78114

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Jarolím Libor --- 6. 10. 2004
RE: zimování- začátečník-podloka

Podložka na zachycení zimní měli pro diagnostiku spadu roztočů Varroa Destruktor má být v úlu na celou plochu dna po dobu alespoň 1 měsíce. Odběr měli pro diagnostiku se provádí obvykle na konci ledna. Podložku tam musíš dát nejpozději před vánocemi.

Podložku bys do úlu mněl strčit před 1.ošetřením fumigací. A druhý den (nebo třetí) po ošetření bys z ní mněl zlikvidovat všechno co spadlo.
A další den asi taky.
2.ošetření fumigací se dělá za týden po prvním. S podložkou je to stejné.
A totéž u 3.fumigace.
Při třetím ošetření by už roztoči padat nemněli, ale pokud některé včelstvo ploduje, tak byli roztoči při předchozích ošetřeních schovaní pod víčkem a zase padají.
Pokud před ošetřením provedeš kontrolu plodu a všechen zavíčkovaný plod zlikviduješ, nebudou padat roztoči. (před všemi třemi)
Neboj, asi se nenajde nikdo, kdo by tu kontrolu před ošetřením udělal. Po pár letech zkušeností, skoro všichni vědí, že včelstva v tuto dobu neplodují, až na vyjímky.
:-)) Vždy jedno ploduje. :-))

Za asi týden po 3.fumigaci a nebo ošetření aerosolem, kdy už spadli dolů všichni ošetření roztoči, a včely je stihly i vyházet z buněk kde zapadli či zalezli, očistíš podložku a necháž ji tam až do diagnostického odběru.

Pokud jsi mněl Gabon, a odstranil jsi ho v předepsaném čase, tak už dávno v úle není. Někteří přátelé myslí, že po Gabonu mohou ušetřit fumigaci nebo dvě. Není to pravda.
Gabon se dává při velkém napadení na ochranu zimní generace včel. Jeho účinnost je někde mezi 80-90%. Takže stále dost roztočů přežívá. Má za úkol snížit napadení včel pod úroveň, kdy už má včelstvo nárok na přežití. Jsou na to pravidla.
Gabon se vytahuje z úlu měsíc před fumigací. Roztoči mají čas se znovu namnožit a nebo dovléct od jinud. Fumigace (a nebo ekvivalentní ošetření) se provádí vždy 3x.
Za ekvivalentní ošetření, lze v našich podmínkách považovat pouze ošetření aerosolem.
A JEŠTĚ JEDNOU, POČET NESOUVISÍ S GABONEM ANI JINÝM LÉČENÍM.

Podložku na udržení pořádku v úle, tam můžeš mít pořád (stačí na nezasíťovanou část dna) a jednou za čas (týden-dva) to co na ni napadalo uklidit.
Pokud to včely uklízejí, nemusíš to dělat Ty.

Přečti si na www.beedol.cz návody k léčivům.
Ahoj
       Libor Jarolím
       Stará Bělá

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 7397


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:pan Josef Menšík - Re: Zimov?n?
Předchozí:Ducháč. - Re: Včelaři, vzbuďte se!


Klikněte sem pro nápovědu