- KaJi (88.101.45.181) --- 20. 10. 2011
Re: Ošetření včelstev nečlenů ZO (54464) (54470) (54472) (54486) (54487) (54490) (54492) (54493)
Je mi jasné,že praktici jako Ruda a Karel si asi poradí,ale co my méně pružní?
F.Mareš
-------------
No ti ostatní musí vzít na vědomí, že ve skutečnosti žádný systém neexistuje, i když se to jako systém tváří a dost lidí co je to živí to za systém vydává.
Je to přesně v duchu a tradici soudruha Potěmkina.
Pokud to nepochopí včelař, bude riskovat úhyny.
Já bych si ten systém přál. ALe nemůže existovat. Ztaím. Chtělo by to v každé ZO alepoň tak 1/5 až 1/10 gramotných a vzdělaných, kteří by navíc měli vliv na rozhodování.
(to je scifi při současnýchg stanovách)
Pak by si nechali nahlásit kolik kdo měl spad po prvním léčení společně s tím jak tlumil v létě. Z toho by zjistili, s jakým stavem jdou do zimy a podle toho doporurčili přitvrdit oproti loňsku, nebo i polevit, případně pomohli se zimním hubením.
Místo odesílámí zimních vzorků by se vzorky po posledním hubení (tedy spad po posledním zásahu - ne ten měsíční "přirozený" spadů) skontrolovaly - měly by být na nule. A když ne, tak metodika, nemetodika, by se zasáhlo ještě v období od Vánoc do poloviny ledna. To je šance, že jsou včely ještě bez plodu. A metodika s tím taky počítá. Nenařizuje vybírat vzorky na Silvestra.
No a přes léto by se u nich sházely informace o spadu, jak je kdo sleduje. A podle toho by vydali varování, doporučení, nebo by situaci hodnotili jako klidnou, nebo by naopak otevřeli spolkovou almaru a vyndali Gabony.
Pokud by k tomu fungoval VMS měli by k dispoziciu srovnání s minulými roky i trendy v okolních ZO i okresech. Situace na jihu v určité formě predikuje situaci u nás na severu. Ať již s měsíčním, či ročním spožděním.
ALe toto neexistuje, tak se musí každý přispůsobit a bránit sám!!! Je to pracnější, nákladnější, protože včelař musí počítat s tím, že okolo nekontrolovaně odcházejí včely a dávkuje dřív, častěji a víc.
--------------
No a k Radimovo poznámce- že veterinář má k dospozici zimní vzorky a podle toho rozhodne.
Proboha, co z nich zjistí? Leda že nějaký moula nevymetl ani podložku. Nebo že byly prolety a podložky jsou prázdné. Víc nic.
Doporučuji všem v ZO atd, ať si v rámci zvyšování gramotnosti sejdou při odesílání vzorků. Vezmou olej a z každého vzroku udělají na místě flotaci - tím se každý přesvědčí, že je to snadné a nemusí za to platit.
Někdo ať přeseje měl a ty roztoče, co si každý přinese a najdou se při flotaci přeneste do trošku té měli, spočtěte a zapiště a udělejte stejný vzorek. Toto nic neporušuje, nikdo včelařům nezakazue si dělat samostané vyšetření.
Budete mít informaci včas (sice nevím k čemu, ale můžete udělat výročklu dřív, prohram bude:-) ), ještě v obdobví bez plodu a můžete ještě léčit, a navíc získáte představu jak přesné je vyšetření zimní měli. A můžete se sázet, jak moc se trefí laboratoř. :-) A to tam bud emít čistou měl bez křídel atd - když si připravíte čistou sítkem.
No a příští rok se domluvte a udělejte takovou schůzi asi tak teď, když by mělo být maximálně tak první ošetření včelstev. (Přesto vše okolo sebe určitě najdete pečlivé fčelaře co to neflákají a už mají hotovo.)
A podle spadu po prvním hubení uvidíte, do čeho jdete a jak moc máte v zimě hubit.
V tom jsem s metodikou zajedno, útočit, když je VD nejslapbší - a to je teď, když není plod.
I když jsou asi letos už včelstva co zoufale plodují v marné snaze vytvořit si zimní generaci. Takže bude dojem, že léčivo nefungtuje, a bude se to mastit.
Jo v organizaci by to bylo snadné, tak až tady nějaké budou, tak se rád zapojím. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 54498
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |