77994

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)M. Václavek (93.99.204.43) --- 6. 8. 2010
Re: Zna?en? matek, ?schova pl?st? (46311) (46326) (46332) (46338) (46339) (46348)

Kapoun:
Mohu ale potvrdit, že i u včelařů v naší ZO, kteří zimují na více nástavcích, se více jako 3 VD vyskytlo jenom párkrát, naposled v roce 2003.

___________________________________________________________

Nejde jen o to, že hrozí zkreslené spady příměsí roztočů uhynulých po podzimních léčeních, ale samozřejmě děje se i to, že vlivem záchytu roztočů přirozeně uhynulých v zimě se spad snižuje, a tak se skrývají potenciální ohniska. Vše je otázka hromadných proletů, kterých na podzim v některých letech bývá několik, takže včelstva roztoče včas vyklidí, jindy po ošetření již žádný prolet nemusí být (vloni můj případ), někdy jsou prolety i v lednu a v únoru, někdy až v březnu, prolety mají různou intenzitu, včelstva mají různě vyvinutý čistící pud.

Při zimování v několika nástavkách hraje roli takové množství proměnných, že nelze vypracovat upravenou metodiku, která by se stala alternativou pro nástavkové úly, aby si vyšetření zimní měli i u nich udrželo svoji objektivitu a nebylo pouhou loterií. Prašť jako uhoď… při zimování v několika nástavkách je vyšetření zimní měli ztráta času, prostředků a dezinformace. Bez vlastních iniciativ (monitoring, samoléčba) je zvláště nízkonástavkové včelaření se silnými včelstvy zpravidla hazardování.

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46349


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Josef.Mensik - Re: leton? stavba
Předchozí:Kapoun - Re: Zna?en? matek, ?schova pl?st?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu