat.
Nejzodpovědnějším činitelem o zdraví svých včel je včelař vlastník.
1/počkáme na výsledky vyšetření. Stanoviště nad 3 roztoče budou ošetřena.
2/jestliže jednotliví včelaři měli na podzim vyšší spady DOSTANOU léčivo a natěr+ fumigaci si udělají.
3/včelaři kteří měli nízké podzimní spady a 0-2 roztoče v zimní měli nebudeme nutit nátěr+fumigaci dělat ale mohou ji dělat a léčivo si vyzvednout.
Dostali jste toto doporučení o plošném ošetření také????????????
J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41671
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 4. 3. 2010
Re: Vyšetření zimní měli 2010+nátěr !? (41635) (41638) (41642) (41644) (41669)
Včera 3.3.2010 jsme na výročni schůzi ZO neměli ještě výsledky vyšetření měli.
Dostali jsme jsme ale doporučení od Výzkumného ústavu a od Přažského veterináře.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DOPORUČUJÍ ABYCHOM UDĚLALI PLOŠNÉ OŠETŘENÍ NÁTĚR+ FUMIGACE BEZ OHLEDU NA VÝSLEDEK VYŠETŘENÍ ZIMNÍ MĚLI.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozebírali jsme doporučení na schůzi:
Protože se jedná jen o doporučení ZO nebude nic nařizovat.
Nejzodpovědnějším činitelem o zdraví svých včel je včelař vlastník.
1/počkáme na výsledky vyšetření. Stanoviště nad 3 roztoče budou ošetřena.
2/jestliže jednotliví včelaři měli na podzim vyšší spady DOSTANOU léčivo a natěr+ fumigaci si udělají.
3/včelaři kteří měli nízké podzimní spady a 0-2 roztoče v zimní měli nebudeme nutit nátěr+fumigaci dělat ale mohou ji dělat a léčivo si vyzvednout.
Dostali jste toto doporučení o plošném ošetření také????????????
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41670
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- P.Krátký (90.180.212.169) --- 4. 3. 2010
----------------
No jsem zvědav, letos jich v 448*30 vyzimovám víc a NN připravuji. V loni už pár NN vystavěly, na další mi hoblují prkna.
Mám něco na deseti rámkových N a dost jich mám na 12R.
Takže jsem zvědav a jsem rád za každé mrazivé ráno, co zdrží stromy a kytky a dá včelám náskok. ABy to neuteklo jako vloni. To jsem právě díky včelaření na N24cm bez mřížky prodělal kalhoty. :-)
Karel
Zdravím,kolego.Sám už mám NN několik stovek a nemůžu říct,že by mi stačily,loňská snůška z akátu mě vyškolila,pořád mám ještě co dohánět.A vlastně prakticky celý začátek loňské snůšky byl tak rychlý,že mi málem"uletěla čepice",včelky,než se rozkoukaly,už kvetla řepka(ale tady u nás nějak málo medovala,jarní med byl cítit spíš ovocnými stromy),hned nato akát(který byl ale kupodivu skoro čistý)a navázala hořčice,takže vloni byla v podstatě snůška od konce dubna až do konce června prakticky bez přerušení,trochu problém dělalo oddělit jednotlivé snůšky od sebe,refraktometr rozhodně nezahálel a medomet také ne,pořád bylo co odtáčet,ale pro nedostatek NN mi i tak dost medu uteklo,bylo z toho celkem"jen 70 kg průměr,takže letos připravuji dalších cca 150 NN(na 54 včelstev plus oddělky).Mimochodem,mřížku moc nepoužívám,matka do těch ztlustělých plástů už moc neklade(i když občas tam vklouzne,ale hlavně tam,kde je nějaká trubčina),takže dílo v medníku bývá převážně panenské,i už několikaleté,na zimu vždy odstraním,ať zbytečně nepochytá rezidua z léčení.
Také doufám,že letošní jaro nebude tak hektické.
Pavel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41668
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (212.77.163.102) --- 4. 3. 2010
Re: (41617) (41623) (41630)
Zdravím Karle.Míra je 44.8x28.5 v plodišti,44,8x13.7 v medníku,v nástavcích na 10 rámků,ale v plodišti jich mám jen 9 a v medníku dokonce jen 8,ve větších roztečích.Nechal jsem se inspirovat Jirkou Přesličkou,který o tom před časem psal v Moderním včelaři-funguje to.
Pavel.
----------------
No jsem zvědav, letos jich v 448*30 vyzimovám víc a NN připravuji. V loni už pár NN vystavěly, na další mi hoblují prkna.
Mám něco na deseti rámkových N a dost jich mám na 12R.
Takže jsem zvědav a jsem rád za každé mrazivé ráno, co zdrží stromy a kytky a dá včelám náskok. ABy to neuteklo jako vloni. To jsem právě díky včelaření na N24cm bez mřížky prodělal kalhoty. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41667
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (212.77.163.102) --- 4. 3. 2010
Re: Vyetření zimní měli (41635) (41638) (41642) (41644) (41655) (41656) (41662)
Zdravím p.Josef, dá, zajisté, ale zvýší to kyselost medu, ikdyž se to později odpaří, to jsem příteli kolegovi zapoměl napsat. KM je jediná, která se smí do snůšky použít. Ostatní léčivo ne, varidol .... Zdraví P.S
----------------
Nezkoušel jsem to zatím, ale ti co to dělají, mají za to, že právě v době snůšky nebo krmení je v úle zvýšená vlhkost aodpařování KM je problém. A proto to nekombinují.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41666
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (212.77.163.102) --- 4. 3. 2010
Re: Řepky konec? (41659) (41660) (41661) (41663)
řepkový olej je surovina pro potraviny lacinější třídy a v naší kotlině je zvykem vybírat podle ceny - Takže lidi budou dál nadšeně kupovat klidně i rozmočené kartony maštěné řepkovým olejem, hlavně když to bude v akci.
----------------------------
Jistě, taky se už výroba těchto margarínů včetně Perly, Ramy atd. přesunula do lacinějších zemí a v PTZ Nelahozeves je zrušen.
Takže je jasné že lidi budou kupovat nejlacinější, ale proč by se do těch laciných vyraběných v laciných zemích kupovala řepka zrovna z ČR?
Kolipak margarínů se tady vyrábí? Co vím, tak právě Perla byla pod cenovým tlakem margarínu ze Slovenska.
No, mě můžou být margaríny ukradený, já si koupím ve "statkářské" prodejně vaničku "dražšího" normálně škvařeného sádla, protože to lacinější vnitřní sádlo nemusím, kus černýho karcinogeního uzenýho a nějakou tlačenku a jitrničku a jsem spokojen.
Důležité je nenechat se zblbnout reklamou, že co je dobré, není zdravé a nežrat kvůli tomu umělou hmotu ze supráků.
Osobně si vzpomínám, že před dvaceti lety se pole s řepkou u nás v podhůří vidělo jako vzácnost. Pravidelně jsou zde takových posldních pět let.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41665
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PaveN (88.101.19.249) --- 3. 3. 2010
Re: Řepky konec? (41659) (41660) (41661)
"Je v margarínech lacinéjší třídy"
---------------
řepkový olej je surovina pro potraviny lacinější třídy a v naší kotlině je zvykem vybírat podle ceny - Takže lidi budou dál nadšeně kupovat klidně i rozmočené kartony maštěné řepkovým olejem, hlavně když to bude v akci.
U nás plochy řepky s příchodem pseudoekologických přísad do nafty a benzínu nijak viditelně nenarostly. Některý rok to včelky mají k nejbižšímu poli 3 km. To je pak podezírám, že místo na pole létají do cukrárny ;)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41663
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 3. 3. 2010
Re: Řepky konec? (41659) (41660)
to nebute tak horké. řepka je zdrojem tuků v mnohých potravinách, krabicovým mlékem počínaje a margaríny konče.
-----------------
Taky si vzpomínám, že před patnácti lety a déle sjem o řepku v okolí nezavadil. Za dnešeními rozlohami je MERO v naftě, jinak jí bude asi tak desetina až dvacetina rozlohy.
Je v margarínech lacinéjší třídy, Perla atd, v kvalitnějších - Ramě atd ji moc není.
Takže to bude rozloha asi jako za socialismu, to se za ní kočovalo, dneska stačí mít včely na kraji vesnice a ob rok, nebo každý je řepka v doletu.
No rozhodně to nebude dřív než za pár let.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41661
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78432 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 41659 do č. 41719)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu