78681
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Aleš (91.235.183.242) --- 27. 2. 2015
Re: Oddělek (66178)
Je to popsáno v mnoha článcích, ale zkusím jednoduše.
Zimuji na 3 nástavcích Adamcovi míry. Poprvé jdu ke včelám, když stoupne denní teplota nad 10 stupňů a seberu z česen zábrany proti myším. Pak až mi vedle včelnice pěkně rozkvete planá třešeň (400 m/mořem cca 30.4. +/- 10 dní). Při prohlídce dělím vyzimovaná včelstva na 3 skupiny. 3 - slabá - vždy 2 spojím přes noviny a dám mezi ně mřížku (některá dvojvčelstva udrží 2 matky i do prvního medobraní, ale pak již mřížku odeberu).
2 - střední - nic s nimi nedělám, jen zpřeházím nástavky - spodní nástavek (ještě tam v tu dobu neklade matka, tak ji nemusím hledat)použiji jako medník a na zbylé dva dám nový nástavek s mezistěnami. A 1 - silná použiji k chovu.
Postup:
spodní nástavek odložím, zbylé dva vrátím ve stejném pořadí zpět na dno, z horního (pokud není, tak i ze spodního) vyberu 2 plásty s plodem a 2 plásty s zbylým krmivem (úmyslně krmím na podzim na cca 22 - 23 kg aby mi ze zkrmené 1 tuny na jaře zbylo cca 200 - 300 kg pro oddělky a ty jsem nemusel krmit)- včely oklepu (nevidím nejlépe a tak jsem matku naposledy viděl před cca 10 lety) a tyto plásty vložím do odloženého spodního nástavku a z něj doplním mezery. Na ně opět nástavek mezistěn, mřížku a odložený nástevek s plodem - odsavač. Takto mám na cca 50% včelstvech odsavač. Druhý den tento nástavek sejmu a položím na připravené dno, zakryji víkem a odnesu cca 10 m od posledního úlu. Místo odsavače položím nový nástavek souší. Takto odložené odsavače použiji k chovu metodou 9 denního odkladu (viz literatura - to si najdete všude) - metoda chovu ve směsném oddělku na jednom místě se mi neosvědčila, neboť základní směsný oddělek zůstal vždy silný a ostatní vytvořené oddělky byly velmi slaboučké - přišli o létaveky. A další práce je již jen s oddělky. U kmenový včelstvech už jen sem tam potěžkám medníky - jak jde snůška a zda nepotřebují přidat 5 nebo 6 nástavek. Po odkvětu řepky točím poprvé, pak kolem 10. - 15. července podruhé (zatím jsem za 15 let včelaření zažil jen jednu snůšku, kdy jsem točil 3x) a do konce července mívám zakrmeno a tím pro mne (kromě léčení)ten rok končí včelaření. Takže dělám jen jedno rozebrání na jaře (to za sobotu stihnu svých cca 35 včelstev), pak se jen točí a druhý celý den, když je skládám před nakrmením na zimování.
Před krmením zhodnotím stav oddělků - silné ponechám jak jsou (zůstávají přes zimu na 2 nástavcích) a slabší použiji na posílení včelstev s nižšími výnosy, nebo vždy 2 spojím dohromady. Na larvení si každý druhý rok koupím zakladený plást s plemenivem od inseminované (chovné) matky od souseda, jež se zabývá chovem a rok mezi tím použiji plemenivo od nejlepší dcery (přiznávám bez mučení, že jediné hledisko je výnos).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 66202
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu