78253

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



KaJi (212.77.163.102) --- 14. 10. 2010
Re: Fumigace (47622)

Chystám se pořídit vykuřovač kleštíka griffin 2 nebo něco podobného,ale nějak mi tam nesedí ten olej jako nosná látka amitrazu.
---------------------
Jako mírný chemický laik si myslím, že amitraz je vždy rozpuštěn v nějaké olejovité lázni. I v té lahvičce co se z ní kape léčivo na knot.
Takže podle mě je to otázka množství spáleného oleje. Jestli dvě kapky + papírek celulozy, nebo cca 1ml oleje.

Do úlu nejde olej, ale kouř ze spáleného olej.

Osobně jsem po loňské zkušenosti dospěl k názoru, že plusy převažují mínusy, i když samozřejmě by bylo lepší do včel nic necpat a roztoče odstraňovat účinným zaříkávadlem, případně tancem před česny. :-)
K tomu 1ml oleje navíc si říkám, že to včelám vynahrazuji tím, že mám minimum natřených nástavků. A když vidím kolik barvy na svých nohách včely doslova odřou z okolí oček, tak mi ten kouř co proletí úlem nepřijde zas tak zásadní.

Na druhou stranu - loni jsem vyzkoušel dávkování 1kapka na včelstvo. Tedy 4x míň léčiva.
A tady vidím hlavní důvod proč to letos zkoušet dál. Je to velmi účinná forma aplikace, dým úl skutečně vyplní od rohu do rohu a je tam poměrně dlouho. Když to porovnám s dýmemem od knotu, tak je to podstatný rozdíl. U prostornějšího úlu s nějakými netěsnosti mezi nástavky jsem nemíval dřív dobrý pocit. A podle spadu se skutečně stávalo, že to někdy nezabralo. Nepočítám případy, kdy knot zhasnul.
Další plus je velmi rychlá aplikace. Umožní mi FUMIGOVAT (tohle není podle mě aerosol) i v listopadu a v prosinci, a účinně využít každého oteplení. Vloni jsme objeli 4 stanoviště s asi 50 včelstvy za cca 2 hodiny. Musel bych dohledat. A tak si můžu víc zariskovat a nechat léčení co nejpozději. Dřív bych na takové léčení potřeboval minimálně dva slunné půldny.

V porovnání účinnosti pronikání do skulin je z kombinace aerosol - dým prý účinnější dým.
Takže vbyvíječ aersolu mám v zásobě jen pro případ, že by nastala časná a vytrvalá zima asi jako cca před pěti lety.
Za chladných dní může být aerosol účinnější a je vyzkoušený. Ale dokud se to nevyzkouší, tak se neví.

Jen podotknu, že považuji za normální, že po každém léčení koukám na předem očištěné podložky a ohodnocuji napadení a spad a odhaduji účinnost. Bez toho je blbost experimentovat, ale v podstatě i normálně léčit.
Což jak tak z rozhovorů usuzuji, tak většina lidí nemá tušení, kolik roztočů jim spadlo, z nějakého důvodu považují za relevantní vyšetření zimních vzorků. Což podle mě moc nevypovídá.
Karel

P.S.
A ještě k těm všem obavám z chemie si neodpustím. Proč tedy přes ten všeobecný strach z chemie se natírají a impregnují úly? Vždyť to vadí včelám a dřevo v suchu a na větru vydrží pětiletky bez ochrany.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:J. Matl - Re: Fumigace
Předchozí:Zdeněk Brentner - Re: Fumigace


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu