78268

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Pavel Kovařík (93.99.51.67) --- 9. 6. 2011
Velký obsah vody v řepkovém medu

Proč ta arogance a vulgarita?Já jen napsal staré pořekadlo, že včelař umírá hloupí. Je to všeobecně známé pořekadlo.Určitě se to Vás netýká, vy víte jak to tak pozoruji na této konferenci všechno a všude jste byl a pro jistou dvakrát.Začínající včelař pokud by zde zadal na Vás dotaz, tak ho asi pošlete někde.Nebo přečti si a neotravuj.Když někdo něčemu nerozumí, tak je vhodné se zeptat.Ale Váš úvod k mému dotazu /cit.Zdravím,trpělivost hodně medu přinese.Chce to čas na pochopení a naučit se grif aby se vůl nestrhal a dělal hlavou pokud voda dělá problém,… je to tak nijak jinak / toto je z Vaší dílny a myslím, že včelař Vašeho věku a zkušeností by mohl být mírnější ve svých výrazech./ trochu ubrat plynu/.
Ještě naposledy k mému dotazu. Mám na mysli můj dotaz na Vaší radu nepřehazovat rámky.Já to pochopil, že nepřehazovat rámky v medníku, proto jsem popsal práci s medníky případně v medníku.
S tím převěšováním reagujete na úbytek včel jak jsem popsal. Takže k tomuto mohu jen uvést,že jsem neměl co převěšovat.Jak jsem popsal, tak před řepkou včely v NN obsazovaly 3-4 rámky s plodem.Vzhledem k tomu,že byla abnormálně silná snůška na tento NN – plodiště jsem nasadil další NN se soušemi, a poté podhodil další NN se soušemi.Měl jsem zato, že v případě potřeby plodování matky, matka měla dost nabídnutých příležitostí zaplodovat nabídnutý jeden i druhý NN.Když jsem podhazoval třetí NN, mrknul jsem do NN – plodiště, kde předtím byly 3 rámky s plodem. Plod byl již vylíhlý a rámky byly naplněny medem. Proto jsem do dalšího NN se soušemi dal dva stavební rámky a nástavek dal nad VN – plodiště. Včely na NN reagovaly tak, že souše ihned zanesly medem a vystavěly stavební rámky, které oba matka zakladla a vrátila se zpět do VN.Další NN se soušemi jsem podhazoval až na VN a z NN, kde byla trubčina, tak tu jsem dal zpět do NN se soušemi nad VN. Při podhazování dalších NN po vylíhnutí trubčiny, tak i stavební rámek zanesly medem.
Zmiňoval jste,že v blízkosti plodu je větší obsah vody v medných zásobách.Toto jsem nezkoumal ale má to logiku, nemá to však vliv na další med, který je uložen v mednících, které jsou v případě nasazení 6 NN vzdálené od plodiště cca 1m!

Rojení –výmluva,
Po vytočení horních medníků, které byly dány nad VN a matka je ihned zaplodovala to proto, že nebyla tak silná snůška jako na začátku řepky, včely daly šanci matkou zaklást NN.Pokud by byla tak silná snůška jako předtím, tak matka nemá šanci.
Celkově si myslím, že na velký podíl vody v medu má zasíťované dno a obsazení včel. prostoru .
Pokud se jedná o samotné převěšování v nástavkovém úle.Podle mne je to krajní řešení.S nástavkovým úlem pokud se nemýlím pracuje s nástavky.Jinak se vracím do doby 1,2,3 před Kristem!!!
Příjemný den Pavel.K

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 52688


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:KaJi - Re: skleněný úl
Předchozí:Sroll Josef - RE: skleněný úl






Klikněte sem pro nápovědu