78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Pavel Kovářík (93.99.51.99) --- 15. 3. 2013
Re: Re: kvółty na cukr (60805)

Výsledek jednání Evr.parlamentu ze dne 14.3.2013

Evropský parlament nepotěšil výrobce potravin. Hlasoval pro zachování cukerných kvót na dalších sedm let a v důsledku tedy i pro dražší potraviny, při jejichž výrobě se používá cukr - například nápoje nebo sušenky. O cukru však ještě není definitivně rozhodnuto, Evropská komise totiž na zrušení kvót trvá.

Další důležitá hlasování, kde se o budoucnosti cukru rozhodne, proběhnou v červnu. Zachování kvót až do roku 2020 by zjednodušeně znamenalo pokračování prodeje drahého cukru vyrobeného v EU.

Evropský cukr totiž v důsledku kvót stojí dvakrát více než cukr vyrobený jinde ve světě. Prolomení kvót by uvítali potravináři a zřejmě i spotřebitelé. Cukr by zlevnil, cukrovary by se totiž nadále neřídily přísnými limity na maximální produkci.

"Poslední reforma cukerných kvót proběhla v roce 2006 a způsobila v Evropě každoroční deficit této suroviny mezi třemi a čtyřmi miliony tun, což samozřejmě vyhnalo ceny nahoru," vysvětluje člen zemědělského výboru Evropského parlamentu Hynek Fajmon (ODS). "To samozřejmě vyhovuje producentům cukru, kteří mimochodem představují jednu z nejsilnějších lobby v Evropě, a poškozuje všechny ostatní," dodal.

Zachování kvót si přejí zejména výrobci ze silných zemí - Francie, Německo, Španělsko a Polsko. Zda bude po jejich, se ukáže v červnu na jednání mezi Radou, Parlamentem a Komisí, která se však staví na stranu spotřebitelů a potravinářů a chce kvóty zrušit.

"Zrušení kvót by představovalo i novou šanci pro naše cukrovarnictví, nebo spíš to, co z něj zbylo. Toto tradiční odvětví bylo u nás politickým rozhodnutím skoro zlikvidováno, ale stále máme dobré předpoklady pro jeho obnovení včetně výhodného klimatu," dodal europoslanec Fajmon. Podle něj velký potravinářský podnik, závislý na cukru, musí kvůli kvótám zaplatit ročně desítky nebo stovky milionů korun, které promítá do ceny výrobku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Jan Cervenka - Re: kvĂłĹ?ty na cukr
Předchozí:Josef.Mensik - Re: Re: kvĂłty na cukr


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu