78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)(91.221.213.137) --- 18. 4. 2023
Re: cena medu (76850) (76853) (76854) (76855)

Se spustil právě akorát domino efekt, jedni druzí zakážou dovoz potravin z ukrajiny, tak se cena v panice ještě více propadne. Tržní princip. Stejně je to byl je a bude čínský nemed z cukru, možná jako nadstandard pro lěpší trhy smíchaný s ukrajinským.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76856


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 4. 2023
Re: cena medu (76850) (76853) (76854)

U medu je problém v tom, že ta přidaná hodnota medu oproti podobné hmotě uměle udělané z nějakých cukru se v praxi někde doma moc nepozná. Maximálně snad při rýmě, když se dělá k aspirínu čaj s medem a citrónem, tam ale částečně funguje i jenom cukr, protože i cukr pokyselený citrónem dodá teplo a podpoří tak zvýšenou teplotu, která tu rýmu společně s vitamínem C a aspirínem rychleji vyžene. Zkušený konzument medu možná pozná trochu rozdílnou chuť nebo podle chuti bude mít podezření na teplem znehodmnocený med, ale medu a jeho chutí je tolik druhů, že se s tím klidně může i nějaký přirozený med svést. A ted náhražka medu přijde na 50, možná jenom na 30 Kč za kilo, zatímco pravý kvalitní med od včel se kupuje za 200 - 300 za kilo a v západních státech EU se zaplatí klidně v přepočtu i 500 - 600 kč za kilo. A to je obrovský rozdíl, který na jedné straně svádí producenty medu ho falšovat a na druhé straně spotřebitele kupovat levné dovezené nekvalitní či teplem poškozené medy až přímo napodobeniny medu.
Na podzim můj supermarket v akci zlevnil tmavý přírodní cukr, půl kila nějak za 30 Kč, tak jsem ho koupil a doma zinvertoval. A vyšlo mi za těch jenom asi 30 Kč nějak 0,6 kilo materiálu chuťově i jinak velmi připomínajícího kvalitní tmavý medovicový chutný med. Chuťově dost podobný červencovému medovicovému medu z lip a jiných listnáčů. Podle mne s tak dokonalou chutí, že kdybych to dal anonymně testovat včelařům, tak minimálně polovina včelařů by s jistotou prohlásila, že to je stoprocentně medovicový med od včel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76855


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gusto (195.168.236.60) --- 17. 4. 2023
Re: cena medu (76850) (76853)

Unia v snahe pomoct ua zrusila clo tusim v 2017 r na dovoz medu..u nas to diluje firma medas,majitelov brat roky zije a podnika na ukrajine..mafia vyuzila ze to zrazu ide vo velkom,u vcelarov boli obrovske zasoby medu ,bezne v desiatkach ton..tak vykupna cena po slnecnici v lete 90€centov..k vianociam to zvyklo stupat k 1,30€..a tak je to uz par rokov,akurat ale med sa uz hodne vyskladnil,a posledne dva roky pred vojnou uz boli aj znaskovo slabsie,ukr vcelari sa zacali chytat rozumu a davat dokopy medzi sebou kamionove mnozstva a tie predavat priamo nemeckym dodavatelom..obchadzajuc tak priekupnikov..vojna nasledne situaciu este zhorsila,tak na ua dnes zasoby medu uz nisu nic extra..Lenze cez ua sem prudi kvantum medu z ciny,vydavaneho za ukrajinsky ,je tam moderna fabrika na odstranovanie pelu z cinskeho medu,nasledne miesanie s ukrajinskym a tak dilovane na slovensko a asi aj inam..a u nas,vzhladom k rovnakej flore,sa to popreda tato ua/čina zmes ako med slovensky,pelova analyza nic co by tu nekvitlo ,neobjavi..a tak si tu zijeme..zachytil som info ze od dnes je zakaz dovozu do sr ua obilia muky a pekarskych vyrobkov... a aj medu a vcelich produktov ,to ale este nemam overene..bola by to pozitivna info ,lebo uz siesty rok mame hyper super zaplavene šmakuladami od 3 do 4€ ..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76854


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 17. 4. 2023
Re: cena medu (76850)

Houby kvůli logistickým cestám. Polští obchodníci, jak se to za války nesledovalo a možná ještě nesleduje, poslali přes hranice k ukrajinským velkostatkářům kamióny, obilí od nich koupili za hotové, dovezli bez jakékoliv evidence a v Polsku vydávali za dvakrát dražší polské obilí. Otázka je, jak to bude s medem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76853


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(90.177.32.217) --- 17. 4. 2023
Re: cena medu (76850) (76851)

JSG ¿?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 16. 4. 2023
Re: cena medu (76850)

CO si myslíte, jak se zachová česká vláda a ministr zeměděství? A kde na jakém odbytišti med dovezený přes Ukrajinu a z Ukrajiny, který se neudá v Polsku a Maďarsku skončí?

Neoficiální zprávy tvrdí, že Fénix povstal z popela. Tím myslím velkého baliče a obchodníka s medem, který byl na supermarketovém hřišti před 10 a více lety.

Ceny medů z Ukrajiny pokud vím, jsou v nákupu někde okolo 2€ za kg.

:(

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76851


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 16. 4. 2023
cena medu

https://index.hu/gazdasag/2023/04/15/nagy-istvan-gabona-ukrajna-mezogazdasag-import-tilalom-lengyelorszag/


Ministr zemědělství István Nagy v prohlášení oznámil, že v zájmu zastupování zájmů maďarské farmářské komunity dočasně zakazuje dovoz obilí a olejnatých semen pocházejících nebo pocházejících z Ukrajiny, jakož i několika dalších zemědělských produktů do Maďarska, podobně jako v Polsku.
Šéf ministerstva vysvětlil: pokračování současných tržních procesů by způsobilo tak vážné škody maďarskému zemědělství, že je třeba přijmout mimořádná opatření k jejich zastavení.

S výrobními postupy, které již nejsou v Evropské unii povoleny, a v důsledku toho s extrémně nízkými výrobními náklady začalo ukrajinské zemědělství s plnými možnostmi bezcelního a volného obchodu vyvážet na evropský trh kromě obilí a olejnatá semena, takové množství drůbeže, vajec a medu, které znemožnilo domácím a středoevropským zemědělcům prodávat

přidal.

Zdůraznil: omezení dovozu do Maďarska je dočasné a trvá do 30. června 2023, což může být dostatečná doba k přijetí smysluplných a trvalých opatření EU, k přehodnocení úplného bezcelního charakteru ukrajinského zboží a fungování solidarity chodby.

Maďarská vláda vždy stojí na straně maďarských zemědělců a chrání maďarské zemědělství

- zdůraznil šéf ministerstva.

Pokud nebudou přijata smysluplná opatření EU, vláda dočasně zakáže dovoz obilí a olejnatých semen a několika dalších zemědělských produktů do Maďarska pocházejících nebo pocházejících z Ukrajiny, jako v Polsku, oznámil ministr zemědělství István Nagy.

Sledujeme Polsko
Polsko také zakázalo dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny, aby „chránilo svůj zemědělský sektor“.

Ukrajinské obilí, které je levnější než obilí pěstované v Evropské unii, zůstalo ve velkých množstvích ve středoevropských státech kvůli úzkým logistickým křižovatkám, poškozujícím ceny a odbyt pro místní farmáře, což byl problém pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost ve volebním roce .

Předseda vládnoucí strany Jaroslaw Kaczynski řekl, že Polsko je připraveno zahájit jednání s Ukrajinou o urovnání otázky obilí , a proto již byla ukrajinská strana o rozhodnutí informována.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76850


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 4. 2023
Re: Ako postupovať pri prechode na ležan (76846) (76848)

Nebo když neunese nástavky, tak ať pracuje se zadováky.
Člověk nemládne, takže časem stejně u jakéhokoliv systému nástavků přejde od manipulace s celými nástavky k manipulaci s jednotlivými plásty. A tím k výrazému snížení produktivity.
A když už má člověk pracovat s jednotlivými rámky, tak ať dělá to včelaření v zadovácích, protože potom zadovák nabízí proti nástavku takové výrazné benfity jako snadné rozšiřování a zužování plodiště a medníků přesně na sílu včelstva nebo česno velmi dobře stavěné a vymyšlené proti loupežím.
A když člověk včelaří s nástavky a přehazuje celé nástavky plné medu, tak končí kvůli zádům se včelařením už někdy v 60 - 65 letech. Jenže když pracuje s jednotlivými rámky a navíc u zadováku, kde může se včelami pracovat vsedě, může včelařit až prakticky do smrti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76849


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 14. 4. 2023
Re: Ako postupovať pri prechode na ležan (76846)

Je-li něco těžší tak brat méně. Ležan je těžkej jak rakev. Do toho bych nešel absolutně. Je to minimálně dvou oslový systém, a kde druhého osla najít? Éčko, to je 17mm výška? Jak může být NN systém k neunesení? Jestli někdo neunese Erámků 10, tak ať nosí půlku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76848


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 4. 2023
Re: Ako postupovať pri prechode na ležan (76846)

Podle mne je nejčistší v podletí udělat ze včelstva smetenec - umělý roj a osadit do nového úlu na mezistěny a zakrmit, aby je vystavěly.
Nebo obdobu norského zimování se současnou výměnouz úlů a plástů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76847


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.237.224.50) --- 14. 4. 2023
Ako postupovať pri prechode na ležan

Po včelárení na nadstavkových úľoch rozmeru E musím prejsť na inú možnosť, vzhľadom k obtiažnosti pri prenášaní ťažkých nadstavkov.
Skusenosť viacerých včelárov tento problém rieši prechodom na horizontálny úľ - ležan, a to sa mi javí ako jediná možnosť, ak chcem pokračovať vo včelárení.
Otázka je, ako teraz, na jar, prejsť z E-čiek na B10 v ležane.
Poradí niekto _

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76846


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.237.224.50) --- 14. 4. 2023
Ako postupovať pri prechode na ležan

Po včelárení na nadstavkových úľoch rozmeru E musím prejsť na inú možnosť, vzhľadom k obtiažnosti pri prenášaní ťažkých nadstavkov.
Skusenosť viacerých včelárov tento problém rieši prechodom na horizontálny úľ - ležan, a to sa mi javí ako jediná možnosť, ak chcem pokračovať vo včelárení.
Otázka je, ako teraz, na jar, prejsť z E-čiek na B10 v ležane.
Poradí niekto _

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76845


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pepan (217.170.101.106) --- 14. 4. 2023
Re: Zasoby (76836)

O žehráte na počasí? 1)Duben ještě tam budem. 2)studený máj v stodole ráj. 3)pak medarhov kápě 40dní kape.4) a jetu Svatá Anna chladno zrána. Můžež již začít rozpouštět cukr. Cha cha?!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pepan (217.170.101.106) --- 14. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825) (76826) (76827) (76830) (76831) (76838) (76839)

S tím lze jen souhlasit. DŘíve když se dávala příspěvek na zimování tak to mělo logiku Ale dnes nevím jak se ktomu postavit. Také je důležité, za jakým účelem se včely chovají a co mají opylovat, či snad jen produkovat med? Toť otázka?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76843


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 4. 2023
Re: Zasoby (76836) (76840) (76841)

Záleží jaké bude počasí a jaké má kdo v blízkosti včelstev zdroje časné snůšky. Včely se pořád dají "propálit" přílišným krmením, pokud bude nepříznivé chladné počasí. A pokud se dlouhověké včely z loňska dorazí zpracováním cukru místo výchovy nových včel. Potom včely mohou být v květnu v síle oddělku a obsedat třeba jenom tak těch 5 - 8 plástů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:102a:401b:8a34:1:0:7792:f375) --- 13. 4. 2023
Re: Zasoby (76836) (76840)

Při tomhle počasí se dá předpokládat že zásoby mizí když není přínos z přírody a včely plodují naplno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76841


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:102a:401b:8a34:1:0:7792:f375) --- 13. 4. 2023
Re: Zasoby (76836)

Jestli teď někomu včely padají hladem tak je to neschopnost včelaře teď už se dají včely bez problémů příkrmit už bylo počasí na prohlídky zjistit stav zásob a tady v tuhle dobu se dá i potěžkáním úlu. Není problém dát trochu roztoku do rámkového krmítka nebo otočit sklenici s prosakovacím víčkem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76840


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 13. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825) (76826) (76827) (76830) (76831) (76838)

Přesně z těchto čísel by se měla vyplácet D1. Od počátku D1 za opylování, tj. minimálně 15 let. Kdo nevyzimuje, ten neopyluje. Prostá logika a prosté počty. Jenže mít napodzim více včelstev, je víc adidas. Pro někoho. Hlavně pro Prahu, která z toho vždy brala příspěvky. I to jak vidno jednou skončí. A základní členské půjde svou výší do nebes.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76839


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.3.241) --- 13. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825) (76826) (76827) (76830) (76831)

www.oocsvfm.cz- aktuality.Holt čím vic CIS,tím větší chaos.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76838


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 13. 4. 2023
Re: Zasoby (76836)

Včely v nákladech od nového roku, tj od 1.1. stály cca 300Kč na úl bez mezistěn a novýho inventáře. Kdo to neproinvestoval do základních věcí jako doprava a kontrola, krmiva a voda, tak by měl přestat včelařit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76837


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:102a:5007:f5b8:1:0:e5cc:4bac) --- 13. 4. 2023
Zasoby

Už za Ina být problém se zásobami, včely už někde padly hladem, co čekat pyl nula, matky se flakaj, a pořád bude zima

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 13. 4. 2023
úl z prkének.

Zajímavý článšk.
https://www.denik.cz/hobby/vcelar-zihadla-vcelareni.html
A zajímavě řešené úly. Mám nástavky řešené podobně pro rámky 39x24 skládám dva nástavky výšky 12.5 - 13 cm a na dno a na víko často používám taky po jednom takovém nízkém nástavku.
Tam je problém s tvarovou stabilitou, ty nástavky - prkénka musí být dělané hodně kvalitně a z velmi kvalitního dřeva. Jinak se různě kroutí a mezi nimi pak vznikají mezery, kterými v zimě táhne a v podletí přitahují zlodějky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 10. 4. 2023
Re: Med (76833)

Taky tomu zákazníkovi přestal chutnat cheba za 49kč když ho nedávno kupoval za 32kč? Takže teď přešel na ten nejhnusnější nedopečený chleba a chutná mu. Tak to je dokonalé přeprogramování mysli, prima povedlo se.<

Tak si koupí chleba jen půlku. A v podstatě ještě ušetří pár korun v rozdílu mezi 25 za půlku a 32 původně za celý. To není o přeprogramování mysli, to je o nastupující bídě a šetření. Hodně generací to nezažilo. Máme se v Evropě jak prasata v žitě a toto je výsledek. Po vykrmení porážka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.213.137) --- 10. 4. 2023
Med

,,Onehdá mi sdělil upřímně jeden dobrý zákazník co si kupoval pravidelně medu docela hodně, že med tak jak se zdražuje, mu přestal chutnat. Proto ho už nechce kupovat."
-----------------------------------------------------------
Taky tomu zákazníkovi přestal chutnat cheba za 49kč když ho nedávno kupoval za 32kč? Takže teď přešel na ten nejhnusnější nedopečený chleba a chutná mu. Tak to je dokonalé přeprogramování mysli, prima povedlo se.

Celá tahle inflace je jen nástoj na
1.)znehodnoceí úspor okradení poctivě střádajících celý život
2.)nevídané zadlužení států
3.)degradování člověka na úplné prase co si bude mlaskat jako dřív nad tím nejlevnějším žrádlem co mu podstrčili ve velkovýkrmnách nebo v akce super hyper.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 9. 4. 2023
Re: jak správně použít Jenter systém (76828) (76829)

"Hodně se začalo diskutovat o životnosti. Matky starší 1 roku se v podstatě v US likvidují a nahrazují se novými."
a.
To jsem si všiml taky, že se životnost matek zkrátila. Dříve mohla být matka ve včelstvu 1 - 2 - 3 roky a teprve potom často mohlo být výhodné matku měnit. Ćtvrtý rok už se často stávalo, že matka zmizela, a včelstvo bylo bezmatečné. Pátý rok byl tak asi mezní, déle už matka ve včelách udržet nešla.
Dnes se to stává v zimě, matka vychovaná tentýž rok ideálně časněji na jaře, ne pozdě v létě, má po přezimování silné včeklstvo, matka dvouletá má po přezimování včelstvo slabší a pokud se nechá matka ve včelstvu třetí rok, tak včelstvo i s matko u v zimě často uhyne a není z toho nic.
Ovšem v té Emerice mají profesionální včelaři často takový systém, že včelstva na jaře koupí od velkovčelařů specializovaných na produkci včelstev, s těmi včelami projede v USA všechno možné, kde mu zaplatí za opylování, z jižních států postupně ke kanadské hranici a zpět a na podzim nekrmí, ale včelstva zlikviduje, zásoby vytočí a plásty vyvaří. A další rok zase na jaře koupí nová včelstva...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 9. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825) (76826) (76827) (76830)

Používáme zasedačku ou,kde máme virtuální sidlo podle spolkového rejstříku,dokonce za to ou nic nechce a nájem je zdarma.Takové malé pozitivum pro kasičku ZO.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 9. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825) (76826) (76827)


Až bude všechno zdigitalizováno,tak doufám,že už tady nebudu,protože bez netu už neobjednám ani místnost na výročku normálně,po telefonu jako dřiv.Obec zavedla rezervačni systém na stránkách,kde se s tim člověk 5 minut trápi a proklikává nesmysly a poučeními,aby mu za půl hodiny prišel email,že je termín už obsazený,dalši kolečko a sláva,do třetice potvrzujíci email.Dřiv to bylo vyřizené telefonem za minutu a bez nesmyslů kolem.Proč dělat věci jednoduše,když jdou elektronicky,pravda.<

Tady často nejsou ani kde místa pro schůzi. Unás se hospody přestavujou na penziony. Nelze vnich už dělat akce.

Je to nastavený tak, že se vše včetně včelařů musí zlikvidovat. Protože není co opylovat a včelařství a včelaři jsou nežádoucí z důvodů nepotřebnosti. Proto D1 dle mého názoru nezrušili celou hned, ale postupně. Aby si to včelaři uvědomili že jsou nežádoucí. Co je tady důležité, tak dovoz medu, (nebo toho co je za med prohlášeno v dekladaci) potom odvedené dph, odvedené clo, dále skvělá více jak 40% marže pro obchodníky. Med nikoho už nezajímá. Kdo ho chce, koupí si jej z regálu a kdo jej má koupit za plnou palbu od včelaře, si ho odpustí.

Onehdá mi sdělil upřímně jeden dobrý zákazník co si kupoval pravidelně medu docela hodně, že med tak jak se zdražuje, mu přestal chutnat. Proto ho už nechce kupovat. Je to jak u nějakých kuřáků, nekouří protože se zdražilo. A to jsme zase u státních praktik, protože stát si myslí, že to co prodotuje a trh zdraží natolik, že se zboží přestane jako cigarety kupovat. Dojde alternativa, vaporizéry, tak se zdaní a zregulojou i ty. Kdo si myslí, že tu kecám ať se laskavě na příkladu cigaret a medu zamyslí. Je to tak, trh s medem je také tiše regulovaná státní,nyní, nepotřebná položka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 9. 4. 2023
Re: jak správně použít Jenter systém (76828)

jak správně použít Jenter systém
obecně málo informací z praxe<

Praxe je taková, že prvotní jsou kvalitní trubci. Potom mohou s kvalitu trubců přijít kvalitní matky. S kvalitníma matkama v podstatě CCD neexistuje. Colony colapse se prohlásil ve světě za neznámou diagózu. Jako pojem existuje ale diagóza ne. Tz. že včelstvo je tak dobré jak dobré je matka. Veškeré informace jak byly vyfiltrovány, ukazují na úhyn včelstva z 80-90% kvůli špatné matce. Hodně se začalo diskutovat o životnosti. Matky starší 1 roku se v podstatě v US likvidují a nahrazují se novými.

Matka stářím "chytá" nemoci. Buď jsou infikovány již při larvení, dospívání nebo jsou infekce matek během vykrmování ošetřovatelkami co matku krmí. Zpravidla tohoto se např diskutuje o očkování proti moru včelího plodu očkováním právě touto cestou. (jenže je velmi chabá a rychle vyprchne
očkovací účinek látky) Zatím nepřekonatelné a velmi infekční jsou melanomy černého odstínu okolo vaječníků matek. Obrovský problém virový je černání matečníků. Tam ani Jenter nepomůže, jde o opatření typu vše zanechat a přestěhovat se jinam stím že se koupí k chovu matek vše nové, vč. kuříku i úlů.

Tz. chovat pouze v silných a dobře živených a zdravých včelstvech.

Tz. chovat série z vajíčka ano, ale za podmínek které zaručují kvalitní krmě a optimum od puknutí vajíček.

Jenter je jen špička ledovce. Proto se do chovu nehrnu a dělám raději dělence a různá kouzla s mateří mřížkou.

Letos je ale stále zima, trubci se začínají líhnout, do 3 chov matek se tedy posunuje na začátek května.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (2a00:1028:8b40:42:30d2:9876:427:18b7) --- 8. 4. 2023
jak správně použít Jenter systém

obecně málo informací z praxe

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825) (76826)

Až bude všechno zdigitalizováno,tak doufám,že už tady nebudu,protože bez netu už neobjednám ani místnost na výročku normálně,po telefonu jako dřiv.Obec zavedla rezervačni systém na stránkách,kde se s tim člověk 5 minut trápi a proklikává nesmysly a poučeními,aby mu za půl hodiny prišel email,že je termín už obsazený,dalši kolečko a sláva,do třetice potvrzujíci email.Dřiv to bylo vyřizené telefonem za minutu a bez nesmyslů kolem.Proč dělat věci jednoduše,když jdou elektronicky,pravda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823) (76825)

Tak za nějakých pár let, až bude mít stát všechno zdigitalizováno a informačně propojeno a až bude něco jako budoucí datové schránky mít každý, tak úplně zmizí potřeba práce těch dobrovolných funkcionářů ZO. Včelař si jenom stáhne příslušný formulář, ten vyplní a pošle datovou schránkou úplně mimo ČSV. Stejně tak objedná léčivo nebo vyfasuje dotace třeba na nové úly, pokud to ještě bude v budoucnu dotováno.
A dobrovolní funkcionáři ZO budou pracovat maximálně na místním společenském sdružení. Na včelařských plesech, výstavách nebo třeba ve spolupráci s místním úřadem odboru životního prostředí na vysazodvání včelařských dřevin. A že těch včelařských dřevin, teřba líp a javorů bude zatraceně třeba, pokud se mají masově obnovovat drobné krajinné celky, které se za komunistů a potom ještě po Sametu likvidovaly, aby se na jejich úkor rozšiřovaly pole.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:102a:5015:dad3:1:0:cc10:221c) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823)

Funkcionáři a i ostatní toho mají plný zuby......počkejte až přijdou s tím, že za objednání léčiva pro členy a jejich výdej budou chtít to výpalné, dnes je to ochotě pár blbci, ale když svaz všude bere tak toto hrozí, pak se z z.s. stane mrtvola. No ona už vlastně je.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821) (76823)

Tak dlouho se chodi s hrnkem pro vodu,až se ucho utrhne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821)

No, Svaz pořád stojí z velké části na práci dobrovolných funkcionářů ZO.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820) (76821)

"To se to hoduje,když to druzí platí".To se reformovat nedá.
2 svazové podniky jako možný zdroj financovaní svazu díky péči svazových hospodářů pryč,zbyla příživa na státních dotacích a navyšování členského,dokud členové ještě jsou..Teď stát utáhl kohoutky a ejhle.Prásk po natažené pazouře svazu.
Tohle prostě pojde časem samo.Hlady.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76822


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.213.137) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819) (76820)

Reformovat není co, svaz od základu stojí na socialismu. Tady už 30 let je jiný režim, takže s vymřením generace se socialistickými návyky a myšlením ... což přesně nastává nyní to už bylo předpovězeno. Svaz je prázdná schránka, podobně jako církev zůstaly jen majetky ze slávy dob minulých a teď jim budou padat střechy na hlavu, páč udržovat takové monstrum v jiné době nejde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mirek H (109.80.50.176) --- 8. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817) (76819)

Nesouhlasím s předcházejícím příspěvkem pod č.76819,když chcete změny,napište konkrétně jaké,čeho se mají týkat a jak dle vás pokračovat ve svazové činnosti.Napsat děkujeme odejděte je naprosto o ničemu.
Přeji všem veselé velikonoce a hlavně pro včely příznivější počasí.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:102a:4005:5a10:1:0:5862:b4) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815) (76817)

K čemu nám je takovýto vedení, které neudrží moč, slávu s, mandika už nikdo nepřekoná. Děkujeme odejděte, reformuje svaz nebo odejděte mi. Vsichni

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76810)

"Podle mého názoru toto jde za správcem CISu (externí), který nastavil nějaký algoritmus, ovšem nikdo se již neobtěžoval tím ověřit si, jaká data z toho lezou."
a.
Nenapadá mě, jaký "alogoritmus" by tam měl být. Počet živých včelstev včelaře a počet včelstev, které mu uhynuly, by měl být vzájemně nezávislý, protože včelař může vedle úhynů další včelstva prodat, koupit, zdědit atd?
Například kdysi jsem jednu dobu zkoušel spojování včelstev v zimě v prosinci. Na dotaci D1 jsem měl teřba 12 a 6 včelstev a na vzorcích měli jsem měl třeba 7 a 3 včlstva. Přitom mi žádné včelstvo neuhynulo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76815)

K čemu nám takový svaz je,to mi uniká čim dál víc.<

No dělá svou práci. Co by měl podle tebe dělat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812) (76813)

Řekl bych,ze to čislo je hrubo přes 50 %,protože značná čast včelařů už nemá potřebu svazu nic zdělovat.Jestli kdysi dávno svaz pro včelare cosi znamenal,je to
nenávratně pryč.První reakci na můj vstup na výročce na téma členské na rok 2023 bylo z pléna slovo zloději a "aha hospodáři už zas nemají" a zaznělo hromadně..
Ale ono je to celkem jedno,množit včelstva zpátky budem my-včelaři a ne nějaké vedení svazu kdesi daleko v Praze..A poradime si i bez jejich zděšení v tisku..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812)

Nabízí společenské obleky,vyhlašují fotografické soutěže a jiné nesmysly,zajimá je ukázat se na kdejaké výstavě,trousit moudra do novin,krmi poslance medovinou a perničky v očekavaní lobingu a nějaké té koruny bakšišů na oplátku pro vedeni svazu,prostě všechno,co nemá přinos pro včelu a praktické včelareni,dokonce by tohle všechno hravě zvladli,i kdyby v ČR nebylo jediné včelstvo.Momentálně si všimli i že je značna část republiky bez včel a v novinach jsou z toho"zděšení".Včelstvo je pro ně jenom možnost či nemožnost šáhnout na dotace a položka v CISu.(jak jsme vůbec mohli dřív normálně fungovat bez těchto elektronickych nesmyslů???)
A hlavně tahaji z členů peníze.To jim jde ze všeho úplně nejlíp.K čemu nám takový svaz je,to mi uniká čim dál víc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mirek H (109.80.50.176) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812)

Mám v živé paměti,že okresy přes základní organisace zjišťovaly začátkem února skutečné počty uhynulých včelstev.které do 15.2. hlásily na ústředí ČSV.Seznamy byly zpracovány dle jednotlivých včelařů včetně registru.
Proto bych bral údaje zveřejněné Svazem jako oficielní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811) (76812)

No jestli jsou uhynova data fejk a vedení csv to vydalo jako ofiko info, tak to je ostuda.<Já tomu číslu okolo 50% dávám za pravdu. Znám situaci z okolí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:102a:500c:674:1:0:c6dc:f341) --- 7. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809) (76811)

No jestli jsou uhynova data fejk a vedení csv to vydalo jako ofiko info, tak to je ostuda. O čem to svědčí....nechápu co tam ještě dělaj,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809)

www.oocsvfm.cz- statistika úhynů podle okresů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

MartinP (37.48.27.196) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808) (76809)

Podle mého názoru toto jde za správcem CISu (externí), který nastavil nějaký algoritmus, ovšem nikdo se již neobtěžoval tím ověřit si, jaká data z toho lezou. Toto výčitkám vedení svazu, že si tyto věci nepohlidaji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806) (76808)

Jelikoz se neobjevili aktualní počty,nemohly se objevit ani úhyny.A je otázkou jak to byrokrati na svazu vyhodnotili.Spíš je to samozřejmě stav ke konci ledna,když včelari sbirali vzorky a řada včelstev,které dnes už nejsou,tak ještě existovala.
Ona samozřejmě spravná čísla nemá ani SVS podle počtu včelstev ze vzorků.Z padlých včelstev byla měl na podložce taky,tak ji někteří sebrali,podle počtu podložek určili počet vcelstev a bylo to.
Kazdopádně autorce úvodníku posledniho Včelařství zavidim ten triviálně jednoduchý pohled na svět.Varroáza,varroáza a zas varroáza.Za vším hledej brouka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76806)

JosPr:Radime,do Cisu se psalo k 15.2 to,co bylo na vzorcich,nic vic,nic míň.A nepředpokládam,že to tam naťukaly všechny ZO.
a.
Souhlas, může to tak být. Ale co se stalo v CISu se včelstvy těch ZO, která tam počty z těch vzorků nenaťukala ?
Neobjevily se tam žádné úhyny? - o tom jsem psal, že by to bylo logické.
Nebo tam naopak vyskočily stoprocentní úhyny?
Nejsem si totiž jistý, jak moc u vrcholových funkcionářů ČSV logika funguje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76804)

Data úhynů ČSV jsou mylná,a vychází ze špatné metodiky...Ale hlavně,ze máme společensky včelařský stejnokroj místo včel..
To nás vytrhne.Někdy přemýšlím,jestli tam nahoře ještě maji kontakt s realitou,nebo už vůbec ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803)

Radime,do Cisu se psalo k 15.2 to,co bylo na vzorcich,nic vic,nic míň.A nepředpokládam,že to tam naťukaly všechny ZO.Ono si asi vedeni myslí,že zapíska a všichni budou okamzitě skákat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803) (76804)

Bohužel, data úhynů kterou vydal ČSV jsou v řadě případů úplně mylná a spíše naplňují definici poplašné zprávy.<

Čtu že se sbírají data, jestli jsou mylná, tak v jakém bodě? Že lze z toho vyvodit nějaký medián je možné, tak proč si to myslet že mapy Coloss jsou špatně, vždyť to jsou data přímo od chovatelů. Poplašná zpráva je i zpráva která není pravda a napadá běžná (plynoucí ze zdrojů) statistická data.

https://www.vcelarstvi.cz/aktuality/coloss:-monitorujeme-uhyny-vcelstev-sdelte-nam-jaka-je-situace-na-vasich-vcelnicich-/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

MartinP (147.161.136.250) --- 6. 4. 2023
Re: počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802) (76803)

Bohužel, data úhynů kterou vydal ČSV jsou v řadě případů úplně mylná a spíše naplňují definici poplašné zprávy. Vychází ze špatné metodiky, ze špatných vstupních dat a generují tímto nesmyslné výsledky. Bohužel je velice tristní, že z ústředí svazu vypustí do světa neověřená a zavádějící data.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 4. 2023
počty uhynulých včelstev. (76798) (76800) (76802)

Tak já předpokládám, že pokud do CISu nenahlásí nějaká včelstva nějakého včelaře přímo jako úhyn, CIS drží počty včelstev zapsané tam posledně. To by přece byla blbost, aby v ZO museli funkcionáři pravidelně co pár měsíců nebo dokonce každý měsíc zadávat počet včelstev každého včelaře, aby jim CIS ty včelstva nepřeklopuil do uhynulých včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 6. 4. 2023
Re: (76798) (76800)

Ono po pravďě čísla k 15.2 jsou stejně k ničemu,ale povídejte to byrokratům<

Nejde o byrokraty, jde o statistiku a chovatelské sdružení. Pokud jsi chovatel, máš také svou statistickou evidenci. Třeba v hlavě, za poslední dobu, ale jak se říká, co je psáno, to je dáno a proto ty čísla. Pokud ne, máš ho jako člen v CISu. Kdyby se někdo někdy ptal.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 5. 4. 2023
Re: (76798) (76800)

K 15.2,zase si to píše co chce.Omluva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.85.129) --- 5. 4. 2023
Re: (76798)

Ono asi stačilo,kdyz ZO nezadala počty k 15.12,jako by si svaz nemohl preklopit počty ze vzorků automaticky.To vždycky nějaká hlava cosi vymyslí a všichni se přetrhněte.Kdyby radši svaz neotravoval..Čísla měla určitě veterina ze vzorků,i těch co si dávají vzorky sami bez svazu..Ono po pravďě čísla k 15.2 jsou stejně k ničemu,ale povídejte to byrokratům

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 4. 2023
Úhyn včelstev (76798)

Obvolal jsem včera dva prodejce oddělků a jeden už měl skoro naplněnou celou kapacitu a druhý teprve začínal přijímat objednávky. Vzhledem tomu, kolik jich inzeruje by každý z prodejců musel letos prodat tak minimálně tisíc , dva tisíce oddělků , aby se úhyny doplnily. Je dost možné, že s těmi úhyny to je všelijaké nebo spousta včelařů končí nebo bude rozšiřovat včelstva až další roky nebo to je s těmi úhyny skutečně fejk.
Defitivině to bude asi jasné ke konci sezóny, jestli prodejcům oddělky zbudou a budou je levně doprodávat nebo ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76799


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.213.137) --- 5. 4. 2023

Prý MS kraj oficiálně nejhorší úhyny z republiky, no ale nikde nic ve skutečnosti nehyne, právě naopak nejmenší úhyny za poslední roky ... asi nějaký paskvil CIS evidence, když se nezadají data, tak se to bere jako úhyn celé organizace? Někde je chyba. Ty čísla o úhynech nesedí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.213.137) --- 5. 4. 2023
Re: Úhyn včelstev (76788) (76791) (76792) (76793) (76796)

,,Dotace D1 se dává na počet včelstev k 1 září, takže i kdyby včelař neměl někdy v době vyplácení dotace třeba v lednu žádná včelstva, je to jedno a dotaci by stejně měl dostat."
--------------------------------------------------------------
Tak to bylo, ale poslední 2 roky to po bordelu v evidenci SZIF překopal, takže v době příjmu dotace musí ty včelstva stále žít, pokud nežijí, je formulář na vrácení 1 D. ... takže další brykracie pro pokladníka ... no příští rok jako dotace 50 korun, a takovouhle šaškárnu a úřední tahanice prakticky pro každého, protože úhyn včelstva v zimě je vždy nějaký ... tak se raději nenahlásí a je pokoj s papírováním.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 4. 2023
Re: Úhyn včelstev (76788) (76791) (76792) (76793)

Moc mi není jasné, jakou by měl včelař motivaci nenahlásit zimní úhyny svých včelstev. Dotace D1 se dává na počet včelstev k 1 září, takže i kdyby včelař neměl někdy v době vyplácení dotace třeba v lednu žádná včelstva, je to jedno a dotaci by stejně měl dostat.
Jedině že by snad v očích ostatních včelařů chtěl vypdat lepší včelař než je. Nebo v letech, kdy by úhyny vůbec nebyly a on by měl třeba 100 úhyny, že by přilákal nějakou kontrolu veteriny a ti by ho otravvali s nějakým opatřeními.
Problém jsou potom včelstva umístěná volně v přírodě, protože k nim je volný přístup a snadno je tak funkcionářůi zkontrolují. Ale včelstva umístěná někde v zahradě daleko od plotu a kde ze silnice a chodníku není vidět, tam to moc kontrolovatelné není, pokud to nemá být oficiální kontrola se vším humbukem.
Takže nemyslím, že svazová čísla jsou ak úplně mimo. Možná o pár procent uhynulých včelstev, která se včelaři nenamáhali hlásit, protože jejich počet snadno doplní v sezóně rozchovem. A je jim jedno, že o těch jednotek včelstev zaplatí vyšší příspěvek Svazu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78290 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 76796 do č. 76856)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu