78401

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 8. 9. 2010
Re: sezení na letáku (47109)

Podle mně jsou včely na letáku nadbytečné končící letní včely.
Zatímco v normálním včelstvu matka stále ploduje a včely průběžně stárnou a průběžně jsou nahrazovány, je roj v podstatě výběr stejně starých včel. Ty včely vystaví mezistěny, odchovají plod , donesou a zpracují zásoby a potom za střelím dva měsíce od usazení roje už nově odchované včely dělají všechnu práci ve včelstvu a rojové včely, co přežily, jsou najednou všechny v poměrně velkém množství navíc. Tak dožívají buď uvnitř úlu na okraji včelstva na neobsazených plástech v spodním nástavku a pokud v úlu není místo, tak dožívají přes den i na česnu.
A jako nečinné staré včely jsou taky divočejší.
Mohly by se aspoň částečně zaměstnat krmením, kdy by zpracovávaly cukr nebo podněcováním, kdy by venku více létaly pro pyl a sladinu z květů, potom by taky byly méně divoké.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47115


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mirek (213.192.26.250) --- 8. 9. 2010
Stanovy špaček

Vtip: jestli pak víte kdy naposled byl Láda špaček na návštěvě u včelařů na jihu moravivy?
Odpověd:
od té döby co na Jižní moravě povolili odstřel špačků tam nebyl?????????????????? Chchachacha. ze by se bal????????????????????????????????????????


Mirek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47114


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085) (47099) (47111)

dvorsky.leos.sweb.cz/JARO/jaro.htm#TOP

Martin, ale ak sa pozorne podívaš na ten les a trávu, tak je už dávno po zime. Včelstvo je už v plnom rozvoji. Ak to dám do súvisu s teplou zimou, tak sa ani nečudujem. Dvorský to aj zdôvodnil a tieto výpočty som robil aj na základe plusových denných teplôt, prezimované včelstvo neraz bolo silnejšie až o 0,8 kg včiel, takže to by aj svedčilo o tom prečo je také silné. Nuž ale mladý včelár s päťročnou praxou dokazuje, že z neho môže byť dobrý včelársky expert v prípade, že to utvrdíš príslušným štúdiom. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47113


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 8. 9. 2010
Re: sezení na letáku (47109)

Zdravim, usadil jsem letos jeden roj, který se začal v celku dobře rozvíjet, ale teď poslední týdny sleduji, že včely sedí oproti ostatním včelstvům hodně na letátu a jem málo odletují a přiletují, prostě jen tak tam sedí. Zdá se mi že jsou také dost agresivní. Může to být spojené s krmením, loupeží, atd.? PetrM

Nechcem byť za každú cenu múdry, no myslím si, že Ste správne vystihol správnu podstatu tohoto javu. Je čas kŕmenia a sliedenie včiel (aj vlastných a môžu to byť aj osy) a včelstvo sa jednoducho bráni tým, že poučené náletmi cudzích včiel čo ôs na letáč, sa snaží letáč kontrolovať jeho obsadením.Svedčí o tom aj jeho agresivita.

To že menej lietajú nie je ničím zvláštnym úkazom, veď ak neošetrujú plod, tak nemajú prečo lietať (vodu a peľ nenosia)! Včelstvo s M a dostatkom včiel sa vie ochrániť pred narušiteľmi svojho územia. Takže kľudne spávajte. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47112


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (93.99.204.43) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085) (47099)

Pane Turčáni, včelařím už 5 let (vlastně 2 roky předtím taky, ale to nebyly moje včely a nevčelařil jsem podle sebe), ale na tom to nesejde, protože v porovnání s Vaší praxí a s Vaším počtem včelstev se mohu jít zahrabat. Navíc teď kvůli VŠ budu rád, když se o těch pár svých včelstev, které budu mít přes 100 km vzdušnou čarou od koleje, vůbec budu stíhat starat. Takže v dohledné době se ze mě nějaký větší včelař, tedy skutečnější praktik, rozhodně nestane. Ale co vidím, to prostě vidím a za to si stojím!

Jde mi jen o to, aby se konečně už přestalo tupě souhlasně přikyvovat na ty zpropadené německé výzkumy. Znám včelaře (ale je jich opravdu jen málo), kteří mají v zimě určitě mnohem silnější včelstva, než oněch pověstných 1 +/-0,3 kg. A to mají kraňská včelstva, a to včelaří v různých oblastech! Zajímavé je, že jde jen o včelaře s NN-úly, takže to o něčem svědčí! Např. u dadantistů jsem o těch 2 až 3 kg dokonce nikdy ani nečetl! Ale co je psáno, to nemusí být dáno, takže si nemyslete, že na to spoléhám. Spíše důvěřuji vlastním očím. A to co vidím mimo jiné u vlastních včelstev je zaručeně mnohem silnější než ta německá „Standartkraft“.

Podívejte se třeba na tohle:
http://dvorsky.leos.sweb.cz/JARO/jaro.htm#TOP
Tohle jsou včelstva síly cca 1 kg??? To sotva! Mýlím se snad?
Takže mi prosím vysvětlete, jak je u kraňských včelstev něco takového možné? A nesvádějte to jen na prostředí a jinou formu kraňky. Děkuji.

K př. Křapkovi:
Samozřejmě, že ten způsobem, jakým jsem vylíčil současnou sílu svých včelstev, je trochu demagogický. Co jsou to obsazené nástavky? Jaká bude finální síla?
Řeknu to asi takto: Až budu tyto včelstva v říjnu před spojením zužovat na 3 NN, u některých možná budu rád, jestli se do nich vůbec budou vejít bez toho, aby včely nevysely v podmetu, což nechci (nemám rád, když se včely tísní, má to špatný vliv na jejich sílu). Jelikož budu včelstva posilovat oddělky (vlastně po letošní radikální změně metodiky teď u mých včelstev není rozdíl mezi oddělky a produkčními včelstvy... všechna jsou na 6 NN!), výsledná síla bude ještě větší, než je to na fotkách v uvedeném odkaze. Začátkem předjaří budou včelstva krásně obsedat 4 NN a z části ještě další 2 NN.

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47111


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.101) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085) (47105)

A to jsem si myslel, že mám poměrně silná včelstva ;o).
-------------------------
Včera jsme byl chystat krmení na stanovišti, kde jsem nestíhal v červenci vytáčet, včely měly a stále mají dostatečný prostor - většinou metr a víc výšky - taky měly dostatek zásob - letos rekordní medovice.

Většina hustě obsednutého prostoru byla tak kolem půlmetru.

Co se týče zimní síly, tak jsem se tím kdysi zabýval - když jsem považoval sílu za modlu. Počítal jsem to podle Brennera - hustota včel na cm3 atd. A když jsem si hodil do tabulky, jak moc to ovlivní odhad průměru (kubická funkce) a hustoty včel - protože koule co se roztáhne na 8 uliček a visí přes 24cm má určitě menší hustotu než když se chomáček na 5 uličkách tísní k sobě, tak po tomhle a hlavně zjištění, že u nás prostě z jarní snůšky nedostanu nic, pokud se počasí nezblázní a není celý květen vedro - atd.

Tak jsem toho nechal.
Hlavně když jsem zjistil, že zimní síla a stav někdy kolem poloviny května není zas tak moc jednoznačný vztah, jsou velmi často milá i nemilá překvapení. A ještě větší ve výnosu medu.

Takže od té doby jsem v klidu a moc to neřeším.

Ale přeci jen, včely co visí na podzim, přes dva nástavky 24cm, nástavky nejdou uzvednout od zásob, tak to je stav co mě nechává přeci jen přes zimu lépe spát.

A přiměřeně roztočů na podložkách po léčení.
:-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47110


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PetrM (193.86.67.4) --- 8. 9. 2010
sezení na letáku

Zdravim, usadil jsem letos jeden roj, který se začal v celku dobře rozvíjet, ale teď poslední týdny sleduji, že včely sedí oproti ostatním včelstvům hodně na letátu a jem málo odletují a přiletují, prostě jen tak tam sedí. Zdá se mi že jsou také dost agresivní. Může to být spojené s krmením, loupeží, atd.? Popř. co to může znamenat? Hlavní rozdíl je, ale že když ostatní včelstva létají a nosí a na letáku se nezdržují, tyhle nelétají a jen ve skupině sedí. Předem díky za radu P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47109


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 8. 9. 2010
Re: Úschova plástů (47091) (47106)

Pokud by se měly plásty dávat k vyčištění do úlů teď v září, dá se vznik loupeže ovlivnit vhodnou dobou. Rámky se přidají poslední nedeštivý den před delším deštivým obdobím, během deště včelky plásty vyčistí a po deštivém období se pak plásty zase vyberou.
Taky je možné za určitých podmínek plásty od medu klidně skladovat.
Plásty uložit co nejvíc v suchu, ne třeba v přízemí, kde táhne vlhkost odspodu, ale třeba na půdu.
Včelám dát vybrat podstavením nebo přidáním nástavku s plásty nad sezení včel někdy v říjnu nebo listopadu, kdy už letní včely jsou pryč a zimní nejsou, i díky počasí k vyvolání loupeže tak náchylné.
Na hodně suchém místě a třeba v nástavcích uložených v komínu a dole i nahoře jen zasíťovaných, aby proudil vzduch, by mohly plásty od medu v nejhorším případě vydržet i do předjaří, nemám s tím ale velké zkušenosti. Po prvním proletu na rozdíl od podzimu není problém v předjaří u včel volně rozložit nějaké zásoby, v té době to nevadí. Naopak to simuluje snůšku.
Nebo počkat s plásty od medu až do cca května na rozšiřování, plásty od medu, i když přes zimu částečně zkvašeného, včely urychleně vyčistí a matka zaklade rychleji než čisté plásty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47108


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti n?mci :-) (47054) (47062) (47085) (47099) (47100) (47104)

4Částečně ano
Kraňka: má velmi rychlý nástup do plodování. je to horská včela která dobře využívá kratší vegetaci a zimní včely dosahují většího věku Velmi dobře využívá nejranější snůšky U letních a pozdních snůšek je na tom hůře jako následující.
Vlaška: je středomořská včela s pomalým nástupem do síly a velmi dobře využívá pozdní snůšky. Nepřerušuje úplně plodování přes zimu.
Černá: obývá západní část Evropy Nástup do síly je pomalejší jako u Kraňky a velmi dobře využívá letmí a pozdní snůšky
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: a.tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com>
> Předmět: Re: Nassenheider - zase ti n?mci :-)
> Datum: 08.9.2010 10:45:36
> ----------------------------------------
> Každá má svoje specifika pro chov a nemalý vliv má též prostředí ve kterém
> se chovají. Pepan
>
> Ja by som zdôraznil, že prostredie a bohatosť zdrojov (nektár, peľ) hrá pre
> každú včelu prostredie kde žije. To, že jedna šedá, druhá čierna a tretia
> svetlejšia podľa mňa až takú rolu v prejave, nie je. Veď si uvedomme len
> jedno, že včely v prírode nepotrebuje byť silné,pre včelu je dôležité aby
> prežila a na prežitie nemusí byť silná, preto ani nezhromažďuje veľké
> zásoby.
>
> Už štvrtú sezónu mám umiestnené včelstvo v kláte, (na ich živote sa
> zúčastňujem len ich prozorovaním a preventívne fumigujem proti Vd, dokonca
> im podám cez povalu 2-4 kg zásob. To aj napriek tomu, že by si mohli
> priniesť aj päťkrát viac, ako v tomto prípade.
> Ich jedinou starosťou je po zime zosilnieť a vyrojiť (aj trikrát), každý
> rok majú mladú matku a prírodu posilnia tromi včelstvami, možno sa jedno
> uchytí a možno ani to nie.
> a znovu sa to opakuje. V kláte je pre jeho rozvoj dostatočný, ale za 4 roky
> dokázali postupne vystavať dielo asi na 50%. Potom človek je zásadný
> činiteľ na prekročenie tohoto stereotypu, ktorý im svojimi úľmi a zásahmi
> do ich života dáva šancu na mohutný rozvoj a zisk medu pre seba.
>
> Takže súhlasím s Pepanom s tým, že sila včelstva je závislá od prostredia a
> klíma kde žijú, pridávam aj starostlivosť včelára o ne a či je čierna, šedá
> a svetlá -žltá, nie je až tak podstatné. Alebo sa mýlim?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47107


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 8. 9. 2010
RE: Úschova plástů (47091)

Ponechání byť jediného plástu se zásobami u včelínu v této době je bláznivé riziko. Způsobů čištění je několik:
a) místo strůpku dát jen slabá prkénka, folii či tak něco s jedním průlezem pro včely, na to nástavek s plásty k očištění a přikrýt sítem (dokonale, aby se tam včely z jiných úlů nedostaly!). V noci - jsou chladné - včely přenesou zbytky zásob dolů a druhý den to můžeme zase dát do pořádku.
b) Nástavek dáme včelstvu až na dno. Včely přenesou zbytky k hnízdu a spodní nástavek opustí. Pokud to necháme tak do jara, některé plásty chytí plíseň. Zvedání nástavků po nakrmení je dřina.
b) Plásty vyvařit na vosk, k tomu ty zbytky zásob nevadí. Je zbytečné si nechávat větší množství souší přes zimu.

Pepa


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Ludan
Sent: Tuesday, September 07, 2010 10:55 PM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Úschova plástů

Zdravím,
Dnes jsem zazimovával včelky (sundával z nástavků), a kupodivu se v každém úlu našly 2-4 krásně zanešené plástve.
Jednak jsem to už nečekal, a také v prvních včelách byl jen jeden zanešený plást, takže jsem je všechny sundal a nasadil krmítka s tím že plásty uchovám do jara.
Pak mi to přišlo líto, že by cca 30kg medu zbytečně přišlo na jarní krmení a vytáhl jsem medomet a vytočil.
No jo co ale teď s těmi vytočenými plástvemi. Vždycky je vracím, aby je včelky vučistily a opravily, ale teď už nebyly kam vrátit.
Takže teď nevím co s nimi.
Jsou v zásadě dvě možnosti:
1) Zítra jim to v bednách přistrčím k úlu aby to vyžraly (ale bojím se že o to začnou včelstva mezi sebou bojovat a přijde o život spousta včelek.
2) Uklidím to tak jak to je do skříně, jenže se bojím, že se do zbytků medu dostane sajrajt ze sirného knotu (až budu sířit proti zavíječi) a že na jaře až to dám včelkám do nástavků , že je to bude nějak otravovat nebo oslabovat.

Tak nevím .. poraďte prosím.....předem díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47106


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085)

>Pane Turčáni, zajeďte si ke mně do Smiřic podívat se na moje včelstva a já Vám ukážu, jak mohou vypadat solidní kraňská včelstva (i v tuto dobu stále obsedají 6 NN!). Na ty Švýcarské a Německé pokusy .... S pozdravem M. Václavek<
------------------------------------------------------------
Již opět, opět trpím komplexem méněcennosti. A to jsem si myslel, že mám poměrně silná včelstva ;o). Je však otázkou, co to znamená "stále ještě obsedají 6 NN"?? Je prvá polovina měsíce září. Ať chceme, nebo ne, ze včelstev se vytrácejí letní včely a to i ty, které jsme již v červenci (někteří včelaři) předčasně nevyhnali odebráním medníků. Ty včely se vytrácejí zcela zákonitě stářím (upracovaností) a mladé včely nastupujících zimních generací je početně nahradit nemohou. Právě včerá, tj. 7. září, jsem prováděl vážení včelstev a namátkové prohlídky po zakrmení. Byl jsem zvědav na rozsah plodového tělesa a rozmístění zásob. Včelstva - úly mám dosud na šesti NN. Počítáno od úlového dna 1 - 6. V šestém nástavku (krmná - medná komora - hlava úlu) již bez plodu, zásoby zavíčkovány z cca 70%. Pátý nástavek, polod na 6 - 7 plástech - oboustranně, zásoby - 3x plně zavíčkovaný plást, 7 x věnce zavíčkované cca 25 - 30%. Čtvrtý nástavek, plod na 3 - 4 plástech, pyl a sladina částečně víčkováno. Třetí nástavek, již bez plodu, ukládané zásoby pylu a sladiny - bez víčkování - budou částečně přeneseny do nástavků 4 a 5 nástavku. Druhý a prvý nástavek bez plodu, bez zásob, suché plásty, po plástech "bloudí" včely a dávají dosti nevybíravým způsobem najevo, že se jim má zvědavost nelíbí. Obsazenost nástavků včelami odhaduji na cca 60% oproti letnímu vrcholu, kdy byly včely večer vyvěšeny částečně do podmetu a částečně obsedaly přední stranu úlů. Z uvedeného je patrné, že tato konkrétní včelstva připravují zimní sezení v nástavcích 4 a 5. To znamená, že vytvoří zimní hrazen obsedající 8 - 9 uliček na počátku zimy (říjen - listopad). Nyní mi dovolte poněkud spekulovat. V průběhu zimy některé včely zemřou-odejdou (zimní plod je početně i co do kvality zanedbatelný)a počet uliček se zredukuje na 5 - 6 uliček, to znamená průměr chomáče cca 20 - 24 cm a to se rovná 13 000 - 15 000 včel, tedy asi 1,3 - 1,5 kg včel koncem měsíce února - začátek března. Nebo se mýlím?
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47105


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti n?mci :-) (47054) (47062) (47085) (47099) (47100)

Každá má svoje specifika pro chov a nemalý vliv má též prostředí ve kterém se chovají. Pepan

Ja by som zdôraznil, že prostredie a bohatosť zdrojov (nektár, peľ) hrá pre každú včelu prostredie kde žije. To, že jedna šedá, druhá čierna a tretia svetlejšia podľa mňa až takú rolu v prejave, nie je. Veď si uvedomme len jedno, že včely v prírode nepotrebuje byť silné,pre včelu je dôležité aby prežila a na prežitie nemusí byť silná, preto ani nezhromažďuje veľké zásoby.

Už štvrtú sezónu mám umiestnené včelstvo v kláte, (na ich živote sa zúčastňujem len ich prozorovaním a preventívne fumigujem proti Vd, dokonca im podám cez povalu 2-4 kg zásob. To aj napriek tomu, že by si mohli priniesť aj päťkrát viac, ako v tomto prípade.
Ich jedinou starosťou je po zime zosilnieť a vyrojiť (aj trikrát), každý rok majú mladú matku a prírodu posilnia tromi včelstvami, možno sa jedno uchytí a možno ani to nie.
a znovu sa to opakuje. V kláte je pre jeho rozvoj dostatočný, ale za 4 roky dokázali postupne vystavať dielo asi na 50%. Potom človek je zásadný činiteľ na prekročenie tohoto stereotypu, ktorý im svojimi úľmi a zásahmi do ich života dáva šancu na mohutný rozvoj a zisk medu pre seba.

Takže súhlasím s Pepanom s tým, že sila včelstva je závislá od prostredia a klíma kde žijú, pridávam aj starostlivosť včelára o ne a či je čierna, šedá a svetlá -žltá, nie je až tak podstatné. Alebo sa mýlim?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47104


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(90.177.114.254) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085) (47099)

Antone, kolega ve svém nadšení sčítá jablka a hrušky a nevadí mu výsledek v melounech. Zatímco ty uvádíš sílu zimní, nebo brzy v předjaří, kolegu teď fascinuje úl plný včel. V ůnoru bude ale vše jinak. Navíc v zateplených ůlech jsou včelstva výrazně slabší. Ve výnosech ale tato slabší včelstva většinou nanosí víc.Každý si musí vybrat podle sebe. Já preferuji úly zateplené. Anton má opět pravdu, co se týká vylízání plástů vedle úlů. Provádím to na bohem zapomenuté včelnici v lesích, vložky v česnech zatím vůbec nemám a loupež není. Loupež je pouze strašák pro mizerné a neschopné včelaře a že se jich touto dobou zase vyrojí! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47103


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (194.213.39.94) --- 8. 9. 2010
Re: Úschova plástů (47091)

Ludan napsal:

>No jo co ale teď s těmi vytočenými plástvemi. Vždycky je vracím, aby je včelky vučistily a opravily, ale teď už nebyly kam vrátit. Takže teď nevím co s nimi.
........

Můžeš to udělat třeba takto:
Zatím ty plásty dáš do skříně.
Až nakrmíš, tak těch cca 20 vytočených plástů dáš do dvou nástavků a vybereš dvoje silné včely, kam ty nástavky i s plásty dáš.
Včely je za pár dní vyčistí a potom je zase odděláš.
Asi je jedno, jestli jim pod ty přidané nástavky dáš mřížku nebo ne, ale mžížka jim víc rozděluje prostor, možná to trochu urychlí proces vyčištění.

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47102


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 8. 9. 2010
Re: Úschova plástů (47091)

Tak nevím .. poraďte prosím.....předem díky.

Prečo z toho robíte problém, máte niekoľko možností:
- plásty znovu vrátiť do medníkov a nehať včelám zbytky medu vylízať, následne odobrať a uložiť do skríň.

- vyložiť plásty v medníkoch ďalej od stanovišťa a nechať včelám aby to to isté urobili čo hore. Za 5-6 hodín bude na včelnici kľud. Upozorňujem, že túto činnosť nesmiete v polovici prerušiť, nechať až do úplného skončenia čistenia, včely sa postupne ukľudnia bez akýchkoľvek následkov. Ja vraciam posledné plásty pod plodisko a tam ostávajú až do nasledujúcej sezóny a nemám problémy so sírením.

Na Včelnici kde je umiestnené 70 včelstiev, dopĺňam zimné zásoby bez akéhokoľvek zúženia letáčov (20x380mm) a nemám s tým problém. Včera som všetkým včelstvá podal posledné 2,5 kg cukru a 2 litre vody a letáče mám stále 20x380mm. Prax mi potvrdzuje jednu zásadu, ak je včelstvo konsolidované (má dostatok včiel a kladúcu matku) nemôže dôjsť k rabovaniu včelstva. Ak áno, potom je chyba inde.

Prax máme rôznu, každý použije to, čomu verí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47101


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti n?mci :-) (47054) (47062) (47085) (47099)

Podle mne je tady jeden zásadní problém Podle jedněch je západ pupkem světa a správné jsou jen jejich metody podle druhých tomu tak není. Všichni pak, ale zapomínají jednu důležitou věc: tou jsou plemena. Jinak se chová Vlaška, jinak Kraňka a jinak Včela černá. Každá má svoje specifika pro chov a nemalý vliv má též prostředí ve kterém se chovají.
proto to také není stejné a všechno nejde bezhlavě přebírat

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: a.tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com>
> Předmět: Re: Nassenheider - zase ti n?mci :-)
> Datum: 08.9.2010 08:28:49
> ----------------------------------------
> furt to tady dokola omílám už minimálně 4 roky? když už to má být
> objektivní, tak ty včelstva se nesmějí zužovat, musí se zakrmit ihned po
> odběru medu a nesmějí se v daném roce vyrojit a možná se nesmějí chovat ve
> vysokých nástavkách (především se nesmí přesunout plodiště ke stropu, jak
> to děláte Vy)? jenže takto vést svá včelstva asi němečtí výzkumníci
> nedovedou :-)
>
> Mladý muž to že včelárite 4 roky, ešte neznamená, že Ste aj objektívny a
> musíte mať pravdu. Ja by som výskumy nepodceňoval, ja im musím dať za
> pravdu.
> Ja bez zužovania včelárim minimálne 25 rokov, aj s mriežkou aj bez nej a
> bez zásob nikdy neboli posledné vytáčanie medu u mňa býva 1-5 augusta), je
> pravda, že posledné roky po troch znáškach prekladám matku na najvyššie
> miesto v úľovej zostave a včely sa môžu rozhodnúť kde matke pripravia
> miesto na plodovanie. Včelstvá zimujú s tým istým počtom plástov, teda bez
> jediného odobratia plástu.
>
> Istého času som v úľovej štvorzostave (výška plástov 25 cm) 6 včelstiev,
> bez obmedzenia matky materskou mriežkou, po skončení sezóny išlo do zimy
> ako ostatné včelstvá . Nie raz si včelstvo vybralo na plodovanie dolnú časť
> úľovej zostave, ale, žeby to malo nejaký kladný vplyv na silu včelstva som
> nikdy nezistil.
>
> Moja kranka je "lenivá", nech s ňou robím čokoľvek, po zime ich hmotnosť sa
> stále pohybuje v rozmedzí 1,3 kg plus mínus 0,3 kg a mám čo robiť, aby som
> ju udržal na uzde.A to bez akéhokoľvek jarného podnecovania.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47100


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 8. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062) (47085)

furt to tady dokola omílám už minimálně 4 roky… když už to má být objektivní, tak ty včelstva se nesmějí zužovat, musí se zakrmit ihned po odběru medu a nesmějí se v daném roce vyrojit a možná se nesmějí chovat ve vysokých nástavkách (především se nesmí přesunout plodiště ke stropu, jak to děláte Vy)… jenže takto vést svá včelstva asi němečtí výzkumníci nedovedou :-)

Mladý muž to že včelárite 4 roky, ešte neznamená, že Ste aj objektívny a musíte mať pravdu. Ja by som výskumy nepodceňoval, ja im musím dať za pravdu.
Ja bez zužovania včelárim minimálne 25 rokov, aj s mriežkou aj bez nej a bez zásob nikdy neboli posledné vytáčanie medu u mňa býva 1-5 augusta), je pravda, že posledné roky po troch znáškach prekladám matku na najvyššie miesto v úľovej zostave a včely sa môžu rozhodnúť kde matke pripravia miesto na plodovanie. Včelstvá zimujú s tým istým počtom plástov, teda bez jediného odobratia plástu.

Istého času som v úľovej štvorzostave (výška plástov 25 cm) 6 včelstiev, bez obmedzenia matky materskou mriežkou, po skončení sezóny išlo do zimy ako ostatné včelstvá . Nie raz si včelstvo vybralo na plodovanie dolnú časť úľovej zostave, ale, žeby to malo nejaký kladný vplyv na silu včelstva som nikdy nezistil.

Moja kranka je "lenivá", nech s ňou robím čokoľvek, po zime ich hmotnosť sa stále pohybuje v rozmedzí 1,3 kg plus mínus 0,3 kg a mám čo robiť, aby som ju udržal na uzde.A to bez akéhokoľvek jarného podnecovania.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47099


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 8. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088) (47090) (47092)

Pochopte jednu věc místem vzniku, není český med, ale Česká republika, Morava Slezsko a jiné místní názvy. To znamená vždy podstatné jméno. Český med je název značky a český med příslovečné určení. Proto pro označení místa původu podle pravidel Č.J. musíte použít podstatné jméno.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e
> Datum: 07.9.2010 23:09:50
> ----------------------------------------
> Jedna věc je název produktu, který se na nálepce uvádí největším či
> zdůrazněným písmem a druhá věc je vlastnost produktu, která se má podle
> normy na nálepce povinně uvádět, ta je někde pod názvem a je drobným
> písmem.
>
> Svaz si pro sebe a své členy zabral názvy Český med, Moravský med, Slezský
> med plus příslušně pár dalších cizojazyčných názvů plus grafickou podobu
> příslušných značek, které tak bez splnění podmínek Svazu či zakoupení
> licence od Svazu nikdo nemůže legálně použít.
> Zároveň ale musí každý včelař v republice mít povinně uvedenou vlastnost
> produktu, konkrétně místo vzniku medu a to může být uvedeno a napsáno
> drobným písmem jako český nebo možná i moravský a slezský med. Ale stejně
> tak tam může být uvedeno "Med z české republiky" to si zatím Svaz nezabral.
> Aspoň tak problém vidím já.
>
> Možná by bylo zajímavé dát prozkoumat odborníky na obchodní značky, když je
> nařízeno med povinně označovat místem vzniku coby český med, jestli není
> ochranná známka s názvem "Český med" Svazem zaregistrována
> neoprávněně.....a podobně Moravský a Slezský med.....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47098


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mirek (213.192.26.250) --- 8. 9. 2010
Špačkův českýmed-z EU i mimo EU-pravý včelí medik

jen nelze získat značku v teoretické úrovni prodávat český med a prakticky do sklenic lít všechny dovozové medy. Mimochodem nedá se to jíst, což je výhoda nás drobných včelařů, kteří svoji práci dělají poctivě a mají tedy kvalitní med- ČESKÝ a nemusíme se s nikým hádat o označení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47097


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Špaček (90.180.181.191) --- 8. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088) (47090) (47092)

Svaz nemá žádné právo si zabírat název český, moravský, slezský apod. med! Toto označení může používat kdokoliv a kdykoliv, žádné speciální normy na český med nemusí plnit. Stačí, že med bude skutečně český a bude splňovat obecné požadavky na med dané vyhláškou č. 76/2003 Sb. Že má svaz na označení český med atd. jako jediný ochrannou známku je demagogie svazu. Samotné zeměpisné označení český med nelze jako ochrannou známku nikdy a nikým zapsat. Musí to být vždy ochranná známka kombinovaná s nějakým dalším grafickým označením - u svazu např. logo ČSV. Jinak si může kdokoliv požádat o vlastní ochrannou známku český, moravský, slezský apod. med. Že to jde, viz zápis kombinované ochranné známky "český med" společnosti MEDOEXPORT na Úřadu průmyslového vlastnictví pod č.j.359262. Pod touto ochrannou známkou "český med" je prodáván med např. ve Sparu a Makru. Že se registrace jiné ochranné známky "český med" svazu nelíbila svědčí fakt, že ČSV vedl se společností MEDOEXPORT u Úřadu průmyslového vlastnictví spor od roku 2004 do roku 2009. To, že si jinou kombinovanou ochrannou známku může zaregistrovat kdokoliv věděl svaz již na začátku sporu, přesto nelitoval do předem prohrané kauzy investovat nemalé finanční výdaje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47096


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.101) --- 8. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088) (47089)

Toto je ovšem interpretace potravinářské inspekce Která vůbec neřeší práva ochranné značky. TAM PAK ZASE PLATÍ.jiná pravidla, Hlavně o podobnosti názvu nebo vzhledu které mohou spotřebitele uvádět v omyl.

Pepan
.........
Užití ochranných známek a označení původu s textem ČESKÝ MED, MORAVSKÝ MED, SLEZSKÝ MED nebo jeho cizojazyčným ekvivalentem, které jsou průmyslovým vlastnictvím Českého svazu včelařů, se řídí směrnicí ČSV č. 2/2003 o průmyslovém vlastnictví.
JK
.................

Podle mě úřad zaregistruje jakoukoli značku co mu pošlete a není konflikt v jeho databázi.

Teprve soud zkoumá na něčí popud zda je to O.K.
Takže kde není žalobce, není soudce.
A tak se v obchodech klidně objevují medy s nápisem ČESKÝ MED.

Myslím, že kdyby někdo registroval značku PITNÁ VODA, tak by ji úřad zaregistroval taky. Ovšem u soudu, kde by se snažil zakázat její obchodní použití by asi pohořel.

Takže bez soudního rozhodnutí je to jen čechrání peří.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47095


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.101) --- 8. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088) (47090) (47092)

RP:
Svaz si pro sebe a své členy zabral názvy Český med, Moravský med, Slezský med plus příslušně pár dalších cizojazyčných názvů plus grafickou podobu příslušných značek, které tak bez splnění podmínek Svazu či zakoupení licence od Svazu nikdo nemůže legálně použít.

-------------------

To je podle mě dojem, který se snaží někdo vyvolat. Já bych v tom nepomáhal. :-)
Doporučuji si nastudovat web kde je to registrováno.

Kdyby to tak bylo, nebylo by možné nakoupit v obchodech med s nápisem velkým písmem "Český med" na etiketě, které uvádějí na trh právnické osoby, které s vysokou pravděpodobností nemají s nikým žádnou smlouvu.

Občas se takto balené medy dají někde v obchodech vidět.A podle mě je to i jiný balič a distributor.
Pokud by s ejednalo o značku, už by měli na krku soudní spor. Protože to ke značce patří. Pokud značka nemá ochranu a reklamu, není to defakto značka, bez ohledu na právní stav.

Značka je to, co se padělá, nebo na čem se parazituje.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47094


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 9. 2010
Re: Úschova plástů (47091)

Vystavení v bednách bude teď znamenat na pár dní podnícení hromadné loupeže včetně příletu včel od sousedů a nejméně 14 dní potom zkoušení zlodějek, jak dobře si včelky své úly chrání, boje na česnu a třeba i vzájemné vraždění včel.
Uložení do skříně nejspíš způsobí, že přes zimu se na zbytcích medu nachytá prach a rozmnoží kvasinky a jiné nevábné organismy.
Já v tuto dobu mám česno ve dnu zavřené a včelky používají očka nahoře, takže já bych do nástavku pro 10 rámků dal tak 6 - 7 rámků od medu a prostě pod včelky podsadil. Během pár dnů to včelky vyčistí a protože jsou otevřená jen horní očka, zlodějky by se ani neobjevily.
Pokud včely létají česnem ve dnu, podsazování dalšího nástavku s plásty od medu by vyvolalo zbytečně loupež. Tam bych doporučil z krajů spodních nástavků dát na pár dnů po jednom, dvou plástech od medu místo původních, po pár dnech, kdy včely plásty vyčistí, je vybrat a vrátit původní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47093


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088) (47090)

Jedna věc je název produktu, který se na nálepce uvádí největším či zdůrazněným písmem a druhá věc je vlastnost produktu, která se má podle normy na nálepce povinně uvádět, ta je někde pod názvem a je drobným písmem.

Svaz si pro sebe a své členy zabral názvy Český med, Moravský med, Slezský med plus příslušně pár dalších cizojazyčných názvů plus grafickou podobu příslušných značek, které tak bez splnění podmínek Svazu či zakoupení licence od Svazu nikdo nemůže legálně použít.
Zároveň ale musí každý včelař v republice mít povinně uvedenou vlastnost produktu, konkrétně místo vzniku medu a to může být uvedeno a napsáno drobným písmem jako český nebo možná i moravský a slezský med. Ale stejně tak tam může být uvedeno "Med z české republiky" to si zatím Svaz nezabral.
Aspoň tak problém vidím já.

Možná by bylo zajímavé dát prozkoumat odborníky na obchodní značky, když je nařízeno med povinně označovat místem vzniku coby český med, jestli není ochranná známka s názvem "Český med" Svazem zaregistrována neoprávněně.....a podobně Moravský a Slezský med.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47092


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ludan (e-mailem) --- 7. 9. 2010
Úschova plástů

Zdravím,
Dnes jsem zazimovával včelky (sundával z nástavků), a kupodivu se v každém
úlu našly 2-4 krásně zanešené plástve.
Jednak jsem to už nečekal, a také v prvních včelách byl jen jeden zanešený
plást, takže jsem je všechny sundal a nasadil krmítka s tím že plásty
uchovám do jara.
Pak mi to přišlo líto, že by cca 30kg medu zbytečně přišlo na jarní krmení a
vytáhl jsem medomet a vytočil.
No jo co ale teď s těmi vytočenými plástvemi. Vždycky je vracím, aby je
včelky vučistily a opravily, ale teď už nebyly kam vrátit.
Takže teď nevím co s nimi.
Jsou v zásadě dvě možnosti:
1) Zítra jim to v bednách přistrčím k úlu aby to vyžraly (ale bojím se že o
to začnou včelstva mezi sebou bojovat a přijde o život spousta včelek.
2) Uklidím to tak jak to je do skříně, jenže se bojím, že se do zbytků medu
dostane sajrajt ze sirného knotu (až budu sířit proti zavíječi) a že na jaře
až to dám včelkám do nástavků , že je to bude nějak otravovat nebo
oslabovat.

Tak nevím .. poraďte prosím.....předem díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47091


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088)

>Údaj "ČESKÝ" lze uvádět u medu za té podmínky, jestliže se jedná o údaj pravdivý. Podle § 9 odst. 1 písm. b) Vyhlášky č.76/2003 Sb. se med označuje zemí původu, kde byl získán. Jestliže zemí původu je Česká republiky (nejde o směs medů z více zemí), pak výraz "ČESKÝ" je výrazem pravdivým.<
------------------------------------------------------------

Užití ochranných známek a označení původu s textem ČESKÝ MED, MORAVSKÝ MED, SLEZSKÝ MED nebo jeho cizojazyčným ekvivalentem, které jsou průmyslovým vlastnictvím Českého svazu včelařů, se řídí směrnicí ČSV č. 2/2003 o průmyslovém vlastnictví.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47090


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086) (47088)

Toto je ovšem interpretace potravinářské inspekce Která vůbec neřeší práva ochranné značky. TAM PAK ZASE PLATÍ.jiná pravidla, Hlavně o podobnosti názvu nebo vzhledu které mohou spotřebitele uvádět v omyl.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e
> Datum: 07.9.2010 19:05:13
> ----------------------------------------
> > To že označení původu "český med" je v pořádku - tak to je stanovisko
> > státního úředníka/úřadu. Je (bylo) to na webu Metapis.
> ------
>
> Tak doma můžu vesele surfovat - chlebodárce není radno pokoušet :-) - a zde
> to je:
> http://www.iobchod.cz/vcely/default.shtml
>
> - Údaj "ČESKÝ" lze uvádět u medu za té podmínky, jestliže se jedná o údaj
> pravdivý. Podle § 9 odst. 1 písm. b) Vyhlášky č.76/2003 Sb. se med označuje
> zemí původu, kde byl získán. Jestliže zemí původu je Česká republiky (nejde
> o směs medů z více zemí), pak výraz "ČESKÝ" je výrazem pravdivým.
>
> -------------------------------------------------
> Stačí se podívat na www.metapis.cz kde je to celé.
>
>
> Písemné vyjádření Státní zemědělské a potravinářské inspekce - ústředního
> inspektorátu v Brně ke včelaři diskutovaným označením "LESNÍ", "PRAVÝ",
> "ČESKÝ" zaslané naší firmě dne 2.8.2004:
>
> - Údaj "VČELÍ" doplněný ke slovu MED je údajem navíc - tento údaj dle
> našeho názoru uvádět lze, jestliže je pravdivý.
> - Údaj "LESNÍ" je údajem navíc - tento údaj dle našeho názoru uvádět lze,
> jestliže je pravdivý (med však musí být označen ve smyslu platné vyhlášky
> podle původu, tedy medovicový).
> - Údaj "PRAVÝ" nelze u medu uvádět. Tento údaj zakazuje § 7 odst. 2 písm.
> f) Vyhlášky č 324/1997 Sb., v platném znění.
> - Údaj "ČESKÝ" lze uvádět u medu za té podmínky, jestliže se jedná o údaj
> pravdivý. Podle § 9 odst. 1 písm. b) Vyhlášky č.76/2003 Sb. se med označuje
> zemí původu, kde byl získán. Jestliže zemí původu je Česká republiky (nejde
> o směs medů z více zemí), pak výraz "ČESKÝ" je výrazem pravdivým.
> Potud citace z dopisu SZPI - ÚI v Brně ze dne 2.8.2004 firmě METAPIS.
>
> --------------------------
> Takže vzhůru do plnění sklenic a lepení etiket.
> A já jdu ještě rozpouštět Slovesnký cukor z Bily. :-)
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47089


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086)

> To že označení původu "český med" je v pořádku - tak to je stanovisko
> státního úředníka/úřadu. Je (bylo) to na webu Metapis.
------

Tak doma můžu vesele surfovat - chlebodárce není radno pokoušet :-) - a zde to je:
http://www.iobchod.cz/vcely/default.shtml

- Údaj "ČESKÝ" lze uvádět u medu za té podmínky, jestliže se jedná o údaj pravdivý. Podle § 9 odst. 1 písm. b) Vyhlášky č.76/2003 Sb. se med označuje zemí původu, kde byl získán. Jestliže zemí původu je Česká republiky (nejde o směs medů z více zemí), pak výraz "ČESKÝ" je výrazem pravdivým.

-------------------------------------------------
Stačí se podívat na www.metapis.cz kde je to celé.


Písemné vyjádření Státní zemědělské a potravinářské inspekce - ústředního inspektorátu v Brně ke včelaři diskutovaným označením "LESNÍ", "PRAVÝ", "ČESKÝ" zaslané naší firmě dne 2.8.2004:

- Údaj "VČELÍ" doplněný ke slovu MED je údajem navíc - tento údaj dle našeho názoru uvádět lze, jestliže je pravdivý.
- Údaj "LESNÍ" je údajem navíc - tento údaj dle našeho názoru uvádět lze, jestliže je pravdivý (med však musí být označen ve smyslu platné vyhlášky podle původu, tedy medovicový).
- Údaj "PRAVÝ" nelze u medu uvádět. Tento údaj zakazuje § 7 odst. 2 písm. f) Vyhlášky č 324/1997 Sb., v platném znění.
- Údaj "ČESKÝ" lze uvádět u medu za té podmínky, jestliže se jedná o údaj pravdivý. Podle § 9 odst. 1 písm. b) Vyhlášky č.76/2003 Sb. se med označuje zemí původu, kde byl získán. Jestliže zemí původu je Česká republiky (nejde o směs medů z více zemí), pak výraz "ČESKÝ" je výrazem pravdivým.
Potud citace z dopisu SZPI - ÚI v Brně ze dne 2.8.2004 firmě METAPIS.

--------------------------
Takže vzhůru do plnění sklenic a lepení etiket.
A já jdu ještě rozpouštět Slovesnký cukor z Bily. :-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47088


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083) (47086)

Již tady byla i firma která nesla jméno český med a musela ho změnit.
pepan
-------
Jistě, název firmy nemůže být označením země původu. :-)

A nejsme si jist, že musela - tedy že jej změnila po soudním rozsudku, myslím že předem. Takže ji to prostě nestálo za to se zdržovat a platit advokáty.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47087


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083)

Již tady byla i firma která nesla jméno český med a musela ho změnit.
pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e
> Datum: 07.9.2010 12:49:27
> ----------------------------------------
> Český med je značka Země původu musí být Česká republika. zrovna tak já
> nemohu použít název Český med ale musím napsat med z Čech nebo z Čech pod
> Kosířem. Ovšem pak každé vyjadřuje něco jiného. Tady se musíme držet
> Oficiálních názvů a pravidel českého pravopisu. Žádná lidová tvorba se tu
> nepřipouští.
>
> pepan
> --------------------
> Český med není značka. Značka je to co je vlisováno na svazové sklenici a
> to je chráněno. Že se té značce říká český med nic nezakládá.
>
> To že označení původu "český med" je v pořádku - tak to je stanovisko
> státního úředníka/úřadu. Je (bylo) to na webu Metapis.
>
> Je snad moje věc, jestli uvedu Česko nebo Moravu? Můžu snad být přesnější.
> Třeba Český podkrkonošský med.       Pokud odtamtuď je, je to naprosto legální.
> Nebo tam mám psát Med z EU?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47086


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (93.99.204.43) --- 7. 9. 2010
Re: Nassenheider - zase ti němci :-) (47054) (47062)

Solídne pokusy vo Švajčiarsku dokázali, že kraňská včela vytvára skôr menej hmotné včelstvá (v priemere 1?3 kg plus mínus 0,3 kg), ako by sme si to my priali.

___________________________________________________________

Pane Turčáni, zajeďte si ke mně do Smiřic podívat se na moje včelstva a já Vám ukážu, jak mohou vypadat solidní kraňská včelstva (i v tuto dobu stále obsedají 6 NN!). Na ty Švýcarské a Německé pokusy moc nevěřím, protože pitomněji ten výzkum snad ani provádět nešlo. Jejich metodiky včelaření byly typickými metodikami, které k silnějším včelstvům než 1,3 kg mohli vést jen zřídka kdy (furt to tady dokola omílám už minimálně 4 roky… když už to má být objektivní, tak ty včelstva se nesmějí zužovat, musí se zakrmit ihned po odběru medu a nesmějí se v daném roce vyrojit a možná se nesmějí chovat ve vysokých nástavkách (především se nesmí přesunout plodiště ke stropu, jak to děláte Vy)… jenže takto vést svá včelstva asi němečtí výzkumníci nedovedou :-)
Jestli vůbec něco prokázali, tak to je to, že kraňská včelstva mají zakódovaný jistou minimální optimální sílu a tou bude určitě těch cca 1 kg. Této síly se včelstva drží zuby nehty, ale to neznamená, že nemohou zazimovat i 2x či 3x silnější i bez posílení oddělkem.

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47085


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082) (47083)

Značka Český med viz http://www.vcelarstvi.cz/cz/PDF/smernice/21.pdf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47084


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.104) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079) (47082)

Český med je značka Země původu musí být Česká republika. zrovna tak já nemohu použít název Český med ale musím napsat med z Čech nebo z Čech pod Kosířem. Ovšem pak každé vyjadřuje něco jiného. Tady se musíme držet Oficiálních názvů a pravidel českého pravopisu. Žádná lidová tvorba se tu nepřipouští.

pepan
--------------------
Český med není značka. Značka je to co je vlisováno na svazové sklenici a to je chráněno. Že se té značce říká český med nic nezakládá.

To že označení původu "český med" je v pořádku - tak to je stanovisko státního úředníka/úřadu. Je (bylo) to na webu Metapis.

Je snad moje věc, jestli uvedu Česko nebo Moravu? Můžu snad být přesnější. Třeba Český podkrkonošský med. Pokud odtamtuď je, je to naprosto legální.
Nebo tam mám psát Med z EU?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47083


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47079)

Český med je značka Země původu musí být Česká republika. zrovna tak já nemohu použít název Český med ale musím napsat med z Čech nebo z Čech pod Kosířem. Ovšem pak každé vyjadřuje něco jiného. Tady se musíme držet Oficiálních názvů a pravidel českého pravopisu. Žádná lidová tvorba se tu nepřipouští.

pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e
> Datum: 07.9.2010 11:46:09
> ----------------------------------------
> a co se stane, když nečlen pošle svůj med do soutěže Český med a získá
> např. Certifikát "Zlatá medaile soutěže Český med roku 2010" + Certifikát
> "Český med"?
> ----------------------
>
> Co to směšujete?
> Jedna věc je soutěž a medaile na ní udělené,
> druhá použití ochranné značky ČSV "Český med"
> a třetí je věc označení země původu - ČESKÝ MED.
> To je povinné označení. Takže ani nemůže být chráněno.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47082


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076) (47078)

Podmínky ochranných značek jsou neměnné

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e
> Datum: 07.9.2010 10:58:16
> ----------------------------------------
> ""A potom nečlen nemá právo používat ochrannou značku Český med" "
>
> Podmínku, že nečlen Svazu nesmí používat ochrannou značku Český med a
> svazovou sklenici jsem viděl kdesi v pravidlech v době, kdy toto Svaz
> zaváděl. Možná to je ale teď jinak.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47081


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076)

Certifikát ze soutěže není nutný k použití značky český med a obráceně nezakládá ani tu možnost použití této značky Podmínkou je členství ve svazu a určená kritéria.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: PavelN <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu! - bez koment??e
> Datum: 07.9.2010 10:38:33
> ----------------------------------------
> "A potom nečlen nemá právo používat ochrannou značku Český med"
> ------------------
> a co se stane, když nečlen pošle svůj med do soutěže Český med a získá
> např. Certifikát "Zlatá medaile soutěže Český med roku 2010" + Certifikát
> "Český med"?
>
>
> v pokynech se o členství nic nepíše
> http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/2010/05/soutez-cesky-med-2010.pdf
>
> po pravdě řečeno, nehledal jsem to v podmínkách uveřejněných ve Včelařství,
> kde je to možná nějak ošetřeno
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47080


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.104) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a příprava sjezdu! - bez komentáře (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076)

a co se stane, když nečlen pošle svůj med do soutěže Český med a získá např. Certifikát "Zlatá medaile soutěže Český med roku 2010" + Certifikát "Český med"?
----------------------

Co to směšujete?
Jedna věc je soutěž a medaile na ní udělené,
druhá použití ochranné značky ČSV "Český med"
a třetí je věc označení země původu - ČESKÝ MED.
To je povinné označení. Takže ani nemůže být chráněno.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47079


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a příprava sjezdu! - bez komentáře (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075) (47076)

""A potom nečlen nemá právo používat ochrannou značku Český med" "

Podmínku, že nečlen Svazu nesmí používat ochrannou značku Český med a svazovou sklenici jsem viděl kdesi v pravidlech v době, kdy toto Svaz zaváděl. Možná to je ale teď jinak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47078


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 7. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054) (47060) (47063)

Z toho mi vychází, že u nassenheiderů je potřeba získat zkušenosti s rovnoměrným odparem dostatečné denní dávky.
Letos i jiné roky se mi stává u některých včelstev, že se kyselina neopaří ani za 20 dnů, což je špatně (míň než 10ml za den). Když u toho bude ještě otevřené dno, tak to asi moc účinné nebude.
Umístění u plodu a správný knot jsou asi důležité.

RK
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mám podobnou zkušenost. Včelstva v řadě, celkem stejně silná, 2 NH nasazeny ve stejný den do horního nástavku nad plod, po 180 ml, 65%. Očka zavřena, větrací otvory ve víku také, otevřeno jen spodní česno, dno pevné. Přesto rozdíly v odparu velké. Je fakt, že jsem při tom krmil ... Rozdíly ve "zvládání" vlhkosti jsou patrné pouhým okem. Zajímavé je, že jak vloni v srpnu, tak letos v 2. pol. dubna i teď v srpnu to jedno včelstvo (pokaždé jiné) z řady nezvládlo a dostalo se do jakéhosi šoku (buď ztráta matky - jaro, nebo stop v kladení, přestaly brát krmení, hodně mrtvolek na podložce). Letos nebyly extrémní teploty. I na česně bylo vidět, že se chovají jinak než ostatní. Čas a způsob aplikace je asi hodně závislý na stavu každého včelstva, ale jak to poznat? Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47077


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (193.179.220.250) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a příprava sjezdu! - bez komentáře (47038) (47049) (47050) (47051) (47072) (47075)

"A potom nečlen nemá právo používat ochrannou značku Český med"
------------------
a co se stane, když nečlen pošle svůj med do soutěže Český med a získá např. Certifikát "Zlatá medaile soutěže Český med roku 2010" + Certifikát "Český med"?


v pokynech se o členství nic nepíše
http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/2010/05/soutez-cesky-med-2010.pdf

po pravdě řečeno, nehledal jsem to v podmínkách uveřejněných ve Včelařství, kde je to možná nějak ošetřeno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a příprava sjezdu! - bez komentáře (47038) (47049) (47050) (47051) (47072)

"Tohle jsou prkotiny. Pokud včelař přestane být organizovaný, ať vyloučením či jakkoliv jinak, stane se z organizovaného včelaře včelař neorganizovaný."

Vždyť je to dnes prakticky jedno, jestli je včelař organizovaný nebo není. Nárok na dotace je stejný a provádí se stejným způsobem pro člena i nečlena. Taky léčení se provádí stejným způsobem.
Rozdíl je jenom ten, že za léčení včelstev nečlena si příslušní ZO naúčtuje tolik, kolik si odhlasuje a nečlen to musí zaplatit, protože léčení je nařízené. Protože moc možností, jak sehnat někoho jiného na léčení nemá, prakticky obvykle nemá žádnou možnost. Tady vidím, pokud by se nečlenství rozšířilo, určitou možnost vzniku problémů.
A potom nečlen nemá právo používat ochrannou značku Český med, Moravský med a další odvozeniny spravované Svazem a nemá právo používat svazovou sklenici na med. Otázka je, jak moc by to většímu včelaři nečlenovi vadilo, jestli by nečlenství nebyla spíš marketingově využitelná výhoda než nevýhoda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47075


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelN (193.179.220.250) --- 7. 9. 2010
Re: Maringotka (47053)

"Zdravím přátelé, pořídil jsem maringotku s hliníkovým opláštěním a chci se zeptat, jak jí nejlevněji natřít?"
---------------------------
Zkusil bych položit tenhle dotaz lidem z branže. Vím, že je stále těžší najít prodejnu, kde mají opravdového prodavače a ne jenom podavače, ale to hledání se vyplatí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47074


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (194.213.39.94) --- 7. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054) (47060) (47063) (47067)

Albert Gross napsal:

>Nepoužívam NH, ale aj pi Liebigovom odparovači je normálne, že v približne rovnakých včelstvách je odpar KM veľmi rozdielny. Pri NH po použití veľkého knotu už nie je možná žiadna korekcia odparu, iba ak pridať další NH a to isté platí aj pre MG.
..........................

Možná to není úplně pravda, že není možná další korekce.
Na odpar může mít vliv právě umístění odpařovače - teplota a relativní vlhkost.
To je ovlivněno plodováním (a umístěním v blízkosti plodu), a zřejmě i krmením, které může v úle zvyšovat vlhkost (viz orosení folie u některých včelstev při krmení).
A zřejmě tam můžou být i rozdílné geny a stav včelstva ve zvládání vlhkostl v úle.

Prostě mi to přijde, že je to na zkušenosti - vystihnout správné umístění a dobu.
I s tím knotem se dá spekulovat - koupil jsem si dva druhy materiálu na knoty - jeden tvrdší a tlustší, druhý tenčí a měkčí, tipuji, že také nebude odpar stejný.
Při teoretizování o malém odpařování jsem viděl i docela jednoduchý figl - přelomit na půl tácek od piva, šupnout do odpařovače a překrýt košem - a hned je plocha dvojnásobná (nebo umístit do koše dva knoty, jen nebudou zasunuté v drážce). Nebo samozřejmě dát dva odpařovače.

Uvidíme, vyzkoušíme :)

já jsem to letos vyřešil tak, že jsem u dvou včeltev, kde byl odpar pomalý a spad velký, dal ještě po odpaření houbičku s 50ml KM nahoru nad plod.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47073


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 7. 9. 2010
RE: Stanovy a příprava sjezdu! - bez komentáře (47038) (47049) (47050) (47051)

Tohle jsou prkotiny. Pokud včelař přestane být organizovaný, ať vyloučením či jakkoliv jinak, stane se z organizovaného včelaře včelař neorganizovaný. A s nimi má organizace vždy mnohem více práce (léčení...), než s vlastními členy. Takže za prohřešek doporučuji nevylučovat, ale pět ran bičem. No to do stanov dát nelze...
Zaměřte se spíše na to, jak si komerční včelaři chtějí přizpůsobit náš svaz k obrazu svému.

Pepa


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Pavel Zajicek
Sent: Monday, September 06, 2010 8:07 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Stanovy a příprava sjezdu! - bez komentáře

Je to snad nejak na zavadu ?

vybor rozhoduje o prijeti noveho clena. Vybor se schazi u nas pomerne casto, myslim, ze tak co 2-3 mesice, tam je moznost probrat prijeti noveho clena.

Vylouceni ze svazu - clenska schuze. To je taky dle me OK, vybor by si mohl na nekoho zasednout z duvodu nesouhlasu a nebo i jinych v konfrontaci s vyborem a bylo by tak pro vybor jednoduche se takoveho clena zbavit, aby si mohli delat ve vyboru vse po svem. Tak o vylouceni rozhodne clenska schuze, kde se vyjadri nazory clena navrzeneho na vylouceni a vyboru,ktery to navrhuje a clenove se svobodne rozhodno,co s nim.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47072


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (194.213.39.94) --- 7. 9. 2010
Re: nassenheider (47064)

Hanka napsal:

>Prosím, kde lze koupit KM do odpařovačů?
Díky Kornienková
..................

Např. v některých včelařských prodejnách.
já jsem 1 litr koupil kdysi na Kolišti v Brně. (teď bude cena asi kolam 130,- Kč za 1l 85% KM)

Nebo ve větším např.
http://www.eurosarm.cz/web/structure/kontakty-na-sklady-23.html
Tam jsem před nakolika lety koupil 20l 85% KM za něco přes 30,- Kč bez DPH. Dnes už asi zdražili tak ke 40,- Kč bez DPH.

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47071


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: p?ezimov?n? odd?lk? (47034) (47036) (47040) (47057)

Přesně tak je v tom vyjádření jak si čeho vážíme
Umírá:: to čeho si nejvíce vážíme a chcípá: to čím opovrhujeme. To ostatní je mezi tím.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Holy <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: p?ezimov?n? odd?lk?
> Datum: 06.9.2010 22:31:07
> ----------------------------------------
> Milý příteli,
> promiňte starému dědkovi, ale mezi včelaři se o včelách nikdy neříkalo že
> pošly. Dříve se říkalo umřely, dne se obvykle říká že uhynuly. Rozhodně Vás
> nechci poučovat,
> jen se přimlouvám za zachování tohoto zvyku.
> M. Holý
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47070


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: Stanovy a p??prava sjezdu! (47038) (47049) (47055)

s tou dotací je to také tak nikdo ti nic zadarmo nedá D1 napřed musí tvoje včelky odpracovat a ty ostatní musíš napřed sám zainvestovat a až poté snad něco málo dostaneš.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Stanovy a p??prava sjezdu!
> Datum: 06.9.2010 21:29:07
> ----------------------------------------
> Vidím,že zazimování oddělků je důležité! Řekl bych,že stanovy také,ale
> vlastně to není tak důležité hlavně když nám dá svaz nějaké ty prašulky na
> dotacích to nám bude stačit.
> --------------
> Svazu díky,
> ale pro přesnost:
> Prachy dává stát po té co je od jiných vybral. Někdy i od nás. :-)
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47069


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 9. 2010
Re: Maringotka (47053)

"Zdravím přátelé, pořídil jsem maringotku s hliníkovým opláštěním a chci se zeptat, jak jí nejlevněji natřít? "

Oficiálně nejspíš nějakou základní barvu na barevné kovy a na to vrchní barvu, kterou výrobce základní barvy doporučuje.
Z starých socialistických barev by to byl základní Formex tuším S2003 a na to vrchní email Industrol S2013. Hlavně vrchní email S2013 nebo nějaké jeho novější verze dneska vyrábí kdekdo, takže když se bude hledat u více prodejců, dosáhne se zajímavého snížení ceny. Tyto emaily se taky obvykle dají dobře stříkat elektrickou stříkací pistolí.
Jinak základní barva na barevné kovy je běžný sortiment, každý větší výrobce nějakou vyrábí....

Neoficiálně na hliníku dobře drží akrylátové vodouředitelné barvy, mohl by stačit jeden nátěr vrchní vodouředitelnou barvou. Jinak ještě pod to vodouředitelný základ. Pokud není hliník zamaštěný třeba olejem z auta, které maringotku tahalo, tam by vodouředitelná barva dopadla asi špatně.
Nebo v létě za horka a slunečného dne natřít vrchní vypalovací barvou, staří praktici ji používali na nátěry pozinkovaných a hliníkových střech, slunce se postaralo o "vypálení" a barva držela.

Jinak doporučuji letos už maringotku nenatírat, počkat na nějaké suché teplé dny a noci příští rok v létě, barvy zrajou minimálně několik dní a nízká teplota v noci nebo déšť by přilnavost barvy mohla zhoršit, hliník je v tom dost zrádný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47068


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Albert Gross (95.102.246.138) --- 7. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054) (47060) (47063)

Nepoužívam NH, ale aj pi Liebigovom odparovači je normálne, že v približne rovnakých včelstvách je odpar KM veľmi rozdielny. Pri NH po použití veľkého knotu už nie je možná žiadna korekcia odparu, iba ak pridať další NH a to isté platí aj pre MG. Na zvýšenie odparu pri miske s utierkou je možné na začiatok navlhčiť utierku KM /asi 50 ml/ a další odpar je už len udržiavací. Pri kontrole a v prípade nízkeho odparu je možné zvýšiť odpar podložením flašky o cca 0,5 mm. Používam 65% KM, misku pr. 14 cm, utierku vláknitú, nie hubovitú a flašku 200 ml od detskej výživy. Snažím sa dosiahnuť odpar v rozsahu 10 dní, ale pri takýchto jednoduchých prostriedkoch sa odpar vždy rozhodí o pár dní pri jednotlivých úľoch.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47067


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Votrubec (e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: přezimování oddělků (47034) (47036) (47040) (47057)

Nebo, že to nezvládli.


----- Original Message -----
From: "Holy" <e-mail/=/nezadan.spsul.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 06, 2010 10:31 PM
Subject: Re: přezimování oddělků


Milý příteli,
promiňte starému dědkovi, ale mezi včelaři se o včelách nikdy neříkalo že
pošly. Dříve se říkalo umřely, dne se obvykle říká že uhynuly. Rozhodně Vás
nechci poučovat,
jen se přimlouvám za zachování tohoto zvyku.
M. Holý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47066


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Votrubec (e-mailem) --- 7. 9. 2010
Re: dezinfekce (5070) (47056)

Zdravím.
Já už to dělám pistolí tak 10 let.
Jsou hlasy, že plamen je plamen, ale nedbám. Rozdíly nevidím (kolega hned
vedle používá plamen).
Možná je jen rozdíl v porovnání výše provozních nákladů za elektřinu a za
benzín.
Občas to natřu slabým roztokem louhu.

Pavel

----- Original Message -----
From: "jiri" <chosedj/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, September 06, 2010 9:50 PM
Subject: dezinfekce


dobry den rad bych se zeptal na dezinfekci ulu jestli je mozny spusob
opaleni ulu horkouvzdusnou pistoli teplotu 500°c dekuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47065


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Hanka (90.180.219.181) --- 7. 9. 2010
nassenheider

Prosím, kde lze koupit KM do odpařovačů?
Díky Kornienková

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47064


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (194.213.39.94) --- 7. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054) (47060)

Jan Adámek napsal:

>Můj názor je dávat odpařovač vedle plodu nebo přímo doprostřed tělesa( míchám 60% kyselinu). Spad mi nabíhá cca po 5 - 7 dnech. Kyselinu jsem nasadil 28.8. Obvykle vydrží 14 - 30 dní s velkým knotem. Letos na rozdíl od minulého roku kyselinu i cítím při otevření úlu. Dno nezavírám, jen zavřu všechna očka, česno je normálně zúžené.
.............

Podle toho co uvádí Bill Růžička u Mite Gone je pro zajištění účinnosti léčení KM u vícenástavkových včelstev potřeba zajistit rovnoměrný odpar cca 20ml KM denně.
On píše pokud si to dobře pamatuji - že je nezbytné zakrýt dno i očka a česno mít omezené.
I v návodu na nassenheider píšou, že při nedosažení uvedených dávek nastane neúčinnost léčení.

Z toho mi vychází, že u nassenheiderů je potřeba získat zkušenosti s rovnoměrným odparem dostatečné denní dávky.
Letos i jiné roky se mi stává u některých včelstev, že se kyselina neopaří ani za 20 dnů, což je špatně (míň než 10ml za den). Když u toho bude ještě otevřené dno, tak to asi moc účinné nebude.
Umístění u plodu a správný knot jsou asi důležité.

RK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47063


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

a.turčáni (94.229.32.130) --- 6. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054)

I když zimní generace se pořád líhne....uvidíme. Libor

Z vášho príspevku som si vybral jedinú vetu, na ktorú budem reagovať. Neverte knihám, ktoré tvrdia, že z každej vyliahnutej včely v auguste-srpnu či septembri-září, sa stane dlhoveká zimná včela. To by sme mali úľ plný včiel a skutočnosť po prezimovaní je celkom iná. Solídne pokusy vo Švajčiarsku dokázali, že kraňská včela vytvára skôr menej hmotné včelstvá (v priemere 1?3 kg plus mínus 0,3 kg), ako by sme si to my priali.

Zimné dlhoveké vznikajú z normálnych včiel, vnútornou diferenciáciou u ktorých sa vytvorí mohutné tukové teliesko, na základe požierania bielkovinovej potravy, čiže peľu, ktorý poskytuje aspoň 22% dusíkatých látok. Aj zo včiel vyliahnutých v tomto mesiaci sa stáva
minimum dlhovekých zimných včiel. To len tak na objasnenie, ale samozrejme, nemusíte tomu veriť.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47062


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Adámek (90.182.60.236) --- 6. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054) (47060)

Samozřejmě pořád mluvím o plném odpařovači - 180 ml

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47061


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Adámek (90.182.60.236) --- 6. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054)

Ahoj Libore,
bavili jsem se o tom už dnes v telefonu. Můj názor je dávat odpařovač vedle plodu nebo přímo doprostřed tělesa( míchám 60% kyselinu). Spad mi nabíhá cca po 5 - 7 dnech. Kyselinu jsem nasadil 28.8. Obvykle vydrží 14 - 30 dní s velkým knotem. Letos na rozdíl od minulého roku kyselinu i cítím při otevření úlu. Dno nezavírám, jen zavřu všechna očka, česno je normálně zúžené.Jsem zvědavý kolik vypadne po fumigaci. Minulý rok jsem byl docela vysoko - 520 ks.

Zdraví Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47060


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Krušina (85.71.94.235) --- 6. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054)

Libor V. napsal:
>Za osm dnů se odpařilo cirka 120ml kyseliny a z nejvíce zasaženého včelstva spadlo průměrně 0,9 roztoče denně. Zdá se, že se žádná katastrofa nekoná, nassenheidery jsem ze včelstev vyndal. I když zimní generace se pořád líhne....uvidíme.

>Otázka zní: Máme vysledováno, za jak dlouho po vložení kyseliny je roztoč mimo buňku poškozen a upadne z dělnice? Odolává, odolává a teprve (kecám) po týdnu upadne? Nebo se to takhle nedá vyjádřit vůbec? Díky, Libor.
.............

Ti kdo léčí kyselinou déle upozorňují, že zvýšený spad přetrvává ještě cca 2 až 3 týdny. Pokud i potom nepoklesne, je potřeba znovu přeléčit.
Podle toho, co jsem se dočetl mimo jiné ve vyhlášce veteriny, 0,9 ks za den není ani přirozený pad, který by ohrožoval včelstvo, natož po kyselině. (ve vyhlášce veteriny JMK se mluví o 3ks za den a potom další stupeň jako ohrožení 5ks za den).

Jinak praktici říkají, že dlouhodobé opařovače mají výhodu, pokud každého roztoče zasáhnou 2x - než leze do buňky a potom ještě až z ní vyleze. Takže vyjmout po 8 dnech je škoda, chtělo to ještě aspoň těch 12 ale lépe 14 dnů (což by zhruba odpovídalo těm 180 ml po 15 ml za den.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47059


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Holub (178.248.56.32) --- 6. 9. 2010
Re: Nassenheider (47054)

Stačí se podívat do spadů po kyselině ve VMS, hlavně tam, kde jsou vyšší spady. Myslím, že to je z nich patrné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47058


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Holy (90.183.224.2) --- 6. 9. 2010
Re: přezimování oddělků (47034) (47036) (47040)

Milý příteli,
promiňte starému dědkovi, ale mezi včelaři se o včelách nikdy neříkalo že pošly. Dříve se říkalo umřely, dne se obvykle říká že uhynuly. Rozhodně Vás nechci poučovat,
jen se přimlouvám za zachování tohoto zvyku.
M. Holý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47057


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jiri (93.91.240.7) --- 6. 9. 2010
dezinfekce (5070)

dobry den rad bych se zeptal na dezinfekci ulu jestli je mozny spusob opaleni ulu horkouvzdusnou pistoli teplotu 500°c dekuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47056


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 6. 9. 2010
Re: Stanovy a příprava sjezdu! (47038) (47049)

Vidím,že zazimování oddělků je důležité! Řekl bych,že stanovy také,ale vlastně to není tak důležité hlavně když nám dá svaz nějaké ty prašulky na dotacích to nám bude stačit.
--------------
Svazu díky,
ale pro přesnost:
Prachy dává stát po té co je od jiných vybral. Někdy i od nás. :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47055


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78401 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 47055 do č. 47115)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu