78219

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 7. 2010
Re: Lék Gabon - MIMO TÉMA (13070) (13071) (45895) (45918) (45940) (45952)

"Jak Radim srovnává Gabon s biolitem, je zavádějící, protože biolitem si běžně nestříkám ledničku.

Osobně bych Gabon použil, kdybych měl důvod, ale věděl bych že stříkám biolit do ledničky. A chápu lidi co to dělat nechtějí. "

No, ono v biolitu a podobných jsou jiné látky než v Gabonu, i když určitým způsobem příbuzné, většina z nich patří do stejné skupiny.
O ledničcer jsem nepsal, to už je doplněk kohosi jiného , ale používání "bezpečných" insekticidů ne přímo na potraviny, ale v životním prostředí člověka je dnes běžné. To jsou ony "biolity" na létavý i plazivý hmyz, kterými se vystříkávají místnosti, to jsou elektrické ochrany proti komárům, které se dávají do zásuvky a trvale rozprašují insekticid, to jsou zesílené repelenty proti klíšťatům či komárům, co se aplikují přímo na kůži nebo na oblečený oděv, ty obojky na zvířata s dlouhodobým účinkem proti klíšťatům a spousta dalších. Například relativně běžné insekticidy se třeba dnes používají do prostředků na dlouhodobou ochranu dřeva, ono sice stavební a konstrukční předpisy a zvyklosti určují, jak má být takové silně impregnované dřevo odděleno od vlastního interiéru místností, přesto ale může časem docházet třeba k nějakému překonání těch oddělovacích zábran, fólií, izolací atd hmyzem nebo hlodavci a tím k zanášení stop těch látek do místností. I když dřívější, nyní zakázané prostředky na impregnaci dřeva byly obvykle ještě toxičtější.

Zkrátka tím jsem chtěl říct, že dle mého názoru pokud někdo dá Gabony do úlu s medem a potom ten med vytočí, tak zatížení zákazníka toxickými látkami v takovém medu je proti výše napsaným případům "dobrovolného" používání insekticidů úplně zanedbatelné. Navíc acrinathrin či fluvalinat jakožto látky ze skupiny pytethroidů jsou mnohem více rozpustné ve voskových bázích než ve vodné a tak případná kontaminace bude v první řadě ve vosku než v medu.
Jedná se jen o zachování reputace přírodního včelího medu neboli o jeho prodejnost jakožto čistého výrobku bez cizorodých chemických látek.
Podle mého názoru, pokud by se odolnost roztočů nějak nečekaně katastrofálně zvýšila a výzkumníci neměli připravená náhradní léčiva, klidně nakonec dojde k povolené léčení Gabony i v době, kdy je v úlu med na vytočení, nějaké zdůvodnění se klidně najde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45958


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:KaJi - Re: Lék Gabon - MIMO TÉMA
Předchozí:Pavel Cerny - Cukr


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu